17.2.2020

Zápas jak na houpačce se šťastným koncem pro kladenské Orly

V televizní dohrávce 19. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 prohrála domácí Ostrava v přímém souboji o přímou účast ve čtvrtfinále play off s Kladnem v pěti setech. Dramatický průběh ukázal, že oba týmy nejsou v tabulce sousedy náhodou.

č.: 112               dne: 17. 2. 2020                     v hod.: 17:00

VK Ostrava – Kladno volejbal cz 2:3 (22:25, 16:25, 25:22, 25:17, 15:17)

Rozhodčí: Grabovský Z., Spáčil L.

Počet diváků: 300

Domácí: Marcyniak, Šoltys, Ihnát, Sedláček, Podlesny, Janků, libero Sobczak. Střídali: Dvořák, Štefko, Vancl, Bauman, Muroň

Hosté: Hýský, Zajíček, van Haarlem, Vemič, Palacios, Okosanovič, libero Moník. Střídali Kuboš, Fortuník, Mikulenka

David Janků (kapitán VK Ostrava): „První dva sety ani nechci komentovat. Pak jsme se dostali do hry, ale bohužel v tiebreaku byli šťastnější hosté.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Pro diváky to byl asi napínavý zápas. My jsme prohospodařili dva sety. Propadli jsme na nahrávce. Pak jsme složitě hledali sestavu, která se od třetího setu ustálila, přesto to nestačilo.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Zbytečně jsme zdramatizovali dobře rozehraný zápas. Jsem velice zklamaný, že jsme ztratili bod. Moc mě to mrzí.“

Petr Klár (asistent trenéra Kladno volejbal cz): „Byli jsme dobře takticky připravení. Dva sety jsme zvládli podle našich předpokladů. Od třetího setu, kdy trenér domácích změnil postavení, my jsme se novému stylu nemohli dlouho přizpůsobit. Mrzí mne, že jsme to nevyhráli bez nervů, ale to k tomu patří. Diváci se dobře bavili.“

Hned první míč utkání přinese dlouhou rozehrou s vítěznou tečkou pro hostující Kladno. Po skvělých servisech Ihnáta dvakrát po sobě boduje Ostrava (4:2). Po nedorozumění domácích na příjmu srovnává Zajíček středem na 5:5. Kapitán Kladna se prosazuje i bodovými bloky (5:7). Vynikající série kolumbijského blokaře Palaciose končí až za stavu 5:8. Další dlouhou rozehru přesně zakončí univerzál Kladna Okosanovič a následně přichází skvělý bodový blok Zajíčka (6:11). Ostrava snižuje přímým bodem z podání Janků na 8:11. Napodobí ho čistým esem blokař Marcyniak (10:12). Jenže útoky domácích postrádají důraz a van Haarlem to trestá. Po nevynucené chybě střídajícího univerzála Dvořáka vede Kladno již o pět bodů (10:15). Domácí to za polovinou první sady nepoloží a Sedláček snižuje bodovým blokem na 13:15. Domácí blokař přidává i přímý bod z podání a Ostrava je na dohled jednoho bodu (16:17). Po bodovém bloku Marcyniaka se začíná znovu (18:18). Po nevynucené chybě Hýského a přímém bodu z podání Janků jde do koncovky s mírným náskokem Ostrava (21:19). Po výborném podání Kuboše a špatném příjmu Ihnáta je srovnáno (21:21). Podobně špatně si na příjmu vede Janků a Kladno má dva setboly (22:24). Poslední míč rozhodne videorozhodčí, když domácí trenér Václavík přeruší výměnu, ale není mu dáno zapravdu.

V úvodu druhého setu drží lépe útočící Kladno dvoubodový náskok až do nevynucené chyby Hýského (4:4). Podobně chybuje na druhé straně Dvořák (6:8). Po technické chybě Štefka jde Kladno do vedení 7:10. Po bodovém bloku Palaciose zvyšuje Kladno na 8:12. Po nedůrazném útoku Dvořáka je rozdíl mezi oběma soupeři pětibodový (9:14).  Střídající Vancl snižuje čistým esem na 11:14. Po nevynucené chybě Ihnáta odskakuje Kladno na pět bodů (12:17). Po dobré obraně v poli snižuje Ostrava kapitánem Janků na 14:17. Další chybný útok trápícího se Ihnáta znamená vedení Kladna 14:19. Do koncovky jdou hosté s pohodlným vedením 14:21. Tím je o osudu druhého setu rozhodnuto. Kladno ho zaslouženě vyhrává jasně 16:25.

Do třetího setu vstupuje lépe do té doby mátožná Ostrava a drží si náskok dvou bodů. Když boduje z dohrávky Sedláček, jdou domácí do vedení 7:4. Po dvou nevynucených chybách Vancla srovnává Kladno na 7:7. Po přímém bodu z podání Zajíčka otáčí Kladno na 9:11. Pro Ostravu je neřešitelným problémem dát podání na druhou stranu sítě, a tak si Kladno udržuje pohodlně dvoubodový náskok (13:15). Vyrovnání přihraje domácím technická chyba van Haarlema. Podobně jako v prvním setu jde do koncovky s mírným vedením Ostrava (20:18). Po špatném příjmu Sobczaka srovnává Zajíček bodovým blokem na 21:21 a když si počká na bloku Janků na Okosanoviče, mají domácí blíže k prodloužení zápasu, zvlášť když střídající Muroň přidá přímý bod z podání (24:21). Ostrava nakonec vyhrává třetí set 25:22.

Ostrava touží po nějakém tom bodu a v úvodu čtvrtého setu vede po nevynucené chybě van Haarlema 6:4. Po bloku Vemiče srovnává Kladno na 7:7. Výborným podáním van Haarlema jde Kladno do vedení 7:9. Ostrava překlápí vedení na svou stranu při podání Vancla (12:11). Domácí drží v útoku konečně přesně a důrazně hrající Ihnát. Po nevynucené chybě Okosanoviče a bloku Marcyniaka vede Ostrava 16:13. Polský blokař v dresu Ostravy ubrání také kladenského univerzála Okosanoviče. Ten přidává i nevynucenou chybu a před koncovkou čtvrtého setu vedou domácí 19:14. Domácím funguje obrana na síti a Sedláček zvyšuje na 21:15. Ostravský kapitán Janků přihraje svému týmu přímým bodem z podání šest setbolů (24:16). Domácí posílají zápas do zkrácené hry po zaslouženém vítězství 25:17.

Do zkrácené hry vstupuje lépe Kladno a při podání Zajíčka vede 0:2. Ostrava nevyužije možnost srovnat a Okosanovič upravuje na 3:6. Kladenský univerzál boduje ze všech dohrávek a strany se střídají za stavu 5:8. Okosanovič je k nezastavení a za stavu 5:9 má k druhému bodu výrazně blíže Kladno. Kapitán Ostravy Janků při podání Ihnáta srovnává třemi přesnými útoky na 9:9. Po kvalitním podání Zajíčka vrací Kladnu náskok dvou bodů Okosanovič (9:11). Čisté eso Vemiče přihraje Kladnu tři mečboly (11:14). Ostrava při podání Vancla odvrátí tři mečboly. Do té doby nechybující Okosanovič selhává a za stavu 14:14 zápas pokračuje. Kladno nakonec proměňuje pátý mečbol čistým esem Okosanoviče a vítězí v pátém setu 15:17.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný