13.3.2018

Vstup do předkola play-off UNIQA Extraligy vyšel lépe domácím

Prvními zápasy dnes odstartovalo předkolo play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. Lépe do série hrané na dvě vítězná utkání vstoupily domácí týmy. Ostravský tým letos poprvé zdolal zlínského soupeře a hráči Ústí nad Labem vyzráli nad mládím z Prahy.

VK OSTRAVA – VSC FATRA ZLÍN

Zápas rozhodlo skvělé a většinou důrazné podání ostravských hráčů. Navíc Ostrava i výborně přijímala. Zlín sice zdobila velká bojovnost v obraně, ale naopak ji sráželo velké množství nevynucených chyb. Ostrava po zásluze zvítězila a Zlínu zatím oplatila jednu ze dvou porážek ze základní části extraligy.

č.: 133     dne: 13. 3. 2018     v hod.: 17:00

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín  3:1 (26:24, 25:17, 19:25, 25:18)

Rozhodčí: Jakub Gall, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 250

Domácí:  David, Biernat, Janků, Kotas, Šoltys, Vašina, libero Sobczak

Hosté: Navrátil, Truong, Vašíček, Čechmánek, Kolář, Čech, libera Motyčka, Bláha. Střídali: Adamec, Šulc, Varous

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Zvládnutá koncovka prvního setu byla pro další vývoj zápasu velmi důležitá. My jsme sice favoritem série, ale v základní části jsme se Zlínem dvakrát prohráli a získali jen jeden set. Výhra v dnešním prvním setu nás zdravě nakopla. Navíc jsme si v zápase pomohli velmi kvalitním podáním.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Když jsem se podíval rychle do statistik, tak máme poměr na 13 pouze 15 zkažených podání, což je velmi pozitivní. V první polovině zápasu jsme se velice dobře drželi na přihrávce a i v obraně. Základem vítězství však bylo naše výborné podání.“

Pavel Kolář (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnešní zápas rozhodl servis. Víc k tomu není co dodat, i když to zní jako klišé. Doma uděláme maximum, abychom se ještě jednou do Ostravy vrátili.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Soupeř nás přehrál servisem. Rozhodla koncovka prvního setu, která domácím pomohla v dalším vývoji. Pokud bychom ho zvládli my, hrálo by se nám lépe. Tam byla cesta pro vítězství Ostravy, která je stále favoritem série.“

Do utkání vstupuje lépe Ostrava a hned při podání Davida si vytváří dvoubodový náskok. Spolehlivý univerzál Zlína Kolář srovnává brzy na 3:3. Při podání Vašíčka jde Zlín díky výborné obraně na síti do vedení 3:6. Ostrava ihned reaguje a otáčí při výborném podání Janků (7:6). Zlín má velké problémy na příjmu s plachtícím podáním domácího blokaře Kotase (11:7). Po nevynucené chybě Vašíčka a útoku Čecha do anténky vede Ostrava již 16:11. Zlín se nevzdává. Přímým bodem Truonga z podání a přesném útoku Čechmánka snižuje na 16:14. Tvrdé podání Vašíčka znamená již jen jednobodové vedení domácích (17:16). Ostrava se může spolehnout na vynikající podání Janků a před koncovkou má opět náskok třech bodů (19:16). Po nedůrazných útocích domácích srovnává hostující smečař Čech na 20:20. Po přešlapu Koláře při útoku ze zadní pozice má Ostrava opět dva body k dobru (22:20). Úspěšný útok Janků znamená pro domácí dva setboly (24:22). Hosté Vašíčkem oba odvrací. Domácí kapitán Biernat trefí za stavu 25:24 plachtícím podáním uhýbající libero Motyčku a Ostrava vítězí v prvním dějství 26:24.

I úvod druhého setu patří Ostravě, ta získává první dva body. Hosté po úspěšných blocích vyrovnávají na 4:4. Velmi jistě působí zatím v utkání domácí univerzál Šoltys a přesnou dohrávkou upravuje na 7:5. Zlín má problém na příjmu při podání Davida (9:6). Z nepříznivého stavu se Fatra dostane čtyřmi body v řadě při servisu Vašíčka (10:11). Když se momentálně v zápase nedaří Ostravě, tak ta má ve svém středu výborně hrajícího Janků. Ten řádí na podání a domácí pěti body v řadě otáčí na 15:11. Univerzál Ostravy Šoltys hraje velký zápas. Dvěma přímými body z podání zvyšuje na 19:13. Do koncovky jdou domácí s pětibodovým náskokem 20:15. Po zkaženém podání Truonga mají domácí sedm setbolů (24:17). Vydařený set pro Ostravu ukončuje stejně jako v prvním setu přímým bodem z podání nahrávač Biernat.

