1.12.2020

Příbram otočila nepříznivý vývoj utkání a slaví první letošní výhru

V odloženém 6. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 se utkala dosud nezvítězivší Příbram s Kladnem, které se po další pauze (pozitivní testy na koronavirus) opět vrátilo do extraligového kolotoče. Oba mančafty potřebovaly zvítězit, neboť jim před zápasem patřily spodní příčky tabulky. Nakonec domácí Příbram utekla hrobníkovi z lopaty a otočila zápas z 0:2 až na vítězných 3:2. Pro příbramské Kocoury to bylo vůbec první vítězství v letošní sezóně.

VK Euro Sitex Příbram – Kladno volejbal cz 3:2 (23:25, 18:25, 25:18, 25:17, 15:12)

Rozhodčí: Fink Tomáš, Kořenek Jaromír

Domácí: Viiber, Böhm, Hladenko, Hulpach, Pavelka, Polák, libero Juračka. Střídali: Trojanowicz, Kuchař, Rosenbaum

Hosté: Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, Mikulenka J., libero Kunc. Střídali: Mikulenka V., Hýský, Fortuník, Vostárek

Martin Böhm (kapitán VK Příbram): „První dva sety jsme nehráli ideálně, byl to dost nervózní zápas, protože oba týmy potřebovaly vyhrát. Pak jsme začali víc solit servis, začali jsme si víc věřit na útoku a jsme rádi, že máme první vítězství v sezóně.“

Petr Klár (trenér VK Příbram): „Dnes chci pogratulovat klukům za tu otočku. Posledních pět dnů jsme opravdu makali a v těch hlavách to bylo hrozně těžké, když jsme prohráli 7x v řadě a prohrávali jsme 2:0, málokdo si dokáže představit, v jakém rozpoložení jsme asi byli. Byla to ale výborná škola do trenérské kariéry. Vyzdvihnul bych dnes Matese Pavelku, protože do něj hodně jdu natvrdo a jeho výkon jde nahoru a jsem za tu dnešní výhru rád.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „První dva sety jsme hráli dobrý volejbal, pak Příbrami začal chodit servis a my jsme trochu znejistěli. Příbrami pak ten servis vydržel dlouho, ale tak jsou doma a hraje se jim tu lépe. My jsme ten zápas bohužel odevzdali, snažili jsme se, ale byla to taková ta křeč, zmar a to stéblo jsme nechytili, samozřejmě bod je pěknej, ale je to málo.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Nevěděli jsme, jak náš tým bude připraven po další covidové pauze a dalším restartu. Je to samozřejmě těžká sezóna pro všechny, my jsme dnes dva sety hráli volejbal, který byl nějakým způsobem měřitelný, ale od třetího setu jsme podlehli jakémusi tlaku domácích na podání, a nakonec bohužel musím konstatovat, že domácí zaslouženě zápas otočili.“

Do prvního setu vstoupili lépe hosté, hlavní útočnou sílou byl univerzál Křesťan a také nebojácný blokař Kyjanica, který nejen skvěle útočil, ale také solidně podával. Domácí se ale i po sérii čtyř bodů kladenských Orlů vzpamatovali a dokázali se v průběhu prvního setu opakovaně bodově dotáhnout na soupeře. Chybičky a pár nepřesností domácích znamenalo těsnou výhru hostů v koncovce 25:23.

Do druhého setu vstoupili hosté z Kladna s jistotou a odhodláním, hned při prvním útoku zasadil Křesťan tvrdý hřebík, kvalita byla při precizně provedeném útoku znát. Příbram trápily chybičky a horší výkon na útoku, kdy několikrát nebyli domácí schopní složit balón na jedny ruce. Do koncovky pak šlo Kladno s pohodlným náskokem a druhý set skončil sedmibodovým rozdílem.

Jak se již mnohokrát v minulosti potvrdilo, vést 2:0 na sety je psychicky velmi náročné, snad ještě horší než 2:0 prohrávat. Domácí Příbram šla do setu s tím, že nemá co ztratit, navíc po sedmi prohraných zápasech to bylo teď nebo nikdy. Kupodivu se začalo dařit na servisu, skvěle podával kapitán Martin Böhm, smečař Martin Pavelka a také blokař Oleksandr Hladenko. Jeden bod za druhým sbíral na bloku Pepa Polák, který v zápase získal celkem šedst bodových bloků. Hosté jako by nedokázali čelit tlaku domácích na servisu, vyrobili několik chyb na útoku, který již nebyl díky horší přihrávce tolik razantní, a Příbram snížila na 1:2.

Čtvrtý set začal vyrovnaně, ale Příbram opět znovu nabrala brzy náskok. Kladno působilo mírně odevzdaným dojmem, navíc za celý set získalo z 24 útoků pouze 9 bodů a útočilo s úspěšností 38%, s čímž asi jen těžce pomýšlet na výhru. Na servisu pak získali hosté jeden bod a na bloku žádný, což znamenalo, že Příbram zaslouženě vyrovnala stav zápasu na 2:2.

Říká se, že tie-break bývá o štěstí. Dnes si ho však Příbram pohlídala a poprvé v sezóně ovlivněné covidovou krizí dokázala zvítězit bez přítomnosti diváků. Domácí si od začátku hlídali náskok a za stavu 14:10 již málokdo pochyboval o zvratu. Hosté pak v závěru ještě snížili, eso si připsal univerzál Křesťan, který vzápětí také vyfasoval žlutou kartu za údajné komentáře prodlevy, kterou způsobila počítačová technika, a vzhledem k vzruchu ostatních hráčů hostů nechybělo moc, aby rozhodčí Tomáš Fink vytáhnul také červenou kartu a zápas ukončil. To se ale naštěstí nestalo a následně Křesťan přidal další skvělý servis, který jeho spoluhráči proměnili v bod. Příbram si musela vyčerpat oba oddechové časy, nicméně napotřetí již dokázala uhrát ztrátu a zvítězila nad Kladnem v tie-breaku 2:1 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta