27.1.2018

17. kolo UNIQA Extraligy mužů nepřineslo žádné překvapení

V 17. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 papíroví favorité potvrdili předpoklady a brali všechny body. Dukla Liberec zvítězila v Ostravě. Kladno otočilo zápas v Brně. ČZU Praha sice vyhrálo v Českých Budějovicích první set, nicméně body zůstaly na jihu Čech. Příbram nepotvrdila dobrou formu proti týmům z horní části tabulky a překvapivě lehce podlehla doma Karlovarsku. Ústí nad Labem veze body z trápících se Benátek nad Jizerou a Zlín ve čtvrtek jistě porazil Odolenu Vodu.

VK PŘÍBRAM – ČEZ KARLOVARSKO

V sedmnáctém kole volejbalové UNIQA extraligy se proti sobě představily týmy VK Příbram a VK Karlovarsko. Před zápasem byli hosté favoritem, nicméně Příbram svými posledními výsledky dokazuje, že dokáže hrát i s těmi nejsilnějšími soupeři. Průběh zápasu byl velice vyrovnaný, Příbram tlačila ze všech sil, nicméně Karlovarsko si pohlídalo koncovky a v Příbrami i za pomoci rozhodčích zvítězilo 3:0.

č.: 102       dne: 27. 1. 2018      v hod.: 17:00

VK Příbram – ČEZ Karlovarsko 0:3 (22:25, 23:25, 21:25)

Rozhodčí: Fink T., Rychlík D.

Počet diváků: 985

Domácí: Böhm, Mikulenka, Renovica, Pantič, Passier, Hrdý, libero Juračka. Střídali: Suda, Kohlmann, Rychecký

Hosté: Hudeček, Treial, Rejlek, Zmrhal, Prešinský, Ropret, libero Pfeffer. Střídal: Kriško

Martin Böhm (kapitán domácích): „Karlovy Vary dnes hráli celkem komplexně, zatlačili jsme je trochu na servisu, nicméně v koncovkách byli silnější, podařilo se jim ubránit naše útoky, a to dnes rozhodlo.“

Martin Kop (trenér domácích): „Myslím, že to bylo velmi kvalitní utkání, Vary hrály velmi dobře na při obraně v poli, chytli spoustu balónů a to jim pomohlo především v koncovkách. Nechceme se vymlouvat na rozhodčí, ale dva jasné balóny pískly proti nám, pak ještě dostaneme červenou a náš výkon tím jde dolů. Neříkám, že nám rozhodčí prohráli zápas, neboť jsme měli i mnoho dalších šancí, ale v prvních dvou setech zápas jednoznačně ovlivnili.“

Ondřej Hudeček (kapitán hostů): „Jsme moc rádi, že se nám tu dnes podařilo zvítězit, protože Příbram se výkonnostně zvedá, nebylo to vůbec jednoduché utkání. Myslím ale, že Filip Rejlek se dnes skvěle ukázal v bývalém domácím prostředí a dotáhnul nás k vítězství.“

Jiří Novák (trenér hostů): „Pro nás jsou to dnes výborné tři body, Příbram svými minulými výsledky budila strach a mě těší, že i přes několik chyb, jsme byli především v obranné fázi velmi dobří. Samozřejmě, pak jsme se neubránili určitým sériím, proto to bylo také tolik vyrovnané, ale myslím si, že celkově jsme odvedli disciplinovaný výkon a možná tuhle výhru doceníme až časem.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy velmi vyrovnaně, na straně hostů skvěle působil příbramský odchovanec Filip Rejlek, který skládal jeden míč za druhým. Hned v úvodu setu došlo k vyhrocené situaci, kdy čárový rozhodčí mávnul out u zdánlivě dobrého míče, za což domácí tým obdržel rychlou žlutou kartu. Pak se hra opět zklidnila, Karlovarsko mělo lehce navrch při obraně na bloku i v poli a v koncovce uhrálo důležitou bodovku, díky které získali hosté první set poměrem 25:23.

