28.9.2019

Hanácké derby překvapivě pro Prostějov, další vyhraný tie-break pro Šelmy

Je za námi 2. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 a vše nasvědčuje, že letošní ročník bude velmi vyrovnaný. Prostějov dnes v repríze loňského finále překvapivě zdolal mistrovskou Olomouc a připsal si druhou výhrou, stejně jako brněnské Šelmy - ty v Přerově zvítězily v tie-breaku. Olymp na své palubovce s přehledem porazil Královo Pole, stejně jako Ostrava opanovala derby s Frýdkem-Místkem. Volejbalistky Šternberka opět v tie-breaku neuspěly, výhru si odvezla liberecká Dukla.

PVK OLYMP PRAHA – VK KRÁLOVO POLE

První domácí utkání zvládl Olymp bez větších problémů a získal tři body do tabulky. VK Královo Pole působilo zastrašeně a nerozehraně a s výjimkou druhé části posledního třetího setu, domácí Olymp příliš nepotrápilo.

č.: 7        dne 28. 9. 2019     v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Královo Pole 3:0 (25:19, 25:6, 25:22)

Rozhodčí: Marschner, Dušek

Počet diváků: 200

Domácí: Šimáňová, Ovečková, Denisova, Purchartová, Staňková, Černá, libero Pešková

Hosté: Šloufová, Carpertier, Kvapilová, Šunderlíková, Pavlíková, Podhrázká, libero Digrinová. Střídaly: Stráská, Grabovská, Pokorná, Judlová

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „Dnešní zápas jsme zvládly dobře. Bály jsme se, že budeme nervózní, ale to jsme překonaly bez problémů. První set jsme v koncovce zvládly, druhý set jsme soupeře přejely a ve třetím setu soupeř lépe servíroval a útočil, jsem ráda, že jsme zvládly koncovku a získaly jsme tři body.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Jsme spokojeni, že jsme první domácí zápas zvládli v poměru 3:0, jelikož jsme si z Olomouce přivezli velkou kládu. Na utkání jsme se připravili velmi dobře. Diametrální rozdíl byl v servisu a v příjmu mezi oběma týmy. Drželi jsme pod tlakem hráčku č. 8. V absolutním závěru jsme polevili, ale nakonec jsme zápas dovedli k výhře. Jsem rád za výhru, protože letošní extraliga bude maximálně vyrovnaná.“

Šárka Šloufová (kapitánka Královo Pole): „Byl to náš první zápas a byla vidět na nás nervozita. Byly jsme na začátku moc opatrné. V prvních dvou setech nám utekl začátek. Do dalšího zápasu musíme zlepšit hlavně servis.“

Matúš Kalný (trenér Královo Pole): „ Nejvíce jsme se obávali servisu soupeře, příjem jsme docela zvládli, ale největší problém jsme měli na útoku. Největší problém byl náš útok z kůlů a podání. Servisem jsme soupeře nepotrápili.“

Olymp začal zápas pozorně, kdežto brněnské hráčky chybovaly v úvodu hlavně na servisu a na útoku. Rychlé vedení domácí uklidnilo a náskok neustále narůstal. Za stavu 18:9 VK Královo Pole uhrálo čtyři body v řadě, ale to bylo z jejich strany vše. Olymp v poklidu dokráčel k vítězství v úvodním setu.

Druhý set zahájil Olymp ofenzivní obranou na síti a vedl 8:1, 13:3.  Na Brnu byla vidět beznaděj a Olymp trestal každou chybu soupeře. Nakonec se z toho rekrutoval rekordní rozdíl ve skóre: 25:6.

V posledním setu Brno vedlo 3:0, ale Olymp rychle převzal otěže zápasu do svých rukou a vedl 8:4. Bohužel potom šel se svým výkonem trochu dolů a dovolil VK KP držet krok (17:15), ale přesto Olymp Praha dokráčel ke snadnému vítězství 3:0 na sety.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Hned ve 2. kole UNIQA volejbalové extraligy žen se odehrálo derby. Lepší náladu měl před zápasem Frýdek-Místek, který ve čtvrtek porazil posílený Šternberk 3:2, naopak domácí tým podlehl stejným poměrem VK Brnu. Nakonec měly utkání zcela pod kontrolou domácí volejbalistky.

č.: 10        dne: 28. 9. 2019        v hod.: 17:00

TJ Ostrava – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:15, 25:11, 25:20)

Rozhodčí: Trumpeš D., Peloušek J.

