5.12.2016

Souhrnná zpráva z úseku beachvolejbalu za rok 2016

U příležitosti předávání problematiky ÚBV, J. Dumek sepsal hodnotící zprávu za rok 2016, aby M. Lébl měl ucelenou informaci o problematice. Zde jsme pro vás vybrali krátké shrnutí. Zpráva popisuje všechny hlavní události letošního roku, a to od juniorských přípravných kempů chlapců do 18 let v Brně až po úspěšnou kvalifikaci českých žen na OH v Riu de Janeiru.

Ve stručnosti k jednotlivým tématům:

Reprezentace dospělých:

 • Sezóna 2016 byla sezónou olympijskou. Česká republika se probojovala do finálové kvalifikace na OH v obou kategoriích (muži, ženy) - Stavanger, NOR (červen 2016), ženám se podařilo kvalifikovat se 3. místem do turnaje FIVB světové kvalifikace v Soči, RUS. Tým ve složení Sluková - Hermannová, Kolocová - Kvapilová, hlavní trenér Simon Nausch, další trenéři: Lenka Háječková, Jan Kvapil vyhrál kvalifikační místo na OH Rio
 • Sluková s Hermannovou získaly stříbrné medaile na ME ve Švýcarsku.
 • Sluková s Hermannovou byly jediným českým zástupcem kolektivního sportu na OH Rio, skončily na děleném 17. místě.
 • V mužích šlo o první sezónu potenciálního týmu Perušič/Schweiner na mezinárodni scéně a o poslední sezónu na mezinárodních turnajích Přemysla Kubaly.
 • Pouze Sluková s Hermannovou měly konkrétní vyjednanou přímou podporu s ČVS, ostatní týmy byly odměňovány na základě (směrnice 14/2014 - změna 1/2016) "výkonnostně- motivačního systému podpory".
 • Byl zaveden projekt podpory profesionalizace v českém beachvolejbalu - tzv. stáje. Tento projekt byl připraven ve spolupráci s p. Haníkem a měl v roce 2016 nahradit přímou podporu reprezentantů v přípravném období (díky turnajům Kontinentálního poháru - Stavanger a Soči nebylo jasné kolik bude celkový náklad na tuto soutěž a proto nemohly být dotace na přípravu rozděleny předem).
 • Na konec sezony byl z pohledu českých týmů velmi úspěšný CEV Satelit v Pelhřimově – vítězství v obou kategoriích (Sluková - Hermannová, Perušič - Schweiner).

Mládež - příprava a šampionáty:

 • Na mezinárodních šampionátech dosáhly největšího úspěchu dívky Štochlová a Maixnerová, které získaly titul mistryň Evropy do 18 let - Brno, srpen 2016.
 • Dalším výborným výsledkem je dělené 5. místo na MS U19 obou českých týmů: Štochlová/Maixnerová a Kotlasová/Resová.
 • Příprava kategorie U18 chlapců byla svěřena M. Džavoronokovi a také byl definován jasný budget na tuto přípravu.
 • Ostatní týmy se připravovaly se svými osobními trenéry (Krč, Reismuller, Šafář, Takáč, Tichý, Vorálek,... ) a od ČVS byly podporovány v projektu profesionalizace českého beachvolejbalu - tzv. stáje juniorů.

Domácí turnaje

 • Národní turnaje ČVS - dle hracího řádu ABV bylo uspořádáno 18 turnajů Staropramen Cool ČP, UNIQA MČR a třikrát Staropramen Cool Super Cup dospělých.
 • V kategorii mládeže byla uspořádána čtyři MČR (U16, U18, U20, U22) a turnaje juniorů a juniorek (U20) Českého poháru oblastní i celostátní - celkem vice než 20 turnajů ČP U20.
 • Nově bylo ČABVK (Česká asociace beachvolejbalových klubů) uspořádáno (schváleno SR ČVS) MČR družstev v beachvolejbalu.

Ekonomika:

 • Rozpočet českého beachvolejbalu (ÚBV a ABV dohromady) byl pro rok 2016 (olympijský rok, kdy pouze beachvolejbal měl na začátku roku reálnou šanci kvalifikace na OH Rio. Dále rok, kdy byla FIVB vyhlášena navíc MS U19 a MS U21) shodný s rokem 2015 a to 4,200 000 Kč, což je přibližně 5 % rozpočtu ČVS.

