19.3.2018

Nikdo ze „silné čtyřky" mužů v prvních zápasech play-off 2017/18 nezaváhal

Prvními čtvrtfinálovými zápasy bylo odstartováno play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. Vítězství si připsali všichni favorité. Kladno zvítězilo nad Příbramí, volejbalisté Českých Budějovic si lehce poradili s Ústím nad Labem, Karlovarsko vyzrálo nad postupně lepšícím se Brnem. Nejvyrovnanější utkání viděli diváci nejen v Liberci, ale i u televizních obrazovek. Ostravští hráči v něm až nečekaně potrápili favorizovanou Duklu, která si však svou první výhru ve čtvrtfinálové sérii nenechala vzít.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Čtvrtfinále UNIQA extraligy mužů na sebe vyslala dva středočeské týmy, Kladno a Příbram. První zmiňovaný klub skončil po základní části letošní sezóny na třetí příčce. V minulém ročníku došli Kladenští až do finále, kde podlehli Českým Budějovicím. Jihostroj vyřadil ve čtvrtfinále Příbram, série se ovšem hrála až na sedm zápasů. V prvním měření sil středočeských týmů byl úspěšnější ten kladenský, a tak si v sérii připisuje první bod.

č.: 141        dne: 19. 3. 2018           v hod.:  18:00

Kladno volejbal cz – VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:19, 25:22, 25:18)

Rozhodčí: Fink, Kvarda

Počet diváků: 520

Domácí: Hýský, Zajíček, West, Šulista, Sobotka, Gromadowski, libero Moník. Střídali: Blažek, Konečný

Hosté: Mikulenka, Kust, Böhm, Passier, Rychecký, Pantič, libero Živanovič. Střídali: Hrdý, Kuchař, Suda, Kust

Domácí
Adam Zajíček (kapitán Kladna): „Hráli jsme koncentrovaně, a i díky tomu jsme vyhráli. Je to teprve jeden zápas ze tří, musíme zůstat nohama na zemi a zvládnout i další utkání.“

Milan Fortuník (trenér Kladna): „Chválím kluky za plnění taktiky, kterou jsme si nastavili. Děkuji diváků za jejich podporu.“

Hosté
Martin Böhm (kapitán Příbrami):Kladno nás přehrávalo ve všech činnostech, náš výkon není konkurence schopný, doufám, že další zápasy se zlepšíme.“

Martin Kop (trenér Příbrami): „Kladno bylo lepší na servisu, my jsme se s tím špatně vypořádali. Měli jsme záchvěvy lepších chvilek, ale pak jsme opět chybovali. Musíme se během dvou volných dnů lépe zkoncentrovat.“

Kladno se ihned v začátku zápasu ujmulo tříbodového vedení po úspěšném bloku Gromadowskiho a Sobotky. Domácím se na bloku dařilo i nadále. Na 6:3 zblokoval opět Sobotka. Po krátkém podání Böhma byl rozdíl v prvním TT tříbodový. Hosté zlepšili hru, ale tříbodové vedení vrátil svému týmu esem Gromadowski. Zvýšenou aktivitou snížili Příbramští na rozdíl jediného bodu. Kladenští po druhém TT zabrali a čtyřmi body v řadě udělali velký krok k zisku první sady. Poslední bod získal skvělým podáním nově střídající Blažek.

Vstup do druhého setu byl stejný jako v tom úvodním, když se Kladno ujalo vedení 4:1. Do prvního TT šli domácí s pětibodovým náskokem, avšak Příbram zbraně nesložila. Zvýšenou bojovností hosté srovnali na 12:12. Tříbodovou sérií se prezentovalo Kladno, které tak opět soupeři uskočilo. Kladenští se v koncovce k výhře ve druhém protrápili, když proměnili až čtvrtý setbol.

