29.12.2015

Jeřábová Naďa

Naďa Pražanová
Jeřábová Naďa

*13.9.1942

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1967

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů

Jméno a příjmení: Naděžda JEŘÁBOVÁ roz. Pražanová

Datum narození: 13. září 1942 v Pardubicích

Charakteristika: 178 cm vysoká smečařka družstev Slavoj Praha, RH Praha a Slavia MFF UK Praha. Akademická reprezentantka ČSSR se ziskem bronzové medaile na Univerziádě 1965 v Budapešti, v letech 1964-1968 reprezentantka ČSSR s účastí na ME 1967 v Istanbulu se ziskem bronzové medaile.

Nahlédnutí do soukromí:
V Praze od roku 1953, absolventka La Guardiova gymnázia na Strossmayerově náměstí (maturita 1959) a MFF UK (promoce 1964), v letech 1964-2010 profesorka matematiky a deskriptivní geometrie na dvou vršovických gymnáziích v Přípotoční ulici (od roku 1970 na gymnáziu sportovním). Od roku 1974 vdaná, manžel Rudolf, syn Jan (roč. 1974) a dcera Radka (roč. 1979), tři vnoučata.

Volejbalové začátky:
S volejbalem začínala v roce 1958 ve Slavoji Praha, kam ji přivedla a trénovala její prof. tělocviku z gymnázia, bývalá reprezentantka Božena (Bobina) Lútočková. Brzo se propracovala do dorosteneckého výběru Prahy, v roce 1961 ji trenér Metoděj Mácha zařadil do ligového družstva žen a byla členkou juniorské reprezentace ČSSR.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1961 - 1968 hráčka Slavoje Praha, dvakrát 3. místo (1967 a 1968), trenér Metoděj Mácha, mezi spoluhráčkami reprezentantky Holá, Lútočková, Senecká, Smíšková-Pletichová, Široká, Štruncová, Tolarová a Ursínyová, dále Hlaváčková-Martinová, Matoušková-Papoušková, Kubalová-Novotná, Marková, Poláková, Pražmová, Rautnerová, Šimsová, Šmardová, Štefková Marta, Vaníčková-Papadopulosová.
  Po skončení ligového ročníku 1968 podaly hráčky Slavoje Praha kolektivní přestup do RH Praha. Počínaje rokem 1969 se nejvyšší soutěže již hrály v halách, kterou Slavoj neměl. Svaz přestup schválil, ale po odvolání mateřské jednoty vydal opravné rozhodnutí: přestup hráček byl schválen, extraliga zůstala Slavoji. Do RH Praha přešly hráčky Novotná, Pletichová, Pražanová, Rautnerová, Senecká, Šimsová, Široká, Štefková a Štruncová, s nimi trenér Metoděj Mácha a vedoucí družstva Jaroslav Reicha. Družstvo bylo doplněno nejlepšími dorostenkami RH Praha (přebornicemi republiky 1968) a postup do nejvyšší soutěže si muselo znovu vybojovat.
1968 - 1970 hráčka RH Praha ve 2. lize (1969) a 1. NL (1969/70 - přechod na sytém podzim-jaro), trenéři Metoděj Mácha a Jiří Novotný, spoluhráčky Blechová, Hádková-Tušková, Hřebíková, Huňáčková-Domalípová, Krsková, Novotná, Pavlíková-Kopová, Pomrová, Senecká, Šimsová-Obdržálková, Široká-Matějková, Štruncová.
1970 - 1974 hráčka Slavie MFF UK, v sezoně 1970/71 postup do 1. NL, hrající trenérka Šárka Domalípová, další spoluhráčky: Hacmacová, Kasková, Lešanovská, Macková, I. Pavelková, Petráňová, Pokorná, Senecká, Slavíková.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
V letech 1962-1964 juniorská reprezentantka, od roku 1964 členka širšího výběru žen ČSSR s účastí na několika mezinárodních turnajích (Maďarsko, NDR, Polsko, Rumunsko, SSSR). V roce 1966 byla v přípravě na MS, které mělo být původně v Peru, potom v Mexiku a nakonec proběhlo až v lednu 1967 v Japonsku. Po odstoupení družstva SSSR se k bojkotu šampionátu přidaly další státy socialistického bloku. Našim ženám toto politické rozhodnutí přijel oznámit státní trenér V. Matiášek až na jejich závěrečné soustředění v Dobřichovicích. Přestože byla členkou týmu, který si v kvalifikaci ve Slavonském Brodě vybojoval postup na OH 1968, účasti na olympiádě a další reprezentace se dobrovolně vzdala.