Do druhého setu nastoupily oba týmy ve shodné sestavě, nebylo třeba nic měnit, protože obě družstva předváděla kvalitní hru s pouze několika drobnými chybami. Karlovarsko šlo po prvním technickém timu do vedení a díky přesné hře zvýšilo náskok na 4 body. Před koncovkou sice situaci ještě zdramatizoval domácí blokař Travis Passier, který skvělou sérií na podání stáhnul ztrátu na pouhý bod, nicméně pak si už Karlovarsko uhrálo svoje a koncovku pohlídalo.

Třetí set byl znovu lehce ve prospěch Karlovarska, nicméně hosté několikrát znejistěli, předvedli několik chyb za sebou, díky čemuž byl rozdíl ve skóre stále těsný.  V koncovce ale úřadovaly Karlovarské bloky, na které domácí hráči nenašli recept. Po vyrovnaném zápase si tak hosté z Příbrami odvážejí cenné tři body.

Autor: Štěpán Chvosta

VK OSTRAVA – DUKLA LIBEREC

Ostrava množstvím chyb pomohla ke snadnému vítězství na „půl plynu“ hrajícímu Liberci. Domácí byli Dukle rovnocenným soupeřem pouze polovinu druhého setu. Pak se vrátili zpět ke hře plné chyb a tak hosté za hodinu a čtvrt dokráčeli k rychlému vítězství.

č.: 100       dne: 27. 1. 2018      v hod.: 17:00

VK Ostrava – Dukla Liberec  0:3 (16:25, 21:25, 18:25)

Rozhodčí: Petr Horký, Daniel Trumpeš

Počet diváků: 450

Domácí: Vašina, Kotas, Biernat, Janků, David, Šmídl, libero Sobczak. Střídali: Nugent, Balon, Šoltys, Sedláček

Hosté: Správka, Veselý, Štokr, Galabov, Leikep, Janouch, libera Kopáček, Kunc

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Dnes byl Liberec lepší jak v obraně, tak na servisu. Po dobrých zápasech s Odolenou Vodou a Ústím nad Labem jsme v tomto zápase na to nenavázali. Pokud bychom chtěli uspět s takovým týmem, jako je Liberec, nemůžeme v zápase dělat tolik chyb.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Nejvíc mne mrzí, že tento zápas nebyl více dramatický. Dva sety se hrálo „na jednu bránu“. Jen ve druhém setu jsme vedli dvakrát o tři body, ale úspěšně jsme ho nedohráli. Nedařilo se nám na podání, Liberec výborně čapal v poli a těžké míče jim dohrával univerzál Štokr. Pokud chceme se soupeři z první čtyřky uspět, nesmíme dělat tolik chyb. Když přijde série čtyř až pěti míčů, které nezvládneme v jedné sérii, tak to je pro nás smrtící a z nepříznivého stavu se již nezvedneme.“

Aleš Správka (kapitán Dukla Liberec): „Dnes jsme to měli jednodušší v tom, že Ostravě, která má hru založenou na kvalitním podání, to v této činnosti moc nešlo. My jsme ubránili jejich klíčového hráče v útoku Šmídla a to byl jeden ze základů úspěchu. Dobře jsme bránili a precizně dohrávali všechny balony.“

Michal Nekola (trenér Dukla Liberec): „Měli jsme dobrý vstup do utkání, dařila se nám obrana a první set jsme měli pod kontrolou. Věděli jsme, že pokud bude chtít Ostrava uspět proti nám, tak se musí zlepšit na servisu. To se jí pak do poloviny druhého setu dařilo a my jsme se trápili na přihrávce. Od druhé poloviny této sady jsme se však opět dostali do tempa a pak jsme zápas dobrým servisem a kvalitní obranou dohráli až do vítězného konce.“

Favorizovaní hosté jdou v úvodu zápasu při podání Veselého do vedení 1:4. Hosté hrají velmi soustředěně a do prvního technického oddechového času si nesou vedení 4:8. O možnost snížení se Ostrava připravuje nevynucenými chybami v útoku. Krásnou rozehru zakončí hostující Štokr útokem do anténky a domácí přece jen snižují na dvoubodový rozdíl (8:10). Liberec je však důraznější v útoku a při velmi kvalitním podání Galabova zvyšuje na 10:17. Hostům hraje výborně na bloku i v útoku Správka a do koncovky jdou hosté s pohodlným vedením 12:20. Po bloku Štokra na Janků má Liberec devět setbolů. Nakonec hosté vítězí v prvním setu naprosto zaslouženě 16:25.