Začátek třetí sady měl vyrovnaný charakter hry, avšak posléze se domácí dostali do tříbodového vedení (7:4). Ani v této fázi zápasu se hosté nevzdali a ztrátu opět dotáhli. Dělové podání Westa vybral jeden z hostujících hráčů pouze do stropu a skóre tak vyznívalo 18:13 pro svěřence Milana Fortuníka. Kladenští žádné drama v závěru nepřipustili a vybojovali první bod ve čtvrtfinále play-off.

Autor: Vojtěch Voštinka

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

Jihočeští volejbalisté přivítali v rámci úvodního kola play-off volejbalové UNIQA extraligy na své domácí palubovce celek SK Volejbal Ústí nad Labem.

č.:  139       dne: 19. 3. 2018         v hod.:18:00 hod

Jihostroj České Budějovice - SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0 (25:9, 25:17, 25:19)

Rozhodčí: Buchar T., Velinov. E.

Počet diváků: 600

Sestavy:

Domácí: Palgut, Mach, Michálek, Ondrovič, Fila, Šotola, libero Kryštof.

Hosté: Kramár, Tibitanzl, Bartůněk V., Prajzler, Voth, Bartůněk L., libero Kořínek. Střídali: Šulava, Vodvárka.

Vyjádření po utkání :

René Dvořák (trenér VK Jihostroj): „Vstoupili jsme do zápasu jako uragán. Dobrým servisem a soustředěně. Ve druhém setu Ústí vystrčilo růžky, ale i to jsme si uhráli v pohodě. Ve třetím setu bylo těžké udržet koncentraci z prvního setu, možná jsme malinko polevili. Ústí dobře podávalo a drželo s námi krok do stavu 19:19.  Ale v domácím prostředí u nich doma to bude ve čtvrtek určitě těžší.“

Radek Mach (kapitán Jihostroje): „Začátek play-off jsme zvládli. Dařilo se nám na servisu a doufám, že si tento výkon přeneseme i do Ústí nad Labem.“

Petr Brom (trenér Ústí nad Labem): „Dnes se vůbec neprosazovali smečaři. Měli jsme z Budějovic až příliš velký respekt. Bojovnost na Budějovice nestačí. Jihostroj byl dnes ve všech činnostech lepší.“

Marek Šulava (kapitán Ústí nad Labem): „Nepředvedli jsme výkon hodný play-off.  První set nemá cenu komentovat, skóre hovoří za vše. Musíme se odpíchnout od vydařených částí zápasu.“

Trenér Jihostroje René Dvořák vsadil na základní sestavu s mladým univerzálem Markem Šotolou. Druhá strana, vedená Petrem Bromem, nastoupila v osvědčené sestavě s univerzálem Kramárem, jenž se stal nejvíce bodujícím hráčem základní části extraligy. Utkání zahájil smělým útokem Marek Šotola. Domácí výborně servírovali a do prvního oddechového času vstupovali za vedení 8:2. Po celou dobu první sady si lídr tabulky držel velký náskok ve vedení. Hostům se nedařilo v útoku a stav 20:7 pro Jihostroj napovídal, kdo bude vítězem první sady. Set ukončil smečař Tomáš Fila. Budějovice přehrály Ústí velkým rozdílem 25:9.

Ve druhém setu se tým Petra Broma rozehrál, ale domácí Jihostroj si držel bodové vedení pevně v rukou a do druhého oddechového času vstupoval za vedení 16:9. Bodoval Šotola i Ondrovič. Za stavu 24:17  vzal ještě René Dvořák oddechový čas, ale vzápětí už Marek Šotola set ukončil (25:17).

Třetí sada byla nejvyrovnanější (11:11). Tým Petra Broma bojoval, ale eso Marka Šotoly posunulo skóre do dvoubodového vedení (13:11). Výborně servíroval Kramár a Ústí opět dorovnalo na 15:15. Vyrovnaný vstup do závěrečné koncovky přerušil oddechový čas Petra Broma.  V závěru se hostům nepovedl servis a úspěšný jihočeský blok Tomáše Fily set ukončil.

