28.12.2017

Brno si vyšláplo na obhájce titulu, který prohru odvrátil až v pátém setu

Dnes se odehrály poslední zápasy UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. A ne, že by nebyla nouze o překvapení. V Brně se trápil budějovický Jihostroj a vítězství vydřel až v tie-breaku. Zlín překvapivě bez ztráty setu veze cenné vítězství z horké ostravské palubovky. Zbylé dva zápasy se nesly v režii domácích. Jak Kalovarsko, tak i Příbram se loučí s letošním rokem celkem hladkými výhrami.

VOLEJBAL BRNO – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Žádný poklidný vánoční duel, nýbrž pětisetové drama – tak vypadal souboj Volejbalu Brno s úřadujícím mistrem české extraligy Českými Budějovicemi. V hale na Vodově nakonec v tiebreaku, který poznamenal sporný výrok rozhodčího, za lepší konec zatáhli jihočeští hráči a z Brna si odváží dva body.

č.: 75    dne: 28. 12. 2017   v hod.: 16:00

Volejbal Brno – VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (21:25, 25:22, 20:25, 25:23, 11:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Nedbálek A., Vitanov I., Sedlák Z., Kovář V.

Počet diváků: 500

Domácí: Hrazdira, Mendoza, Okosanovic, Handlíř, Pražák, Boula, libero Weber. Střídali: Červinka, Stanislav, Klapal

Hosté: Palgut, Mach, Křesťan, Michálek, Ondrovič, Halaba, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Kraffer, Kupilík

Martin Klapal (kapitán Volejbal BRNO): „Dnešní zápas byl takový nahoru dolů. Bohužel nás srážely zbytečné a jednoduché chyby, což se nám vymstilo. Super výkon ale dnes poté, co nemohl hrát Michal Hrazdira, podal Ríša.

Ondřej Marek (trenér Volejbal BRNO): „Po zranění Hrazdiry jsme dnes hráli statečně, myslím si ale, že dobrý volejbal z obou stran dnes poškodil rozhodčí. Nikdy to neříkám, ale tentokrát ano.“

Radek Mach (kapitán VK České Budějovice): „Bylo vidět, že oba dva týmy mají tím, že se hraje mezi svátky, za sebou jenom dva dny, a navíc ještě jsme my osobně jeli jenom fyzičku a taky podle toho ten zápas trošku vypadal. Rozhodčí se také dnes moc nepředvedli a my svými výkony také ne. Jediní, komu se to dnes mohlo líbit byli diváci, protože si díky tie-breaku přišli na své. Hráčům se to ale určitě nelíbilo.“

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): „Na dnešním dlouhém zápasu bylo vidět, že družstva jsou na konci roku trošku unavená, a že vánoční přestávka také udělala svoje.“

První dějství bylo dlouhou přetahovanou o každý bod, a tak soupeři až do 14:14 drželi srovnané skóre. Pak domácí odskočili o dva body, ale za stavu 17:15 se Budějovicím podařilo připsat pět bodů v řadě a otočit na 17:20. Hostující už si pak vedení vzít nenechali a k dispozici měli v závěru až pět setbolů (19:24). První sice promarnili pokaženým servisem sami a druhý jim vzal úspěšným blokem Renzo Mendoza, třetí už si ale zásluhou Filipa Křesťana České Budějovice pohlídaly a sadu vyhrály 21:25.

Na začátku druhého setu byl díky zranění donucen opustit palubovku brněnský kapitán Michal Hrazdira, jeho spoluhráči ale nesklonili hlavu a vytvořili si tříbodový náskok (7:4). Hosté však rychle zareagovali a otočili na 7:8. Do druhého technického time outu se pak opakoval scénář z předešlého setu, kdy oba týmy bojovaly o každý míč (16:15). Závěr sady se ale tentokrát lépe vyvedl domácím – při výborném podání Ondřeje Bouly Brno odskočilo na 21:19 a vedení drželo i dál. K výhře ve druhé sadě pak byli domácí blízko po přesné smeči Jana Pražáka (24:21) – první setbol Budějovice ještě odvrátily, poté ale chyboval na podání hostující Peter Ondrovič a sada byla rozhodnuta (25:22).

Set s pořadovým číslem tři odstartovali lépe hostující hráči, kteří se při podání Filipa Kupilíka ujali vedení 0:5. Brno sice srovnalo krok a přiblížilo se na 7:9, České Budějovice pak ale opět výrazněji odskočily až na 10:16. Domácí znovu zkorigovali, a to při dlouhé šňůře na podání Richarda Stanislava (15:17). Vzápětí se ještě na smeči i servisu blýskl Renzo Mendoza a bylo srovnáno (18:18). Reakce Budějovic byla ale blesková – pět bodů v řadě při podání Marka Šotoly a vedení 18:23. Hostující už pak dokráčeli až k výhře 20:25.