Do druhého setu vstupuje Ostrava velmi dobře a při kvalitním Kotasově plachtícím podání jde do vedení 3:1. Hosté srovnávají na 4:4 po důrazných dohrávkách zkušeného univerzála Štokra. Domácí se zlepšují a David se blýskne čistým esem (7:5). Po nevynucených chybách Štokra s Galabovem jdou domácí do vedení 11:8. Jenže na druhé straně stejně chybují Šmídl s Janků a od stavu 14:14 se začíná znovu. Domácí univerzál Šmídl se v tento moment vyrovnává v zakončení protějšku Štokrovi. Před koncovkou druhého setu je stav vyrovnaný 19:19. Po nevynucené chybě Šmídla za stavu 19:20 ho střídá Šoltys. Po přímém bodu z podání Janoucha na Balona kráčí Liberec k vítězství i ve druhém setu (20:23). Druhý set končí po dlouhé rozehře a bodovém útoku Štokra 21:25.

Do třetí sady vstupuje Liberec velmi rázně a při Veselého podání s podporou výborně hrajícího Štokra jde do vysokého vedení 1:7. To favorita uklidní. Domácím vázne souhra na všech frontách a po zkaženém podání Biernata vedou hosté již 5:12. Světlým momentem domácího týmu jsou dva úspěšné bodové útoky Šmídla a jednoblok Biernata na Galabova (9:15). Před koncovkou a brzkým koncem zápasu vede Liberec rozdílem osmi bodů (12:20). Balon ještě roztleská halu čistým esem (15:21), ale Liberec spěchá za vítězstvím, které ztvrdí perfektně zvládnutou třetí sadou, v které vítězí 18:25.

Autor: Martin Němec

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

V 17. kole přijelo do Benátek Ústí, které hraje letos proti minulým sezónám velice dobře, a dokonce ve čtvrtek dokázalo ve čtvrtfinále ČP zvítězit na horké půdě Kladna 3:1 a o postup do semifinále podlehlo až ve zlatém setu 26:28! To domácí VK Benátky nad Jizerou se doslova letos v extralize trápí. A nutně potřebují bodovat, aby se vyhnuly baráži s vítězem 1. ligy. Do týmu se dokonce vrátil i bývalý reprezentant Aleš Dittrich, který opustil krajský přebor druhé třídy, kde na podzim hrál za Mladou Boleslav. Dnešní utkání nakonec vybojovali hráči Ústí nad Labem, po 79 minutách zvítězili 1:3.

č.: 99        dne: 27. 1. 2018         v hod.: 17:00

VK Benátky nad Jizerou – SK Volejbal Ústí Nad Labem 1:3 (19:25, 25:27, 25:17, 23:25)

Rozhodčí: Michal Kostka a Petr Němeček

Počet diváků: 260

Domácí: Dittrich, Celerýn, Ticháček, Hudák, Nesvačil M., Pietkiewicz, libero Sadílek. Střídali: Vachoušek, Nesvačil F., Rybníček

Hosté:  Prajzler, Bartůněk L., Vanags, Vodvárka, Kramár, Voth, libera Pondělíček, Kořínek. Střídali: Bartůněk V., Tibitanzl, Průcha, Šulava

Martin Ticháček (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Musím pogratulovat Ústí k vítězství. První set byl z naší strany rozpačitý, nedařil se nám servis, následně jsme nedokázali ubránit útok soupeře. Druhý a třetí set byl už podstatně lepší, vyrovnanější. Dokázali jsme dobře přihrát, roztrhat ústeckou obranu a skládat míče na zem. Bohužel poslední set se vrátil do starých kolejí, že nedokážeme dohrát ubráněné balóny. Nedokázali jsme v nejdůležitějších chvílích ubránit soupeřovi útočníky. A bohužel v koncovkách jsme prohráli a jsme opět bez bodu.“

