15.1.2021

Po těsných koncovkách odjíždí Ostrava ze severu Čech bez bodu

Pro oba celky byla dohrávka 16. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 veledůležitým utkáním. Domácí Ústí drží nečekaně výhodné postavení v průběžné tabulce a hosté z Ostravy chtějí upravit bodový rozdíl mezi 5. až 7. místem v tabulce na minimum. Ústí se stále vyrovnává se zraněními univerzálů, hosté naopak po odchodu cizinců nevykazují výkonnostní problém. Dal se očekávat vyhecovaný, bojovný a vyrovnaný zápas. To se potvrdilo. Z utkání se stala bitva servisů, kterou vyhrála Ostrava, ale celou válku o tři body díky menšímu množství chyb v útoku a kvalitnější obraně získávají domácí.

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK Ostrava 3:0 (25:22, 27:25, 25:23)

Rozhodčí: Buchar Tomáš, Dušek Petr

Domácí: Beer Marek, Bartůněk Luboš, Bornemann Lars, Tibitanzl Martin, Kramar Filip, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří, Koloušek Matěj. Střídali: Kasan Jan, Pavlovský Martin

Hosté: Jambor Tomáš, Janků David, Kotas Václav, Kruzhkov Iurii, Ihnát Jakub, Sedláček Oliver, libera Sobczak Damian, Jelen Dominik. Střídali: Dvořák Jakub, Vancl Matouš, Muroň Ondřej, Mazoch Lubomír

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Nebyl to jednoduchý zápas. Jsme rádi za tři veledůležité body. Zítra nás čeká další důležitý zápas.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Veledůležité tři body, kterých si všichni ceníme. Já osobně si moc cením vítězství v druhém setu, který se pro nás nevyvíjel dobře. Svojí vírou ve vlastní síly jsme jej ubojovali. A není to v této sezóně poprvé, což ukazuje na vnitřní sílu tohoto družstva, podpořenou kvalitními individuálními výkony.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Tento zápas se mi hodnotí velmi těžce. S takovým nasazením jsme si nezasloužili vyhrát ani set. Ústí nás zaslouženě převálcovalo 3:0 a gratuluji jim.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Stavy setů ukázaly, že to byla vyrovnaná bitva. Ústí bylo ve většině zápasu lepší. Jedině druhý set jsme tahali za delší konec, ale domácí ukázali, že jsou odolnější, důraznější a trpělivější. Dokázali nás v koncovce přehrát a to bylo pro konečný výsledek rozhodující.“

Ostrava přijela s pověstí servírovací mašiny a to od začátku utkání potvrdila. Když jim vycházel servis, drželi s domácími vyrovnané skóre a to až do stavu 13:13. Domácím se na servisu moc nedaří, ale nahrazují to kvalitním blokem a bojovností v poli. Získají tím rozhodující vedení 19:15 a do koncovky mají pohodový náskok 23:19. Přes drobnou komplikaci, kterou si Ústí přivodí samo chybami v útoku, nakonec set razantními útoky dotáhne k výhře 25:22

I druhý set pokračuje bitva servisů. Ostrava neustoupí z rizikovosti na podání a částečný úspěch to pro ni přinese. Vyvine tlak a domácí musí neustále dotahovat mírné vedení hostů. Za stavu 14:15, kdy domácí kazí v sériích servis a naopak Ostrava je na podání úspěšná, odskakují hosté do vedení 14:19 a zdá se, že tentokrát se koncovka bude odehrávat v režii hostů. Ještě za stavu 17:22 pro hosty nikdo v dramatickou koncovku nevěří.  Stal se ale pravý opak. Domácím se podaří dva zákroky v poli a kvalitním blokem stahují na 22:23. Na servis přichází Bornemann a oplácí hostům tvrdý servis. Obrací vedení na 24:23 pro domácí, kteří tvrdým útokem Parraguierra a Beera dokážou v dramatické koncovce získat set pro sebe.

Bitva servisů ve třetím setu pokračuje velkým množstvím zkažených podání na obou stranách. Výraznější vedení v setu nedokáže do stavu 14:14 získat žádné z družstev. Dva úspěšné jednobloky Tibitanzla, dobrá obrana v poli a tvrdé zakončení Parraguierra v útoku dá domácím vedení 19:14. Tento náskok domácí udrží do koncovky, ale Ostrava ještě za stavu 23:20 a 24:21 zbraně nesloží. Rizikem na servisu ještě Kotas domácí pozlobí a upraví skóre na 24:23, ale třetí mečbol již domácí útokem Beera středem sítě získají a připíšou si tak tři veledůležité body v mikrotabulce o 5. – 7. místo.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav, foto Jana Zlámalová