17.3.2018

„Z mrtvých vstání" v závěru třetí sady zajistilo Ostravě vstupenku do play-off

O posledním účastníkovi čtvrtfinálových zápasů play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 rozhodoval až třetí vzájemný zápas předkola play-off mezi Ostravou a Zlínem. Pohledný a bojovný zápas se odehrál před ostravským bouřlivým publikem. Po prvním prohraném setu Ostrava zvedla hlavy a do druhého setu nastoupil mentálně úplně jiný tým. Druhý set vyhráli domácí s převahou a ve třetím setu vybojovali už téměř ztracenou koncovku. Poslední set byl ostravským koncertem, kdy už jim vycházelo prakticky vše. Ostravští hráči postupují do dalších bojů, pro Zlín sezóna končí.

č.: 137    dne: 17. 3. 2018    v hod.: 17:00

VK Ostrava – VSC Fatra Zlín  3:1 (17:25, 25:19, 28:26, 25:13)

Rozhodčí: Jan Krtička, Michal Kostka

Počet diváků: 500

Domácí: David, Biernat, Janků, Kotas, Šoltys, Vašina, libero Sobczak. Střídali: Balon, Šmídl, Sedláček

Hosté: Barták, Vašíček, Čechmánek, Kolář, Čech, Navláčil, libera Motyčka, Bláha. Střídali: Truong, Šulc, Varous

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Byl to velmi pěkný zápas. Byla to dnes krása sportu. Zlín odehrál dobrý zápas. Z úplného dna ve třetím setu jsme se vytáhli nahoru a následně byl čtvrtý set náš. Třetí set to rozhodl. Za stavu 20:24, když jsem šel na podání, změnil jsem jeho směr. Pomohli jsme si i bloky a kýžený bod jsme uhráli.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Kromě toho, že jsme šťastní z postupu, tak jsme i rádi, jak jsme tento zápas vyhráli. Prvním zlomovým momentem bylo zranění hostujícího nahrávače Bartáka. Druhým pak to, že jsme ve třetím setu za krajně nepříznivého stavu otočili jeho závěr v náš prospěch. Na počátku zápasu jsme měli zbytečný respekt. Od druhého setu, kdy jsme do toho konečně vložili srdíčko, přišla i dobrá hra. V poli jsme toho dnes pochytali tolik, jako ne za celou sezonu.“

Pavel Kolář (kapitán VSC Fatra Zlín): „Zápas se musel líbit. Přinesl dlouhé výměny a vyrovnaný boj. Rozhodl ho neuhraný třetí set. Ve čtvrtém jsme se již nedostali do zápasu.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Zápas byl ovlivněn zraněním nahrávače Bartáka a tím, že jsme neuhráli třetí set za jasného vedení 20:24. To ovlivnilo čtvrtý set. Pokud bychom vyhráli ten třetí, kde stačilo i při špatném příjmu prostě uhrát jeden bod, možná bychom kralovali v tom čtvrtém jako Ostrava my. V koncovce třetího setu zahrál domácí nahrávač Biernat dobře takticky podání a my jsme si následně nedokázali přihrát. Ostrava byla dnes lepší a zaslouženě vyhrála. Gratuluji jí k postupu. Potvrdila roli favorita.“

První čtyři body rozhodujícího utkání získává při podání Biernata domácí Ostrava.  Zlín útočí v úvodu utkání výhradně středem a k tomu přidává kvalitní podání Koláře. Hosté otáčí sedmi body v řadě vývoj prvního setu (6:10). Univerzál Ostravy Šoltys se postará za koncovou čarou o snížení na rozdíl dvou bodů (9:11). Zlín si však bere při podání Čecha zpět čtyřbodový náskok (9:13). Hosté výborně brání v poli, navíc domácím se v útoku nedaří (12:16). Ostravě nevychází ani servis, naopak na druhé straně těží Zlín opět z vynikajícího podání Koláře a slabšího příjmu soupeře. Hosté si nesou do koncovky pohodlné vedení 15:20. Domácí se utápějí ve špatném příjmu a první set spěje k rychlému konci. Zlín ho zaslouženě vyhrává 17:25.

Ostrava vystřídá do druhého setu univerzály a o její první tři body se postará Šmídl. Když Vašina vytlouká zlínské bloky, vedou domácí 4:2. Opět výborně hrající hostující smečař Čech srovnává přímým bodem z podání na 6:6. Když Janků zablokuje Vašíčka, má zase Ostrava náskok dvou bodů (8:6). Domácím funguje obrana na síti a nadále drží dvoubodový náskok (11:9). Po technické chybě Vašíčka a dohrávce Biernata vede Ostrava 14:10. Hostům při plachtícím podání Vašiny nepomůže ani oddechový čas (15:10). Po výborné hře Šmídla v poli zvyšuje Janků na 18:11. Do koncovky druhé sady jde Ostrava po důrazném útoku Šmídla a dvou přímých bodech z podání Janků za vedení 22:14. Domácí náskok v pohodě udrží a srovnávají stav na sety po výhře 25:19.

Jako první odskakuje ve třetím setu hostující Zlín (2:4). Hosté si drží dvoubodový náskok díky spolehlivě bodujícímu Kolářovi. Po skvělé práci Sobczaka při obraně v poli srovnává Šmídl na 7:7. Navláčil bere pro Zlín náskok dvou bodů zpět (7:9). Hostům se vrací jistota na podání a po nevynucené chybě Vašiny vedou 8:11. Po další nevynucené chybě Šmídla má Zlín navrch již čtyři body (9:13). Hostům se za stavu 10:13 nešťastně zraní první nahrávač Barták (kotník). Po dlouhé „přehazované“ nad sítí vede Zlín stále o tři body (12:15). Po výborném podání Vašíčka zvyšují hosté na 13:17. Zlín si drží stejný náskok i před koncovkou (16:20). Ostrava se nevzdává. Po bloku Davida a nevynucené chybě Koláře snižuje na 19:20. Po špatném přijmu podání Truonga má Zlín k výhře ve třetí sadě daleko blíže (20:23). Za stavu 20:24 dokáže Ostrava při podání Biernata odvrátit čtyři setboly a po útoku Šmídla mají dokonce první setbol domácí (25:24). Zázračný obrat dokonají domácí využitím třetího setbolu po bloku Davida (28:26).

Ostrava má lepší vstup i do čtvrtého setu, kdy po nevynucené chybě Čecha, esu Janků a netaktickém zahrání míče hostujícím liberem Motyčkou vede 6:2. Zlín nic nebalí a při podání Čecha mohutně dotahuje. Po nádherné dlouhé výměně drží domácí náskok dvou bodů (7:5). Čisté eso Šmídla a nevynucená chyba Koláře znamená vedení Ostravy 10:6. Za stavu 13:7 se na straně Zlína dostává do hry třetí nahrávač Šulc. Po technické a nevynucené chybě Čecha vede Ostrava pohodlným náskokem sedmi bodů (16:9). Zlín se nemůže vymanit z hluboké krize při podání Davida (19:9). O osudu zápasu a postupu domácí Ostravy je rozhodnuto. Zlín neskládá ani útoky na jedny ruce (21:10). Domácí vítězí v poslední části zápasu propastným rozdílem bodů 12 bodů 25:13 a mohou se radovat z postupu do čtvrtfinále play-off proti Liberci.

Autor: Martin Němec