5.11.2016

Šlágr kola získal pro sebe Liberec, obrovské překvapení se odehrálo v Karlových Varech!

Kompletním pátým kolem pokračovala v sobotu mužská UNIQA extraliga. Velké překvapení se odehrálo v Karlových Varech, kde domácí ČEZ Karlovarsko ve třech setech podlehlo pražskému ČZU. Ve šlágru kola pak zvítězila na severu Čech Dukla Liberec, která 3:1 na sety zdolala České Budějovice. Připravujeme podrobnosti...

VK ČEZ KARLOVARSKO – VOLEYTEAM ČZU PRAHA

Třetí domácí utkání nového ročníku Uniqa volejbalové extraligy mužů postavil proti sobě v Hale pro míčové sporty v Karlových Varech družstvo VK ČEZ Karlovarsko a Volley Team ČZU Praha. Před utkání vystávala otázka zda domácí udrží neporazitelnost i po tomto kole. A to se bohužel nepodařilo. Praha si odváží v Karlových Varů 3 body.

č.: 27  dne: 5.11.2016 v hod.:18:00

VK ČEZ Karlovarsko – VolleyTeam ČZU Praha 0:3 (22:25, 24:26, 23:25)

Rozhodčí: Dušek P., Renčín K. , Kindermanová L.., Kinderman M.  Delegát utkání p. Škoda Z.

Počet diváků: 623

Domácí: Zmrhal, Široký, Končál, Hudeček, Sukuba, Mochlski, libero Pfeffer. Střídali:. Málek, Štefko, Kriško.

Hosté: Šulc, Hudák, Kuboš, Krajčovič, Patočka, Sobek, libero Pondělíček. Střídali: Hykš.

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Praha nás zaskočila svoji hrou, my jsme nebyli schopni reagovat, podali jsme špatný výkon, nebyli jsme dostatečně agresivní a možná z naší strany tam bylo nějaké podcenění nebo uspokojení z toho, co jsme předváděli do teďka, ale dnešním výkonem jsme to smazali, ale jedem dál. “

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dnešní zápas, no spadli jsme z hrušky na zem, nicméně musím říci, že první dvě koncovky si ČZU uhrálo samo kvalitním servisem, i když v průběhu prvního setu jsme je nesmyslně pustili do kontaktu, když jsme vedli o pět bodů. Hra sice nebyla přesvědčivá, ale drželi jsme se na odstup a najednou se nám to začalo hroutit, nebyli jsme schopni zahrát série, hráli jsme to co jsme nechtěli, neplnili jsme to co jsme měli a dostali jsme sami sebe pod tlak a výsledek je takový jaký je.

Michal Záveský (kapitán Volley Team ČZU Praha): „Dnes asi rozhodl bojovný výkon, výborně jsme šli do koncovek, rozhodli jsme servisem, jsem rád za 3 body a za kolektivní přístup. “

Miroslav Malán (trenér Volley Team ČZU Praha): „Zápas jsme odehráli v euforii. Nevím, jestli nás domácí trochu podcenili, ale myslím si, že jsme dneska byli bojovnějším jistější a lepší družstvo než dnes Karlovarsko.“

Do prvního setu Karlovarsko vstoupilo velmi dobře. Dvě „ulívky“ a stav byl 2:0, Poté hosté dobře ztrátují, ale chybují na servisu až do stavu 6:4 kdy přichází Mochalski na servis a vytváří první eso v utkání, poté smeč Širokého středem a domácí vedou 8:4. Po TTO další bod ze servisu. Následně hosté snižují, ale domácí přidávají kvalitní bloky a hosté si berou TO za stavu 12:7, Po TO 2 body hostí svítá na lepší časy, ale Karlovarsko nenechává nic náhodě do druhého TTO přidává body a jde za stavu 16:12. Po TTO domácí zaspali a hosté postupně snižují na 16:15, s tím se nesmířil Marek Zmrhal a smečuje na 17:15, stav se mění jak družstva ztrátují. Domácí přidávají body do stavu 22:19 a následně hosté tlačí na servise, což se vyplácí, za stavu 22:21 padá a kulhá Zmrhal. Domácí trenér si bere TO. Není to nic platné hosté přidávají body a za stavu 22:23 odchází Mochalski a přicházi Kriško. Střídání nepomáhá a utkání končí technickou chybou nahrávače Končála a set domácí prohrávají 22:25.

