20.2.2016

Frýdek-Místek udolal v nadstavbě pražský Olymp, Prostějov v Ostravě nezaváhal

V nadstavbové části ženské UNIQA extraligy byly v sobotu k vidění celkem tři zápasy. Ten nejzajímavější se hrál v Ostravě, kam zavítal mistrovský Prostějov. Překvapivým výsledkem skončilo i střetnutí mezi Frýdkem-Místkem a pražským Olympem.

TJ OSTRAVA - VK AGEL PROSTĚJOV

Ve 21. kole UNIQA extraligy žen hostil domácí tým sedminásobné mistryně z Prostějova, které v úvodním kole senzačně porazil 3:2. Od té doby ale hosté neztratili ani bod a prohráli jen 2 sety, takže favorit utkání byl jasný. Ostrava však neprodala kůži lacino a bylo nač se dívat. Zápas byl jakousi generálkou na finále Českého poháru v Olomouci, kde se oba týmy představí hned ve středu 24.2. od 17.00

TJ Ostrava - VK Agel Prostějov 0:3 (17:25, 20:25, 17:25)

Rozhodčí: Kubinec J./Dziacký J.

Počet diváků: 254

Domácí: Marie Toufarová, Kateřina Zemanová, Magdaléna Zedníková, Petra Kojdová, Iva Nachmilnerová, Kamila Součková, libero: Kamila Červenková. Střídaly: Markéta Kukučová, Kateřina Kvapilová, Kateřina Valková, Hana Čuboňová.

Hosté: Markevich, Herelová, Vargas, Gambová, Borovinšek, Weiss, libero: Kovářová. Střídaly:

Iva Nachmilnerová (kapitánka): "Pěkný volejbal, v některých fázích jsme držely krok, ale zkušenost a síla Prostějova rozhodla. Navázat na dobré okamžiky v utkání, ale i zlepšit některé věci, touhle cestou bychom měly jít. Chválím tým za bojovnost, jen tak dál."

Zdeněk Pommer (trenér): "Chtěli jsme jít do koncovek a dostat soupeře pod tlak. Moc se nám to bohužel nedařilo, měli jsme velké výkyvy. Tlačení servisem nepomohlo, hosté přijímali velice dobře. Byl to kvalitní sport, přišlo hodně diváků, zápasy s Prostějovem jsou skvělé v tom, že nás prověří ve všech činnostech."

Solange Soares (kapitánka): "Začátek zápasu všelijaký, pak jsme se rozjely. Zápas pod kontrolou. Družstvo už je jinde než na začátku sezóny. I ve středu nás čeká ve finále Českého poháru těžký zápas, ale v přípravě makáme a věříme si."

Miroslav Čada (trenér): "Kvalitní utkání, Ostrava velice dobře podávala. My jsme vyhráli lepším útokem, blok byl stejný, přihrávka také, ale náš útok byl dominantní. I ve středu se nebráníme roli favorita, jsme připraveni pohár obhájit."

Ostravské volejbalistky od počátku působily dojmem, že si chtějí duel s Prostějovem užít a na jejich výkonu to bylo určitě poznat. V prvním setu dokázaly zpočátku soupeře zatlačit do defenzívy (7:3, 8:5, 12:8). Pak se ovšem hráčky Prostějova zkoncentrovaly a hlavně zásluhou Vargas začaly vedení Ostravy snižovat (12:11, 13:11). Trenér domácích se sice pokusil nástup hostí zbrzdit timem za stavu 13:13, ale bez většího efektu (13:14, 14:14, 14:16, 15:16). Po druhém technickém time-outu domácí již nebyli schopni čelit útoku Prostějova (15:21) a v setu získali již jen 3 body.

Ani ve druhém setu se Ostravské volejbalistky nehodlaly podrobit diktátu Prostějova. Na počátku získané vedení hostí 3:5 dokázaly otočit na 6:5 a pak se bojovně přetahovaly o každý míč (7:8, 9:9, 9:11, 11:11, 13:12, 13:14, 14:14, 14:16) Po druhém technickém time-outu ještě dokázaly nedovolit soupeři více než 3 bodový náskok (15:16, 15:18, 16:18, 17:19, 17:20). Pak ovšem soupeř odskočil na rozdíl 4 bodů a domácí již nedokázali najít recept na tlak v koncovce (17:21, 18:21, 18:22, 19:22, 20:23).

Ve třetím setu bylo skóre vyrovnané jen do stavu 5:5. Pak sedmibodovou šňůrou Prostějov odskočil na stav 5:12 a tento náskok udržoval téměř až do koncovky (8:14, 10:17, 12:18). Pokus o snížení náskoku ze strany domácích (14:18) byl však ojedinělý, hosté však čtyřmi body v řadě ukázali, že mají situaci pod kontrolou a s přehledem dotáhli utkání do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula

VK UP OLOMOUC – VOLEJBAL PŘEROV PRECHEZA

První polovinu nadstavbové části extraligy zakončily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc domácím utkáním s družstvem Přerova. V hanáckém derby se stejně jako v obou vzájemných duelech v základní části nejvyšší domácí soutěže radovaly vysokoškolačky z přesvědčivé výhry 3:0 a pojistily si tak druhou příčku v extraligové tabulce o čtyři body před Ostravou.

