4.12.2015

Dvořáková Jaroslava

Jaroslava Dvořáková
Dvořáková Jaroslava

*25.8.1950

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1971

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistryně sportu

Jméno a příjmení: Jaroslava DVOŘÁKOVÁ roz. Baniová - Vandráková

Volejbalová přezdívka: B A Ň K A

Datum narození: 25. srpna 1950 v Ostravě

Charakteristika: 180 cm vysoká smečařka družstev NH Ostrava, Vinohrady resp. ČH Bratislava a Slavia UK Bratislava, mistryně republiky 1976. V letech 1970 - 1975 reprezentantka ČSSR s účastí na dvou MS a dvou ME se ziskem jedné stříbrné medaile. V roce 1980 hráčka Mladosti Záhřeb a vicemistryně Jugoslávie.

Nahlédnutí do soukromí:
Přestože původním povoláním pánská krejčová, po vyučení nastoupila jako referentka do Účelových zařízení NHKG. V rámci hráčského působení v Bratislavě (1971 - 1976) pracovala jako referentka a sekretářka sportovních klubů ČH a Slavia UK a při zaměstnání vystudovala Střední ekonomickou školu. V Bratislavě se stačila poprvé provdat (manželem Ing. Jan Vandrák) a po krátké době i rozvést. Po návratu do Ostravy se vrátila do NHKG, kde pracovala v ekonomickém úseku. V roce 1980 se podruhé provdala za Ing. Stanislava Dvořáka a v roce 1982 se jim narodila dcera Iva. Po mateřské dovolené nastoupila do Masokombinátu Ostrava-Martinov, kde pracovala přes dvacet let až do bankrotu firmy a nuceného odchodu do předčasného důchodu. Manžel Stanislav bez sportovních aktivit, dcera Iva (urostlá po matce - 180 cm) zahájila slibnou volejbalovou kariéru v NH Ostrava (trenéři Václav Peklo a Vilém Košťál), po 4 letech volejbalu zanechala a vrátila se k němu až v závěru svého pětiletého pobytu v Anglii, kde pracovala jako vychovatelka dětí („nany“) a věnovala se studiu angličtiny, jejíž výukou se dodnes živí. V Anglii si zahrála nejvyšší soutěž a volejbal dál hraje pro radost za VŠB Ostrava.

Sportovní a volejbalové začátky:
Jarku již od dětství přitahovaly veškeré pohybové aktivity, přelezla každý plot a vylezla na každý strom, s klukama hrála fotbal a milovala vybíjenou. Školu reprezentovala v atletice (běhy, skok do výšky, hod krikeťákem) a ve 13 letech ji kamarádka zlákala na první volejbalový trénink mladších dorostenek NH Ostrava. Za své volejbalové základy a odpovědnost ke kolektivu dodnes vděčí trenéru Pavlovi Zvolánkovi. Brzo byla ostaršena a díky tomu stihla účast na třech finálových turnajích Přeboru republiky starších dorostenek. Po dvou 4. místech skončily v roce 1968 dorostenky HN Ostrava v Prachaticích na druhé medailové pozici za RH Praha. Jejími spoluhráčkami v té době byly Beránková, Erbanová, Hanzlová, Honajzrová, Krimlová Jitka, Matějů M., Polášková, Sedlecká, Skácelová, Trnková, Uhrová. V 15 letech absolvovala první soustředění mladších dorostenek ČSSR v Dobřichovicích, o rok později sehrála svůj první zápas se lvíčkem na prsou za starší dorostenky ČSSR (v obou případech pod dohledem trenéra Jiřího Novotného).