Počet diváků: 320

Domácí: Zemanová, Kašparová, Kojdová, Nečasová, Wanczyk, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Žarnovická, Pospíšilová A.

Hosté: Jurčíková, Uhrová, Pluhařová, Hadáčková, Petrová, Borovcová, libero Teperová. Střídaly: Grygarová, Šnellyová, Šprochová, Vašinová

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Celý zápas jsme si držely kvalitní servis, kterým jsme podpořily obranu. Podaly jsme týmový výkon před skvělými fanoušky. Jen tak dále.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme zatlačili soupeře servisem a důslednou obranou jsme Frýdek drželi pod tlakem celý zápas. Holky k tomuto zápasu přistoupily zodpovědně a nic nepodcenily. Opět byli skvělí naši fanoušci a modrá jim sluší!!!.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek):„Z naší strany od začátku do konce velmi špatný výkon. Musíme to hodit za hlavu a připravit se na další utkání. Na soupeřkách byla vidět radost a bojovnost a ta nám chyběla. Gratuluji!“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Ostrava nás zatlačila podáním, i když jsme na to upozorňovali. Měli jsme velký respekt, dva sety jsme v podstatě nepřihráli, až ve třetím setu. Ale to už byla Ostrava v laufu a takto nakopnuté Ostravě se těžko bránilo.“

Domácí celek začal hned od počátku prvního setu hrát velmi soustředěně a disciplinovaně. I díky kvalitnímu servisu Zemanové se ujal hned vedení (4:0, 6:1, 8:4). Hráčky Frýdku se pokoušely dotahovat (8:6, 10:8), ale pak, opět při servisu Zemanové, se volejbalistkám TJ Ostrava podařilo odskočit na rozdíl pěti bodům (13:8). Sokolky se snažily zmenšit náskok svých soupeřek, ale těm se po třech esech Kašparové podařilo vedení zvýšit až na 20:11. Ze zisku setu se s přehledem radovala Ostrava.

Také druhý set se odehrával pod taktovkou domácích. Opět při servisu Zemanové se dostala Ostrava do vedení 3:0. Hostující hráčky pak získaly pouze jeden bod a Ostravanky následně při podání Kašparové odskočily až na 6:1. Trenér hostů se pokusil své svěřenky zklidnit oddechovým časem za stavu 8:2, ale bez úspěchu. Podobně to dopadlo i s dalším timem Sokolek za stavu 14:4. Domácí Ostrava si bez problémů připsala další set.

Teprve ve třetím setu kladl Frýdek větší odpor, ale více než na tři body se Ostravě nepřiblížil (12:7, 16:13, 21:14, 23:20). Domácí hráčky v klidu dovedly set i zápas k vítěznému konci.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

VK PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Tak tohle čekal asi jen jasnovidec. Úřadující šampiónky ČR a největší favoritky UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 z Olomouce klopýtly hned ve 2. kole soutěže, když si vylámaly zuby na parádním výkonu Prostějova. Ten na své palubovce přesvědčivě ovládl prestižní derby Hané a šokujícím výsledkem se vyhoupl do čela průběžné tabulky!

č.: 8       dne: 28. 9. 2019      v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK UP Olomouc 3:0 (25:20, 25:19, 25:14)

Rozhodčí: Kovář V., Spáčil L.

Počet diváků: 350

Domácí: Nová, Kozmík, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídala: Weidenthalerová

Hosté: Kazachenka, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, Kubínová, libero Stavinohová. Střídaly:  Ambrožová, Dudová, Strušková, Kulová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Ještě jsem v euforii a nevím, co říct. Samozřejmě jsme hrozně rády za tři získané body, kdo by to před tímhle utkáním čekal. Ale nesmíme sedět na hrušce, naopak je potřeba naplno makat pořád dál a dál.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Na úvod sezóny to byl z naší strany hodně povedený zápas. Šli jsme do něj s velkým nasazením a dokázali překonat horší úvod s řadou nevynucených chyb, taktických i zbytečných. Potom se holkám začalo dařit, daly do hry pozitivní emoce i maximální bojovnost a využily toho, že Olomouc viditelně nebyla ve formě. Celý mančaft šel skvěle za cenným vítězstvím, které však nesmíme přeceňovat.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Gratuluji Prostějovu k vítězství. My jsme dnes nepodaly ani standardní výkon a domácí tým si zasloužil vyhrát. Takhle stručně to shrnu, víc bych už zápas nekomentovala.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Podle mě rozhodl první set, který jsme měli výborně rozehraný a nedůsledným útokem jej pak ztratili. Následně jsme se celý zápas hledali, neplnili taktické povinnosti. Vůbec nám nefungovala obrana v poli ani útok, prostě jsme zahráli špatně. A doplatili na příliš profesorský přístup. Musíme dál pracovat a s pokorou jít do příštích utkání.“