Druhý set domácí nezačali dobře, nedaří se ztrátovat. Kdežto ČZU velmi dobře hraje v poli a po té přidává body. Za stavu 1:4 domácí trenér bere TO. Vary snižují na stav 3:5. Body se přidávají na obě strany a do TTO jdeme za stavu 6:8, po TTO Karlovarsko přidává na razanci a stav se přetáčí ve prospěch domácích 10:9, obě družstva dobře ztrátují v této části utkání, Karlovarsko přidává bod navrch a do druhé TTO jdeme za stavu 16:14. Domácí přestávají ztrátovat a hosté srovnávají 17:17. Set je jako na houpačce, úspěšná smeč Širokého a následně technická chyba hostí stav 19:17. Opět se stav přelévá na stranu hostí po esu a blocích stav 20:22. Následně TO domácích, po něm střídání na posílení přijmu, přichází Málek. Po jeho úspěšném přijmu technický úder a eso Hudečka a je opět srovnáno. Domácí přidávají další dva body ( 24:22 ) a vypadá to jako výhra v setu, ale hosté se nevzdávají stav srovnávají a dokonce končí set esem. 24:26

Začátek třetího setu má stejný průběh jako druhý set, nejprve domácí získají 2 body a poté hned náskok ztrácí, do TTO jde Karlovarsko za stavu 8:7. Postupně obě družstva přidávají body a do druhého TTO jde ČZU s bodem navrch - 15:16. Vary po TTO přidávají další body a stav je 19:17, další bod na obě strany za ztrátu. Za stavu 20:18 ČZU přidává body po špatných příjmech domácích a ujímá se vedení 20:21, následuje TO domácích. Hosté přidávají další dob, ale následně kazí servis již několikátý v tomto utkání.  Domácí srovnávají na 22:22, ale špatný příjem a stav je 22:24 a TO pro domácí. Po něm bod Širokého a TO hostí. Následně plachta Širokého a chyba domácích na bloku ukončuje zápas ve prospěch ČZU 23:25

Autor: Za tým Karlovarska Jan Meruna

VK OSTRAVA, s.r.o. –VSC FATRA ZLÍN

Páté kolo základní části v nejvyšší české volejbalové soutěži UNIQA extraliga, ve kterém nastoupili proti sobě domácí VK Ostrava, s.r.o. a hosté VSC Fatra Zlín. Bylo to utkání jednoznačné pro domácí Ostravu díky skvělému servisu, na který Zlínští nedokázali reagovat.

č.: 28 dne: 5.11.2016 v hod.: 18:00

VK Ostrava,s.r.o. – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:14, 25:18, 25:12)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V., , Spáčil L., Steffek V.

Počet diváků: 550

Domácí: Biernat, Janků, Lach, Šmídl, Šulista, Kotas, libero Lex.  Střídali: -

Hosté: Porubský, Kostoláni, Čechmánek, Kolář, Hupka, Navláčil, libero Obdržálek. Střídali: Motyčka, Přikryl, Barák.

Matěj Šmídl (kapitán VK Ostrava, s.r.o.): „Dneska výborný servis a obrana na síti rozhodla! Zlínu jsme nedali žádnou šanci.

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Ostrava, s.r.o.): „My jsme měli excelentní servis a znemožnili jsme tím Zlínu více kombinovat. Po celý zápas jsme byli lepší i v obraně na síti a dotáhli jsme utkání jednoznačně k vítězství za tři body.“

Pavel Kolář (kapitán VSC Fatra Zlín): „Marně hledám činnost, ve které bychom byli lepší než soupeř. Ostrava výborně podávala a my jsme nezaútočili.“

Roman Macek(trenér VSC Fatra Zlín): „Chci poblahopřát domácím k výkonu, my jsme nic nenabídli.“

První set se Ostrava zásluhou podání Šmídla dostala ze stavu 1:4 na stav 8:4 a v průběhu setu dále navyšovala důrazným servisem a obranou svůj náskok až do výsledného 25:14.

