24.9.2007

Mistr prohrál v Liberci, 2007

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (-21,20,18,-16,14)

Repríza finále loňského ročníku Kooperativa extraligy přinesla velmi dobrou podívanou. Obě mužstva nastoupila k utkání bez důležitých opor (Bíza – Pochop). „Chceme tady samozřejmě uspět, i když víme, že nás čeká těžký zápas,“ řekl před prvním míčem hostující kouč Petr Brom.

S nástupem svých svěřenců mohl být Brom spokojený. Od úvodních výměn si vypracovali pohodlný náskok (8:12, 11:18), domácí sice po střídání nahrávačů korigovali, na více jak čtyřbodový odstup však nedosáhli – 21:25.

Domácí trenér Vladan Merta ponechal pro druhý set na palubovce nahrávače Símara a vyplatilo se. I díky zlepšené přihrávce celého týmu tentokrát tahali za kratší konec Jihočeši, drama v koncovce se nekonalo ani tentokrát – 25:20. „Zlepšili jsme se i blokařsky, ještě je třeba zpřesnit servis,“ konstatoval Dalibor Polák, hrající asistent, kterému zápas příliš nevyšel a záhy byl vystřídán mladým Jakubem Vencovským.

Třetí část byla zcela jednoznačná, od začátku jasně dominovala Dukla, Jihostroj se vůbec na odpor nezmohl – 25:18.

Pokud by se v každém setu volil nejužitečnější hráč, v tom čtvrtém by jistě vyhrál Ondřej Pitner, který na bloku alternoval za Radka Macha. Skvělou sérií třech za sebou zablokovaných útoků soupeře dostal Budějovické zpět do sedla (8:14). K mladíkovi se přidal i vynikající Petr Habada v poli, o bezradnosti domácích jasně svědčí fakt, že za celou sadu složili na zem pouze pět (!) míčů – 16:25.

Zkrácená hra byla opravdovým finále celého zápasu. Mužstva se pravidelně střídala ve vedení, rozdíl nebyl vyšší než dvoubodový. Štěstí se nakonec přiklonilo k domácím, kteří díky esu Jakuba Veselého proměnili druhý mečbol a radují se tak z mistrovského skalpu.

Jihostroj: Sládeček, Čajan, Zach, Mach, Smrčka, Motys, libero Habada – Ventruba, Emmer, Pitner.

Liberec: Šimeček, Ticháček, Jeslínek, Dittrich, Veselý, Polák, libero Kryštof – Vampola, Símaro, Vencovský, Čermák.

Petr Brom (Jihostroj): „Dneska jsme měli velmi podprůměrný útok i servis. Dobrý příjem i pole jsou nám k ničemu, když nedokážeme kvalitně zaútočit.“

Vladan Merta (Liberec): „Rozhodlo to, že jsme se dokázali vzpamatovat z prvního setu a druhý a třetí jsme zvládli lépe než soupeř. V tie-breaku se štestí přiklonilo na naší stranu.“