12.12.2016

Skvělý servis pomohl Jihočechům k hladké výhře, Budějovice - Zlín 3:0!

Naprosto bez problémů zvládli českobudějovičtí volejbalisté zápas 10. kola UNIQA extraligy, ve kterém přivítali Zlín. Repríza loňského čtvrtfinále se odehrála před televizními kamerami a Jihostroj se prezentoval v tom nejlepším světle. Po totální nadvládě na palubovce zvítězil jednoznačně 3:0 na sety.

č.: 55 dne: 12.12.2016 v hod.: 18:00

VK České Budějovice – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:10, 25:19, 25:16)

Rozhodčí: Pecháček L., Grabovský Z..

Počet diváků: 547

Domácí: Gevert, Michálek, Mach, Habr, Fila, Sobotka, libero Kryštof.

Hosté: Navláčil, Porubský, Kostoláni, Přikryl, Kolář, Hupka, libero Obdržálek. Střídali: Bláha, Čechmánek, Motyčka, Barák, Čech.

Filip Habr (kapitán VK České Budějovice): Hráli jsme výborně na ztrátu. S takovou ztrátou je to mnohem jednodušší. Většinou se trápíme. Na druhou stranu, Zlín nás moc nezatlačil. Asi neměli nejlepší den. Měli dlouhou cestu a možná podle toho také vypadal první set. Pro nás to jsou důležité tři body. Budu rád, když takový výkon zopakujeme s Prahou.

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice): „Jsem rád, že jsme podali takový výkon. Těší mě, že jsme za tři sety neudělali chybu při útoku na ztrátu. To se nám dříve nestávalo. S takovou procentuální úspěšností se pak těžko vzdoruje. Byl to z naší strany jeden z těch lepších výkonů a doufám, že jsme tak navázali na výkony z předchozích zápasů. Teď nás čeká domácí utkání s Prahou a odveta Vyzývacího poháru. Doufám, že to odehrajeme podobně.“

Pavel Kolář (kapitán VSC Fatra Zlín): „Budějovice nás rozstřílely servisem. Nevím, co víc k tomu říct. Servis měly opravdu výborný. Prostě nás přejely.“

Roman Macek (trenér VSC Fatra Zlín): „Budu dneska opravdu krátký, protože ani nemám právo dnes cokoliv hodnotit. Domácí nás jednoznačně přehráli. Z naší strany to byl velice nepovedený výkon. A to volím slušná slova. Dělali jsme dětské chyby. Z naší strany to byl hrozný volejbal. Ale respekt k domácímu servisu. Letos na nás nikdo takhle nepodával. My jsme se s tím absolutně nesrovnali.“

Zápas začal na podání Chilan Gevert, ale jeho dělové podání dokázali hosté dostat do hry a ujali se vedení 1:0. Jenže Jihostroj díky výbornému servisu a kvalitním blokům odskočil na 5:2. A do prvního technického oddechového času se náskok navýšil na 8:3. Výborná hra domácích pokračovala i nadále. Když Gevert přidal eso, bylo to už 13:6. Následně přidal Zlín technickou chybu a náskok už byl osmibodový. V prvním setu byl opravdu k vidění rozdíl třídy. České Budějovice přidávaly jeden bod za druhým a nakonec získaly první set v poměru 25:10 a za necelých dvacet minut bylo hotovo.

Ve druhé sadě ztratil Jihostroj první dvě rozehry, ale vzápětí dokázal skóre vyrovnat. Dokonce ho velmi rychle otočil na svoji stranu a rázem vedli domácí o dva body. Jenže Zlín se nenechal přejet jako v prvním setu a byl tentokrát vyrovnaným soupeřem. Jenže Jihočeši v jednu chvíli uhráli čtyři body v řadě a rázem tak měli namířeno k zisku druhého setu. Výborně se v útoku prezentoval mimo Geverta také Michálek. Ten v kooperaci se Sobotkou byl také dvakrát úspěšný na bloku a díky tomu si Českobudějovičtí vypracovali šest setbolů. Po využití druhého z nich vedl Jihostroj 2:0 na sety.

Set s pořadovým číslem tři odpálil na servisu opět Gevert a domácí hned vedli 2:0. Do prvního technického oddechového času šli domácí se čtyřbodovým rozdílem. Jenže i další dva body putovaly na stranu Jihostroje a hostující trenér si tak vyžádal time-out. I v dalším průběhu českobudějovičtí volejbalisté své vedení navyšovali a vypadalo to na klidný závěr třetího setu. Ten také přišel a České Budějovice nakonec zvítězily v poslední sadě 25:16 a celkově 3:0.

Autor: Aleš Skok, foto: Jan Luxík