Druhý set byl velmi podobný prvnímu. Ostrava důrazným servisem stále tlačila zlínský příjem od sítě a s kůlovými útočníky se vypořádala dobrou obranou. Set skončil rozdílem sedmi bodů.

Třetí setu Zlín trochu rezignoval, nepomohly mu ani častá střídání a Ostrava bez výrazného tlaku koncentrovaně dokráčela do třísetového vítězství.

Autor: Ing. Tomáš Zedník

VK PŘÍBRAM – VOLEJBAL BRNO

V pátém kole volejbalové UNIQA extraligy se střetly týmy Příbrami a Brna. Před zápasem všechny prognózy napovídaly, že by se mohlo jednat o vyrovnaný zápas. Příbram měla jasný cíl uspět před domácím publikem, to samé však platilo pro Brno, které ale v posledních šesti dnech čekal už třetí zápas, a nebylo jasné, jestli se do jejich výkonu nepromítne i únava z předchozích utkání. Zpočátku probíhalo utkání vyrovnaně, domácí po chybách hostů získali jednoznačně první set, pak se ale vývoj zápasu otočil a hosté z Brna vybojovali následující tři sety a odjíždějí z Příbrami s plným bodovým přídělem.

č.: 29, dne: 5. 11. 2016, v hod.: 17:00

VK Příbram – Volejbal Brno 1:3 (25:18, 21:25, 26:28, 17:25)

Rozhodčí: Kvarda P., Marschner R.

Počet diváků: 671

Domácí: Böhm, Shestak, Renovica, Poikela, Mikulenka, Palgut, libero Juračka. Střídali: Kupilík, Suda, Rychecký, Kuchař.

Hosté: Mendoza, Licek, Hrazdira, Klapal, Pražák, Ammerman, libero Shcherbatykh. Střídali: Handlíř, Goodel, Perry, Haník.

Martin Böhm (kapitán domácích):  Zápas jsme nezačali špatně, hráli jsme poměrně dobře na ztrátu, ale myslím, že rozhodla koncovka třetího setu, kdy jsme hodně vedli, ale nedokázali jsme složit útoky na zem.“

Martin Kop (trenér domácích): „Rozhodl třetí set, kdy jsme byli dole, a podařilo se nám udělat šňůru asi osmi bodů. Neříkám, že sporné míče v koncovce odpískali rozhodčí špatně, ale odpískat něco asi po 5 vteřinách působí minimálně velmi zvláštním dojmem. Bohužel jsme si to prohráli sami, neboť jsme udělali zbytečné chyby ve výměnách, které jsme měli uhrát. Úplně v závěru koncovky pak Brno šlo na riziko a trefilo výborně 2 servisy, které jsme bohužel nedokázali zpracovat. Pak se to celé zlomilo, Brno už hrálo uvolněněji a dokázali to dotáhnout až do konce.“

Michal Hrazdira (kapitán hostů):  „V prvním setu jsme se v podstatě rozkoukávali, moc nám toho nevycházelo, ve druhém setu se nám začalo dařit na servisu, což nám vydrželo až do konce zápasu, navíc nám hodně pomohlo střídání, především Nick Goodel, který dnes zahrál výborně a pomohl také Martin Licek. Řekl bych, že jsme to dnes ubojovali.“

Ondřej Marek (trenér hostů): „Myslím, že jsme dnes byli lepší na servisu v průběhu celého zápasu, ale pořád poměrně bojujeme se sestavou, nedaří se cizincům, což pro nás není vůbec optimální situace, ale výborně dnes zahrál Nicholas Goodel na postu diagonálního, což pro nás dnes bylo klíčové. Museli jsme však opět nahradit nahrávače smečařem a už to začíná být opravdu na hraně, protože nikdy nevíme, jak to dopadne.“

Hned v úvodu prvního setu začali o něco lépe hosté z Brna a vytvořili si malý náskok dvou bodů. Příbram ale tento mini náskok už před prvním technickým timem dokázala smazat. Poté nastala vyrovnaná hra a oba týmy se tahaly o každý míč až do stavu 12:12, kdy hosté začali chybovat, a Příbram šla do trháku. Domácí kocouři vedli už 23:14, až poté maličko znervózněli, když Brno snížilo třemi body v řadě. Domácí tak byli nuceni vyčerpat oba oddechové časy, ale jejich náskok byl již tak vysoký, že nakonec zvládli první sadu v klidu dohrát.