Zřejmě nervozita z premiéry na vlastním hřišti svázala v úvodu domácí hráčky. Nevynuceně chybovaly ve všech činnostech a mnohem klidnější i jistější soupeřky pohodlně utekly na 3:10, posléze 6:13. Za tohoto stavu však vékáčku hodně pomohlo výborné podání Nové, při němž se chytil celý tým útočně tažený Kopáčovou. Bleskově tak bylo vyrovnáno 14:14, později dokonce otočeno na 18:17. Favoritky vypadly z rytmu, špatně přihrávaly a skvěle servírující + celkově makající hostitelky nečekaně dominovaly (19:19 – 23:19). Navíc také koncovku zvládly bravurně – 25:20!

Euforicky rozjeté Prostějovanky pokračovaly též zkraje druhé sady, papírově silnější úpéčko se pořád moc nechytalo (4:0, 8:4, 11:7). Petrášovy svěřenkyně šlapaly jako správně seřízený stroj, což podpořily ještě maximální bojovností. Kvalitní servis, solidní příjem, dobrá obrana i útok – takový recept na tápající rivalky platil. Překvapivý průběh tak vydržel do stavu 20:15, pak se olomoucké družstvo přiblížilo čtyřbodovou šňůrou na 20:19. Leč děvčata v modrém vzápětí vydřela maratónskou výměnu, která konkurentky zlomila až k mocnému závěrečnému finiši pěti balónů za sebou v režii úřadujících vicemistryň republiky – 25:19!

Parta kapitánky Zatloukalové následně nepolevovala ani ve třetím dějství, dál odváděla vynikající kolektivní výkon. Naopak Zapletalův soubor se nepřestával trápit navzdory četnému prostřídávání skoro celé sestavy. Brzy tak světelná tabule ukazovala jednoznačné skóre 13:6 a schylovalo se k výsledkové senzaci. Která skutečně přišla, neboť prostějovské lvice dorazily svou zápasovou parádu až do úplného konce a obhájkyně mistrovského titulu nemilosrdně převálcovaly – 25:14 a 3:0!!!

Autor: Marek Sonnevend

VOLEJBAL PŘEROV – VK ŠELMY BRNO

Dramatickou podívanou nabídl souboj domácích s brněnskými Šelmami. Ty sice vyhrály jednoznačně první set 25:9, ale od poloviny druhého se hrálo velmi vyrovnané utkání.  Rozhodovalo se až v koncovkách a v samotném závěru duelu to bylo více o pověstném kousku štěstí. To se přiklonilo k hostům, ale mladý přerovský tým, posílený na poslední chvíli o Sandru Kotlabovou ze Šternberka, rozhodně nebude patřit k outsiderům soutěže. Ve třetím setu dostal žlutou kartu trenér hostů za protesty proti verdiktu rozhodčího Velinova.

č.: 6         dne: 28. 9. 2019            v hod.:17:00

Volejbal Přerov – VK Šelmy Brno 2:3 (9:25, 25:23, 22:25, 25:17, 13:15)

Rozhodčí: Velinov E., Hladišová M.

Počet diváků: 150

Domácí: Rusek, Oestreich, Kotlabová, Kukučová, Davis, Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Semerádová, Šádková, Tinklová, Kuželová

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowicz, libero Sklenářová. Střídaly: Mikysková, Akeo

