11.12.2019

Josef Tesař v mezinárodní volejbalové Síni slávy

Jak jsme čtenáře informovali v červenci tohoto roku, díky iniciativám Miloslava Ejema a na základě rozhodnutí výběrové komise byla do mezinárodní volejbalové síně slávy uvedena další osobnost „zlaté éry“ čs. volejbalu – dlouholetá opora mužské reprezentace ČSR, smečař Josef Tesař. Po Josefu Musilovi druhý hráč a spolu s funkcionáři Františkem Stibitzem a Miloslavem Ejemem čtvrtá osobnost českého volejbalu. Slavnostnímu aktu inaugurace Josefa Tesaře in memoriam do Internacional Volleyball Hall of Fame ve dnech 7. a 8. 11. 2019 byla v kolébce volejbalu – americkém Holyoke – s finančním přispěním ČVS přítomna jeho dcera Jitka s manželem. V úterý 3. prosince byli Jitka a Pavel Janďourkovi přijati v sídle ČVS předsedou svazu Markem Pakostou a toto setkání s prezentací dovezených „trofejí“ a zážitků z Holyoke natočila Česká televize. Záznam byl prezentován na kanálu ČT24 sport v pondělí 9. 12. 2019 v rámci 225. dílu Volejbalového magazínu a ZDE jej mají možnost shlédnout ti, kteří pondělní magazín promeškali.

logo

Setkání byli přítomni zástupci Komise společenského významu ČVS (předseda Jan Hronek a autor článku Z. Vrbenský), svazový fotograf Ondřej Driml spolu s redaktorem a kameramanem ČT. V úvodu setkání předal předseda ČVS dceři Josefa Tesaře Zlatou knihu volejbalu a na závěr setkání ještě současný reprezentační dres ČR s č. 1, což bylo tradiční číslo „Medáka“ Tesaře v klubech i v reprezentaci. Fotografie ze setkání jsou uloženy na webu ČVS ve Fotogalerii, na snímku v záhlaví článku paní Jitka Janďourková se zástupci svazu a trojicí dovezených „trofejí“. Jedná se o diplomy od představitelů města Holyoke, státu Massachusetts a pamětní plaketu s portrétem Josefa Tesaře. Další oficiální předměty, spojené s inaugurací (členský prsten a tepláková bunda) jsou na první vložené fotografii.

Atmosféru slavnostního aktu uvedení nových 6 osobností světového volejbalu do Síně slávy se pokusíme přiblížit čtenářům pomocí dalších vložených fotografií, které v Holyoke pořídil Pavel Janďourek. Na prvním paní Jitka s plaketou před plakátem s fotografií otce, na druhém u vitríny Josefa Tesaře s údaji o jeho volejbalové kariéře, na třetím při děkovném projevu a na posledním spolu s dalšími osobnostmi, které ocenění přebíraly. Zleva brazilský plážový volejbalista Zé Marco de Melo a hráčka bývalého SSSR Valentina Ogienko, kteří ocenění přebírali osobně. Další tři byla udělena posmrtně a trofeje přebíraly dcera Josefa Tesaře, dcera bulharského hráče Borise Gyuderova a zástupkyně rodiny bulharského trenéra Vasila Simova. Šestý nováček Síně slávy – kubánská volejbalistka Mirka Francia, žijící v Itálii, se omluvila a její děkovný projev shlédli přítomní na obrazovce.

Zájemcům o více informací z Internacional Volleyball Hall of Fame přidáváme obálku letošního bulletinu, v něm otištěné informace o Josefu Tesařovi a přehled všech dosud uvedených osobností. Z něj je patrné, že tato symbolická instituce slávy a slavných byla založena v roce 1985 (u příležitosti 90 let od zrodu volejbalu) a prvním laureátem se stal jeho otec William G. Morgan. Do roku 1997 se jednalo výhradně o Síň slávy volejbalu USA a prvním neamerickým laureátem se stal v roce 1998 japonský trenér Y. Matsudaira. V roce 2004 se v ní objevil první Čech – hráč Josef Musil (1932-2018), v roce 2011 in memoriam předseda Komise pravidel FIVB František Stibitz (2017-2008), v roce 2014 člen Trenérské a předseda Technické komise FIVB, organizátor a lektor mezinárodních školení trenérů Milostav Ejem (*1935) a letos druhý hráč Josef Tesař (1927-2007).

 

Autor: Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Trenérského kormidla u družstva žen Sokola Frýdek-Místek se nově chopí Leoš Chalupa, asistentkou trenéra zůstává Alexandra Dedková.

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Novou posilu získal Sokol Frýdek-Místek z pražského Olympu a tou je zkušená smečařka, popř. univerzálka Romana Staňková.

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Po téměř pěti letech oblékne opět dres příbramských Kocourů navrátilec z Českých Budějovic, univerzál Ondřej Lopata.

 
FIVB 1* Lublaň (SLO) 2020

Williams / Olivová – Bianchin / Scampoli (ITA) 1:2 (21:14, 14:21, 15:17)

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Více jak tři roky se Andrea Štrbová věnovala beachvolejbalu a jejím cílem byla účast na olympiádě v Tokiu. Zrušení olympiády v tomto roce a mateřství...

 
FIVB 1* Lublaň (SLO) 2020

muži: Pokeršnik / Bošnjak (SLO) – Sedlák / Maňas 2:1 (21:13, 16:21, 15:7), Pfretzschner / Schneider (GER) – Sedlák / Maňas 0:2 (22:24, 14:21), M....

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018