Autor: Blanka Popelková

VK ČEZ KARLOVARSKO – VOLEJBAL BRNO

První kolo play-off poslalo na domácí tým Volejbal Brno. Velmi těžký soupeř, který se umí výborně připravit na důležité utkání. Karlovarsko ví, že jen dodržováním taktiky , kterou vytýčil trenér Novák, má šanci na úspěch. Domácí v průběhu zápasu předalo šek na 10 tisíc korun hendikepovaném sportovci Pavlu Kovářovi.

č.: 142       dne: 19. 3. 2018       v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – Volejbal Brno 3:0 (25:16, 25:19, 34:32)

Rozhodčí: Rychlík D., Němeček P., Koutník P., Kindermanová L.

Počet diváků: 761

Domácí: Hudeček, Treial, Rejlek, Zmrhal, Široký, Ropret, libero Pfeffer. Střídali: Štefko, Kriško, Prešinský

Hosté: Pražák, Boula, Hrazdíra, Klapal, Okosanovič, Handlíř, libero Weber.  Střídali: Červinka, Římal, Stanislav, Mendoza

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Jsme samozřejmě rádi, že jsme do série play-off vstoupili vítězstvím. V posledním setu se Brno opřelo o svoji silnou zbraň - servis. Obrovsky Brnu pomohl Římal právě ve třetím setu, kdy začali riskovat servis. Musíme si dát v Brně pozor na tyto situace.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Důležité první vítězství v sérii. Začali jsme výborně, následně mi to připadalo trochu zabržděné, ale zaplať pánbůh, že jsme koncovku dovedli do vítězného konce.“

Michal Hrazdíra (kapitán Volejbal Brno):Vary ukázali, proč v posledním utkání bojovali o první místo v tabulce. My jsme se postupně v zápase zlepšovali, ale bohužel to dnes nestačilo. Série pokračuje dál.

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Tak dnes domácí byli ve dvou setech jednoznačně lepší, nám se pak podařilo střídáním oživit hru. Škoda, že jsme koncovku třetího setu nezvládli. Gratuluji domácím, dnes byli lepší.“

Výsledek 3:0 může signalizovat lehké vítězství, ale opak je pravdou. Utkání se vyznačovalo tvrdým servisem, ale na druhou stranu také velkým množstvím chyb, právě na servisu. V prvním i v druhé setu Karlovarsko dodržuje taktické pokyny, tlačí na servis. Daří se všem hráčům a vždy od poloviny setu utíkají soupeři a v koncovce nenechávají nic náhodě.

Ve třetím setu je cítit mírné polevení ze strany domácích, čehož velmi chytře využívá soupeř a začíná velmi riskovat na servise. Začíná se mu dařit a domácí májí problém s rozehrou. Hostující Římal přidává eso a Brno jde poprvé do vedení, které si udržuje až do samé koncovky setu. Karlovarsko, které je hnáno fanoušky, srovnává za minutu dvanáct. Následují krásné výměny, kdy oba soupeři uhrávají svoji ztrátu. Karlovarsko nejenom že srovnává, ale i přidává rozdílový bod a vítězí i ve třetím setu, ale až za stavu 34:32.

Autor: Tým Karlovarska

VK DUKLA LIBEREC – VK OSTRAVA, s.r.o.

Na Josefa nám začíná dlouho očekávané play-off o mistra ČR. Liberecká Dukla přivítala v první čtvrtfinále na domácí palubovce před kamerami ČT Sport vítěze předkola play-off Ostravu. Ostrava dokázala v předkole zvítězit nad Fatrou Zlín 2:1 na utkání a společně s SKV Ústím postoupit do hlavní fáze play-off. Ostrava se již v letošním ročníku pod Ještědem jednou ukázala a zanechala zde velmi dobrý dojem. V nádherném utkání sice podlehla bez zisku bodu 3:1 (25,25,-26,20) v nekonečně dlouhém utkání (123 minut) a nebýt nevynucených chyb na útoku v dramatických koncovkách, mohl být výsledek obrácený. Play-off je ale úplně jiná soutěž, zde se nehraje na body, ale na vítězství. Zde mají větší zkušenosti svěřenci trenéra Michala Nekoly. I když Dukla s Ostravou nemá v play-off zrovna nejlepší bilanci. V sezóně 2010/11 Dukla s Ostravou vypadla již ve čtvrtfinále a v sezóně 2012/13 dokázala Ostrava v semifinále libereckou Duklu opět přehrát a postoupit do finále, kde nakonec zvítězila a slavila titul. V loňském ročníku Ostrava vypadla hned ve čtvrtfinále a v sezónách 2014/15 a 2015/16 se do play-off vůbec nedostala. Liberecká Dukla je pravidelným účastníkem play-off. Loni skončila celkově třetí a před dvěma a třemi lety slavila titul. Dukla již letos jeden primát má. Koncem února získala Český pohár a dnes úspěšně vykročila za dalším cílem, když svého soupeře z Moravy přehrála 3:1 na sety za 110 minut.

