10.1.2016

ÚVOD k dokumentům Síně slávy českého volejbalu

Vznik a vývoj Síně slávy českého volejbalu

logo

Dokument o zřízení Síně slávy českého volejbalu (SSČV) byl 17. 7. 1998 projednán správní radou a schválen výborem Českého volejbalového svazu (ČVS). Současně byly do SSČV uvedeny první osobnosti.

SSČV je symbolickým společenstvím nejvýznamnějších osobností (hráčů, trenérů, rozhodčích a funkcionářů), které mimořádným způsobem přispěly k mezinárodním úspěchům, slávě a prestiži čs. a po roce 1992 českého volejbalu. Posláním SSČV je uchovat v paměti dosažené úspěchy, jejich prezentací přispět k propagaci volejbalu na veřejností (zvláště mezi mládeží) a zvýšit motivaci všech současných i budoucích účastníků vrcholového českého volejbalu.

Podmínky pro uvádění do SSČV byly stanoveny statutem SSČV, který se postupně vyvíjel a doznal několika úprav. Od roku 2005 již nejsou do SSČV uváděni automaticky Čestní členové ČVS, jako tomu bylo do roku 2004. V roce 2007 došlo k rozdělení SSČV do tří útvarů:
Galerie medailových týmů (GMT), Galerie hráčů a trenérů (GHT) a Galerie funkcionářů (GF), která byla současně uzavřena. Pro uvádění do prestižní GHT bylo stanoveno kritérium zisku min. 300 bodů, přidělených na základě tabulky s bodovým ohodnocením medailí a umístění na 4. – 8. místě prestižních mezinárodních turnajů, za které jsou považovány Olympijské hry (OH), Mistrovství světa (MS) a Mistrovství Evropy (ME). K posledním úpravám došlo v roce 2013 v rámci sloučení tří směrnic do jedné směrnice č. 14/2013 Ocenění v ČVS. Současně došlo k rozšíření podmínek pro uvádění osobností do GHT. Kromě bodového zisku za úspěchy na OH, MS a ME dalšími kritérii jsou: uvedení do Světové síně slávy (Volleyball Hall of Fame - Holyoke, USA), vítězství v anketě ČVS z roku 2001 o nejlepší hráče a trenéry 20. století a vyhlášení nejlepším hráčem nebo trenérem desetiletí počínaje 1. dekádou 21. století (let 2000-2009). Nejlepší hráči a trenéři desetiletí budou jmenováni na základě vyhodnocení výsledků anket ČVS Volejbalista roku příslušné dekády.

Uznání průkopníkům českého volejbalu

ČVS pokládá za vhodné připomenout při této příležitosti nejvýznamnější osobnosti naší bohaté volejbalové historie. Osoby, které stály u zrodu organizovaného volejbalu v českých zemích, které se zasloužily o založení našich prvních volejbalových orgánů a soutěží, a které se významně podílely na zakládání a založení Mezinárodní volejbalové federace (FIVB) v roce 1947.

Volejbal se v Československu objevil po 1. světové válce zásluhou světového křesťanského sdružení YMCA. Jeho prvními propagátory a instruktory byli Čechoameričané prof. Josef A. Pipal z Kalifornie a prof. kpt. Josef F. Machotka z Wisconsinu. V rámci armádních tělovýchovných kurzů, uspořádaných MNO v roce 1919 ve spolupráci s YMCA ČSR (na jaře v Žilině, na podzim v Praze), se frekventanti kurzů seznámili mj. s novými „americkými hrami“, mezi kterými byl také volejbal.

Pokračovatelem jejich práce v YMCA se stal František M. Marek, absolvent studia TV na Springfield College v USA a po návratu do vlasti tělovýchovný ředitel pražské YMCA, učitel sportovních her na Karlově univerzitě a lektor státních TV kurzů. V roce 1924 stál u ustavení Československého volejbalového a basketbalového svazu (ČVBS) a stal se jeho prvním náčelníkem. V roce 1932 byl přítomen ustavení Mezinárodní basketbalové federace (FIBA) a v rámci ustavujícího kongresu byl jedním z iniciátorů prvního pokusu o ustavení Mezinárodní volejbalové federace (FIVB).

Profesor pražské Karlovy University dr. František Smotlacha patřil mezi velké propagátory sportu a v roce 1910 stál u zrodu organizace Vysokoškolský sport (VS). Jeho zásluhou se v roce 1919 objevil v náplni středisek VS v Praze, Příbrami, Brně a Bratislavě také volejbal a vznikaly volejbalové oddíly VS, které v rozmezí let 1924-1934 získaly převážnou část mistrovských titulů.

Profesor tělocviku Karel Hala, významný funkcionář ČVBS, před 2. světovou válkou svazový náčelník a zástupce v Čs. olympijském výboru (ČOV), byl jedním z iniciátorů druhého pokusu o založení FIVB. Návrh předložili zástupci ČSR, Estonska, Polska, Německa a USA na konferenci Mezinárodní federace házené (IAHF) v rámci OH 1936 v Berlíně s částečným úspěchem v podobě zřízení Komise pro hry přes šňůru (německý faustball) a síť (americký volleyball), která se stala odrazovým můstkem pro založení FIVB po 2. světové válce.