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): Byl to pro nás první zápas a začaly jsme dost nervózně. V prvním setu jsme udělaly dost chyb na přihrávce a kazily jsme servis.  Od druhé sady jsme zlepšily obranu, přestaly kazit a přidaly také bojovnost. V koncovce nám chybělo trochu štěstí. Určitě budeme podobně bojovat i proti Olympu.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři k výhře a trenérovi Boulovi, že je jediný trenér extraligy žen, který má stoprocentní bilanci. Skláním se před naším týmem, který nepoložilo ani skóre 9:25 a 2:9 ve druhé sadě. Zvedli jsme se a nakonec ještě bojovali o vítězství. Škoda, že jsme v koncovce třetího setu zkazili dva míče. Ale i to jsme ustáli, zlepšili obranu i podání a holky to nezabalily. Naopak i v tie-breaku se přes nepříznivý vývoj rvaly až do konce, který už byl spíše o štěstí. Získaný bod, podle mne s aspirantem na medaili, beru. Děkuji také Šternberku za vstřícnost, když nám umožnil příchod Kotlabové, přestože jsme mu v extralize juniorek nedovolili start jedné z hráček.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Bylo to velmi vyrovnané utkání se spoustou chyb na obou stranách, ale tak to na začátku sezóny bývá. V závěru zápasu to bylo také trochu o štěstí. Ale myslím si, že nakonec rozhodla naše lepší obrana.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „V prvním setu, který byl pro Přerovanky úplně první v extralize, jim trochu trvalo, než se dostaly do hry. Od poloviny druhého začaly hrát odvážně na podání a jejich nadšení nás tak překvapilo, že jsme se zatáhli a začali chybovat ve všech činnostech. A zejména v obraně jsme měli problémy. V tie-breaku jsme sice utekli o 4-6 bodů, ale soupeř zariskoval a srovnal. V závěru to bylo o tom, komu to víc vyjde a byli jsme to my.“

První set se Přerovankám moc nepodařil a vlastně se ani pořádně nedostaly do hry. Jedinou více bodující hráčkou byla Davis, ale nikdo další se k ní nepřidal. Soupeřova hra organizovaná kapitánkou Novákovou sice byla pestrá, ale proti „děravé“ domácí obraně neměly problémy se zakončením nejvíce vytížené Janečková a Diatková, ale ani ostatní hráčky.

Za stavu 4:11 v druhém dějství, by si na bodový zisk Přerova těžko někdo vsadil. Pomalu se však k Davis přidaly v zakončení i Rusek a bodovala také nahrávačka Tinklová. S jejím příchodem se postupně dařilo vylepšovat statistiky na domácí straně.  Brňanky si najednou nevěděly rady s neutuchajícím nadšením soupeřek, což dokládá výměna za stavu 11:15. Přerovu se vůbec nezdařil příjem a míč letící přes síť dopadl na straně hostů metr do kurtu po „dozorem“ dvou hráček. V závěru přerovské volejbalistky ztrácely dva body (19:21), avšak bojovaly dále. Kotlabová srovnala na 23:23, vzápětí Janečková v zadní části přešlápla útočnou lajnu a vše zakončil úspěšný blok Davis – 1:1 na sety.

Ve třetím setu se skóre přelévalo na obě strany, ale ani jeden tým si nevytvořil bezpečný náskok, když rozdíl byl jen dvakrát tříbodový - ve prospěch domácích i hostů. Za stavu 13:16 obdržel trenér Ondřej Boula žlutou kartu za protesty proti výroku rozhodčího Velinova. Vše se rozuzlilo až v koncovce. Přerovanky vedly 22:21, ale zkazily servis, nechaly si dát eso, poté se blok dotknul sítě a vše zakončil povedený blok soupeřek – 1:2.

I když opět první míč získaly Šelmy, hrálo se ve čtvrtém dějství více v přerovské režii. Rozhodující fáze přišla v prostřední části – 17:11. Ani na palubovku se vrátivší kapitánka Nováková (střídala v závěru třetí sady) nedokázala zvednout výkon svého celku. Pěkná akce byla k vidění za stavu 20:15, když domácí libero Vaňková zvedlo v obraně těžký míč a levoruká nahrávačka Tinklová jej nekompromisně poslal na zem k soupeři.  Na konci zkazili oba soupeři tři servisy po sobě, druhý setbol proměnila Davis na středu sítě – 2:2.

Chyby Přerova v úvodu tie-breaku vedly trenéra Vlčka k tomu, že poslal na palubovku i nahrávačku Zatloukalovou. To se však nepovedlo a po dvou výměnách šla opět dolů. Brno vedlo 10:4 a o vítězi nebylo pochyb. Jenže Přerovanky začaly znovu bojovat a najednou tu bylo už nečekané skóre 13:13. Misky vah se pak překlopily na stranu Šelem, jež v posledních výměnách uhrály dva rozhodující body a připsaly si do tabulky druhé pětisetové vítězství. Přerovanky však odešly se vztyčenou hlavou a jedním bodem, ve který po jednoznačném prvním setu věřil málokdo.