č.: 140       dne: 19. 3. 2018         v hod.: 20:00

VK Dukla Liberec – VK Ostrava, s.r.o. 3:1 (25:20 ,22:25, 25:20, 25:16)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal a Martin Hudík

Počet diváků: 890

Domácí: Janouch, Správka, Holubec, Štokr, Kriško T., Leikep, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Galabov

Hosté: Biernat , Janků, Kotas, Šmídl, Vašina, David, libero Sobczak. Střídali: Sedláček, Balon, Šoltys

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Zvládli jsme roli favorita. Utekl nám jeden set vlastními chybami. Víme o tom, že to nebylo dobré, ale nicméně vyhráli jsme, udrželi jsme si domácí vítězství a teď se připravíme na další utkání. Chceme tam u nich opět vyhrát.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Myslím si, že jsme začali příliš nervózně. Dělali jsme spoustu chyb a až postupem času jsme se dostali do dnešního zápasu. Zklidnili jsme se a s příchodem Patrika Indry nám přišly i body z útoku a potom až do konce utkání jsme drželi otěže my.“

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): Jsem trochu nazlobený. Přijeli jsme sem bojovat a pak jsme vůbec nebojovali. První dva sety jakžtakž vypadaly a pak třetí set, ten padl. Čtvrtý set nechci vůbec komentovat. Nejsme tady v roli favorita, není na nás vyvíjen tlak a my hrajeme úplně pos****. Takhle to prostě nemůže vypadat, takhle nás Liberec nemůže přejet. Sezóna asi skončí v neděli a to nechceme. Musíme to změnit, ještě něco ubojovat. Protože, když budeme hrát takhle suše, bez emocí, tak to s Libercem nepůjde.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): Z mého pohledu je škoda, že odsud odjíždíme s výsledkem 3:1 pro domácí. Protože si myslím, že to dneska v Liberci šlo uhrát. Dostali jsme Honzu Štokra ze hřiště, srovnali jsme na 1:1, hráli jsme docela dobře. No a pak ve třetím setu domácí získali lehce náskok hned na začátku setu. Tím se asi zklidnili a zase mohli agresivně podávat. A úplně ve stejném duchu se nesl čtvrtý set. No a jak se Dukla zklidní, tak prostě přichází jejich drtivá ofenzíva a ta je těžká zkrotit.“