Čtvrtý set byl dlouho vyrovnanou partií (12:12) a i po druhém technickém time outu bylo jasné, že sada zamíří až do napínavé koncovky (18:18). Brno se pak díky Stefanu Okosanovićovi ujalo vedení 20:18. Tento srbský univerzál přidal i bod na 22:19, hostující se ale nevzdali a dotáhli na 22:21. Poté to bylo znovu Brno, kdo připsal dva body (24:21) –  Budějovice za tohoto stavu ještě odvrátily dva setboly (24:23), třetí už ale vyzněl pro domácí, kteří zápas výhrou 25:23 posunuli až do zkrácené hry.

Důležitým momentem tiebreaku byl stav 4:5 – po sporném výroku rozhodčího připsaly bod na 4:6 České Budějovice a po následných protestech domácích a udělené červené kartě odskočil hostující tým hned vzápětí na 4:7. Brno už potom bodové manko smazat nedokázalo a z konečného vítězství 11:15 se tak v jihomoravské metropoli radovali hráči Českých Budějovic.

Autor: Barbora Mertová

VK OSTRAVA – VSC FATRA ZLÍN

Jasný výsledek 0:3 se pro Zlín nerodil lehce. Jasně domácí přehráli pouze ve druhé polovině prvního setu. Jinak to byl vyrovnaný duel, ve kterém Zlín slavil úspěch díky agresivnější hře a větší bojovnosti v obraně. Domácí naopak nedokázali využít domácího prostředí, které je vždy zdobilo nátlakovou hrou založenou na dobrém servise.

č.: 74   dne: 28. 12. 2017   v hod.: 17:00

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín  0:3 (19:25, 31:33, 27:29)

Rozhodčí: Petr Horký, Jiří Peloušek

Počet diváků: 450

Domácí: Kotas, Biernat, Janků, David, Šmídl, Nugent, libero Sobczak. Střídali: Balon, Vašina, Šoltys, Bořuta

Hosté: Navláčil, Barták, Vašíček, Čechmánek, Kolář, Motyčka, libero Bláha. Střídali: Kittel, Adamec

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Gratulujeme Zlínu ke třem bodům. Stalo se to, co se nemělo stát. My potřebujeme vyhrávat doma. Neuhrajeme však dva míče po sobě a začneme se na hřišti bát. Někde je problém a musíme ho vyřešit. My nebojujeme jako Ostrava. Měli jsme vyhrát obě koncovky, ale Zlín tam měl hráče, na které se mohl spolehnout.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Je to pro nás velká ztráta. Koledovali jsme si již v minulém zápase v Benátkách, ale nyní to přišlo. Zlín hrál agresivněji a dohrával všechny míče. Nám pomalu odchází trojblok, na kterém jsme stavěli, a celkově i obrana na síti, která v minulých zápasech fungovala.“

Pavel Kolář (kapitán VSC Fatra Zlín): „Nevím, co říct, jsem plný dojmů. Mám velkou radost z takového zápasu, který jsme vyhráli 3:0. Rozhodlo to, že jsme dělali méně chyb než soupeř a mohli se v útoku spolehnout na více hráčů.“

Roman Macek (trenér VSC Fatra Zlín): „Nám se podařilo vyhrát dvě koncovky. Dnes byl základ našeho vítězství v tom, že jsme dobře podávali a vytvářeli na soupeře tlak. Bodovými sériemi jsme ho nutili k chybám a to nám v minulých zápasech nefungovalo.“

Hosté jdou jako první do dvoubodového vedení při razantním podání Vašíčka. Za koncovou čarou si neméně dobře počíná na druhé straně Janků. Hosté jsou sice bodově vepředu, ale Šmídl přímým bodem z podání vyrovnává na 6:6. Třetí bodový únik Zlína již vypadá po přímém bodu hostujícího nahrávače Bartáka nebezpečně (8:11). Po dalším z kvalitních podání univerzála Šmídla snižuje Ostrava na 13:14. Zlín si však znovu vytváří čtyřbodový náskok. Ostrava se trápí, střídá na více postech, na zvrat však nemá a první set prohrává 19:25.