Hostující trenér Ondřej Marek však na konci prvního setu udělal velmi chytrou věc, a to že prostřídal všechny hráče, aby si rozehrál ty střídající, a do druhého setu pak nasadil hodně obměněnou sestavu, přičemž neváhal ani míchat s posty, například Jan Pražák nastoupil v prvním setu jako univerzál a ve druhém jako blokař, Martin Licek začal na nahrávce a později naskočil do utkání jako smečař. Domácí do druhého setu nevstoupili dobře, naopak hosté naskočili do setu, jako kdyby je výsledek prvního setu vůbec nepoznamenal, výtečně podával univerzál Nicholas Goodel. I díky jeho skvělému servisu se Brno hned v úvodu dostalo do výrazného vedení, které až do konce setu nepustilo.

Ve třetím setu pokračovali hosté z jihu Moravy ve skvělém výkonu, od začátku nedělali chyby a zpočátku byl vývoj téměř identický jako v setu druhém. Za stavu 12:8 pro hosty však šel na podání ruský blokař ve službách Příbrami Shestak a podával celkem 8x, hosté vyrobili velké množství nevynucených chyb na útoku, chybovali také na příjmu. Domácí si pak vytvořili solidní náskok, který však neudrželi do konce setu. Přestože vedli 21:17, nedokázali složit důležité míče a Brno i se štěstím dokázalo nakonec třetí set zvrátit v jejich prospěch.

Do čtvrtého setu nastoupili hosté už mnohem klidnější, stále velmi dobře servírovali a skládali jeden útok za druhým. Příbramští kocouři zkoušeli ještě točit sestavou, ale zdálo se, že nic nefunguje a Brno náskok stále navyšovalo. Čtvrtý set nakonec skončil největším rozdílem 25:17 a Brno zvítězilo ve čtyřech setech.

Autor: Štěpán Chvosta

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Domácí si prohospodařili tříbodové vítězství prohrou druhého setu, který měli dobře rozehryný a v koncovce opět selhali. Nakonec jsou rádi za dva body. Výkonu domácích pomohlo zařazení veterána Jakuba Salona.

č.: 030 dne: 5.11.2016 v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Benátky nad Jizerou 3:2 (25:20, 26:28, 25:21, 16:25, 15:12)

Rozhodčí: Němeček P. , Fink T.

Počet diváků: 635

Domácí: Ulč Jakub, Salon Jakub, Vodvárka Jan, Boehl Samuel, Nesvačil Filip, Tibitanzl Martin, libero: Kořínek Jiří. Střídali: Kohlmannn Daniel, Hrdý Jan, Nadazdin Srdjan.

Hosté: Bartoš Pavel, Moník Milan, Dittrich Aleš, Sergeev Valerij, Vachoušek Stanislav, Koláček Michal, libero: Ticháček Martin. Střídali: Nesvačil Marek, Malinek Vojtěch, Sadílek Vladimír.

Ulč Jakub (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem) „Jsme rádi za dva body, i když mohly být tři. Ve čtvrtén setu jsme polevili a soupeř nás zatlačil servisem. V tiebreaku už jsme byli lepší. Děkujeme famouškům za výbornou podporu.“

Přikryl Miroslav (asistent trenéra SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes to bylo o bojovnosti  a i díky posílení mančaftu jsme dotáhli zápas do vítězného konce. Mrzí mě koncovka druhé sady, mohlo to být lepší.“

Dittrich Aleš (kapitán  VK Benátky nad Jizerou): „Pro nás nepříjemná porážka za kterou si můžeme sami.

Třešňák Pavel (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Nejsme na tom psychicky dobře a v této situaci můžeme být rádi za bod.“

Začátek prvního setu nám nabídl velmi pěknou podívanou. Jak domácí, tak hosté předváděli učinné útočné kombinace, a tak se oba týmy prali o každý bod. V koncovce se  ústecký kádr překonával v bojovnosti a povedenými zákroky v obraně   a ujal se tak vedení 1:0.

