26.4.2017

Jihostroj České Budějovice mistrem UNIQA extraligy ročníku 2016/2017!

VK Jihostroj České Budějovice se stal extraligovým mistrem České republiky ročníku 2016/2017! Rozhodlo o tom šesté utkání finálové série s Kladnem, které Jihočeši ovládli poměrem 3:1 na sety a celkově zvítězili v sérii 4:2 na zápasy! Narvaná sportovka hnala hráče Českých Budějovic od začátku za rozhodujícím vítězstvím. Jihočeši k radosti domácího publika úlohu zvládli a mohou slavit extraligový titul. Ten poslední získali v sezoně 2013/2014. Gratulujeme na jih Čech!

č.: 197 dne: 26. dubna 2017 v hod.: 19:00

VK České Budějovice - Kladno volejbal cz 3:1 (36:34, 23:25, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: D. Rychlík – K. Renčín.

Počet diváků: 2.500.

Konečný stav série: 4:2

Domácí: Gevert, Mach, Michálek, Kuliha, Sobotka, Habr – libero Kryštof. Střídali: Fila, Todua. Trenér: René Dvořák.

Hosté: Hietanen, Van Haarlem, Zajíček, Trojan, Křesťan, Hýsku – libero Sparidans. Střídali: Syrůček, Dillien, Kozák. Trenér: Milan Fortuník.

Filip Habr (kapitán VK České Budějovice): "První set byl hrozně důležitý. Vybojovali jsme ho. Bylo to nervózní utkání. Ve druhé sadě přišla ještě větší nervozita a na některých hráčích se projevila únava. Změnili jsme některé věci a jsem rád, že se povedlo zápas dotáhnout do vítězného konce."

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): "Jsme spokojení. Bylo to hodně o bojovnosti. V první fázi zápasu hrál skvěle Gevert. Pak mu došly síly, zareagovali jsme na to a hráli jsme více středem. Nechali jsme ho odpočinout. Touhou po vítězství jsme Kladno předčili. Sérii byla velmi náročná."

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): "Těžko se mi to hodnotí, protože si myslím, že jsme hráli nejlepší zápas ve finálové sérii. Ani tak to na Budějovice nestačilo. Dělali jsme více chyb a musíme si z toho vzít ponaučení. Druhé místo je pro nás ale velký úspěch. Jsem na tým hrdý."

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): "Bylo to napínavé, divákům se to muselo líbit. Jsme zklamaní. Možná jsme sérii udali špatný ráz už prvním domácím zápasem. Hráli jsme zakřiknutě a Jihostroj nás tam možná zlomil. Musím uznat, že v rozhodujících momentech byl agresivnější a lepší."

Na podání začal Habr, ale po příjmu se z útoku prosadil Křesťan – 0:1. V prvních deseti výměnách to byla přetahovaná, kterou zakončilo Kladno ziskem a stavem 4:6. Středočeši dokázali svůj náskok navýšit na rozdíl tří bodů a vedli 4:7 a 5:8. Čarující Gevert ale dokázal se spoluhráči stav otočit na 10:8. Avšak i Kladenští si dokázali vytvořit bodovou sérii a znovu otočili stav na 10:12. Po dvou neúspěšných útocích Geverta si vzal trenér Jihostroje za stavu 12:15 oddechový čas, po kterém Hietanen zvýšil esem na 13:17. Ten si hosté udrželi až do stavu 17:21.

Pak domácí dvěma body snížili a dostali se až na stav 22:23. I v další výměně pokračovali ve skvělém závěru a po úspěšné obraně zaútočilo Kladno jen do autu – 23:23. Přetahovaná pokračovala do stavu 26:26, kdy úspěšným blokem vybojoval první setbol pro Jihostroj Mach. Kladno jich dokázalo odvrátit postupně pět a za stavu 31:31 vybojovalo setbol po úspěšném bloku. Michálek riskantním úderem na síti srovnal a drama pokračovalo.

Po dotyku míče o strop haly měl Jihostroj šestý setbol. A ten odvrátil Zajíček razantním útokem středem – 33:33. V pořadí jedenáctý setbol vybojoval útokem zleva Michálek. Hietanen se po srovnání v další výměně dotkl sítě a nabídl soupeři znovu setbol. A ten již Gevert využil. První útok sice hosté zablokovali, ale domácí udrželi balon ve hře a opět to zkusili přes svou zahraniční akvizici, která se podruhé nemýlila – 36:34. Gevert za první set uhrál 14 bodů.

Jak skončil první set, tak druhý začal. Drama o každý míč, vyrovnané výměny i skóre. Sedmnáctým bodem získal Gevert za stavu 8:7 dvoubodové vedení, které Kladno rychle smazalo. Až pak domácí odskočili postupně na rozdíl tří i čtyř bodů – 15:11. Hosté se ale nevzdali a pětibodovou sérií skóre otočili na 16:17. V nejméně vhodnou dobu šlo Kladno do tříbodového vedení – 19:22. Pokaženým podáním pak Gevert daroval soupeři tři setboly – 21:24. První odvrátil Michálek smečí, druhý blokem – 23:24. Třetím setbolem ale Kladno již nepohrdlo a útokem zprava ukončil set Křesťan.

Třetí set začali Jihočeši skvěle a šli rychle do vedení 4:0. První bod Kladno získalo až po zkaženém podání Sobotky. Domácí měli od začátku setu mírný náskok, který hosté dokázali držet na rozdílu jednoho nebo dvou bodů. Po dvou chybách na útoku darovalo Kladno domácím vedení 18:14. Zajíček a Syrůček následně získali dva ztracené body zpět (18:16) a Michálek zaútočil do autu – 18:17. Stejný útočník v další výměně ukončil sérii Kladna – 19:17. A po následném dobrém bloku a útoku Macha měli Jihočeši znovu tříbodové vedení – 20:17. Po Gevertovi, kterému se přestalo dařit, se chytil Michálek a Habr následně dvěma esy zvýšil na 23:18. A set už Habr dopodával – 25:18.

Další sada mohla definitivně ukončit extraligovou sezonu 2016/2017. Ze začátku měli ale více ze hry hosté a vedli 5:8. Po snížení přišel důležitý přímý bod z podání od Sobotky, stav 7:8 a následně srovnání po špatném příjmu - 8:8. Do vedení šli domácí za stavu 11:10. Mírný náskok si drželi až do stavu 18:16. Habr pak zablokoval Hietanena a získal slušný tříbodový náskok – 19:16. A ten Jihostroj ještě navýšil na 22:18, čímž si získal rozhodující náskok. Po oddechovém čase Kladna dokázali domácí zápas dohrát ve velkém stylu a zvítězili o pět bodů 25:20. Jihostroj tak po třech letech opět slaví titul mistrů Česka!

Extraligový souhrn týdne - titul pro českobudějovický Jihostroj:

Autoři: Mgr. Michal Heřman a Mgr. Michal Mezera, foto: Ondřej Driml a Jan Luxík, video: Jan Vařeka