I v úvodu druhého setu pokračuje ostravské trápení na podání. Na druhé straně Navláčil s Kolářem dostávají Zlín do vedení 5:8. Ostrava sice srovná, ale Fatra si ještě před koncovkou vytvoří nadějný náskok (17:20). Při Kotasově podání tento náskok Ostraváci mažou a po čistém esu jdou do vedení 21:20. Pak domácí dokonce vedou 21:23. Dvě chyby v útoku, a je opět srovnáno. V dlouhé koncovce má Ostrava pět setbolů, které nevyužije, naopak Zlín pátou šanci na uzavření setu využije a po výhře 31:33 má již náskok dvou setů.

Problém na podání pokračuje ze strany Ostravy také ve třetím setu a Zlín je od začátku ve dvoubodovém vedení. To však domácí několikrát dotáhnou. Set se dostává opět do dramatické koncovky, ve které jsou opět šťastnější hosté, ve třetím setu vítězí 27:29 a ukončují zápas.

Autor: Martin Němec

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – AERO ODOLENA VODA

Ve 13. kole volejbalové UNIQA extraligy nastoupily proti sobě týmy Příbrami a Odoleny Vody. Příbram v tomto duelu jasně potvrdila roli favorita a po hodině a třinácti minutách zvítězila jasně 3:0.

č.: 76    dne: 28. 12. 2017   v hod.: 18:00

VK Euro Sitex Příbram – AERO Odolena Voda 3:0 (25:13, 25:21, 25:17)

Rozhodčí: Renčín K., Němeček P.

Počet diváků: 783

Domácí: Böhm, Passier, Renovica, Pantič, Mikulenka, Hrdý, libero Juračka. Střídali: Kohlmann, Rychecký, Kust

Hosté: Holčík, Hadrava, Russel, Václavík, Mikula, Carabali, libero Turis. Střídal: Kotrch

Martin Böhm (kapitán domácích): Dneska jsme podali standardní výkon, soupeř nás moc nezatlačil, takže jsme nemuseli předvést nic navíc. Skvěle se adaptoval náš nahrávač Jan Hrdý po zranění našeho legionáře a teď jsme doplnili kádr ještě Ondrou Kustem, zkušeným hráčem, který zklidní hru, což je skvělé.“

Martin Kop (trenér domácích): „Věděli jsme před zápasem, že má Odolka problémy se sestavou, ale nakonec se jim to podařilo dát do solidní sestavy. Nám se povedl začátek zápasu, když jsme odskočili vždy na začátcích setů a pak už jsme hru jen kontrolovali. Chtěl bych vyzvednout výkon Renovici, který dnes hrál dobře nejen na útoku, ale i blokoval a chytnul těžké míče v poli. Pro nás důležité tři body a jdeme teď slavit Silvestr (směje se). “

Marek Mikula (kapitán hostů):  „Dnes to byla zasloužená výhra Příbrami, výsledek 3:0 hovoří za všechno. Od začátku sezóny se potýkáme s problémy se sestavou, i dnes nám chybělo několik hráčů, kteří jsou zranění či nemocní, nicméně na to se nelze vymlouvat, Příbram dnes hrála výborně, hlavně v poli a tlačili hodně na servisu, čímž nám nedali moc šancí zaútočit do zjednodušené obrany, a tím si dohráli bodové balóny. V prvním setu byl rozdíl markantní, ve druhém a třetím setu jsme se docela drželi do poloviny setu, ale v koncovce nám Příbram utekla.“

Jiří Vojík (trenér hostů): „Dělali jsme více chyb než Příbram, která měla lepší servis, příjem a samozřejmě útok. My jsme měli problém s útočením po obraně v poli a z horšího příjmu jsme měli velké problémy s útokem, takže pokud jsme neměli přihráno, tak nás Příbram velmi dobře bránila.“

Domácí Příbram vstoupila do prvního setu velmi dobře, od začátku držela vedení, které postupně v průběhu setu navyšovala. Odolena Voda přijela do Příbrami v oslabené sestavě jen s devíti hráči, takže v podstatě soupeř ani nemohl střídat. Příbram přehrála Odolku ve všech herních činnostech a ke konci setu pustila do zápasu i hráče z lavičky, univerzála Rycheckého a navrátilce Ondřeje Kusta, který posílil Příbram po zranění prvního nahrávače Živanoviče.

Do druhého setu vlítla Příbram jako uragán a rychle vedla 8:1. Poté následoval mírný výpadek, kdy hosté stáhli náskok domácích o dva, tři body, nicméně poté se Příbram opět chytla a skvělou obranou v poli s následným útokem přidávala body. Ke konci setu hosté ještě ožili, skvěle útočil kapitán Marek Mikula. Příbram se ale v úplném závěru zkoncentrovala a dohrála set do konce.