Ústecký tým předvádí, že domácí prostředí mu svědčí a v průběhu 2. setu si udržuje 3 bodový náskok. Bohužel po dvou zkažených útocích a jednom podání se hosté dostávají do kontaktu. To vede až do dramatické koncovky, ze které bohužel pro domácí odcházejí vítězně Benátky a srovnávají skóre na 1:1.

Australská posila Sam Boehm, stejně jako nově nastoupený, loňský kapitán Ústí nad Labem Jakub Salon, zdárně přispívají k ústeckým bodům, bohužel ale nedokážou zalepit chyby zbytku týmu, a proto v půlce třetího setu vedou o pouhé dva body. V koncovce jsou ovšem domácí velmi důrazní v útoku a získávají tak set s přesvědčivým náskokem - 25:21.

V setu číslo 4 se hosté dostávají do hry. Předvádí bezchybný volejbal s kvalitním servisem. Ústí hoří hlavně na příjmu, ze kterého pak těžko skládají v útoku balóny. Ve stejném duchu probíhá i koncovka setu. Benátky tak nakonec srovnávají na 2:2.

Oba týmy jsou po tlakem, ale v úvodu setu více chybují na podání a v útoku hosté. Náskok domácích naroste ma pět bodů a ten už v koncovce dokáží bezchybnou hrou v útoku dotáhnou v zisk prvních dvou bodů v letošní sezóně.

Autor: Zdeněk Helvich

AERO ODOLENA VODA – KLADNO VOLEJBAL CZ

V 5.kole došlo ke středočeskému derby, když domácí AERO Odolena Voda přivítalo Kladno volejbal cz. Zaplněná Sportovní hala viděla vyrovnaný volejbal jen v prvním setu. Ten vyhrálo Kladno, od druhého už hosté mačkali domácí hráče a šli si za vítězstvím, které zaslouženě přišlo. Kladno si po výhře 3:0 odvezlo 3 body.

č.: 26 dne: 5.11.2016 v hod.: 18:00

AERO Odolena Voda – Kladno volejbal cz 0:3 (22:25, 15:25, 17:25)

Rozhodčí: Nedbálek A., Kmoníček J.

Počet diváků: 589

Domácí: Pajma, Bartůněk, Evandro, Prešinský, Morales, Mauler, libero Kotek. Střídali: Kotrch, Hladík, Holčík, Hadrava, Václavík.

Hosté: van Haarlem, Hietanen, Trojan, Křesťan, Hýský, Zajíček, libero Sparidans. Střídali: Dillien.

Richard Mauler (kapitán AERO Odolena Voda): „Hosté nás dnes celé utkání tlačili servisem a přehráli nás na útoku. Celou dobu jsme tahali za kratší konec.“

Jiří Vojík (trenér AERO Odolena Voda): „1.set jsem s Kladnem drželi krok, ale druhý a třetí už bylo Kladno lepší na servisu i na útoku.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „1.set byl z naší strany trochu nahoru dolů. Po něm jsme dominovali a Vodolku k ničemu nepustili. Zaslouženě jsme vyhráli.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Všechny týmy to měli stejně těžké s přípravou po čtvrtečním kole, včetně nás. Věděli jsme, že domácí dokáží v domácím prostředí dobře. Rozhodlo naše vítězství v 1.setu, který jsme zvládli. 3 body z Vodolky jsou prima. Gratuluji svým hráčům ke skvělému výkonu.“

Úvod zápasu byl velmi vyrovnaný, přesto bylo Kladno v mírném vedení. Po prvním technickém oddechovém čase se hosté dostali do vedení o tři body. Poté se stav přeléval jako na houpačce. AERO dotáhlo a Kladno se zase odpojilo do vedení právě o ty tři body. To se stalo ještě jednou, ale pak se už se set dohrál ztrátovanou.