Bývalý hráč Old Skautů Jizera a pražský podnikatel Jiří Havel se zasloužil o založení masové Trampské volejbalové ligy v roce 1932 a o její sloučení s ČVBS v roce 1936. Do svazových soutěží se po tomto aktu zapojilo přes 50 trampských družstev mužů a svazová členská základna se tímto krokem zdvojnásobila. Následujících deset let byl J. Havel místopředsedou ČVBS a při rozdělení svazu v roce 1946 byl zvolen prvním předsedou již samostatného Československého volejbalového svazu (ČSVS).

Na začátku třetího (tentokrát již úspěšného) pokusu o založení FIVB stál další z náčelníků ČVBS a významný basketbalový funkcionář Václav Jeřábek. V rámci zájezdu basketbalistů a volejbalistů Sparty Praha do Varšavy v lednu 1946 dohodl s předsedou polského basketbalového a volejbalového svazu p. Romualdem Wirszyllem schůzku, uskutečněnou u příležitosti prvního oficiálního mezistátního utkání volejbalistů ČSR - Francie v Praze 27. srpna 1946. V předvečer tohoto utkání se v zasedací síni smíchovského Staropramenu sešla skupina funkcionářů ČSVS (pp. Josef Cabalka, Jiří Havel, Otakar Koutský, Miroslav Pulkráb, Vladimír Spirit a Jan Štolc) se zástupci volejbalových federací Polska (pp. Szeremet, Wirszyllo) a Francie (pp. Aujard, Libaud). Výsledkem jednání bylo zřízení přípravné komise pro ustavení FIVB a definování základních úkolů a poslání nové federace. V rámci ustavující konference FIVB v Paříži v dubnu 1947 byl Jiří Havel zvolen vicepresidentem FIVB, Josef Cabalka předsedou Komise rozhodčích a Vladimír Spirit členem Komise pravidel.

Český volejbalový svaz, po roce 1992 oficiální nástupnická organizace ČSVS, patří mezi 14 zakládajících členů FIVB a se ziskem 35 medailí z OH, MS a ME mezi nejúspěšnější federace. 26 medailí vybojovala družstva mužů a žen v klasickém (šestkovém) volejbalu a 9 medailí beachvolejbalové páry mužů a žen počínaje rokem 1994. Desítky českých trenérů se podílely na šíření a rozvoji volejbalu v dalších zemích Evropy a ostatních kontinentů. Řada českých funkcionářů a volejbalových odborníků se stala uznávanými členy výkonných orgánů a pracovníky odborných komisí FIVB a Evropské volejbalové konfederace (CEV). Český volejbal se může po právu a s hrdostí hlásit k zásluhám na obrovském rozmachu a rozvoji volejbalu po 2. světové válce. Volejbal, který je od roku 1964 i sportem olympijským, je v současné době po fotbalu nejrozšířenějším a nejmasovějším sportem naší planety s více jak 220 národními federacemi a s hráčskou základnou, přesahující miliardu osob, věnujících se tomuto sportu min. dvakrát týdně (jak zní definice aktivního volejbalisty ve statistikách FIVB).

Uznání dalším osobnostem

Vedle osob uvedených do SSČV si uznání ČVS a celé naší veřejnosti zaslouží desítky dalších osobností, které přispěly k propagaci a prestiži českého (do roku 1992 československého) volejbalu doma a v zahraničí, jejichž zásluhy neodpovídají nastaveným podmínkám uvádění do SSČV. Jedná se např. o:

• hráče a trenéry našich reprezentačních družstev dospělých, která se kvalifikovala a startovala na vrcholných mezinárodních soutěžích (OH, MS, ME), ale na medaile nedosáhla,

• hráče a trenéry mistrovských družstev, která úspěšně reprezentovala náš volejbal v mezinárodních pohárových soutěžích,

• hráče, kteří nalezli uplatnění v uznávaných zahraničních klubech, se kterými získali mistrovské tituly v prestižních soutěžích, nebo byli zařazeni mezi nejlepší hráče těchto soutěží,

• asistenty trenérů, lékaře, maséry a další členy realizačních týmů našich reprezentačních družstev dospělých, která získala některou z medailí na OH, MS, ME,

• trenéry, kteří pracovali u zahraničních reprezentačních družstev nebo prestižních zahraničních klubů a získali uznání místních volejbalových federací,

• trenéry, kteří získali licenci instruktorů FIVB a na mezinárodních trenérských kursech přispěli k výchově trenérů národních federací celého světa,

• mládežnické a klubové trenéry, kteří se podíleli na výchově hráčských osobností (reprezentantů a olympioniků), uvedených do SSČV,

• rozhodčí s mezinárodní licencí FIVB, kteří byli delegování a řídili prestižní mezistátní utkání, utkání kvalifikací a utkání vrcholných mezinárodních soutěží,

• funkcionáře, kteří pracovali v odborných komisích FIVB nebo CEV,

• funkcionáře, kteří se podíleli na přípravě a organizaci významných mezinárodních soutěží FIVB a CEV, pořádaných v ČR (do roku 1992 v ČSR, ČSSR a ČVSFR).

Závěr

Tento dokument vypracovala v roce 2006 Rada SSČV ve složení: Karel Brož, Jiří Ebert, Václav Kobliha, Zdeněk Malý, Stanislav Šneberger a Zdeněk Vrbenský. Revidován a doplněn byl v roce 2013.

Václav Kobliha v. r.
předseda Rady SSČV

Krátké zprávyArchiv
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

 
1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018