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): Myslím si, že jsme o výsledek bojovali. Bohužel jsme nezvládli dvě koncovky setů, které jsou v takových zápasech rozhodující.  Myslím si, že střídání se nám povedlo. Rybníček s Vachouškem tomu dnes pomohli. Ale bohužel výsledek je zase za 0 bodů.“

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí Nad Labem): Myslím si, že první dva sety jsme hráli zkrátka sebevědomě. Pak nám to začalo v koncovce druhého setu haprovat. Benátky ve třetím setu začaly tlačit na pilu a my jsme znervózněli. Nedokázali jsme ubránit Rybníčka, který byl na můj vkus až moc úspěšný. Chtěli jsme tady vyhrát za tři body, a to se nám nakonec povedlo.“

Petr Brom (trenér SK Volejbal Ústí Nad Labem): Z naší strany to bylo hrozné utkání. Díky Bohu, že jsme vyhráli za tři body, ale určitě nemůžeme být s výkonem dnes spokojeni.“

Po vyrovnaném úvodu se podařilo hostům po prvním TT  bodově odskočit po přešlapu benáteckého hráče a několika úspěšných smečích Filipa Kramára (8:11). Domácí blokem rychle snižují náskok (10:11 – Martin Hudák), ale na kvalitní podání již domácí nedokázali najít protizbraň a hosté s velkým bodovým náskokem spěchají do koncovky setu (10:14 – eso Luboš Bartůněk, 11:16 eso Toms Vanags, 13:20 eso Filip Kramár). Po přesně sehraném signálu středem (Luboš Bartůněk – Jan Vodvárka) se hostům daří za stavu 17:24 získat první setbol utkání. Zkažené podání (Toms Vanags) a úspěšná smeč Benátek (Pawel Pietkiewicz) oddaluje konec první sady, ale když se kapitán Ústí z nouzové nahrávky prosazuje přes benátecký blok, je konec první sady a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.

Druhý set již byl velmi vyrovnaný. Obě družstva se postupně přetahovala o vedení. Jenom škoda, že v tomto setu se nedařilo rozhodčím. Spousta chyb na obou stranách přivádělo oba celky do stresových situací a víc se diskutovalo, než hrálo. Ještě za stavu 17:14 po smeči Ústí do autu (Vít Bartůněk) měli domácí velice slušný náskok, ale set se jim do vítězné koncovky dotáhnout nepodařilo. Hosté se opírali o svého kapitána (Filip Kramár), který byl na síti nechytatelný a když se přidalo pár přísně odpískaných nečistých hraní na straně Benátek, dokázali hosté jít do vedení již za stavu 20:21. Své vedení si udrželi pravidelným otáčením až do proměněného setbolu za stavu 25:27 (Benátky útočily do autu).

Až ve třetím setu se podařilo Benátkám pořádně zabrat. Lví podíl na tom mělo nepříjemné podání Aleše Dittricha, který pěti body v řadě získává pro domácí velmi slušné vedení (9:4). Hostům se již nepodařilo Benátky bodově dostihnout. Rozhodující náskok ve třetím setu přichází při podání Jakuba Rybníčka (18:10 blok Aleš Dittrich, 19:10 eso) a po útoku hostů do autu se i domácí radují ze setbolu (24:16 – Filip Kramár aut). Zkažené podání Martina Hudáka oddaluje konec setu, ale v další rozehře z hlavního kůlu se nemýlí Stanislav Vachoušek a Benátky snižují na 1:2 na sety.

