15.10.2016

Odstartovala mužská extraliga! Radují se Ostrava, Vary, Budějovice, Zlín i Benátky!

V polovině října se konečně diváci tuzemského volejbalu dočkali! Odstartoval totiž nový ročník UNIQA extraligy! V sobotu bylo na programu hned pět duelů mužské části. Z premiérových vítězství se nakonec radují v Karlových Varech, Budějovicích, Zlíně, Ostravě a v Benátkách.

VK ČEZ KARLOVARSKO – SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM

První utkání nového ročníku Uniqa volejbalové extraligy mužů postavil proti sobě v Hale pro míčové sporty v Karlových Varech družstvo VK ČEZ Karlovarsko a SK Volejbal Ústí nad Labem. Utkání bylo pikantní tím, že proti domácím nastoupil jeho bývalý trenér s výrazně posíleným družstvem proti minulému roku. Z tohoto souboje vyšel vítězně  domácí tým VK ČEZ Karlovarsko.

č.: 5  dne: 15.10.2016 v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – SK Volejbal Ústí nad Labem 3:0 (25:20, 25:18, 25:11)

Rozhodčí: Dmejchal M., Buchar T.

Počet diváků: 687

Domácí: Široký, Končál, Hudeček, Sukuba, Kriško M., Zmrhal, , libero Pfeffer. Střídali: Netrval, Málek, Mochalski, Treial, Štefko

Hosté: Nesvačil, Vodvárka, Ulč, Boehm, Tibitanzl, Nadazdin, libero Kopáček. Střídali: Kohlmann, Šulava, Pereira

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Začátek byl trochu nervózní z naší strany. Ale díky bojovnosti a dodržení herního systému jsme se dostali nad Ústí a zápas jsme po té s přehledem vyhráli.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Po trochu nervóznějším vstupu do utkání jsme začali plnit taktické pokyny, uklidnili hru a vývoj skóre nám dovolilo poslat na hřiště všechny hráče.“

Jakub Ulč (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem):  „Dva sety jsme hráli vyrovnaně a vlastními chybami jsme prohráli koncovku. Šest sítí v druhém setu se nám nemůže stávat. Malá razance od univerzálů nás stála body.“

Petr Brom (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Karlovarsko splnilo roli favorita, dva sety jsme se snažili, ale ve třetím jsme již nestačili.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy opatrně, docházelo tzv. oťukávání, hra se přelévala z jedné strany na druhou. Domácí začali prohrávat 4 -7, ale tlakem na servisu a následně na bloku šlo Karlovarsko do 1. TTO za stavu 8-7. Karlovarsko si bodový odstup udržovalo až do stavu 15-12, kdy Ústí pestrou hrou v poli stav srovnalo na 15-15. Karlovarsku se podařilo tvrdým servisem vstoupit do 2.TTO 16 bodem. Od tohoto TTO se Karlovarsko začalo vzdalovat Ústí a set byl ukončen za stavu 25-20  .

Ve druhém setu začalo Karlovarsko tlačit ještě více na servisu a tím se zkomplikoval příjem Ústí. Za stavu 5-3 pro Karlovarsko došlo k reklamaci nahrávky domácího družstva. Rozhodčí trvali na svém což neuneslo libero hostí a vysloužilo si žlutou kartu. Ústí se tvrdým servisem podařilo srovnat stav na 7-7. Po té domácí hráč Kriško vytloukl blok, kdy opět došlo k reklamaci ze strany Ústí a následné komunikaci s prvním rozhodčím, čím si hráč Nesvačil z Ústí vysloužil červenou kartu. Karlovarsko šlo na TTO nezvykle za stavu 9-7. Po té Ústí zabralo a stav přešel do 10-11 pro Ústí. Karlovarsko mobilizovalo síly a do druhého TTO šlo ve stavu 16-13. Předváděná hra Ústí se nedá srovnat s hrou minulého roku, tlak na servisu a poté zformované bloky. Díky čemuž se stav zastavil v 18-17. Následně pár chyb v rozehře Ústí znamenalo stav 20-17 pro domácí a TO pro Ústí. Po TO se opakuje špatná rozehra Ústí a následně kvalitní bloky Karlovarska  a máme tu druhý TO pro Ústí ( 22-17 ). Po TO Ústí získává bod, Karlovarsko střídá (přichází  Zdeněk Málek) ale následně při blokování se dvakrát po sobě hráči Ústí dotýkají sítě a stav  je 24-18. Poslední bod druhého setu Karlovarsko zahrálo famózně v poli. Zákrok Daniela Pfeffera v obraně je hodno opravdu reprezentačního libera, následně útok Michala Kriška končí druhý set za stavu 25-18.

