30.12.2015

Tolarová Jaroslava

Jaroslava Tolarová
Tolarová Jaroslava

*27.8.1934

 Úspěchy:
Hráčka:
  ME 1955

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Zasloužilá mistryně sportu

Jméno a příjmení: Jaroslava TOLAROVÁ roz. Šindelářová

Datum narození: 27. srpna 1934 v Praze

Charakteristika:
177 cm vysoká smečařka družstev Dynamo Slavia Praha, Slavia VŠ Praha, Slavoj Odívání resp. Slavoj Praha a Tatran Střešovice, dvojnásobná mistryně republiky. Akademická reprezentantka ČSR se startem na dvou Světových akademických letních hrách (univerziádách) se ziskem jedné stříbrné medaile. V letech 1954–1964 členka ženské reprezentace ČSR a ČSSR s účastí na dvou MS a dvou ME se ziskem zlaté medaile na ME 1955.

Nahlédnutí do soukromí:
Po maturitě na reálném gymnáziu v Břevnově byla v roce 1952 přijata na Lékařskou fakultu UK Praha, kde vystudovala obor dětského lékařství. Po promoci dostala umístěnku na dětské oddělení nemocnice v Příbrami, kam denně dojížděla až do roku 1962. Do důchodového věku pak pracovala na I. dětské klinice pražské Fakultní nemocnice v Motole. Rozvedená, syn Viktor (roč. 1958) hrál závodně basketbal, dcera Helena (roč. 1961) hrála volejbal za dorostenky Slavie Praha IPS a krátce ligu za ženy VŠ Praha.

Sportovní a volejbalové začátky:
Její tatínek byl aktivním členem Sokola a tak již odmala docházela pravidelně do tělocvičny „U studánky“ v Holešovicích, kde získala všestrannou sportovní průpravu. Vzhledem ke své vysoké postavě začala hrát na gymnáziu basketbal a volejbal. V roce 1949 ji kamarádka přivedla do volejbalového družstva dorostenek Dynama Slavie Praha s kurty na libeňském Starém Ostrově. Pod vedením trenéra Zdeňka Kratochvíla dorostenky Dynama zvítězily v celostátním finále SHM 1950 v Prostějově a staly se Přebornicemi republiky. V této době již Jarka trénovala s družstvem žen, ale ligu si nezahrála (střídavý start v té době neexistoval). Po dosažení plnoletosti v roce 1952 a zahájení studia na vysoké škole byla nucena v rámci reorganizace tělovýchovy přestoupit do „resortní“ vysokoškolské DSO Slavia VŠ Praha.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1952 - 1954 hráčka Slavie VŠ Praha, trenér Josef Polívka, spoluhráčky: Čadilová, Čáslavská, Čižinská, Kalinová, Kučerová-Ministrová, Loudová, Lútočková, Malá, Musilová-Čápová, Rampasová, Špelinová.
1955 - 1968 hráčka Slavoje Odívání, od roku 1956 Slavoje Praha (se 2 mateřskými přestávkami v letech 1959 a 1962), mistryně republiky 1957, 2 x 2. místo (1955 a 1958), 3 x 3. místo (1956, 1967 a 1968), trenér Metoděj Mácha, spoluhráčky: Břízová-Poláková, Hlaváčková-Martinová, Holá, Jílková, Kafuňková, Klánovická-Papoušková, Kolínská-Pavelková, Drahoslava Křížová-Kopová, Kubalová-Novotná, Kučerová-Šírková, Lútočková, Malanová, Mathauserová, Nečasová-Ursínyová, Pražanová, Pražmová, Prošková, Příhodová, Rautnerová, Senecká, Smíšková-Pletichová, Synková, Šimsová, Široká, Šmardová, Štefflová-Mikulecká, Štrefková, Vaněčková-Papadopulosová, Volajnyková.
1968 - 1969 hráčka Tatranu Střešovice, mistryně republiky 1969, trenér Antonín Kyndr, spoluhráčky: Jonáková, Kaliberková, Jana Křížová-Salingerová, Mifková, Mikulášová, Obadálková, Poláková, Rýgrová, Šašková, Vedrová, Vlasáková.

V letech 1970 - 1975 hráčka B-týmu Slavie Praha IPS se startem v I. třídě pražského přeboru. Družstvo bylo složeno z bývalých reprezentantek, soutěž několikrát vyhrálo a postup přenechalo mladším týmům. Hrálo pouze pro radost ze hry a vzájemného setkávání.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Již v roce 1951 byla zařazena do širšího výběru ČSR a nominována na Světové akademické letní hry a Světový festival mládeže a studentstva v Berlíně. Den před odjezdem byla z týmu vyřazena po zjištění svazu že její starší sestra s manželem emigrovali v roce 1948 do Belgie. Následná diskriminace v reprezentaci trvala až do roku 1954, kdy ji byl povolen start na Světových akademických letních hrách v Budapešti.