Ve čtvrtém setu měli větší štěstí v koncovce hosté, kteří velmi těsně zvítězili. Po celý čtvrtý set bylo na ukazateli skóre velmi vyrovnané. Obě družstva se střídala v jedno, až dvoubodovém vedení. Ještě za stavu 23:23 (blok Aleš Dittrich) by si nikdo nevsadil o vítězi setu. Po dlouhé mezihře hosté získávají první mečbol (Filip Kramár ze zadní zóny) a ujímají se vedení 23:24. První mečbol se hostům podařilo proměnit blokem, když se štěstím zablokovali domácího diagonálního smečaře a z Benátek si odvážejí plný počet bodů za vítězství 1:3.

VOLEJBAL BRNO – KLADNO VOLEJBAL CZ

Napínavý souboj dvou týmů z první pětky neměl vůbec jednoznačný průběh. První sadu vyhrálo domácí Brno a o následující dva sety se soupeři prali až v koncovkách – obě dvě přitom těsně vyzněly pro Kladno. Hostující si už poté vedení vzít nenechali a v Brně si dokráčeli k výhře 1:3 na sety.

č.: 101      dne: 27. 1. 2018     v hod.: 18:00

Volejbal Brno – Kladno 1:3 (25:20, 24:26, 30:32, 19:25)

Rozhodčí: Grabovský Z., Peloušek J., Vitanov I., Vondráčková A.

Domácí: Boula, Stanislav, Klapal, Římal, Hrazdira, Mendoza, libero Weber. Střídali: Handlíř, Červinka, Pražák, Jakubec

Hosté: Hýský, Zajíček, West, Šulista, Sobotka, Gromadowski, libero Moník. Střídali: Fortuník, Blažek, Kozák

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Hráli jsme dobře, v podobném duchu jako ve čtvrtek.  Soupeř je o něco zkušenější, my jsme hůř přihrávali a opět nám bohužel nepomohli ani rozhodčí. To už se opakuje. Ale nemáme se za co stydět a musíme jet dál.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „V úvodních třech setech jsme hráli velice dobře a je veliká škoda, že jsme to nedotáhli, protože chybělo strašně málo. Je vidět že bojujeme a myslím si, že se kvalitativně posunujeme a dokážeme hrát se soupeři první čtyřky. Teď už chybí ta třešnička na dortu, abychom je dokázali i porazit, ale tam se musí sejít úplně všechno.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Naše vítězství se nerodilo lehce, v posledních třech zápasech včetně toho dnešního není naše forma ideální a hledáme se, děláme juniorské chyby. Tato hala je navíc velmi specifická a kdo ji nezná, tak se s ní těžko srovnává. O to víc jsme rádi, že jsme dnes naším nemastným neslaným výsledkem nakonec Brno udolali.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Dnešní vítězství bylo hodně těžké, domácí byli na začátku namotivovaní a hráli dobře. My jsme se vyrovnávali dlouho se zdejší halou, ještě nikdy jsme tady nehráli a bylo to znát. Za poslední období jsme si takových koncovek užili několik, i v lize i v Českém poháru. Asi nás to trošku posílilo, ale kdybychom vyhráli víc přesvědčivě, tak bych se vůbec nezlobil.“

Brno si chtělo spravit chuť z dvou prohraných utkání v tomto týdnu, a tak do zápasu vlétlo s chutí a nasazením. A výsledek byl znát – domácí si vytvořili hned v úvodu několikabodové vedení (8:6), které postupně narostlo až na rozdíl sedmi bodů (16:9). Kladno se sice ještě snažilo dotáhnout, set ale vyzněl pro Brno 25:20.

Druhé dějství bylo o poznání vyrovnanější, za stavu 9:9 se však na servis postavil Martin Klapal a se svým týmem soupeřům odskočil o tři body. Od té doby svůj mírný náskok jihomoravští volejbalisté drželi až do koncovky, kdy se Kladnu podařilo srovnat na 23:23. Následující setbol sice mělo k dispozici Brno, Kladno ale otočilo, a nakonec to byli právě svěřenci Milana Fortuníka, kdo se radoval z těsného vítězství 24:26.