Třetí set začali hosté nevynucenou chybou na servisu a Karlovarsko zvýšilo stav až na 4-1 a trenér Brom zažádal o TO. Následně 4 kvalitní bloky Karlovarska a do TTO jdeme Karlovarsko za stavu 8-1.  Karlovarsko bloku je velmi pestrých servisech Ondry Hudečka. Konečně se daří nevynucenou chybou Karlovarska získat 2 bod pro Ústí. Velmi tvrdý s dobře umístěný servis Marka Zmrhala (např.eso 15-6). A Karlovarsko jde do 2 TTO za stavu 16-6. Odpískaná nečistá nahrávka Ústí (blokař Kohlmann) Stav 20-8. Ve třetím setu Karlovarsko velmi kvalitní hrou zaskočilo soupeře. Do hry se postupně za Karlovarsko dostává blokař Treial, druhý nahravač Štefko a universál Mochalski. Stav se navyšuje na 22-11 a přichází 4 blokař Tomáš Netrval. 23-11 odchází Ondřej Hudeček a přichází Zdeněk Málek a Karlovarsko dohrává ve velkém stylu. Stylově esem z ruky Marka Zmrhala.

Autor: Jan Meruna

VOLLEY TEAM ČZU PRAHA – VK ČESKÉ BUDĚJOVICE

K prvnímu zápasu nové sezóny 2016/2017, v nejvyšší české volejbalové soutěži UNIQA extraligy, proti sobě nastoupili týmy Volley Team ČZU Praha a VK České Budějovice. Do zápasu lépe vstoupili domácí hráči, kteří vyhráli první set v poměru 25:20. Od druhého setu si však papírově silnější soupeř a zároveň aspirant na přední příčky začal zápas režírovat set od setu. V druhém setu ještě domácí stačili pomalu se rozjíždějícím se hostím. V dalších setech tomu už tak bohužel nebylo a Budějovický tým zaslouženě vyhrál 3:1. Výbrný výkon především na servisu předvedl hostující univerzál Gevert.

č.: 1 dne: 15.10.2016 v hod.: 18:00

Volley Team ČZU Praha – VK České Budějovice 1:3 (25:20, 16:25 , 13:25, 16:25)

Rozhodčí: Fink T., Kořenek J.

Počet diváků: 450

Domácí: Záveský, Kuboš, Lohr, Patočka, Welsh, Krajčovič,  libero: Pondělíček. Střídali: Hudák, Kop, Hykš, Sobek.

Hosté:  Mach, Michálek, Sobotka, Habr, Fila, Gevert, libero: Kryštof. Střídali: Kraffer.

Záveský (kapitán Volley Team ČZU Praha): „Po výborném prvním setu jsme zaspali začátek druhého, který v jeho druhé části rozhodl svým servisem Gevert. V dalším zbytku zápasu měli navrh hosté.“

Malán (trenér Volley Team ČZU Praha): „Mohu jen potvrdit slova trenéra Svobody. V prvním setu jsme tým Budějovic zaskočili svojí odvážnou hrou po bodových nahrávkách. V dalších setech jsme nestačili na příjmu, od kterého se nám poté odvíjel útok. Od druhého setu jsme na tým Budějovic nestačil.“

Habr (kapitán VK České Budějovice):  „V prvním setu jsme se divili a nestačili hře domácích. Od druhého setu jsme se však dostali do tempa a ve zbytku zápasu si vítězství pohlídali.“

Svoboda (kapitán VK České Budějovice): „Jako každý první zápas v sezóně byl ze začátku se spoustou chyb a velkou nervozitou. Domácí zaslouženě vyhráli první set. My jsme se v dalších setech zlepšili jak na servisu, tak i v útoku, což vedlo k našemu vítězství v zápase.“

Posílený mladý tým ČZU začal v prvním setu velmi ambiciózně a odvážně. Pořádně zkušené borce z Budějovic na hřišti proháněl. Svými útoky zatápěli budějovické obraně, která byla v prvním setu jako ementál. Budějovičtí nestačili v prvním setu na hru domácích, kteří zaslouženě vítězí 25:20.

