11.8.2015

MČR ve volejbalových deblech 1990 - 2015

Pátý deblový článek v rámci jubilejní pětadvacáté oficiální sezony 2015 určený pro regionální masmediální periodikum Nymburský deník.

logo

Je nadmíru jasné a transparentní, že samotné založení novodobého MČR ve volejbalových deblech pod hlavičkou AVD, potažmo taktéž předznamenalo evidentní zprofesionalizování tohoto dříve víceméně rekreačního, často osadního a doplňkového sportu s míčovou profilací. V reálu to tedy znamená, že vznik deblového republikového šampionátu novodobé éry byl doprovázen i velkým výkonnostním vzestupem tohoto poměrně specifického, ryze českého sportovního odvětví. O ten se postarala především skupina deblově specializovaných a profilovaných nadšenců v rámci absolutní republikové špičky. Tento elitní a excelentní tábor deblových playerů se začátkem devadesátých let zrekrutoval především z řad ligových volejbalistů a tzv. deblových specialistů Prahy, Nymburka a Brna.Výše uvedená„prodeblově“ specializovaná a úzce zaměřená skupina hráčů, tzv. deblových mágů,v období devadesátých letpoměrně důsledně objížděla oficiální turnaje první a druhé výkonnostní třídy, na nichžjejí členové pravidelně bojovali o nejvyšší mety v podstatě stále jen mezi sebou.  Díky této skutečnosti chlapcitaké poměrně rychle a enormně posunuli nahoru laťku svéherní kvality, díky čemuž svým potencionálním soupeřům logicky výkonnostně odskočili. Domácí borci jednotlivých regionůbyli proto posléze spravedlivě na jednotlivých turnajích odsuzováni do rolí deblových komparzistů, popř. outsiderů a museli se proto spokojit pouze s bojio nemedailové příčky konečného pořadí.

První polovina devadesátých let znamenala bez nadsázky obrovský deblový boom.  Dokladem toho byla v průběhu prvních třech ročníků novodobého šampionátu existence téměř třiceti oficiálních deblových turnajů na území Čech a Moravy. V tomto období, a to hned od prvníoficiální sezony MČR,taktéž došlo, jak již bylo výše uvedeno, k výkonnostní kategorizaci jednotlivých oficiálních turnajů. Konkrétně se jednalo o turnajová klání první, druhé a třetí třídy včetně tehdejší několikaleté deblové extraligy.

Po přečtení výše uvedených řádků, se tedy ani není čemu divit, že excelentní republikoví volejbalisté s deblovou profilací suše posbírali v té době téměř veškeré vavříny a medailová umístění na ústředních oficiálních turnajích vyšších tříd a kategorií. Špičkovým deblistům navíc logicky nahrávala i určitá specifika v rámci deblových pravidel, která se týkala především tzv. tahaného úderu. Mezi nejlepší dvojice devadesátek v rámci prestižní mužské kategorie patřili bratři P. a J. Pavelkové z Prahy, V. Pavelka s Davidem (taktéž z pražské metropole), V. Věchet s T. Kubátem a bratři Lickové z Nymburka, spolu se Z. Haníkem a J. Urbánkem ze stejné destinace. Posledně jmenované však poměrně brzy, a to v roce 1992, výkonnostně zastavilo spolu s pokročilejším věkem i zranění vetchého J. Urbánka.Takovou druhou garnituru mužské deblové smetánky na republikové úrovni tvořilo duo brněnských párů, v podání A. Gregora s M. Tezzelem (který po dvou letech nahradil nevyrovnaného Skálu) a skvělých veteránů I. Muroně a B. Sedláka, spolu s ortodoxními reprezentanty SKP Nymburk, jmenovitě T. Kokojanem a kontroverzním Hamerníkem a P. Klárem s P. Blažkem z České Třebové.V mixové kategorii kralovali Haník, J. Pavelka, V. Pavelka a V. Věchet, na které nepříjemně výkonnostně dotírali J. Licek, T. Kokojan  a Klár s M. Večeřou (Šumperk) a M. Železným z Prahy.                     

Nejdůležitější osobnosti z řad činovníků AVD a ředitelů MČR            

AVD ČR: Prof. Pavelka J. st. – předseda AVD 1990 – 2005, Mgr. T. Kokojan – předseda AVD 2005 – 2015, O. Janků– sekretář AVD 1990 – 2015. Ústřední turnajoví ředitelé: V. Věchet (Nymburk), S. Španihel (Valašské Meziříčí), O. Vitvar + Z. Seidl (Sklenařice), J. Havlíček (České Budějovice), O. Kinšt (Jindřichův Hradec), M. Špak (Poděbrady), T. Kokojan (Nymburk), J. Pavelka (Praha), P. Penka (Zábřeh na Moravě)a F. Kokeš (Všechlapy).

