21.5.2019

Národní beachvolejbalová tour - 3. víkend (18.-19.5.2019)

Uplynulý víkend byl ve znamení prvního venkovního Mistrovství České republiky v beachvolejbale v roce 2019 a to pro kategorii do 18 let, současně se šampionátem se ale bojovalo o body i na juniorských turnajích v Praze na Korábu a v Brně na Sokoláku, Letní pohár si pak zahráli muži v Drahotuších.

Český pohár juniorek v Praze na Korábu

První celostátní český pohár juniorek v nové sezóně se uskutečnil v Praze na Korábu. Začalo se již páteční kvalifikací, kde z 11 dvojic šest prošlo do víkendových bojů o skvělé ceny nejen od společnosti Gatorade. Po celou dobu turnaje se po dlouhé době povedlo přemlouvat počasí, a tak se po týdnech dešťů mohly vytahovat opalovací krémy.

Do nedělního druhého dne prošlo 8 nejlepších dvojic turnaje a mezi nimi byly i čerstvě zvolené nejlepší mladé hráčky beachvolejbalu v České republice Julie Honzovičová s Lucií Šulcovou. Lucka s Julčou se dostaly až do semifinále, kde vyzvaly polské hráčky Aleksandru Chudzik se Zuzannou Bielak. Jednoznačný duel vyhrála česká dvojice v poměru 2:0 (12; 9). Druhým finalistou se stal pár Zuzana Kinclová, Andrea Kinská. Děvčata přehrála 21:10 a 21:13 Alenu Novotnou a Alžbětu Skopovou.

V utkání o bronz se Polky Aleksandra se Zuzannou střetly již podruhé na turnaji s Alenou a Bětkou. První vzájemný duel dopadl lépe pro Češky, které ve třetím kole zvítězily 18:16 v tie-breaku, tentokrát se však z vítězství radovala dvojice Bielak/Chudzik, která vyhrála dvakrát 21:18. Velké finále bylo opět po roce tvořeno stejnými páry. V loňském prvním ročníku na Korábě slavily celkové vítězství Andy se Zuzkou před Julčou a Luckou, letos si holky pozice prohodily. Po jednoznačném výsledku 21:15 a 21:9 si zlaté medaile vybojovaly Julie Honzovičová s Lucií Šulcovou.

Fotogalerie z medailových zápasů ZDE

Český pohár juniorů v Brně na Sokoláku

I v Brně byl turnaj juniorské kategorie ozdoben mezinárodní účastí, v akci byli k vidění přední páry mládežnických kategorií ze Slovenska a Polska. Dvě polské dvojice se pak umístily i na stupních vítězů, slovenské páry braly 5., resp. 7. místo. Z turnaje, kterého se účastnilo 16 dvojic se vyloupla dvě "bratrovražedná" semifinále.

V tom prvním totiž svedly bitvu dvě nejlepší české dvojice v turnaji, Jindřich Zavadil s Jiřím Sedlákem ve vyrovnaném duelu porazili Tadeáše Trousila s Adamem Shakerem 21:13, 20:22 a 17:15. Druhý semifinálový duel naopak obstaraly polské páry a Jakub Hajduk s Jakubem Kurowskim v něm podlehli krajanům Miloszovi Krukovi a Dominikovi Poznanskému 0:2 (-12; -17).

Boje o medaile tak byly ve znamení česko-polských soubojů a v obou případech se jednalo o velmi napínavé bitvy, které rozhodovala až zkrácená sada. V utkání o bronz nestačili Adam s Tadeášem na polské duo Hajduk/Kurowski, prohráli těsně 21:23, 21:17 a 15:17. Polský pár byl úspěšnější i ve finále, když Dominik s Miloszem zvítězili po setech 21:8, 23:25 a 15:12 nad Jirkou a Jindrou.

Letní pohár mužů v Hranicích-Drahotuších

Jediný turnaj dospělých se tento víkend odehrál v Drahotuších, kde muži bojovali o body v Letním poháru. I zdejší turnaj byl mezinárodní, na moravském eventu se objevila hned pětice slovenských hráčů.

Česko-slovenských duelů se diváci dočkali v semifinále. Kvalifikanti Daniel Římal s Martinem Lickem si po tuhém boji připsali veliké vítězství, když Slováky Luboše Nemce s Patrikem Pokopcem porazili 2:1 (-14; 21; 21). Úspěšný postup do finále slavila i druhá česká dvojice v TOP 4, favorité turnaje Marcel Mysliveček s Martinem Piherou vyhráli nad Jánem Namešanským a Michalem Hovorkou 21:18 a 21:14.

Stejným výsledkem skončil i slovenský souboj o bronz, tentokrát ale Michal s Jánem stáli na straně vítězů. Největšího překvapení se však diváci dočkali v samotném finále turnaje. Martin s Danielem totiž přehráli Mácu s Pikem 2:0 (21; 18) a vyhráli Letní pohár, ačkoliv se museli prokousat i páteční kvalifikací!

Sledujte Český beachvolejbal také na Facebooku a Instagramu a nenechte si ujít důležité chvilky českého plážového volejbalu!

Autor: Petr Sixta, foto: Petra Ullrichová