Začátek druhého setu si už budějovický tým nenechal utéct a zabral hned od začátku, kdy si vytvořil několika bodový náskok. Set je však v jeho začátku vyrovnaný, a hráči ČZU nedávají nic budějovickým zadarmo. Náskok navýšil ve střední části setu hostující univerzál Gevert, který potrápil domácí přihrávače několika esy. V této části setu bohužel domácí hráči pomalu nebyli schopni dostat míč na druhou stranu hřiště. Set skončil 25:16 pro tým Budějovic.

Začátek třetího setu je jako přes kopírak setu druhého. Budějovický tým si vytváří několika bodový náskok i díky výbornému servisu Geverta (8:3). V průběhu setu nastoupil na servis místo Lohra Hykš, který vrátil pár bodů na stranu domácích (12:10). Nepřesnosti v přihrávce na domácí straně vrací opět body na stranu hostů (16:10). Domácí ČZU dnes nedává nic Budějovickým zadarmo a bojuje o každou rozehru. V třetím setu to na tým Budějovic bohužel nestačí a hosté v tomto setu vítězí 25:13.

Čtvrtou sadu domácí hráči začínají několika nevynucenými chybami, které vyústili v čtyřbodové vedení hostích. Za tohoto stavu přichází na hřiště domácí odchovanec Dan Hykš, který připisuje první bod na stranu domácích (1:6). Budějovičtí po první prohraném setu přitvrdili jak na útoku, tak i na servisu, což domácím hráčům dělá velké problémy (8:2). Domácí hráči mají velké problémy na přihrávce, která se později odráží i na jejich útoku (13:5). V druhé části setu si hosté drží několika bodový odstup (19:12), který si nakonec udrží i do koncovky setu a zaslouženě vítězí i v tomto setu (25:16) i v celém zápase 3:1.

Autor: Mgr. Richard Dupal

KLADNO VOLEJBAL CZ - VSC FATRA ZLÍN

Do Kladna přijel k prvnímu vzájemnému střetnutí tým ze Zlína. Ten byl po celý zápas ve většině herních činnostech lepším celkem a po zásluze zvítězil 3:0 na sety.

č.: 2 dne: 15.10.2016 v hod.: 18:00

Kladno volejbal cz - VSC Zlín 0:3 (16:25, 20:25, 18:25)

Rozhodčí: Rychlík D., Dušek P.

Počet diváků: 300

Domácí: Zajíček, van Haarlem, Hietanen, Trojan, Křesťan, Hýský, libero: Sparidans. Střídali: Dillien, Syrůček.

Hosté: Porubský, Kostoláni, Čechmánek, Kolář, Hupka, Navláčil, libero: Obdržálek. Střídali: Motyčka.

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): "Hlavní rozdíl v zápase byl, že Zlín udělal méně chyb. Bojovnost se nám odepřít nedá, ale dali jsme jim to zadarmo."

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): "My jsme nebojovali, musím říct, že tým Zlína dnes zvítězil po právu."

Jan Barák (kapitán VSC Zlín): "Domácí udělali daleko více nevynucených chyb než jsme čekali. Chyby domácí rozhodli."

Roman Macek (trenér VSC Zlín): "Výborný začátek, který udal temto celému utkání. K rozhodujícímu momentu došlo ve 2.setu, kdy domácí lépe podávali, ale my jsme si věřili a měli utkání pod kontrolou."

Popis utkání: Domácí tým vypadal v průběhu prvního setu zaskočeně a nedokázal dotáhnout rozjetý Zlín. V druhém setu začalo Kladno lépe podávat a několikrát soupeře zaskočil na přihrávce, ale Zlín se nenechal zlomit a i 2.set měl pod kontrolou. Poslední 3.set se domácí ještě pokusili rozjetého soupeře dotáhnout, ale nepovedlo se.