Ve třetím setu byla Příbram znovu od začátku lepší, ale několik hezkých balónů předvedli i hosté, díky čemuž byl rozdíl ve skóre poměrně těsný. Od poloviny třetího setu už se však zdálo, že hosté zkrátka nemají co nabídnout, na druhou stranu, Příbram jim k tomu ani nedala moc šancí, a po rychlých třech setech zvítězila nad Odolenou Vodou za 3 body.

Autor: Štěpán Chvosta

VK ČEZ KARLOVARSKO – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

První část vánočních svátků je za námi a Uniqa volejbalová extraliga pokračuje dalším utkáním. Extraligové týmy se dohodli před začátkem soutěže, že jedno utkání odehrají mezi Štědrým dnem a Novým rokem. Dle dnešní návštěvy v karlovarské hale, ten nápad byl dobrý.

č.: 77   dne: 28. 12. 2017  v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – SK Volejbal Ústí nad Labem  3:0 (25:14, 26:24, 25:20)

Rozhodčí: Fink T., Kvarda P., Ulč P., Kindermanová L.

Počet diváků:  737

Domácí: Ropret, Hudeček, Široký, Rejlek, Zmrhal, Treial, libero Pfeffer. Střídal:  Štefko

Hosté: Vanags, Vodvárka, Bartůněk, Voth, Praizler, Kramar, libero Kořínek. Střídal: Šulava

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Jsme rádi za vítězství, vůbec to nebyl lehký zápas, protože po prvním setu jsme si mysleli, že se to odehraje samo. Ústí se následně zlepšilo, my jsme museli zabrat a jsme rádi za tři body.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Klasický těžký mezivánoční zápas, kdy jsme první set odehráli s potřebnou koncentrací a byli jsme odolní. Pak jsme se v tom trochu ztratili, protože jsme polevili v koncentraci, přidali se k tomu nějaké chyby, ale zaplať pánbůh jsme vždy v rozhodujících chvílích dokázali zapnout a díky tomu vyhrát dnes tři nula.“

Filip Kramar ( kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem):  „Domácí byli dnes jednoznačně lepší. Druhý a třetí set jsme byli schopni hrát důstojnou hru. Tři body zaslouženě zůstávají u domácích, kterým gratuluji.“

Petr Brom ( trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „První set jsme ještě asi seděli v autě, udělali jsme spoustu chyb. Druhý a třetí set jsme Varům vzdorovali, ale po každé se ukázala větší kvalita domácích.“

Domácí ví, že nemohou přistoupit na hru slabšího soupeře, jelikož se to nevyplácí. Od samého začátku setu domácí dodržují taktické pokyny svého trenéra a to přináší kýžené body. Do prvního TTO domácí vlítli za stavu 8:4 ze svého pohledu. Díky tvrdému podání mají hosté horší podmínky pro svoji rozehru a domácím tak usnadňují práci v obraně a následném útoku. Hostující trenér Brom musí přísun bodů pro domácí zastavit svým TO ( 13:7 ). Domácí nepolevují a do druhého TTO jdeme za stavu 16:7 z pohledu domácích. Hostující tým nemůže najít lék pro svoji hru a tak se dostáváme celkem lehce do koncovky setu, kdy hosté ještě střídají za stavu 23:12. Přichází Šulava za kapitána Kramara. Poslední bod přidává kapitán domácích Hudeček a set končí za stavu 25:14.

Začátek druhého setu domácí nehrají úplně koncentrovaně a díky tomu hosté dobře ztrátují. Do prvního TTO jdeme za stavu 8:7 pro domácí. Hostující tým se dostává poprvé do vedení po bloku a následném esu ( 9:11 ). Trenér domácích okamžitě reaguje TO. Po taktické poradě domácí srovnávají stav na 12:12. Po dalších dvou bodech pro domácí zastavuje hru hostující trenér ( 14:12 ). Hosté se nevdávají, domácím vázne rozehra a Ústí drží krok. Domácí si vytvářejí dvoubodový náskok v koncovce setu. Vše vypadá na jednoduchou koncovku setu, ale opak je pravdou. Hostující zabrali v pravý čas a srovnávají na 23:23. Obě družstva získávají svoji ztrátu 24:24. Koncovka, ale přeci jen patří domácím (26:24).

Do poloviny třetího setu Ústí celkem drží krok s Karlovarskem. Domácí začínají opět dodržovat taktické pokyny svého trenéra a díky tomu Karlovarsko spěje k další výhře za tři body. V koncovce se Ústí trochu nadychuje, ale domácí přidávají na přesnosti a útočící hráči domácích získávají potřebné body v koncovce setu. Karlovarsko vítězí s Ústím i v domácím prostředí 3:0 ( třetí set 25:20 ).

Autor: Tým Karlovarska