Domácí se v následující sadě sice na začátku dostali do vedení 6:3, Kladno však poté rychle srovnalo a přetahovaná o každý bod pokračovala až do konce setu. V něm si fanoušci užili nervy drásající podívanou – Brno totiž odvrátilo celkem sedm kladenských setbolů, na ten osmý už ale nestačilo, a tak set nakonec vyhráli hostující poměrem 30:32.

Kladno vybojovaná koncovka třetí sady nakopla a v setu s pořadovým číslem čtyři to byl právě hostující tým, kdo určoval tempo hry a získal převahu na svou stranu (7:14). Domácí se sice snažili zkorigovat a v závěru sady ještě stáhli na 18:22, na vítězství to už ale nestačilo (19:25).

Autor: Barbora Mertová

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – ČZU PRAHA

Jihočeští volejbalisté přivítali v rámci 17. kola volejbalové UNIQA extraligy na své domácí palubovce celek ČZU Praha.

č.: 97       dne: 27. 1. 2018       v hod.: 19:00 hod

Jihostroj České Budějovice - ČZU Praha 3:1 (18:25, 25:18, 25:16, 25:18)

Rozhodčí: Renčín a Krtička

Počet diváků: 1000

Domácí: Palgut, Michálek, Mach, Křesťan, Halaba, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Fila, Polák

Hosté: Démar, Šulc, Krajčovič, Kuboš, Patočka, Kuliha, libero Kovařík. Střídali: Svoboda, Kop, Kočka, Horák

René Dvořák (trenér Jihostroje): „Důrazně pokárám hráče za první set, protože to, co jsme předvedli v prvním setu… Asi si mysleli, že nám to ČZU daruje, že všechno půjde samo, ale extraliga není tak slabá, aby nám to slabší týmy dávaly zadarmo. Musíme předvést dobrý výkon, abychom soupeře poráželi. Trošičku jsme se trápili i ve druhém setu, ale potom si to hráči srovnali v hlavě a začali bojovat.“

Filip Palgut (Jihostroj Č. Budějovice): „Začali jsme lehkovážně, ale Praze vycházel servis. Ale po druhém setu se to otočilo.“

Miroslav Malán (trenér ČZU Praha): „Jihostroj jsme zaskočili v prvním setu, kde jsme hráli dobře. Od druhého setu jsme dělali nevynucené chyby a Jihostroj se zlepšil a porazil nás.“

Jan Kuliha (smečař ČZU): „První set jsme hráli dobře, asi jsme Jihostroj překvapili.“

V úvodu prvního setu pražské ČZU výborně servírovalo a vytvořilo si bodový náskok. Hned na začátku po prvních míčích vystřídal René Dvořák smečaře Pawla Halabu a na hřiště přišel Tomáš Fila. Jihostroj pokračoval v trpělivé hře, ale Praha spoustu míčů  pochytala v poli a výborně útočila. Jihostroji se nedařilo na přihrávce. Praha už vedla 23:17, když vystřídala Krajčoviče za Kočku. První set ukončil pražský univerzál David Kuboš.

Druhý set začali Jihočeši o něco lépe. Zaplněná hala hlasitě fandila a pomáhala domácím se zvednout. Do prvního oddechového času šel Jihostroj za vedení 8:7. Pražané pod tlakem začali kupit nevynucené chyby a domácí Jihostroj se dostal do tříbodového vedení 11:8. Před koncovkou druhé sady se rozehrál Filip Křesťan, který táhl Jihočechy k vítězství ve druhém setu a zápas se vyrovnal na 1:1 na sety.

Třetí set byl už od začátku v režii domácích. Útokem se blýskl domácí smečař Petr Michálek a přímým bodem z podání slovenský blokař Peter Ondrovič. V koncovce za stavu 23:14 přišel na hřiště místo Petra Ondroviče mladý Pepa Polák. A bodový náskok si Jihostroj udržoval i ve čtvrté sadě, kterou vyhrál 25:18.

Nejvíce bodujícím hráčem byl Marek Šulc s 18 body. Na straně domácího Jihostroje nejvíce bodoval Filip Křesťan 17 bodů a Petr Michálek 15 bodů.

Autor: Blanka Popelková