Autor: Anna Earl

VK OSTRAVA s.r.o. - VK EURO SITEX PŘÍBRAM

K prvnímu vzájemnému zápasu prvního kola základní části v nejvyšší české volejbalové soutěži UNIQA extralize nastoupili proti sobě domácí VK Ostrava, s.r.o. a hosté VK Euro Sitex Příbram. Díky tomu, že to bylo první utkání, oba týmy zatím neměly moc informací o soupeři. Bylo to utkání vyrovnané a vypjaté se šťastnějším koncem pro domácí.

č.: 6  dne: 15.10.2016 v hod.: 17:00

VK Ostrava,s.r.o. – VK Euro Sitex Příbram 3:2 (25:22, 25:27, 25:15, 30:32, 15:8)

Rozhodčí: Krtička J., Kubinec J., Košnovský P., Petrovský P.

Počet diváků: 400

Domácí: Biernat, Janků, David, Šmídl, Šulista, Kotas, libero Lex. Střídali: Balon.

Hosté: Palgut, Böhm, Mach, Renovica, Poikela, Shestak, libero Juračka. Střídali: Kupilík, Kuchař, Mikulenka.

Matěj Šmídl (kapitán VK Ostrava, s.r.o.): „Nevěděli jsme co čekat od soupeře, chtěli jsme vyhrát a doma udělat nedobytnou pevnost. Chci vyzdvihnout výkon na liberu Matěje Lexe.“

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Ostrava, s.r.o.): „Škoda, že se nám nepodařilo vyhrát čtvrtý set, ale do budoucna je lepší jak jsme vybojovali poslední pátý set. Byl to vyrovnaný, vypjatý zápas a jsme rádi, že jsme vyhráli. Je to cenné vítězství.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Soupeř lépe podával a my jsme v koncovkách neuhráli vysoké balony.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „První utkání v sezóně, domácí byli lepší na servisu a přihrávce a z toho vyplývaly bodové situace, které domácí lépe ubránili. Je to pro nás zklamání, chtěli jsme utkání vyhrát. Gratulace domácím.“

V prvním setu byl stav dlouho vyrovnaný a do prvního technického setu vstupovali domácí jen s vedením 8:7, poté hosté odskočili na stav 8:11. Naštěstí k obratu zavelel David Janků svým skákaným podáním a i přesto, že hostující trenér vzal time out za stavu 12:11, David pokračoval dál. Nicméně Příbrami se podařilo srovnat stav na 22:22, domácí otočili a na podání se postavil Matěj Šmídl, který dvěma esy rozhodl o osudu setu.

Druhý set byl vyrovnaný podobně jako první a ani jeden tým se od druhého neodtrhl více než o dva body. Koncovka se dlouho přelévala z jedné strany na druhou, oba týmy bojovaly o každý míč. Byly k vidění setboly, které se dlouho nedařily dohrát. Nicméně šťastnějším týmem byl tým Příbrami, který vyhrál 25:27.

Třetí set byl v režii Ostravy, kde v začátku setu dominoval Matěj Šmídl, kdy dvěma esy a bodovkami strhl vedení na stranu Ostravy a v prvním technickém time outu vedla Ostrava 16:9. Postupně tlačila příbramské ke zdi a celý set dokázala vyhrát rozdílem deseti bodů 25:15.

Čtvrtý set byl nejvyrovnanější ze všech setů. Oba týmy se předháněly ve vedení, které stejně jako ve druhém setu nebylo větší než dva body. Koncovka byla vyrovnaná a vypjatá, domácí měli čtyři mečboly, ale nepodařilo se je uhrát. Příbrami se povedlo strhnout vedení k sobě a po 39 minutách čistého hracího času vyhrála 30:32.

V rozhodujícím pátém setu šla Ostrava hned od začátku do vedení, Příbram stav srovnala na 3:3, ale domácím se povedlo střídat strany za stavu 8:5. Díky podání Kotase narostlo vedení Ostravy až na 12:5. Sice se hosté ještě vzepřeli, ale Ostrava set dohrála v poklidu a mohla slavit první extraligové vítězství.