Spolupráce s partnery ČVS:

 • Díky omezenému rozpočtu BV byla snaha hned v počátku roku 2016 přivést nové partnery pro český BV a tak navýšit rozpočet BV na rok 2016.
 • Podařilo se navázat spolupráci s novými partnery pro český BV. Jedná se především o firmu Sporttime s.r. o. – dodavatele značky Kappa na český trh. A dále o zavedení statistiky BeachData (český produkt) do českého BV – partnerem je J. Bartoš.

Legislativa:

 • Byl připraven prováděcí předpis pro školení "Akreditovaný trenér beachvolejbalu".
 • Přestupní řád, který by upravoval přestupy do tzv. BV klubů (hráč hraje pouze BV soutěže) byl vypracován v několika variantách (Dumek, Novák, Kočka), ale nebyl předložen ke schválení orgány ČVS
 • Dále začíná být řešena problematika spojení ČABVK a ABV - tzv. sjednocení českého beachvolejbalu. 

Závěry stručně a obecně:

 • Celkově je nutné v českém beachvolejbalu stále pracovat na profesionalizaci prostředí a to ve sportovní i v nesportovní oblasti a to jak hráči, trenéři, rozhodčí, tak i kluby a organizátoři turnajů.
 • S požadavkem na rostoucí profesionalizaci je nutné, aby byly ze strany ČVS zvyšovány požadavky na jednotlivé subjekty zainteresované v českém beachvolejbalu, s tím ruku v ruce je nutné též zvýšit dotace plynoucí z ČVS do jednotlivých subjektů beachvolejbalu.
 • V uplynulém období se podařilo několik důležitých kroků v českém beachvolejbalu, jako například zavedeni UBV, akreditace školeni "akreditovaný trenér beachvolejbalu, zavedení sportovních středisek beachvolejbalu - SpS B, apod.
 • Dále projektem profesionalizace beachvolejbalového prostředí - tzv. "stáje" bylo spousta hráčů přivedeno k tomu, aby sledovali svoje zdraví a výkonnost (povinnost sportovních prohlídek) a také, aby pracovali podle tréninkových plánů.
 • V uplynulém období se též podařilo získat nové partnery ČVS, které zajímá čistě beachvolejbal - Sporttime s. r. o. a dodavatel statistiky BeachData p. Jaroslav Bartoš.
 • Důležitou věcí, na které je nutné stále pracovat, je dialog mezi BV a "šestkami" a to nejen ohledně "střídavého" startu jednotlivých hráčů v soutěžích BV a volejbalu, ale i ohledně další strategické spolupráce v oblasti metodiky výchovy hráčů, vzdělávání trenérů, marketingové strategie obou rozdílných produktů ČVS apod.
 • Zvýšením úrovně profesionalizace a ustanovením legislativy ČVS v oblasti BV si beachvolejbal v rámci ČVS může vydobýt silnou pozici, kterou dlouhodobě ukazuje svými výsledky na mezinárodním poli.
 • Cílem by mělo být nabídnout reprezentantům v oblasti BV takové podmínky, jaké si zaslouží samostatný olympijský sport.

 

Autoři: Ing. Jan Dumek a Mgr. Michal Mezera

ČVS listopad 2016

Krátké zprávyArchiv
M-ČR 2017/18 ve snow volejbale

Finále muži: Kufa R. / Kufa D. - Pála / Chalupa 3:0 (6,6,3) Finále ženy: Dostálová / Knoblochová - Bendíková / Vaňková 3:1 (-9,8,7,6)

 
POZOR, POZOR, POZOR !!! Info k vyúčtování Programu VIII za 2017 a žádostem programu MŮJ KLUB pro 2018

Připomínáme všem klubům - Vyúčtování programu VIII za rok 2017 musí být provedeno v rozhraní IS-SPORT a doručeno na MŠMT v originálu do 15. 2. 2018

 
Los ME U18 chlapci - Zlín

Skupina I (Zlín): Česká republika, Turecko, Bulharsko, Řecko, Bělorusko, Německo. Skupina II (Púchov): Slovensko, Rusko, Itálie, Belgie, Francie,...

 
Challenge Cup 2017/18 ženy

TJ Ostrava – OrPo Orivesi 3:1 (25:15, 15:25, 25:21, 25:19), první zápas 3:0, postupuje Ostrava

 
Pohár CEV 2017/18 ženy

VK Královo Pole Brno – Uralochka-NTMK Ekaterinburg 1:3 (10:25, 28:26, 20:25, 16:25), první zápas 0:3, postupuje Jekatěrinburg

 
Champions League 2017/18 ženy

VK Prostějov – Igor Gorgonzola Novara 0:3 (24:26, 13:25, 15:25)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015