2.12.2014

Vysvětlení

Ucelený program mládeže řízený národní federací by znamenal velmi složitou konstrukci a hlavně obrovské finanční náklady. Zásadní věcí je též fakt, jestli jednotlivé strany budou ochotny spolupracovat. Je velmi těžké zkombinovat zájmy hráčů, jejich rodičů, klubů, trenérů, krajských organizací a v neposlední řadě ČVS. Při uvědomění si těchto souvislostí musí každý pochopit, že pokud nedojde ke vzájemné spolupráci a komunikaci, situace bude směřovat pouze k obrovskému chaosu.

Problém je i v práci s mládeží, protože jednáme s dětmi, které by měly být chráněny. V letošní sezóně jsem byl zapojen do debaty mladé hráčky, která se musela rozhodnout mezi beachvolejbalovou sezónou nebo šestkovým národním družstvem. Všichni zúčastnění dospělí se chovali, jako kdyby byli na obchodním jednání. Stále řešili kontrakty, dohody a hledali protichůdné argumenty proti druhé straně. Na konci všeho se ubohá mladá dívka musela, s velkou bolestí a smutkem, rozhodnout a jednoho z odvětví se vzdát, i přesto že by nejraději zůstala u obojího. Toto je jedna z věcí, kterou nechci, aby se v budoucnosti opakovala. Mým cílem je se všemi zúčastněnými vytvořit jasné pokyny, na základě kterých by jednotlivé strany spolupracovaly a nevystupovaly proti sobě.

Nejlepší mladí hráči by měli reprezentovat Českou republiku a nemělo by záležet, jestli v beachvolejbalu nebo šestkovém volejbalu. Měl by to být pro všechny volejbal, měli bychom mladým hráčům nabídnout pro ně atraktivní možnosti, protože pokud tak neučiníme, může se stát, že volejbal úplně opustí nebo si zvolí úplně jiný sport. Problém samozřejmě spočívá v tom, že zde po dlouhé roky nebyl žádný ucelený dokument pro beachvolejbal. Samozřejmě chápu, že někteří trenéři reprezentačních výběrů na nás mohou být naštvaní, protože jejich nahrávači, smečaři, či blokaři jsou v ohrožení a mohou chtít začít s beachvolejbalem a tím je po mnoha letech trénování mohou z reprezentace i ztratit. V posledních dvou měsících jsme však mezi trenéry začali s dialogem a vše vypadá, že je na dobré cestě k určité dohodě, na základě které se budeme soustředit na společné roční top cíle jak v beachvolejbalu, tak i šestkovém volejbalu. Jako příklad v letošní sezóně uvádím mistrovství Evropy U20 v Brně, což je pro tento rok hlavní mládežnická akce pro volejbal jak halový,tak beachový. Hráč, který se bude chtít zúčastnit ME U20,nebude nominován ČVS. Pokud ano, pak pouze na základě dohody hráče a jeho trenéra. Rio 2016 a ABV bude souhlasit, pouze pokud dojde k dohodě mezi mládežnickými reprezentanty a jejich trenéry. V tomto roce již bylo téměř pozdě k vyřešení této problematiky, ale v zimě se přeci jen podařilo na základě jednání najít řešení.

Velmi důležité je najít funkční systém, který na základě projektů dokáže prostřednictvím široké veřejnosti přitáhnout a přilákat k volejbalu co nejvíce dětí. Neměli bychom rozlišovat, jestli se bude jednat o beachvolejbal nebo šestkový volejbal, hlavně aby si děti našly cestu k volejbalu obecně. Tématem je velký úbytek hráčů volejbalu jako celku. Jen zřídka se stává, že opravdu skvělý hráč šestkového volejbalu jde hrát beachvolejbal. Moje hráčky udělaly to rozhodnutí a zvolily si beachvolejbal, přestože byly v juniorském věku i skvělými šestkovými volejbalistkami. Pochybuji však o tom, že v šestkovém volejbale by dosáhly takových úspěchů jako nyní v beachvolejbalu. Což předtím vedlo ke špatnému vnímání mezi šestkovou veřejností, ale dle mého názoru hráč, který má mezinárodní výkonnost v šestkovém volejbalu, tak u něj zůstane. Zdárnými příklady jsou Martin Lébl nebo Přemysl Kubala, kteří se už na začátku jejich kariéry mohli pohybovat na top úrovni v beachvolejbalu, ale nakonec zůstali naplno u šestkového. V současnosti jsou zde případy Jana Hadravy a Michaely Kvapilové, kteří oba rádi hrají beachvolejbal, jsou mezi top hráči v ČR, ale ve finále však zůstanou věrni mezinárodnímu šestkovému volejbalu. Jan je jedním z největších talentů, které jsem za poslední roky viděl, když jsem s ním mluvil v létě, doporučil jsem mu, aby se plně věnoval šestkovému volejbalu, hrál v zahraniční soutěži a reprezentoval Českou republiku na mezinárodních akcích. Touto cestou by pro něj bylo podstatně jednodušší si vydělat nějaké finanční prostředky a beachvolejbalu by se mohl věnovat i v pozdějších letech.

Na těchto příkladech chci vysvětlit, že není zapotřebí nevraživost mezi trenéry šestkového a beachvolejbalu, naopak musí spolupracovat ve prospěch mladých hráčů a sportu jako celku. Ve finále nemůžeme udělat nic proti jejich vlastní vůli a je pouze na samotných hráčích, jestli skončí úplně, začnou hrát stolní tenis, beachvolejbal nebo šestkový volejbal. Nebudeme jim v tom bránit, naším úkolem je nabídnout jim atraktivní a zajímavou perspektivu, kvůli které budou chtít hráči u našeho sportu zůstávat.

Důležité je, že mládežničtí trenéři šestkového i beachvolejbalu spolu začali lépe komunikovat i spolupracovat. Jak jsem již zmínil dříve, mladí hráči chtějí všechno, čímž se samozřejmě nevyhneme tomu, že budou zkoušet všechny možnosti, které se jim budou ve volejbalu otevírat.

 

Simon Nausch

Krátké zprávyArchiv
Registrační místo v Brně uzavřeno !!!

Z důvodu čerpání řádné dovolené je registrační místo v Brně od 26. 2. 2018 do 10. 3. 2018. V případě nutnosti se obracejte na p. Házu v Praze.  

 
M-ČR 2017/18 ve snow volejbale

Finále muži: Kufa R. / Kufa D. - Pála / Chalupa 3:0 (6,6,3) Finále ženy: Dostálová / Knoblochová - Bendíková / Vaňková 3:1 (-9,8,7,6)

 
POZOR, POZOR, POZOR !!! Info k vyúčtování Programu VIII za 2017 a žádostem programu MŮJ KLUB pro 2018

Připomínáme všem klubům - Vyúčtování programu VIII za rok 2017 musí být provedeno v rozhraní IS-SPORT a doručeno na MŠMT v originálu do 15. 2. 2018

 
Los ME U18 chlapci - Zlín

Skupina I (Zlín): Česká republika, Turecko, Bulharsko, Řecko, Bělorusko, Německo. Skupina II (Púchov): Slovensko, Rusko, Itálie, Belgie, Francie,...

 
Challenge Cup 2017/18 ženy

TJ Ostrava – OrPo Orivesi 3:1 (25:15, 15:25, 25:21, 25:19), první zápas 3:0, postupuje Ostrava

 
Pohár CEV 2017/18 ženy

VK Královo Pole Brno – Uralochka-NTMK Ekaterinburg 1:3 (10:25, 28:26, 20:25, 16:25), první zápas 0:3, postupuje Jekatěrinburg

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015