Začátek utkání sledovala pouze hrstka věrných diváků, kteří dali přednost volejbalu před hokejem a mohli v klidu sledovat vcelku vyrovnanou partii. Obě družstva se pravidelně střídala na podání a až dobře postavený blok Ostravy dovoluje hostům odskočit o dva bodíky (4:6 – David Janků). Úspěšný blok na straně Dukly rychle vyrovnává stav první sady (6:6 – Libor Leikep). Až před odchodem k prvnímu TT utkání získává Ostrava zadarmo dvoubodové vedení, když domácí smečují do autu (6:8). Během time se nám začíná pěkně plnit hala diváky, to už na zimním stadiónu domácí tygři konečně zvítězili nad Hradcem Králové a rozjaření diváci začínají hlasitě podporovat domácí tým. Domácí si ale po time na hřišti špatně porozuměli a darují další bod hostům (6:9). Tříbodové manko se svěřencům Michala Nekoly podařilo rychle smazat a při podání Aleše Správky již vedou o dva body (13:11 - eso). Další nevynucená chyba Dukly na útoku stav prvního setu vyrovnává (13:13) a řada zkažených podání na obou stranách nám posouvá první dějství do druhého TT (16:15). Až po druhém time se konečně podařilo Dukle získat potřebný náskok k zisku první sady. Lví podíl na zisku plusových bodů má střídající Jan Galabov. Jeho nepříjemné podání, přesný útok z pipe a velmi tvrdá smeč ze zkrácené střelby Alešem Správkou dovoluje Liberci odskočit o čtyři body (20:16). Získaný náskok si již domácí pohlídali a za stavu 24:20 se mohli radovat z prvního setbolu utkání (Tomáš Kriško po zadarmo odevzdaném míči hned z první zakončil). Po dobře postaveném bloku (Libor Leikep) získává Dukla první set a ujímá se vedení 1:0 na sety.

I druhý set byl v úvodu velice vyrovnaný. Až po prvním TT se hostů podařilo přímým bodem z podání (8:10 - David Janků) odskočit o dva body. Dukla trojblokem srovnává (10:10 – Jan Štokr). Po vyrovnání se domácím přestává dařit na útoku, a to nahrává hostům. K druhému TT odcházejí již se čtyřbodovým náskokem (12:16 – bloky a útok Matěj Šmídl). Dukla se v závěru setu snaží při podání Tomáše Kriška hosty bodově dostihnout (21:22 útok Jan Galabov a eso), ale to se jí úplně nepodařilo a po smeči Davida Janků o blok Dukly se i hosté dnes radují ze svého prvního setbolu. Tak jako Dukla, tak i Ostrava první setbol využívá blokem (Oliver Sedláček) a je vyrovnáno 1:1 na sety.

V úvodu třetí sady dominovala Dukla. Při podání Patrika Indry se dostává Dukla do vedení 6:2 (blok Libor Leikep, útok do autu a nečisté hraní nahrávače Ostravy). Bohužel pro domácí náskok nevydržel dlouho. Za stavu 10:10 je vyrovnáno (na útoku se daří Matěji Šmídlovi), přesto k druhému TT odchází Dukla opět se čtyřbodovým náskokem (16:12 – Patrik Indra smečuje o blok hostů, blok Jan Galabov a Libor Leikep chytře sklepává nešťastně odehraný míč hosty na stranu LB). Získaný náskok si již Dukla neprohospodařila a když Jan Galabov zaznamenává své eso, máme tu první setbol třetího setu (24:20). Zkažené podání oddaluje konec sady, ale v další hře přesně sehraný signál středem (Jakub Janouch/ Libor Leikep) ukončuje třetí set.

Čtvrtý set již byl plně v režii favorita utkání. Dukla od prvních míčů si jde za svým cílem a rychle zvyšuje svůj náskok. Po esu (Aleš Holubec) již vede 4:0 a hosté jsou vývojem trošku zaskočeni. Po druhém esu Honzy Galabova v dnešním utkání odchází oba mančafty k prvnímu TT za stavu 8:3. V polovině setu se Ostravě podařilo snížit na rozdíl dvou bodů (12:10 – eso David janků), ale po druhém TT čtvrté sady na podání přichází Jan Galabov a o osudu dnešního utkání je prakticky rozhodnuto (20:14 – blok Libor Leikep, 5x blok v utkání). Po dalším přímém bodě v utkání Dukly (Jakub Janouch) se publikum v liberecké hale zvedá a slaví první mečbol (24:16). Hned první mečbol domácí využívají – hosté signálem středem (Oliver Sedláček) míří do autu a první čtvrtfinále je za námi. Dukla se ujímá vedení 1:0 na utkání. Nejlepším hráčem dnešního utkání byl vyhlášen domácí univerzál Patrik Indra – gratulujeme.

Autor: Zdeněk ŠOLC