Úvod třetí sady je ve znamení zkažených podání na obou stranách. Jako první bodově odskočí Zlín při servisu Čechmánka (2:5). I když univerzál Ostravy Šoltys pravidelně boduje, drží Zlín tříbodový náskok (5:8). Po nevynucené chybě Vašíčka snižují domácí na 9:11. Následují při podání Janků stejné chyby Koláře a Čecha. Ostrava otáčí na 12:11. Zlín si ale bere při podání Čechmánka výbornými bloky zpět dvoubodový náskok (12:14). Přímý bod z podání Čecha posílá hosty do vedení 14:17. I do koncovky si nese Zlín náskok tří bodů (17:20). Za stavu 19:22 neunese tíhu okamžiku Šoltys a hosté jsou dva body od výhry v setu a udržení se v zápase (19:24). Zlín po výhře snižuje 19:25 stav utkání na 1:2.

Ostrava vstupuje do čtvrté sady odhodlaně a po čistém esu Janků vede 4:2. Po nevynucené chybě Vašíčka vedou domácí při prvním technickém oddechovém čase 8:5. Dlouhou rozehru zakončuje důrazně Janků a Ostrava vede již 11:6. Již druhé eso Janků v setu znamená pro domácí šestibodový náskok (14:8). Další čisté eso přidává Kotas. Vedení Ostravy je pro celkové vítězství velmi nadějné (16:9). Domácí jsou ve čtvrtém setu výborní za koncovou čarou. Pozadu nezůstane s esem ani univerzál Šoltys (18:11). Hosté kupí chybu za chybou a před koncovkou ztrácí propastných jedenáct bodů (22:11). Po útoku Davida má Ostrava k dispozici jedenáct mečbolů (24:13). Hosté odvrátí při podání Truonga pět mečbolů a trenér Václavík si musí vzít uklidňující oddechový čas. Zápas ukončuje jako ve všech vítězných setech Ostravy důraznou smečí kapitán Biernat.

Autor: Martin Němec

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VOLLEYTEAM ČZU PRAHA

V úvodním zápase předkola play-off byly oba týmy nažhavené se o výsledek poprat. Na domácích hráčích bylo vidět odhodlání se po dlouhé době podívat do play-off a tak k tomu také přistoupili.

č.: 134      dne: 13. 3. 2018     v hod.: 18:00

SK Volejbal Ústí nad Labem -  VolleyTeam ČZU Praha  3:1 (25:22, 22:25, 25:16, 25:22)

Rozhodčí:  Němeček Petr, Kořenek Jaromír

Počet diváků:  762

Domácí: Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, Voth Christopher, Prajzler Matěj, Kramar Filip, Vanags Toms, libera Pondělíček Martin,  Kořínek Jiří. Střídali:  Batrůněk Vítěslav, Prajzler Matěj

Hosté: Šulc, Krajčovič, Kuboš, Kuliha, Patočka, Démar, libero Kovařík. Střídali: Kočka, Pavelka

Kramár Filip (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes jsme byli lepší a máme dobře nakročeno k vítězství v sérii. Ve čtvrtek budeme chtít sérii ukončit.“

Brom Petr (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Vedeme v sérii 1:0 a ve čtvrtek nás čeká další zápas. Dnešní zápas jsme byli lepším týmem.“

Démar Matyáš (kapitán VolleyTeam ČZU Praha): „Hráli jsme špatně.“

Malán Miroslav (trenér VolleyTeam ČZU Praha ): „Ústí dnes hrálo lépe. Nám nešel tak servis jako v posledních zápasech.“

Popis utkání

Do začátku utkání vstupuje Ústí na výbornou a nedává soupeři moc šancí. Celý set byl v režii domácích hráčů a set vyhrávají 25:22.

Ve druhém setu se oba týmy přetahují o každý bod. Hosté začínají zlobit na podání, ale domácí se nenechají rozhodit a drží stále krok. Za stavu 17:19 si bere domácí trenér oddechový čas a hned se ústeckým hráčům daří skóre vyrovnat. Hosté však tento set dokázali vyhrát a srovnávají na 1:1 na sety.

Třetího set je do půlky kopií toho druhého. Od stavu 11:11 však domácí tým soupeři odskakuje a do druhého technického time-outu jde ve vedení 16:13. Od tohoto stavu je na hřišti pouze jeden tým a set vyhrává jednoznačně Ústí 25:16.

Začátek čtvrtého setu však domácím nevychází dle jejich představ a za stavu 0:3 si bere trenér Brom první oddechový čas. Ústí se trochu trápí v útoku a výsledkem je vedení soupeře 8:4. Střední pasáž patří naopak domácím borcům a dvojice Bartůněk – Kramár dělá ze soupeře trhací kalendář. Zápas končí po chybě Pavelky na podání a domácí tým vítězí 25:22.

Autor: Jakub Salon