27.11.2017

Výborný výkon Filipa Křesťana pomohl Jihostroji porazit domácí Duklu Liberec

Téměř celé dva měsíce má v čele naše nejvyšší volejbalová soutěž dvě družstva, která ani v jednom svém utkání v osmi kolech neztratila jediný bod - VK DUKLA Liberec a VK JIHOSTROJ České Budějovice. Až dohrávka 9. kola před televizními kamerami musí určit, kdo nadále bude lídrem UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. Mírným favoritem pro dnešní duel je Dukla Liberec, která má výhodu domácího prostředí a s Jihostrojem ČB prohrála doma naposledy 18.4.2015 ve druhém finále EXM 2014/15. Do liberecké haly se i přes televizní přenos a pozdní večerní hodinu přišlo podívat velké množství diváků, kteří hře pod vysokou sítí rozumí a dokáží Duklu podpořit. Bohužel dnes to ale nepomohlo. V prvních dvou dramatických koncovkách měli více štěstí hosté, a to zřejmě rozhodlo o osudu celého utkání. Přitom ve druhém setu vedla Dukla dokonce 24:20, ale ani to nestačilo ke zdárnému zisku setu a hosté po vítězství 3:0 na sety se domů vrací velmi spokojeni.

č.: 53   dne: 27. 11. 2017   v hod.: 20:10

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (28:30, 25:27,21:25)

Rozhodčí: Jan Krtička a Kamil Renčín

Počet diváků: 1 149

Domácí: Holubec, Štokr, Galabov, Leikep, Janouch, Kriško, libero Kopáček, Kunc. Střídali: Správka, Staněk, Indra

Hosté: Todua, Křesťan, Halaba, Ondrovič, Palgut, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Fila, Kupilík, Kraffer

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „V prvním setu jsme vedli, potom jsme ale neustáli příjem, neuhráli balony. Od druhého setu jsme v koncovce, kdy jsme vedli a měli jsme přihrálo, tak jsme neotočili důležité balóny. To v podstatě potom bylo až do konce utkání. V těchto herních činnostech - útoku na ztrátu a na bod nás Budějovice dnes přehrály.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Dneska jsme se bohužel netrefili do servisu, tak jak bychom si představovali. Určitě byla rozhodující koncovka druhého setu, kde jsme měli 4 setboly a nevyužili jsme toho.“

Filip Kupilík (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Druhá koncovka, ta byla fakt o štěstí. Ta nám pomohla. První set jsme trochu ubojovali, ale podařilo se. Myslím si, že od všech kluků to byl vynikající výkon. Podařilo se nám ubránil Honzu Štokra. Sice jsme se s tím někdy prali, ale pak v důležitých okamžicích jsme si pomohli, a to asi rozhodlo, dnes byla dobrá obrana.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Velmi ceněné vítězství. My jsme se celý první set dostávali z podtlaku Liberce, který hrál dobře na servisu. Tlačil nás, my jsme se z toho trpělivou hrou a dobrou obranou v závěru dostali. Asi rozhodla koncovka druhého setu, kdy Liberec nepochopitelně ztratil takové vedení. Nicméně my jsme tam zahráli velmi dobře, Jiří Kraffer pomohl na servisu a výbornou obranou jsme to zvrátili.“

Domácí volejbalisté vstoupili do televizního utkání velice dobře a díky kvalitnímu podání se rychle dostávají do tříbodového vedení (5:2 eso Jan Galabov). Po útoku do autu Jihostroje (Filip Křesťan) odskakují po prvním TT dokonce o čtyři body (9:5). Vedení ale Dukla drží pouze do nepříjemného podání Filipa Palguta. Na jednom postavení se podařilo hostům získat dvoubodové vedení (13:15) a byli zpět ve hře o první sadu. Až podání Jana Štokra vrací rychle vedení na stranu Dukly. Dva přímé body z podání, ukázkový blok (Libor Leikep) a rázem Dukla vede o dva body (21:19). Vyrovnání přichází po útoku Liberce do autu (22:22) a jsme v nejdramatičtější koncovce dne. Filip Křesťan smečuje o blok Dukly a získává první setbol utkání. Dukle se daří odvracet jeden setbol za druhým, a dokonce po útoku ze zadní zóny (Jan Štokr 27:26) se jednou ze setbolu radují. Potom ale hosté zpřesňují obranu na síti a dostávají se zpět k setbolu, ten již univerzál Jihostroje proměňuje a hosté se radují ze zisku první sady.

Tak jak skončila koncovka prvního setu, tak začal i druhý set. Velmi pěkné výměny a stále vyrovnaný stav na světelné tabuli. Až před odchodem k prvnímu TT druhé sady zastavují hosté blokem útok Dukly (Valerii Todua) a s dvoubodovým náskokem odcházejí k odpočinku. Po návratu z time Dukla rychle získává podání na svou stranu a po hattricku v podobě tří es v řadě (Tomáš Kriško), která letěla rychlostí okolo 110 km v hodině domácí vedou 11:8. Po bloku Libora Leikepa dokonce o čtyři body (13:9), ale hosté se nevzdávají. Na rozdíl jediného bodu snižují kvalitními bloky (Peter Ondrovič – 15:14). až po návratu z druhého TT druhého setu se domácí vrací zpět dokonce do pětibodového náskoku při plachtivém podání Libora Leikepa. Získaný náskok si domácí udržují až do prvního setbolu druhé sady. To se pro změnu signálem středem vyznamenává druhý blokař Dukly Aleš Holubec (24:20). Bohužel pro Duklu ani čtyři setboly v řadě nestačily k vyrovnání utkání na 1:1 na sety. Hosté zpřesnili obranu na síti a prakticky bloky dohráli koncovku setu (16 bodových bloků za tři sety, 9 x v druhé sadě, převážně v koncovce) a ujímají se vedení 0:2 na sety.

Ani přes ztrátu prvních dvou setů se Dukla nevzdávala a až do prvního TT třetího setu nepatrně vedla (8:7 – blok Aleš Holubec). Do slibnějšího náskoku nahlédli hosté za stavu 8:10 po bloku Filipa Křesťana, ale když na druhé straně sítě, liberecký kapitán Aleš Správka přímým bodem z podání vyrovnává na 10:10 je opět vyrovnáno. To je ale poslední vyrovnání v dnešním utkání. Při podání Filipa Křesťana přichází rozhodující úder Jihostroje. Míč z podání letící rychlostí 114 km v hodině nedokáží domácí volejbalisté přesně zpracovat a hosté jsou na jednom postavení ve čtyřbodovém trháku (10:14). Dukle se nedaří prosadit přes kvalitní blok Jihostroje a konec utkání na sebe nenechává dlouho čekat. První mečbol zápasu zaznamenává smečí z vedlejšího kůlu po lajně nejlepší hráč televizního utkání Filip Křesťan za stavu 21:24. Hned první mečbol Jihostroj proměňuje. Jak jinak, než zbraní, která mu dnes vycházela na jedničku. Petr Michálek zastavuje jednoblokem domácího smečaře a je tu nečekaný konec. Dukla, která měla daleko lepší sázkařský kurz, prohrává bez zisku setu.