16.5.2019

OSTRAVO, OSTRAVO! Světové hvězdy přiletí podruhé!

Už jen čtrnáct dní nás dělí od největší beachvolejbalové akce na území České republiky v roce 2019! Ostrava Beach Open se již pilně chystá a za dva týdny nás pod dominantou Moravskoslezského kraje čeká druhý ročník světovými hvězdami nabitého turnaje! Připomeňte si s námi důležité chvilky loňského eventu a nahlédněte do příprav toho letošního!

logo 

Když 24. června 2018 stáli na stupních vítězů šampioni ostravského turnaje FIVB World Tour v beachvolejbalu, mohlo být mnoho fanoušků i expertů lehce překvapeno. Jistě, jak domácí hráčky Barbora Hermannová s Markétou Nausch Slukovou, tak Adrián Gavira s Pablem Herrerou patřili již nějakou dobu ke světové špičce, vítězství ze světovky se jim vyhýbalo. Vždyť Gavira s Herrerou vyhráli naposledy 16. dubna 2016 Open v čínském Xiamenu a Sluková s Hermannovou na vítězství čekaly ještě o půl roku déle! Od vítězství na Ostrava Beach Open se však všechno změnilo a oba páry v průběhu posledního roku sbíraly medaile jak na běžícím páse.

„Vyhrát zlatou medaili je vždy speciální, vážíme si každé, kterou jsme společně získali,“ přiblížil Adrián Gavira. „Aktuální úroveň týmů je totiž velmi vysoká, je zde mnoho párů, které mohou na každém turnaji zlatou medaili získat, to ji dělá cennou. Ostrava je pro nás speciální. Minulý rok jsme dostali příležitost vyhrát zlato na tak zvláštním místě, jako je zde. Tím jsme si Ostravu zamilovali.“

logo

Turnaj v Dolních Vítkovicích měl neuvěřitelnou atmosféru. Jistě tomu pomohly i dva domácí páry v bojích o medaile, avšak vyprodaný stadion byl na nohou i při neustálém dešti, který v druhé polovině sportovního týdne v Ostravě skrápěl písek i tribuny. Aby taky ne, vždyť 3 ze 4 medailových utkání byly třísetové, drama tedy bylo zaručené a senzační výkony také.

Ženský souboj o bronz obstaraly německé dvojice Margareta Kozuch s Karlou Borger proti Isabele Schneider a Victorii Bieneck. První jmenovaný pár byl v utkání úspěšnější, po vyrovnané bitvě zvítězily Kozuch s Borger 21:19 a 21:18. Tím však byl „jednoznačným“ duelům konec.

logo

O bronzové medaile z Ostravy bojovali také čeští oblíbenci a miláčci fanoušků Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, na druhé straně kurtu naopak u Čechů nepříliš oblíbení Rusové Ilya Leshukov a Konstantin Semenov. Poté, co Češi vyhráli první set 21:14, přidali na tempu i Rusové, kteří druhou sadu vyhráli 21:18. Neskutečnou bitvu ve třetím setu zvládli lépe reprezentanti největší země světa, v tie-breaku zvítězili 26:24. Turnaj se s odstupem času hodnotil českým mužský párem číslo 1 velmi dobře, vždyť se dodnes jedná o jejich nejlepší společný výsledek! „Ale teď jsme zklamaní,“ hlesl tehdy po utkání Ondra Perušič. „Před domácím publikem se nám hraje dobře a je to vidět na výsledcích. Většinou nepatříme mezi favority, na které je vyvoláván tlak, aby ubránili svou pozici. Hrajeme si v klidu naši hru a v případě takového množství lidí, kteří nás podporují, nás to žene dopředu."

Hořkou pachuť u domácích fanoušků po prohře Perušiče se Schweinerem měly zažehnat ve finálovém utkání Markéta Sluková s rodilou Ostravačkou Barborou Hermannovou. „Pro mě je pomalu těžší se koukat na zápas než v něm hrát," vyprávěla Maki. „Když hráli kluci, nemohla jsem se skoro dívat. Stihla jsem si dokonce okousat všechny nehty, a to já nedělám. Mrzí nás, že se jim to nepodařilo, ale nemají se rozhodně za co stydět. Možná nás i to o to víc motivovalo vyhrát před krásným českým publikem.“

logo

Jako poslední test před nimi stály Heather Bansley a Brandie Wilkerson. A právě Kanaďanky, které do této doby vyhrály všechny vzájemné duely, zvítězily v prvním setu i tentokrát, 21:17. Jenže Češky, hnány motorem od domácích diváků, tento zápas odevzdat nechtěly a výhra 21:15 ve druhé sadě toho byla důkazem. A když po tie-breaku 15:13 ukončily dva a půl roku trvající půst, odstartovaly v Ostravě nekonečný nával radosti.

