Staropramen Cool Český pohár / Praha (Strahov) - muži
24. 6. 2016
UNIQA MČR U16 / Opava - juniorky, junioři
26.2.2016

Křivda vs. vítězství! Emotivní utkání čtvrtfinále ČP vyhrály Budějovice

Velmi emotivní zápas nabídl druhý čtvrtfinálový duel mezi Českými Budějovicemi a Benátkami nad Jizerou, ve kterém nakonec zvítězil favorizovaný Jihostroj, byť podle některých s přispěním hlavního rozhodčího, který v napínavém utkání musel rozhodovat několik sporných balónů.

Ve druhém čtvrtfinále to v úvodu utkání vypadalo velmi jednoznačně pro Jihostroj, kterému se velmi dařilo na bloku a k prvnímu technickému odpočinku odcházel za stavu 8:2. Po technickém odpočinku se i Benátkám začíná dařit na bloku a stav utkání se vyrovnává (12:10). V druhé polovině setu se Jihostroj vrací do bodového vedení (19:14) a v klidu dohrává koncovku prvního setu. Poslední bod prvního setu z pipe získává Jan Kuliha a Jihostroj se ujímá vedení 1:0 na sety.

Jako den a noc by se daly nazvat jednotlivé začátky setů. Ve druhém Benátky dokázaly přitvrdit na útoku a odměnou bylo čtyřbodové vedení za stavu 1:5 z pohledu Jihostroje. Získané vedení nabudilo benátecké volejbalisty k velmi dobrému výkonu a obětavým zákrokům v poli. To favorit druhého čtvrtfinále hrál naopak tak trochu odevzdaně a za stavu 9:14 tu máme oddechový čas  trenéra Jihostroje. Ani time nezastavuje Benátky. Ty po čistém esu (Jaroslav Škach) odcházejí k druhému technickému time za stavu 9:16. Jarda Škach je na podání k nezastavení a Benátky přidávají další body nyvrch (9:18). Při desetibodovém náskoku (11:21) Benátek tu máme druhý time Jihostroje, ale zisk setu pro Benátky je na spadnutí. Po špatném signálu středem Jihostroje se Benátky radují z prvního setbolu již za stavu 12:24. Jihostroj středem první setbol odvrací (Vadimír Sobotka), ale v následné rozehře se do míče vší silou opírá ze zadní zóny benátecký univerzál Radek Motys a míč od hráčů Jihostroje končí na vysoké konstrukci liberecké haly a je vyrovnáno.

Ve třetím setu se na liberecké palubovce odehrávala neúprostná a naprosto vyrovnaná bitva o každý míč. Nepatrné vedení se přelévalo z jedné strany na druhou a k vidění byl  velmi pekný volejbal.  Až při podání Brazilce Maciela de Souzy se Jihostroji daří otočit vedení na svoji stranu (15:13). Po oddechovém čase, který si vyžádal benátecký trenér Miroslav Malán, ale své podání kazí a Benátky se vrací zpět do hry a za stavu 16:16 je opět vyrovnáno. Přetahovaná o každý bodík pokračuje až do samotné koncovky. Už to vypadalo, že Benátky půjdou do dvoubodového vedení za stavu 21:23, když Vladimír Němeček z první uložil míč do pole soupeře, ale hlavní rozhodčí viděl něco jného (dotek sítě který nebyl) a je opět vyrovnáno (22:22) a  oddechový čas Benátek. Po odechovém čase se hra Benátek po sporném posouzení hlavního rozhodčího hroutí a je konec setu.

I čtvrtý set začal velmi vyrovnaně. Naštěstí se na Benátkách nepodepsalo špatné posouzení situace z koncovky setu a k viděni byl opět pěkný sport. Až před odchodem k prvnímu technickému odpočinku zaznamenává Jihostroj přímý bod z podání a odskakuje o dva body (8:6 – Jan Kuliha). Při podání nahrávače Jihostroje (Filip Habr) přichází rozhodující zlom čtvrtého setu, ale i utkání (13:8). Benátky se snaží bodově Jihostroj dostihnout, ale ten je po získaném náskoku na koni. S blíží se koncovku již není hra tak pěkná, spíš apatická ze strany Benátek. Výsledkem je rychlý konec utkání.