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1969 - 1971 hráčka NH Ostrava v národní lize, trenér Vilém Košťál, spoluhráčky Blahutová, Boháčová, Česlíková, Holčápková, Krimlová Milena, Novotná, Pekárková, Polášková, Šindlerová, Zvolánková. V roce 1970 startovala za ČSSR na MS v Bulharsku jako jediná hráčka bez extraligové příslušnosti a na doporučení trenérů reprezentace odešla z Ostravy a přijala nabídku ligových Vinohrad Bratislava.
1971 - 1974 hráčka Vinohrady Bratislava (od roku 1974 ČH Bratislava), nejlepším 4. místo v roce 1973, trenéři dr. Václav Týleš a dr. Jaroslav Rozhold, mezi spoluhráčkami např. Barineková, Jeraneková, Kodajová, Malotová, Mrázová, Pisarčíková.
1974 - 1976 hráčka Slavie UK Bratislava, v roce 1976 mistryně republiky a vítězka evropského PVP, 2. místo v lize 1974 a 3. místo 1975, trenér dr. Vladimír Hančík, spoluhráčky: Bendeová, Brunová, Ďumbalová, Kodajová, Košková, Krištofová, Országhová, Růžičková, Sipľaková, Skačanová, Vráblová.
1977 - 1979 hráčka NH Ostrava v národní lize, trenér Oldřich Matloch, spoluhráčky Bergerová, Císařová, Čoková, Kramolišová, Krimlová Jitka, Krupníková, Ledvinová, Motalová, Topolánková, Vašková, Vybíralová, Závodná.

S vrcholovým volejbalem se rozloučila v roce 1980, kdy si zahrála nejvyšší jugoslávskou soutěž za družstvo Mladost Bělehrad. Volejbalu zůstala věrná až do dnešních dnů a s partou seniorek si chodí 1 x týdně zahrát pro radost. Jejich dnešní partu tvoří převážně bývalé spoluhráčky z NH - Borošová, Erbanová, Kalvarová, Kaperová, Krupníková, Kuchařová, Matějů I., Motalová, Nemynářová, Nowaková, Porostlá, Rakusová, Rohanová, Tesařová, Tomášová, Utratová.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Do ženské reprezentace ČSSR se dostala přes výběr juniorek (1966 - 1969), který na MEJ 1969 v Talinu skončil na 4. místě, trenérem byl Václav Hajný, mezi spoluhráčkami např. Gronová, Hádková, Hurinská, Jelínková, Kodajová, Malá, Petrů, Pomeislová, Svobodová. V roce 1970 byla přeřazena do ženské reprezentace jako jediná hráčka z nižší soutěže (NL). Mezi negativní vzpomínky na reprezentační období patří absence na OH 1972, na které byla původně nominována, ale do Mnichova nakonec odjela jiná hráčka.

Vrcholné soutěže:
1970      5. místo na MS v Bulharsku (trenér Stanislav Šneberger)
1971      2. místo na ME v Itálii (trenér Stanislav Šneberger)
1974      17. místo na MS v Mexiku (trenér Richard Bönisch)
1975      5. místo na ME v Jugoslávii (trenér Richard Bönisch)

FOTO:

Největším úspěchem Jarky v reprezentaci bylo 2. místo (za Sovětkami a před Polkami) na ME 1971 v Itálii a stříbrná medaile, kterou si přivezla z Reggio Emilia. O tento úspěch se zasloužil kolektiv ve složení: stojící zleva trenér Stanislav Šneberger, Svobodová, Moskalová, Baniová, Mališová, Vindušková, Semecká, lékař MUDr. Antonín Veselý a asistent trenéra Mikuláš Židišin, v podřepu zleva Jelínková, Mifková, Hálková, Vlasáková, Kodajová, Malá a Hádková (na ME nestartovala).

Největším úspěchem klubovým byl pro Jarku zisk titulu Mistryně ČSSR v sezoně 1975/76 a vítězství v evropském Poháru vítězů pohárů (PVP) v roce 1976 s týmem Slavia UK Bratislava. Na snímku stojí zleva lékař MUDr. Tibor Marček, Bendeová, Ďumbalová, předseda klubu dr. Eduard Nemeček, Kodajová, vedoucí družstva Ing. Pavol Bohunský, Vráblová a trenér dr. Vladimír Hančík, dole zleva Országhová, Baniová-Vandráková, Brunová, Růžičková, Sipľaková, Košková a Skačanová.

Poslední snímek Jarky Dvořákové je z letošního květnového (2010) setkání jubilantů ČVS z řad hráčů a trenérů ve Valdštejnském paláci (sídle Senátu ČR). Zde se nechala vyfotit s nejstaršími účastníky setkání, zleva s Jitkou Cvilinkovou-Hajmarovou z Brna, Jarmilou Hroudovou-Brožovou z Prahy a Stanislavem Linkem z Ostravy, kterým by jejich letošních 85 let jen těžko někdo hádal.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018