Beach
16. 8. 2018
ME U18 | Brno
Reprezentace
18. 8. 2018
Ženy - Kvalifikace ME : FIN - CZE - Salo
Beach
18. 8. 2018
Muži + ženy - Super Cup | Praha
Reprezentace
22. 8. 2018
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - EST - Jablonec nad Nisou
Reprezentace
25. 8. 2018
Ženy - Kvalifikace ME : EST - CZE - Talin
Reprezentace
30. 8. 2018
Muži - přátelské utkání : CZE - TUN - Jablonec nad Nisou
Beach
1. 9. 2018
Muži + ženy - UNIQA Mistrovství ČR | Slavkov
Reprezentace
5. 1. 2019
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - FIN - Jablonec nad Nisou
Reprezentace
9. 1. 2019
Ženy - Kvalifikace ME : SWE - CZE
13.2.2018

Nejvyšší představitelé českého a slovenského volejbalu se potkali ve Zlíně

Je to nedávno, kdy se reprezentanti jako Milan Fortuník, Igor Prieložný, Peter Goga, Martin Demar, Andrej Kravárik a další potkávali ve společné reprezentaci. V roce 1993 po rozdělení státu na Českou a Slovenskou republiku šel i volejbal v obou zemích svojí cestou. Nicméně vždy jsme měli ke slovenskému volejbalu blízko a mnoho slovenských reprezentantů hrálo v českých klubech.

Začátkem letošního února při příležitosti losování 2018 ME chlapců U18, které pořádáme společně se Slovenskem, se oficiálně potkali oba nejvyšší představitelé volejbalu, předseda ČVS Marek Pakosta a prezident SVF Martin Kraščenič. Bylo to první oficiální setkání nově zvolených „lodivodů“ jak českého, tak i slovenského volejbalu. Ve velice přátelské atmosféře a v příjemném prostředí zlínského hotelu Baltaci Atrium prodiskutovali mnoho témat. Debata přešla od výměny zkušeností v oblasti výchovy volejbalové mládeže, přes beachvolejbal až k mezinárodní sportovní politice. Nebylo opomenuto téma fenoménu letošní zimy a tím je snow volejbal, kdy jak Česká republika, tak i Slovensko pořádají svá první oficiální mistrovství. U této příležitosti Martin Kraščevič pozval Marka Pakostu na oficiální návštěvu na Slovensko.

Vzhledem k tomu, že oba byli aktivními hráči, došlo i na vzpomínky. V době své aktivní kariéry se potkávali na hřišti a to nejen jako soupeři ve svých národních výběrech, ale jako spoluhráči ve výběru Československa, ještě jako ČSFR. A tento historický vztah obou předsedů volejbalových svazů je dobrým předpokladem pro úzkou spolupráci na všech úrovních.

Na závěr, před odjezdem na losování ME chlapců U18 do zlínského zámku, bylo diskutováno i téma společných organizací takto velkých mezinárodních turnajů. „Myslím, že jak já s Markem si lidsky rozumíme, tak i oba svazy mají k sobě blízko. Je dobré se podělit o zkušenosti, oba státy již organizovaly mezinárodní turnaje a výhodou je, že nás nedělí jazyková bariéra,“ říká prezident SVF Martin Kraščenič

"Vidím jako přínosné pro obě země abychom si sdíleli případné zkušenosti a úspěšné projekty. Minulý týden jsem pro potřeby CEV poskytnul detailní informace o našem velice úspěšném projektu mini volejbal v barvách. A zároveň jsem shrnul naše zkušenosti a doporučení, o které je velký zájem, jak koncepčně rozvíjet beachvolejbal i v zemi, která je středozemní a nemusí mít ideální podmínky pro rozvoj toho sportu. To jsou konkrétní projekty, ze kterých po případných úpravách mohou čerpat inspiraci i na Slovensku," dodává předseda ČVS Marek Pakosta. "Samostatnou kapitolou je pak spolupráce při pořádání mezinárodních akcí. V případě ME U18 je samozřejmě jednodušší a levnější uspořádat jednu skupinu než celý turnaj. I tak má pořadatel možnost představit svůj národní tým domácím fanouškům a zpopularizovat tak volejbal ve své zemi. Umím si představit, že takovýto model zkusíme aplikovat i u další mezinárodních akcí (CEV, FIVB) mládežnické kategorie," upřesňuje Marek Pakosta.

Odpoledne proběhlo, v již zmiňovaném zlínském zámku, za účasti představitelů města, kraje a CEV losování ME chlapců U18. „Štěstí asi mělo dovolenou ( trpký úsměv). Ano, los nám nepřál, ale taky věřím, že během zápasů se k nám štěstí přikloní. Hrajeme přeci doma a utkání budou plné energie a emocí,“ konstatoval Martin Kraščenič. Prezident SVF má pravdu, skupina v Púchově vypadá opticky silnější než ta ve Zlíně. A co na los řekl předseda ČVS Marek Pakosta? „Vypadá to dobře, pan primátor měl v našem případě šťastnou ruku. Skupina vypadá hratelněji, ale vše se stejně rozhodne v dubnu na hřišti. Tímto bych chtěl pozvat fanoušky volejbalu ve dnech 7. -15. 4. 2018 do Zlína a do Púchova, protože zde bude volejbal světové kvality v kategorii chlapci U18.“

 

Autor: Jiří Carba

Krátké zprávyArchiv
Kvalifikace na ME 2019 - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Švédsko 2:3 (25:19, 22:25, 25:15, 20:25, 7:15)

 
Přípravné utkání - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Polsko 1:3 (18,-23,-24,-21)  

 
Přípravné utkání - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Polsko 1:3 (169,-24,-14,-19)

 
Přípravné utkání - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Polsko 0:3, dodatečný set 1:0 (-25,-21,-19,19)

 
FIVB World Tour ***** - Vídeň

Hermannová / Sluková – Barbara / Fernanda (BRA) 2:1 (10:21, 21:16, 15:12), Hermannová / Sluková – Maria Antonelli / Carol (BRA) 2:0 (22:20, 21:19)

 
FIVB World Tour ***** - Vídeň

Hughes / Summer (USA) – Hermannová / Sluková 0:2 (12:21, 12:21), Ricardo / Guto (BRA) – Perušič / Schweiner 2:0 (21:14, 21:19), Clancy / Artacho...

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018