30.12.2015

Růžičková Jana

Jana Růžičková
Růžičková Jana

*12.1.1948

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1971

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistryně sportu

Jméno a příjmení: Jana RŮŽIČKOVÁ roz. Semecká

Volejbalová přezdívka: S E M Č A nebo S A L L Y

Datum narození: 12. ledna 1948 v Prostějově

Charakteristika:
176 cm vysoká smečařka a blokařka OP Prostějov, KPS Brno, Slavie Praha, Slovanu a ODPM České Budějovice a VK Karlovy Vary. Juniorská reprezentantka ČSSR se startem na MEJ 1966 v Maďarsku (bronzová medaile). V letech 1967 - 1973 reprezentantka ČSSR s účastí na MS 1970 v Bulharsku (5. místo), ME 1971 v Itálii (stříbrná medaile) a OH v Mnichově (7. místo).

Nahlédnutí do soukromí:
Absolventka stavební průmyslovky, po škole zaměstnaná jako stavební technik u Pozemních staveb Brno, jako dokumentářka Montovaných staveb Praha a jako rozpočtářka Stavoprojektu České Budějovice, Stavoprojektu a STP Karlovy Vary. V roce 1975 se provdala za ligového volejbalistu Škody České Budějovice Zdeňka Růžičku, dcera Jana (ročník 1977, druholigová volejbalistka Loko Karlovy Vary), syn Pavel (ročník 1978). V roce 1981 manželství rozvedeno, od roku 1988 žije v Karlových Varech, kde se v roce 2002 podruhé provdala za Jaroslava Maříka.

Sportovní a volejbalové začátky:
Začínala se sportovní gymnastikou, ale když její výška začala (pro tento sport příliš) narůstat, přivedla ji její slavná volejbalová teta Božena Cígrová-Donthová (další z osobností Síně slávy českého volejbalu) do družstva volejbalových dorostenek OP Prostějov. To bylo Janě teprve 14 let, pod vedením Aloise Doseděla začala hrát v krátké době dorosteneckou ligu, od 16 let již pendlovala do druholigového družstva žen a zahrála si zde ještě po boku své tety - hrající trenérky B. Donthové. To již byla členkou výběru dorostenek ČSSR a po maturitě na průmyslovce přešla v roce 1967 do prvoligového družstva žen brněnských Královopolských strojíren (KPS).

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1967 - 1968 hráčka KPS Brno, v roce 1968 sestup do 2. ligy, trenéři ing. Milan Horák a ing. Zdeněk Pažout, mezi spoluhráčkami bývalá reprezentantka Svatava Štaudová-Vráželová a v reprezentaci začínající Anna Bémová-Mifková, dále Blažková, Buchalová, Jitka Cvrkalová-Šívrová, Zdena Cvrkalová, Korečková, Kumpochová st., Sedmíková a další.
1969 - 1976 hráčka Slavie Praha, 3. místo v 1. lize 1969, 4. místo 1971, trenéři Václav Raban (do roku1974) a Oldřich Zděnovec, spoluhráčky Blažková, Černá, Davidová, Hajtlová, Hrabáková, Hromádková, Janů, Jeřábková, Ježková, Jirková, Kaiserová-Koutská, Kmochová, Kotrbová, Krsková, Křepelová, Kučerová, Lábová, Alena Moučková-Lipoldová, Vlasta Moučková, Simona Nováková, Pavlíková-Kopová, Pechanová, Procházková, Rozinková, Suchá, Šípová, Tyrolová, Veselá, Vinšová-Léblová, Woznicová, Zimmerová, Zitová.

V dalších letech hrála ještě pro radost za Slovan České Budějovice (1980-1983), ve 2. lize za ODPM České Budějovice (1983-1988) a za VK Karlovy Vary (1989-2006). V 80. letech startovala za Stavoprojekt ČB v celostátní odborářské soutěži o Putovní pohár ÚRO.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
V roce 1966 se zúčastnila ME juniorek v Budapešti (3. místo), v širším výběru ženské reprezentaci ČSSR od roku 1967 se startem na řadě mezinárodních turnajů a mezistátních utkání doma i v zahraničí. Ve vrcholných soutěžích hrála pod vedením trenéra Stanislava Šnebergera a jeho asistenta Mikuláše Židišina ze Slovenska.