Druhý set mělo AERO hrozivý nástup. Po několika svých chybách nechalo Kladno odskočit na šest bodů rozdílu. Kladno se dostalo na koně a dál tlačilo domácí hráče servisem, po kterém velmi dobře bránili a uhrávali bodové míče. Set byl pod kontrolou Kladna, a to vedlo již 2:0.

I do třetího setu lépe vstoupili hosté, domácí se sice snažili o to udržet se na dostřel, ale Kladno hrálo v euforii a nechybovalo. Náskok si vybodovalo až osmibodový a set se už jen dohrál.

Kladno vyhrálo v Odoleně Vodě 3:0 a odvezlo si všechny 3 body. Atmosféra odpovídala důležitosti utkání pro oba kluby a byla vynikající z obou fanouškovských táborů.

Autor: Tomáš Havlát

VK DUKLA LIBEREC – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Vzájemná utkání dnešních soupeřů vždy slibovala volejbal nejvyšší kvality a i dnes tomu tak bylo. Liberec stále bez rekonvalescentů Jakuba Veselého a hlavně Tomáše Kriška byl malinko v nevýhodě. Naproti tomu Jihostroj v plné zbroji a posílen hladkým vítězstvím s Ústím v minulém kole byl menším favoritem. Dukla sice v posledním kole klopýtla na palubovce Kladna, kde i Jihostroj utrpěl ve třetím kole hladkou porážku. Obě družstva rychle zapomněla na nevydařená utkání z letošní soutěže a předváděla výkon hodný týmů ze špičky naší nejvyšší soutěže. Domácí podporováni svým věrným fanklubem nakonec dokázali kompletní tým Jihostroje přehrát a po 102 minutách 3:1 na sety.

č.: 25 dne: 5.11.2016 v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 3:1 (22:25, 25:17, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: Pecháček L., Velinov E.

Počet diváků: 850

Domácí: Správka, Leikep, Patucha, Galabov, Staněk, Janouch, libero: Kopáček. Střídali:  Kunc

Hosté: Gevert, Michálek, Todua, Habr, Fila, Mach, libero Kryštof. Střídali: Sobotka, Červinka, Kraffer

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): "Pro nás dnes hodně cenné vítězství. Dneska jsme chtěli vyhrát za tři body, a to se nám povedlo. Utekl nám první set, ale bojovali jsme dál a dotáhli jsme utkání do vítězného konce. Myslím si, že dnes jsme Jihostroj přehráli na servisu a hlavně v obraně  a dohraných bodovkách."

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): "Dneska se nám konečně podařilo vyhrát utkání dobrým servisem, a hlavně hrou na ztrátu, kde jsme hráli výborně, tam jsme převyšovali Budějovice."

Filip Habr (kapitán VK České Budějovice): "Z naší strany špatný výkon, Liberec vyhrál zaslouženě."

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice): "Jsem zklamaný, protože jsme předvedli strašidelnou hru na servisu a absolutně jsme neškodili. Myslím si, že jsme si nechali vzít dobře rozehrané utkání. Dukla nebyla v pohodě. Myslím si, že jsme dnes ztratili body."

První dějství začalo velice vyrovnaně. Nejprve se po bloku (Lubomír Staněk) dostávají do dvoubodového vedení domácí (3:1), ale po chytré smeči Jihostroje (Tomáš Fila) je hned vyrovnáno (3:3). Po vyrovnání hosté chybují (jsou v síti a Sebastian Gevert přešlapuje třímetrovou lajnu) a povolují Dukle získat až tříbodové vedení (6:3). Přesto po prvním TT je opět vyrovnáno (8:8 – bloky Jihostroje). Naposledy v prvním dějství se Dukla dostává do dvoubodového vedení po krásném jedno-bloku (Libor Leikep – 11:9). I hosté ukazují, jak umí dobře blokovat a po dvou úspěšných blocích přebírají vedení na svoji stranu (14:15). V závěru setu se na podání vyznamenává nahrávač Jihostroje (Filip Habr – eso 19:21), a když útok Liberce končí v síti, dostávají se hosté do velmi zajímavého náskoku (20:23). První setbol utkání zaznamenává Sebastian Gevert neuvěřitelně tvrdou smečí z vedlejšího kůlu do ostré diagonály (21:24). První setbol domácí odvrátili, ale na další dělovou smeč univerzála Jihostroje již obranu nenašli a před prvním střídáním stran se hosté ujímají vedení 0:1 na sety.