V obrovské lavině emocí se málem ztratil finálový duel mužů mezi Poláky Piotrem Kantorem a Bartoszem Losiakem, kteří vyzvali Adriána Gaviru s Pablem Herrerou. Už koncovka prvního setu však ostravské diváky vrátila zpět, aby mohly sledovat, jak Španělé vítězí 27:25. Kantor s Losiakem si ale vynutili tie-break, když ve druhém setu přehráli své soupeře 21:15. V rozhodující a poslední sadě turnaje to však byli Herrera s Gavirou, kdo dominoval, a třetí set vyhráli 15:11.

logo

Od tohoto okamžiku uteklo přibližně 340 dnů a oba vítězné týmy se do Ostravy vrací se spoustou cenných kovů. Oba páry získaly bronz na Mistrovství Evropy či stříbro z 4*hvězdičkového turnaje Světové série FIVB v Xiamenu. Herrera s Gavirou navíc přidali i stříbro z Majoru v Gstaadu a bronz z 4hvězdičkového turnaje v Dauhá.

„Stále se připravujeme s chutí a vírou. Před několika týdny jsme získali bronz v Dauhá a stříbro v Xiamenu, což nás hodně motivuje do všeho, co máme před sebou. Další zkouškou je právě Ostrava, kde doufáme, že se budeme moci dostat na stejnou úroveň jako minulý rok,“ dodal Pablo Herrera.

A Markéta s Bárou? Ty od evropského šampionátu braly zlato z vídeňského Majoru nebo z 3* turnaje v Kuala Lumpuru a finálovou účast mají za sebou i z prestižního World Tour Finals v Hamburku.

 

V Dolních Vítkovicích je první písek již od minulého čtvrtka!

logo

„Prvních pět kamionů s pískem dorazilo do areálu ve čtvrtek 9. 5. odpoledne. Jednalo o 150 z celkového množství 1700 tun. Do Dolních Vítkovic postupně z pískovny Střeleč v Českém ráji přijede 55 nákladních aut,” řekl ředitel turnaje Martin Duka z agentury Raul.

Pod vysokými pecemi již roste celkem šest kurtů pro plážový volejbal. Areálu bude dominovat centrální kurt s kapacitou 3 200 diváků, k dispozici budou další tři hrací a dva tréninkové kurty, stejně, jako tomu bylo v loňském ročníku. Lákadlem centrálního kurtu bude také velkoplošná obrazovka. Pro diváky bude připravena fanzóna, chybět nebude bohatý doprovodný program nebo Festival barevného minivolejbalu a turnaj pro děti z dětských domovů.

 

Sledujte Český beachvolejbal také na Facebooku a Instagramu a nenechte si ujít důležité chvilky českého plážového volejbalu!

 

Autor: Petr Sixta, SPR media (editováno), foto: J&T Banka Ostrava Beach Open

Krátké zprávyArchiv
CEV Champions League - muži

VK Jihostroj České Budějovice – Fenerbahce HDI Sigorta Istanbul (TUR) 3:0 (25:23, 25:23, 25:21)  

 
Evropské poháry - muži

Pohár CEV: VK Ostrava – Leo Shoes Modena (ITA) 1:3 (19:25, 20:25, 25:23, 9:25) první utkání 0:3 – postupuje Modena Challenge Cup: ACS Volei...

 
CEV Challenge Cup 2019/2020 - muži

SC Portugal Lisboa (POR) – Kladno volejbal cz 2:3 (25:20, 23:25, 25:15, 14:25, 12:15) první utkání 3:0 – postupuje SC Portugal Lisboa  

 
Final Four ČP 2019/20 - ženy

finále: VK UP Olomouc – PVK Olymp Praha 3:2 (25:27, 17:25, 25:15, 25:20, 15:7) o 3. místo: VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:0 (25:17, 25:8,...

 
UNIQA M - ČR 2020 snowvolejbal

Mistři ČR 2020 ve snowvolejbale muži: Tadeáš Trousil, Jan Mrkous a František Pihera, ženy: Ivana Cebáková, Michaela Kulhánková, Anna Sirůčková a...

 
Final Four ČP 2019/20 ženy - semifinále

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:1 (25:18, 25:16, 20:25, 25:17), VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:0 (25:23, 25:16, 25:17)  

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018