VK UP Olomouc- Volejbal Přerov Precheza 3:0 (25:21, 25:16, 25:14)

Rozhodčí: Kostka M., Zimmermann T.

Počet diváků: 350

Domácí: Závodná, Dudová, Košická, Dumančićová, Kubová, Dedíková, libero Hronová.

Hosté: Tomášeková, Kubínová, Cebáková, K. Kohoutová, Svobodová, L. Kohoutová, libero: Vodičková. Střídaly: Rašková, Šťastná, Šebetovská.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): První set byl z naší strany dost nervózní. Pak jsme se uklidnily, zatlačily soupeře servisem a už hrály svou hru.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „První set byl vyrovnaný, z naší strany tam bylo hodně nervozity a chyb. Pak jsme se uklidnili a dá se říct, že jsme až na pár momentů měli zbytek zápasu pod kontrolou.“

Gabriela Tomášeková (kapitánka Volejbal Přerov Precheza): „Umíme zahrát i podstatně lépe. Dělaly jsme moc chyb, nereagovaly na technické údery soupeře a nešel nám zejména útok středem, který se nám většinou daří.“

Libor Gálík (trenér Volejbal Přerov Precheza): „První set vypadal z naší strany ještě dobře a rozhodly jej naše chyby kolem dvacítky. Zhruba po setu a půl jsme ale úplně odešli. Měli jsme obrovské problémy v útoku hlavně středem, zatímco soupeř měl útok velmi slušný, takže jsme nestíhali ani v obraně.“

Úvodní set byl oboustranně neurovnaný s množstvím nepřesností a především zkažených servisů. Oba týmy se několikrát prostřídaly v těsném vedení (11:9, 15:17, 19:18). Do koncovky šli sice v o něco výhodnější pozici hosté (19:20), Olomoučanky však při servisu Dumančićové otočily na 24:20 a druhým proměněným setbolem získaly sadu pro sebe.

Zisk prvního dějství domácí hráčky uklidnil a po několika úvodních výměnách druhé části šly opět do trháku, tentokrát při podání Závodné - 5:5, 11:5. Přerov už ztrátu smazat nedokázal, i když se několikrát přiblížil až na rozdíl tří míčů (15:12), ale od stavu 18:14 utrpěl další bodovou šňůru na 24:14, tentokrát při servisu domácí kapitánky Dudové, což set definitivně rozhodlo.

Třetí sadu zahájila série podání Dumančićové (2:3, 8:3) a poslední naděje Prechezy na zdramatizování duelu začaly citelně uvadat. Definitivní rány jim zasadily servírující Dedíková (10:7, 14:7) a Závodná (14:8, 19:8). Hosté nakonec získali ve třetí části utkání jen čtrnáct výměn a potřetí v sezoně podlehli Olomouci hladce 0:3.

TJ SOKOL NIBE FRÝDEK-MÍSTEK - PVK OLYMP PRAHA

Domácí: TJ Sokol Frýdek Místek - Hosté: PVK Olymp Praha

Výsledek: 3:1 (25:20, 20:25, 25:21, 25:18)

Rozhodčí: Peloušek J./Topolánek M./Antušák J

Počet diváků: 250

Domácí: Uhrová, Štrbová, Vašinová K, Pavelková, Holišová, Mitrega, libero: Radivojevičová. Střídaly: -

Hosté: Kurková, Hodanová, Vyklická, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero: Dostálová. Střídaly: Kopecká, Nová.

Domácí
Kapitánka Holišová:
"Dneska musím pochválit celé družstvo za kolektivní výkon."

Trenér Tůma: "Spokojenost a zasloužené vítězství. Pochvala celému kolektivu za bojovnost a dodržení pokynů."

Hosté

Kapitánka Hodanová: "Z naší strany odevzdaný zápas. Udělaly jsme spoustu zbytečných a nevynucených chyb. V určitých chvílích zápasu jsme nebyly schopné uhrát balón."

Trenér Mitáč: "Otřesné, že se to hodnotit ani nedá."

V prvním setu byli domácí lepším celkem. Zatlačili soupeře servisem a v průběhu setu si  udržovali několika bodový náskok 12:6, 18:14 a 22:19. Ve druhém setu hosté z Prahy zlepšili svůj výkon, lépe přihrávali a během celého setu si udržovali vedení. Sokolky stačili pouze vyrovnat na 17:17, ale to bylo z jejich strany vše. Ve třetím setu vyrovnaný průběh do stavu 10:10, poté sokolky odskočily na 17:12, 20:14 a s přehledem zvítězily. Ve čtvrtém setu Olymp vedl 14:13, ale Sokolky díky sérii servisů Mitregy otočily na 20:14 a zápas dotáhly do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

Autor: Mgr. Michal Mezera