14.12.2020

Na sebevědomý výkon pražských Lvů hledaly České Budějovice marně odpověď

Po návratu ze sportovně úspěšného pohárového klání na Ukrajině se domácí Lvi chtěli v televizní dohrávce 14. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 předvést v co nejlepším světle. Jihostroj již 10 x v řadě neprohrál a všechna svá utkání hrál velmi sebevědomě. Všichni se těšili na souboj dvou nahrávačských osobností - Jakuba Janoucha a Miguela De Ama. Bohužel se hrálo opět bez diváků.

VK Lvi Praha – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:18, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Činátl, Rychlík, delegát Škoda

Hráno bez diváků

Domácí: Janouch, Skakic, Král, Mihajlović, Paták, Nedeljkovic, libero Ježek. Střídal: Toman

Hosté: Ondrovič, De Amo, Michálek, Mach, Rejlek, Stoilović, libero Kryštof. Střídali: Zmrhal, Todua, Piskáček, Schouten, Šulista

Jiří Král (kapitán Lvi Praha): „Ohromná radost, velmi cenný skalp velmi dobrého týmu Budějovic. Jsem rád, že jsme si přivezli sebevědomou hru, kterou jsme předváděli na Ukrajině. Rozhodl větší důraz na útoku a kvalitnější obrana.“

Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Dnes výborný zodpovědný a trpělivý výkon. Byli jsme koncertovaný v obraně, dodržovali jsme taktiku. Pomohli jsme si kvalitou na servisu. Vyhráli jsme naprosto zaslouženě a jsem rád, že ve třech setech. Klobouk dolu před hráči, že po náročném pohárovém programu ze sebe vydali takovou energii. Teď nás čekají ještě dva domácí utkání před vánoci, tak to chceme zvládnout.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „Bylo vidět, že soupeř byl dnes na nás dobře připraven. Dařilo se mu nás servisem odtáhnout od sítě a my jsme špatně útočili z vysokých balonů.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Domácí byli lepší ve všech směrech. My jsme se vůbec nedostali do zápasu. Domácí hráli v euforii, kterou si přenesli z evropských zápasů, to my známe z loňského roku. Na co sáhli, to jim vyšlo a vše se jim dařilo. My jsme se vůbec nedostali do zápasu, špatně jsme útočili, špatně jsme blokovali. Měli jsme předem dané pokyny a nedodrželi je. Dnes gratuluji Praze, byli lepší.“

Od počátku prvního setu je vidět, že proti sobě nastupují velmi kvalitní družstva s výbornou přihrávkou a propracovanou taktikou. Mírné vedení Jihostroje z počátku setu 6:8 velmi rychle bere za své díky obrovské síle, která se valí na hosty ze strany Lvů. Lvi zaskakují svého dnešního soupeře velkou agresivitou na servisu a také v útoku. Díky propracované obraně přebírají vedení v setu 16:14. Lvi postupně zvyšují vedení v setu na 21:16 a svého soupeře zaskakují ve všech činnostech. Servisem tlačí na Petra Michálka, soupeře odtahují od sítě a ten není schopen účinně útočit proti pevným blokům domácích. Lvi získávají set ve svůj prospěch 25:18 i díky 5 bodovým blokům.

Výbornou hru z koncovky prvního setu si Lvi přenášejí i do počátku setu druhého. Pokračují v tlaku na servisu. Výborně organizovaným útokem tlačí svého soupeře a je vidět, že díky vynikající přípravě skvěle brání. Postupně vedou 8:4 a 16:11. V této fázi utkání je soupeř viditelně zaskočen kvalitní hrou domácích Lvů a nenachází recept na jejich hru. Trenér hostů René Dvořák se snaží točit se sestavou, ale střídající hráči nepřináší kýžený zvrat. Čtyřmi bodovými bloky a třemi esy na servisu přispívají domácí k vítězství v setu 25:16.

Začátek třetího setu je vyrovnaný i díky zlepšené hře Stoiloviće. Domácí však nepolevují ve své agresivitě na útoku a k nezastavení je Matej Mihajlović. Vždy když se zdá, že by se hosté mohli nadechnout, přichází nekompromisní dohrání bodového míče Lvů. Přes vyrovnaný průběh (8:7 a 16:15) je vidět, že Lvi dnes chtějí skalp hostujícího celku. Ani 17 útoků v tomto setu střídajícího Schoutena není překážkou pro obranu Lvů, kteří se ujímají vedení 21:19. Dnes Jihostroj body z Prahy na jih Čech nepoveze, nenašel žádnou zbraň na skvěle připravené Lvy. České Budějovice prohrávají 20:25 ve třetím setu a v celém utkání 0:3.

Autor: Miloš Kočka