Autor: Stanislav Šmidák

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VK DUKLA LIBEREC

V druhém kole extraligy volejbalistek hostil Sokol Šternberk, jenž se v minulé sezoně zachraňoval až v baráži, ambiciózní tým liberecké Dukly. Domácí Hanačky přes léto prakticky kompletně obměnily kádr a nově vytvořený tým zatím sbírá body po jednom. Po porážce 2:3 z úvodního kola ve Frýdku-Místku ztratily Šternberanky tiebreak i doma s Duklou, jíž podlehly stejným výsledkem.

č.: 9            dne: 28. 9. 2019                v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – VK Dukla Liberec 2:3 (21:25, 25:22, 18:25, 25:20, 6:15)

Rozhodčí: Kavala T., Možnár M.

Počet diváků: 130

Domácí: Sifferlen, Kofie, Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, libero Zilberman. Střídaly: Gogovová, Ambrůzová, Kořínková

Hosté: Candraková, Bajusz, Šotkovská, Kohoutová, Svobodová, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Castillo, Šustrová, Bartošová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Byl to bojovný zápas, který se přeléval nahoru dolů. Škoda našich hloupých chyb. Bohužel v tiebreaku jsme ztratily tři body rychle za sebou vinou chybných rozhodnutí sudích a pak už jsme se zpátky do utkání nedostaly.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Vyrovnané utkání připomínalo svým průběhem v jednotlivých setech houpačku. Ještě nejsme úplně sehraní, prakticky úplně nový tým neměl příliš mnoho času na konsolidaci. Proti Liberci už jsme ale odehráli mnohem lepší zápas než ve Frýdku-Místku. Dukla je kvalitní a silný soupeř, proto jsem rád alespoň za další bodík do tabulky.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme rády za první výhru v sezoně, i když Šternberk nám nedal nic zadarmo. Škoda jen, že to bylo pouze za dva body. Vítězství nám dá do dalších zápasů sebevědomí, které potřebujeme, abychom hrály naši hru. Děkujeme moc fanouškům, kteří nás přijeli povzbudit.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Velmi důležité vítězství. Náš volejbal zatím moc kvalitně nevypadá, děláme obrovské množství chyb, holky si nevěří, takže jsme strašně rádi za dnešní výhru, i když byla až po boji a za dva body.“

Do utkání lépe vstoupily favorizované Severočešky (1:4, 3:6), Šternberk ale úvodní ztrátu rychle vymazal a dokonce šel sám krátce do těsného vedení (11:10). Rozhodujícím momentem první sady byla sedmibodová série Dukly při podání Kohoutové (13:12, 13:17), na níž už domácí tým nenašel odpověď a prohrál 21:25.

V druhé sadě Sokol přidal, od počátku byl aktivnější (7:4, 10:7), a když po servisech Američanky Kofie a Schandlové vedl 21:13, zdálo se být rozhodnuto. Soupeř se ale nevzdal a postupně snížil až na 23:22. Poslední body však patřily domácím volejbalistkám, jež se díky výsledku 25:22 radovaly z vyrovnání.

Třetí dějství ovšem Šternberanky načaly hanebně (1:6, 7:12) a nezbývalo jim nic jiného než se pokusit hrozivě narůstající manko vymazat. To se jim sice párkrát málem povedlo (11:13, 13:14, 15:17), k vyrovnání je ale Liberec nepustil a po výhře 25:18 byl blízko třem bodům.

Tým z nejmenšího ligového města však znovu prokázal bojovnost a vůli, čtvrtou část duelu rozehrál lépe (8:4, 12:7), a přestože se opět nevyhnul výpadkům (17:11, 20:17), po vítězství 25:20 si vynutil tiebreak.

Ten ale Hanačkám vůbec nevyšel. První tři výměny patřily hostům (0:3), Sokol sice dokázal ještě jednou kontrovat (3:4), jenže poté i vinou několika minimálně sporných výroků nepřesné dvojice rozhodčích utrpěl šestibodovou šňůru (3:10) a bylo po jeho nadějích. Rozhozený domácí celek ztratil zkrácenou hru poměrem 6:15 a celý zápas stejně jako v prvním kole 2:3.