Vrcholné soutěže:
1955      1. místo a zlatá medaile na ME v Bukurešti
(trenér Metoděj Mácha)
1956      4. místo na MS v Paříži (trenér Metoděj Mácha)
1962      5. místo na MS v Moskvě (trenér Antonín Kyndr)
1963      6. místo na ME v Bukurešti (trenér Antonín Kyndr)

Další významné soutěže:
1954     4. místo na Světových akademických letních hrách v Budapešti
1955     2. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě
1956     3. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Moskvě
1957     2. místo na Světových akademických letních hrách v Paříži
1959     účast na historickém zájezdu žen ČSR do SSSR, Číny a KLDR (celkem sehráno 9 utkání, z toho 7 vítězných)
1963     4. místo na Předolympijských hrách v Tokiu s dalšími exhibicemi v Hirošimě, Jokohamě a Ósace.

FOTO:

Své dlouholeté členství ve Slavoji Praha zahájila Jarka (ještě jako Šindelářová) v roce 1955, kam ji ze Slavie VŠ Praha přetáhl státní trenér Metoděj Mácha. Z tohoto roku je i snímek, na kterém stojí zleva: Šindelářová, Kolínská-Pavelková, Kučerová-Šírková, předseda oddílu Josef Šindelář (s Jarkou žádný příbuzný, pouze shoda jmen), Nečasová-Ursínyová, Holá a dole zleva: Volajnyková, Zaplatílková-Jílková a Lútočková. V prvním ročníku celostátní I.ligy družstvo skončilo (ještě pod názvem Slavoj Odívání) na 2.místě za mistrovským ÚDA Praha.

V roce 1955 vybojovaly ženy ČSR zatím jedinou zlatou medaili z ME a bylo to na šampionátu v Bukurešti, když ve svém prvním zápase porazily po dramatickém boji 3:2 (třetí set 15:13) favorizované Sovětky s legendární Čudinou. Snímek je z příletu úspěšné výpravy na Ruzyňské letiště a jsou na něm všechny čerstvé mistryně Evropy – zleva: Matalíková, Valášková, Štulcová, Drahoslava Křížová, Holá, Neugebauerová, Štaudová, Nečasová, Technovská, Lútočková, Šindelářová a Kučerová (trenérem družstva byl Metoděj Mácha). Dodejme, že zlato z Bukurešti přivezli i naši muži.

Po úspěšném evropském šampionátu startovaly naše ženy v roce 1955 ještě na Festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě, kde se vítězství nad Sovětkami nepodařilo zopakovat a přivezly stříbrné medaile za 2. místo. Zleva stojí Šindelářová, Špelinová, Dostálová, Štaudová, Nečasová, Drahoslava Křížová, Holá, Neugebaurová, Matalíková, Moravcová a Štulcová (trenér Mácha). Sestava tedy stejná, jako na ME, pouze Betku Technovskou z Bratislavy nahradila Broňa Dostálová z pražského Tatranu Baraba Střešovice.

Úspěšným rokem pro Jarku byl i rok 1957, ve kterém získala s družstvem žen Slavoje Praha svůj první titul mistryně republiky. Na snímku stojící zleva: Heda Štefflová-Mikulecká, Jarka Šindelářová-Tolarová, Hanka Kolínská-Pavelková, Drahoslava Křížová-Kopová a trenér Metoděj Mácha, dole zleva: Zdena Zaplatílková-Jílková, Jindřiška Holá, Bobina Lútočková a Vlasta Břízová-Poláková (z mistrovské sestavy chybí Alena Nečasová-Ursínyová).

Začátkem září 1957 startovaly vysokoškolské výběry mužů a žen ČSR na Světových akademických letních hrách v Paříži. Zatímco 5.místo mužů bylo zklamáním, stříbrné medaile žen příjemně překvapily a zasloužil se o ně kolektiv ve složení - zleva: Farkašová, Zemanová, Ulmonová, Kalenská, Ligová, Čižinská, Larvová, Špelinová a Šindelářová. Trenérem výběru byl Antonín Kyndr.

Dalším úspěchem ženské reprezentace v roce 1957 bylo 3. místo na Festivalu mládeže a studentstva v Moskvě. Na snímku část našich reprezentantek v době odpočinku: zleva Drahoslava Křížová-Kopová, Štaudová-Vráželová, Šindelářová-Tolarová, Halásková-Žižkovská a Kyselková-Herštová.

Ze závěru působení Jarky Šindelářové-Tolarové ve Slavoji Praha je snímek ze srpna 1968 a zájezdu torza družstva na Sicilii (reprezentantky Senecká, Široká a Štruncová byly v přípravě na OH v Mexiku). Stojící zleva: Andula Smíšková, Zorka Hlaváčková, Alena Ursínyová, Bobina Lútočková a v podřepou zleva: Jiřina Rautnerová, Marta Novotná, Naďa Pražanová a Jarka Tolarová. Dodejme, že v průběhu zájezdu došlo k obsazení ČSSR vojsky spřátelených armád Varšavské smlouvy a že Rautnerová se domů již nevrátila a zůstala ve Švýcarsku.

 

Zdenek Vrbenský

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018