Až po změně stran si Chilan vylámal zuby na vysokém bloku Liberce (2:0) a dovolil domácím bodově odskočit. Další chyba na útoku (Tomáš Fila do anténky – 4:1) posílá Duklu do tříbodového vedení. Tříbodový náskok se daří Dukle udržovat i přes první TT druhé sady. Po dalším bodovém bloku, tentokrát dokonce Dukla postavila neprodyšný trojblok na Jihostroj a ujímá se vedení 12:8. Po další chybě univerzála hostí na útoku (Sebastian Gevert do sítě) již domácí vedou 15:10. Dukla začíná navazovat na svoji hru, která ji zdobila v loňské sezóně. Po druhém TT druhého setu přichází slabší chvilka Dukly na útoku a snížení na 16:14, ale po oddechovém čase, který si vyžádal domácí trenér Michal Nekola, rychle spěchá Dukla do koncovky. Na útoku a na podání se vyznamenává Adrian Patucha a na útoku Jan Galabov a během pár míčů je konec druhé sady (21:16 – 2x Jan Galabov z hlavního kůlu, 23:16 eso Adrian Patucha, 24:16 Adrian Patucha ze zadní zóny, 25:17 opět Adrian z doskoku).

První polovina třetí sady patřila Jihostroji, který se dostal až do tříbodového vedení (2:5 – při podání Tomáš Fily). Dukla pouze náskok soupeře dotahovala a až před druhým TT se konečně vrací zpět do vedení a hlavně ke hře, která se jí dařila v koncovce druhého setu. Za stavu 14:14 vyrovnává jedno-blokem Jakub Janouch a po další pěkné technické smeči o blok domácího kapitána (Aleš Správka) tu máme nového vedoucího ve třetím setu (15:14). Po technickém odpočinku přichází dvě nevynucené chyby Jihostroje (špatná nahrávka a útok do sítě z pipe Tomáš Fila – 19:15) a střídání nahrávačů. Hosté již nedokázali na velmi kvalitní hru Dukly odpovědět a koncovka na sebe nenechala dlouho čekat. První setbol pro Duklu získává Adrian Patucha tvrdou smečí o blok Jihostroje za stavu 24:17. První setbol třetí sady hosté odvracejí, ale v další hře má domácí nahrávač přesně přijmuto (Aleš Správka) a signál středem - to je doména Dukly. Přesně sehraný signál středem (Jakub Janouch => Libor Leikep) je nechytatelný a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu si domácí od úvodních míčů udržovali dvoubodový náskok (2:0 - Jan Galabov hlavního kůlu), který hosté vždy pouze dokázali vyrovnat blokem nebo servisem. Až za stavu 14:11 dokázala Dukla utéci o tři body (jedno-blok Libora Leikepa zastavil signál Radka Macha), ale ani to nestačilo. Jihostroj zabojoval na útoku (Sebastian Gevert a Petr Michalek) a za stavu 18:18 je opět vyrovnáno. Koncovku čtvrtého setu a tím i celého utkání zvládla velice dobře Dukla. Po velkém autu univerzála Jihostroje (Sebastian Gevert – 21:19) se hosté dožadují, aby rozhodčí odpískal teč na bloku a odměnou jim je udělena žlutá karta. Následný útok Dukly (Aleš Správka) přidává bod navrch (22:19) a trenér hostů Jan Svoboda rychle žádá oddechový čas. Po time ho ale jeho univerzál vůbec nepotěšil, když další útok posílá do autu a Dukla již vede 23:19. Že měl liberecký nahrávač svůj den, jsme byli svědky při první mečbolu, když Libor Leikep se k zakončení dostal úplně bez bloku Jihostroje. Svoji kvalitu předvedl Jakub Janouch i na podání, když proměnil hned první mečbol esem, a dokonce svým podáním vyškolil tak kvalitní libero, jakým je Martin Kryštof.

Autor: Zdeněk Šolc

Autor: Mgr. Michal Mezera