Vrcholné soutěže:

1970     5. místo na MS v bulharské Sofii,
1971     2. místo a stříbrná medaile na ME v italském Reggio Emilia,
1972     7. místo na OH v Mnichově.

FOTO:

Jedním z prvních startů Jany „se lvíčkem na prsou“ byla účast na mezinárodním turnaji dorostenek v rumunské Sučavě 1965, na kterém náš výběr zvítězil před Rumunkami a Sovětkami. Na snímku stojí Jana druhá zleva, po její pravici lékař týmu MUDr. Tintěra. První zprava trenér Stanislav Šneberger a v dolní řadě další pozdější reprezentantky – druhá zleva Elen Poláková-Moskalová a druhá zprava Věra Linhartová-Štruncová.

Také další snímek patří do období reprezentačních začátků Jany, vznikl neznámo kde a jsou na ni zleva Libuše Vindušková-Pláteníková, Jana Semecká a Jana Hálková-Vápenková.

První velký start v ženské reprezentaci si Jana odbyla na MS 1970 v bulharské Sofii, kde naše ženy pod vedením trenérů Stanislava Šnebergera a Mikuláše Židišina skončily na 5. místě. Na snímku z tohoto období je širší výběr 16ti hráček, Jana Semecká v dolní řadě první zleva.

Největší úspěch se dostavil v roce 1971 na ME v italském Reggia Emilio, odkud si Jana dovezla stříbrnou medaili po jediné prohře našich žen se Sovětkami. Na snímku z měsíčníku STADION zleva stojí trenér S. Šneberger, Svobodová, Moskalová, Baniová, Mališová, Vindušková, Semecká, lékař družstva MUDr. A. Veselý a as. trenéra M. Židišin, dole zleva Jelínková, Mifková, Vápenková, Vlasáková, Kodajová, Malá a Hádková. Post náhradnice zbyl pro Jitku Hádkovou.

K dalším velkým úspěchům patřila úspěšná kvalifikace a účast na OH 1972 v Mnichově, kde náš výběr skončil na 7. místě a kde naše volejbalistky startovaly na olympiádě podruhé a zatím naposledy. Další snímek je z přípravy na tuto akci, zleva stojí vedoucí družstva Zdeněk Jílek, Vlasáková, Svobodová, Vindušková, Moskalová, první trenér S. Šneberger, Moulisová, Baniová, Jelínková a MUDr. A. Veselý, dole zleva Mazurová, Mališová, Semecká, druhý trenér M. Židišin, Kodajová, Mifková, Hádková a Vápenková. Z této sestavy na OH nestartovala Baniová a Hádková.

Jany účast na OH 1972 v Mnichově připomíná ještě další „civilní“ snímek ve slušivém olympijském stejnokroji.

V letech 1969-1976 byla Jana oporou Slavie Praha, kde začínala ještě po boku internacionálek Mikulecké, Synovcové, Šormové a Hrabákové. Další snímek je z konce působení Jany ve Slávii a ze zájezdu družstva do Nizozemska v roce 1975 na populární „holandské Dřevěnice“ ve St. Anthonis. Na tribuně zleva sedí Moučková, Jirková, Semecká, Blažková, Hartlová, Černá, Novotná, Krsková, Ježková, Pavlíková a Kaiserová.

V roce 2008 přijala Jana pozvání manželů Vápenkových a zúčastnila se setkání volejbalových olympioniků v Dobřichovicích u Prahy. Na snímku nástup žen v historické sokolské tělocvičně, zleva Pisarčíková-Mazurová, Vlasáková-Marcolini, Derflová-Hrabáková, Poláková-Moskalová, Štefková-Kohútová, Šašková-Šmídová, Semecká-Růžičková, Mališová, Vindušková-Pláteníková a Linhartová-Štruncová. Do záběru se již nevešla Bémová-Mifková (která na setkání přijela až z Itálie) a trenér Stanislav Šneberger, který si nenechal ujít příležitost a přijel z Plzně pozdravit své někdejší svěřenkyně v reprezentaci.

 

Zdeněk Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018