Autor: Ing. Tomáš Zedník

AERO ODOLENA VODA - VK BENÁTKY N. JIZEROU

V prvním kole došlo při středočeském derby mezi AEREM a Benátkami utkání až do tie-breaku. Domácí vedli již 2:0 na sety, ale Benátky začaly zkvalitňovat svůj servis a dokázaly zápas otočit a vyhrát ho.

č.: 4 dne: 15.10.2016 v hod.: 18:00

AERO Odolena Voda – VK Benátky nad Jizerou 2:3 (25:23, 25:22, 20:25, 19:25, 13:15)

Rozhodčí: Renčín K., Gall J.

Počet diváků: 473

Domácí: Pajma, Bartůněk, Evandro, Prešinský, Morales, Mauler, libero Kotek. Střídali: Kotrch, Hladík, Holčík, Václavík.

Hosté: Bartoš, Moník, Dittrich, Sergeev, Vachoušek, Koláček, libero Ticháček. Střídali: Sadílek, Malínek.

Richard Mauler (kapitán AERO Odolena Voda): „První 2 sety jsme lépe přihrávali, potvrzovali to servisem a dokázali jsme uhrát koncovky setů, které jsme vybojovali v poli. Od 3.setu se Benátkám začalo dařit na servisu, ale myslím, že jsme měli dost bodových míčů, bohužel jsme je neuhrávali. V 5.setu jsme nechali Benátky trochu ujet, ale jsem rád, že jsme bojovali až do koncovky, škoda, že jsme jí prohráli.“

Jiří Vojík (trenér AERO Odolena Voda): „Rozhodl tie-break, ve kterém jsme udělali více chyb než soupeř.“

Pavel Bartoš (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Myslím si, že jsme dnešní zápas vyhráli zkušeností. Bylo to 2:0 pro Vodolku, ale právě ta zkušenost nás dotáhla až do tie-breaku. V něm to rozhodl náš Dittrich na servisu.“

Pavel Třešňák (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Je to povzbudivé vítězství, když vyhrajete takovýto zápas, který otáčíte z 0:2 na 3:2. Zlepšili jsme se a ještě jednou připomínám, že je to velmi povzbudivé vítězství, protože letošní extraliga bude velmi vyrovnaná.“

První set byl z obou stran nervózní a projevoval se start a vstup do nového ročníku. AERO mělo mírně navrch a stav byl velmi vyrovnaný. Set se blížil koncovka a domácí vedli o 2 body. Právě vedení o 2 body bylo nakonec rozhodující, protože set skončil nejtěsnějším možným rozdílem.

AERO s jednosetovým vedením vstoupilo do druhé sady pod tlakem hostů. Rychle však bylo srovnáno a po druhém technickém oddechovém čase už domácí vedli. Vedení si drželi znovu až do koncovky, ale Benátky dokázali stav míčů srovnat. AERO se ale několika bodovými míči definitivně odpoutalo od svého soupeře a set dokázalo znovu vyhrát. Vedlo již 2:0.

Ve třetím setu začalo AERO lépe a vedlo rychle 5:2. Stav se znovu velmi rychle vyrovnal a Benátky hlavně díky zlepšenému servisu dokázaly domácí trápit na přihrávce. Hosté si vybojovali náskok a set získali, snížili z jejich pohledu na 1:2.

Čtvrtý set byl vyrovnaný jen do jeho poloviny. Poté Benátky opět zvýšily obrátky a domácí jen těžko dokázali uhrávat své výměny. To a několik chyb znamenalo, že rozhodovat o vítězi utkání musel až tie-break.

Do něj vstoupili lépe hosté, domácí kupili chyby. Při změně stran to už vypadalo s AEREM zle, ale nesmírnou bojovností se dokázali dostat až na dostřel jednoho bodu při stavu 13:14. Stanislav Vachoušek, bývalý hráč AERA, ale razantním úderem rozhodl o vítězství Benátek 3:2.

Utkání provázela na úvod skvělá atmosféra a patří fanoušků, obou klubů velké poděkování.

Autor: Tomáš Havlát

Autor: Mgr. Michal Mezera