Vrcholné soutěže:

1967      3. místo a bronzová medaile na ME v Istanbulu (trenéři Metoděj Mácha a Stanislav Šneberger)

Další významné akce:

1965      3. místo a bronzová medaile na Univerziádě v Budapešti (trenér Miroslav Rovný)

FOTO:

Tento snímek družstva žen Slavoje Praha je z roku 1964 a společně s hráčkami na něm jsou manželé Aubrechtovi – dlouholetý „inventář“ areálu Slavoje Praha na Štvanici. Fanda vzorně udržoval kurty (bylo jich tehdy 14 a centrální „ligový“ kurt byl ze všech stran obklopen malou dřevěnou tribunkou) a opravoval vše porouchané. Mařenka udržovala čistotu šaten a sociálního zázemí a oba provozovali stánek s občerstvením. Zleva stojí Široká, Pražmová, František Aubrecht, Lútočková a Tolarová, zleva sedí Holá, Marie Aubrechtová, Poláková, Novotná, Pražanová a Šmardová.

Kvalitní volejbalové základy získala Naďa na střední škole a v týmu dorostenek Slavoje Praha zásluhou své tělocvikářky a současně trenérky Bobiny Lútočkové. Ta vychovala pro ligový tým žen řadu kvalitních hráček (mj. reprezentantky Pražanovou, Smíškovou a Širokou) a na přelomu 50. a 60. let pomohla Slavoji vyřešit generační problém. S nejlepšími ze svých odrostlých dorostenek si v nejvyšší soutěži ještě zahrála. Na snímku z 60. let zleva stojí Tolarová, Lútočková, Pražanová, Hlaváčková a Široká, dole zleva Senecká, Novotná, Ursínyová a Štefková Marta.

V polovině září 1967 startovala Naďa s RD žen na evropské kvalifikaci pro OH 1968, kterou hostil jugoslávský Slavonski Brod. Tento turnaj naše ženy vyhrály, když se jim podařilo porazit všechny soupeřky včetně favoritek z Polska a NDR. Na snímku ze Slovinského Brodu zleva stojí Poláková, Hrabáková, Pražanová, Šašková, Široká, Hrádková a Štefková Pavlína, v podřepu zleva Štruncová, Kloudová-Rehbergerová, Pisarčíková-Mazurová, Senecká a Bendeová. Trenérem družstva byl Metoděj Mácha, jeho asistentem plzeňský Stanislav Šneberger.

Vyvrcholením reprezentační sezony 1967 se stalo Mistrovství Evropy v Turecku, kde naše ženy sehrály skupinu v Adaně a finále v Izmíru (muži v Istanbulu). Skončily na 3. místě (za svými přemožitelkami ze SSSR a Polska) a Naďa si domů přivezla svou nejcennější trofej – bronzovou medaili z ME. Na snímku z přípravy na šampionát je takřka kompletní výprava z ME, chybí pouze Věra Štruncová a v Turecku naopak nehrála Lída Vindušková-Pláteníková. Zleva stojí první trenér M. Mácha, Štefková, Poláková, Široká, Šašková, Pražanová, Hrabáková, druhý trenér S. Šneberger, Hrádková a org. pracovník družstva Miloš Rýdl, dole zleva lékař MUDr. Antonín Veselý, Vindušková, Rehbergerová, Mazurová, Senecká a Bendeová.

Další snímek je ze srpna 1968 a na něm část žen Slavoje Praha při turnaji v sicilském Palermu. V době jejích zájezdu do Itálie se reprezentantky Senecká, Široká a Štruncová připravovaly s trenérem M. Máchou na mexickou olympiádu. Naďa se účasti na OH a další reprezentace již vzdala a odjela se zbytkem hráček Slavoje a „záložním“ trenérem Zdeňkem Zlatníkem na Sicílii. Vrátili se do Prahy obsazené sovětskými tanky. Zleva stojí Smíšková-Pletichová, Hlaváčková, Ursínyová a Lútočková, v podřepu zleva Marta Štefková, Novotná, Pražanová a Tolarová.

Na snímku z roku 1969 je družstvo RH Praha, z opor chybí Štruncová. Zleva stojí první trenér M. Mácha, Pavlíková-Kopová, Pomrová, Široká, Pletichová-Vrbovcová, Huňáčková-Domalípová, Šimsová-Obdržálková a druhý trenér Jiří Novotný, v podřepu zleva Rautnerová, Hádková-Tužková, Novotná, Senecká a Pražanová. V této sezoně družstvo postoupilo z 2. do 1. NL, v sezoně 1969/70 (hrané již systémem podzim-jaro) vyhrálo 1. NL a vrátilo se do nejvyšší soutěže. Naďa pak odešla do Slavie MFF UK a trenér Mácha předal tým „Strejcovi“ Novotnému.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018