VK Jihostroj České Budějovice - VK Benátky nad Jizerou 3:1 (25:20, 13:25, 25:22, 25:17)

Čas: 98 minut

Rozhodčí: Vlastimil Kovář a Dušan Rychlík

Počet diváků: 160

VK Jihostroj České Budějovice:  Filip Habr, Petr Michálek, Radek Mach, Maciel De Souza, Jan Kuliha, Vladimír Sobotka, libero: Martin Kryštof. Střídali:

VK Benátky nad Jizerou: Jaroslav Škach, Filip Nesvačil, Jakub Veselý, Radek Motys, Vladimír Němeček, Michal Koláček, libero: Pmartin Ticháček. Střídali: Pavel Starý. Aleš Dyttrich, Jonáš Celerýn

Filip Habr (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Nebyl to moc pěkný volejbal, ale odpovídá to zápasu takto v jednu hodinu. Bylo to úplně bez atmosféry. Pořád se jenom povídalo na hřišti s rozhodčím. To prostě udělalo z volejbalu naprostý nevolejbal. Utkání jsme vydřeli ne optimálním výkonem a zítra to doufám bude lepší.“

Jan Svoboda (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Těžké utkání. Systém pohár, vidina vypadnutí. Kdo prohraje jede domů, takže jsem rád za vítězství po těžkém utkání. A nyní se musíme soustředit na Brno.“

Jaroslav Škach (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Dnes jsme hráli velmi dobře a dostali jsme se nad Budějovice. Ale bohužel bydlíme moc blízko pohárového utkání a měli jsme víc brečet v týdnu, abychom si zde objednali hotel, jako soupeř. To co dnes předvedl tady pán na hoře (myšleno hlavní rozhodčí), to opravdu nemá obdoby. Nemyslím si, že Budějovice jsou zrovna družstvo, které potřebuje podporu rozhodčích, ale dnes prostě totálně ovlivnil zápas. Nerad toto říkám, neboť nikdy nehodnotím rozhodčí, ale co dnes předvedl tak to prostě vyhrál on a ne Budějovice.“

Miroslav Malán (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Myslím si, že jsme dnes odehráli v dané situaci velmi dobrý sport. Nevím a nechci se vymlouvat na něco, ale možná jsme měli ten třetí set vyhrát. Zde byly nějaké sporné míče, ale nakonec vyhrály Budějky. Přesto si myslím, že jsme v dané situaci odehráli dobrý zápas. “

Autor: Zdeněk Šolc, foto: Ondřej Driml

Fotogalerie
Karlovarsko prodloužilo smlouvy s několika hráči

Volejbalové VK ČEZ Karlovarsko prodloužilo smlouvy pro následující ročník s Tomášem Širokým, Danielem Pfefferem, Danovanem Džavoronokem, Michalem...

Změny v extraligových týmech - Kladno

Volejbalisty Kladna posílí nizozemské libero Dirk Sparidans, který v uplynulé sezóně působil v dresu ASSE-Lennik.

Přátelské utkání žen - neděle 22.5.

V neděli sehrají Češky druhé přátelské utkání na palubovce polského výběru. Zápas startuje již ve 12 hodin.

Přátelské utkání žen - sobota 21.5.

Dnes startuje od 17 hodin první přípravné utkání české reprezentace žen v Polsku.

Novinky z extraligových klubů: Příchod Veselého i prodloužení smlouvy pro Janoucha

V následující sezóně bude v kádru liberecké Dukly působit dlouholetý reprezentant Jakub Veselý, který nahradí na bloku Adama Zajíčka mířícího do týmu...