                                   Nejúspěšnější hráči MČR 1990 – 2015

Ing. J. Pavelka ml. (Praha)– sedm mužských titulů, desetkrát mixový šampion, čtyři tituly veteránů a jedenkrát vítěz jednotlivců, V. Věchet (Nymburk)–sedm mužských titulů, devětkrát mixový šampion a sedminásobný vítěz kategorie jednotlivců, M. Železný (Praha)–dva tituly mužů, jedenkrát mixový šampion, jedenáct veteránských titulů a osminásobný vítěz jednotlivců.
Ing. O. Muroň + B. Sedlák (oba Brno)–nejlepší veteránský pár od počátku šampionátu, trojnásobní vícemistři mužské kategorie a čtyři tituly veteránů, Mgr. T. Kokojan–jeden titul mužské kategorie, čtyřnásobný vítěz jednotlivců a šestačtyřicetinásobný vícemistr ČR, Ing. P. Pavelka – pětinásobný Mistr ČR mužské kategorie a jedenkrát veteránský šampion.

Nejpovedenější turnajová klání 2006 – 2015

Jindřichův Hradec 2009 – oprášený deblový turnaj po čtyřech letech. Prvního ročníku MČR veteránských mixů a otevřeného turnaje mixů se zúčastnilo dvanáct smíšených dvojic. O zdařilý turnajový restart se společnými silami postarali charismatický ředitel O. Kinšt a předseda AVD T. Kokojan.         

Zábřeh na Moravě 2009, 2010 a 2011 – poslední tři mixová finálová klání MČR v moravské metropoli, o která se postaralo zkušené duo promotérů, v podání pánů Penky a Vitáska.

Vamberk 2012 – ředitelem Klárem vyšperkovaného finálového turnaje mužů MČR se zúčastnilo 12 dvojic.

Sklenařice 2009 – 2015: tradiční krkonošská mekadebla funguje již pětačtyřicet let! Turnaji zdárně dlouhá léta šéfují vážení pánové O. Vitvar a Z. Seidl.

Praha 2013 – finálové klání ženské kategorie MČR se M. Železnému abnormálně povedlo, když se ho zúčastnilo deset dívčích párů.

Nymburk Remanence 2010 a 2015 – na exhibičních turnajích mužů u příležitosti kulatých výročí AVD a deblového MČR (dvacáté a pětadvacáté jubileum) přijalo účast šestnáct a dvanáct mužských dvojic. Obě povedené akce se konaly pod taktovkou V. Věchta v úzké spolupráci s výborem AVD ČR.

SKP Nymburk 2009 – 2014: jediné oficiální mládežnické deblové turnaje druhé třídy v ČR – účast deseti až patnácti chlapeckých dvojic rekrutovaných z řad volejbalově-deblové přípravky SKP-ZŠ Komenského Nymburk, již deset let koordinované zkušeným šéftrenérem T. Kokojanem.

Moravský deblový turnajový boom v letech 2006 – 2008: turnaje v Šumperku a Zábřehu patřily mezi tři nejmasovější turnajové podniky tohoto období. V Šumperku proběhly dvě pěkná finálová klání žen MČR a v Zábřehu finále mixů MČR. Ředitelé pánové Opekar a Penka.

Sklenařice 2006 – oficiálně obnovené finále veteránů MČR. Na vzniku inovovaného klíčového podniku šampionátu (po více než deseti letech) se podepsali turnajoví ředitelé, vážení pánové Vitvar a Seidl, spolu s předsedou AVD T. Kokojanem.

 

Výbor AVD České republiky

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – Diaz / Alayo (CUB) 0:2 (19:21, 18:21)

 
Baráž o extraligu - muži

TJ Sokol Dobřichovice – SKV Ústí nad Labem 1:3 (20:25, 25:20, 22:25, 26:28) stav série 2:1

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – George / Andre (BRA) 0:2 (11:21, 8:11) - skreč, Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – Ranghieri / Carambula (ITA) 2:1 (18:21, 21:19, 16:14)

 
ME chlapců U18 2024 - rozlosování

Mistrovství Evropy chlapců U18 se uskuteční 10. – 21. července 2024 v Bulharsku. Šestnáct účastníků bylo rozlosováno do základních skupin. Skupina I...

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018