3.10.2019

Kousek chyběl Královu Poli k letošnímu prvnímu vítězství

Třetí kolo UNIQA volejbalové extraligy extraligy žen 2019/20 se neslo v duchu jasných výher brněnských Šelem a mistrovské UP Olomouc. Překvapením je určitě tříbodové vítězství Ostravy na palubovce loni bronzové Dukly Liberec a tuhý boj děvčat z Králova Pole s Prostějovem, který lídr tabulky rozhodl pro sebe až nejtěsnějším poměrem v pátém setu. Cenné vítězství si veze i pražský Olymp z Přerova.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK ŠELMY BRNO

V druhém domácím zápase přivítal domácí Sokol Frýdek-Místek brněnské Šelmy. Vyrovnaný první set nasvědčoval, že by sokolky mohly překvapit. Ale Šelmy však překvapení nepřipustily.

č.: 11           dne: 3. 10. 2019              v hod.: 17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek – VK Šelmy Brno 0:3 (23:25, 13:25, 15:25)

Rozhodčí: Pecháček, Gáll

Počet diváků: 200

Domácí: Uhrová, Pluhařová, Vašinová, Šnellyová, Borovcová, Jurčíková, libero Teperová. Střídaly: Šprochová, Petrová

Hosté: Nováková, Janečková, Svobodníková, Diatková, Polášková, Wolowitz, libero Sklenářová

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): Po vyrovnané koncovce prvního setu jsme nedokázaly na tento výkon navázat a soupeř si s námi dělal takřka co chtěl.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Po prvním vyrovnaném setu se v druhém začala projevovat výšková převaha Brna, které dominovalo ve všech herních činnostech.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): V prvním setu boj o každý bod. Naše vítězná koncovka rozhodla o celém zápase.“

Ondřej Boula (VK Šelmy Brno): „Po nevýrazném úvodu jsme se dostali do tempa a už jsme nepustili soupeře do hry. Jsem rád za sedm bodů z tří utkání na hřišti soupeře.“

V prvním setu se bojovalo o každý míč, žádný tým nevedl více jak o dva body. Koncovku získaly hráčky Brna. Druhý set začal sérií servisů Svobodníkové, hostující tým se ujal vedení 10:1 a set hladce vyhrál. I ve třetím setu byly hostující hráčky z Brna lepším celkem a zápas dotáhly do vítězného konce.

Autor: Jiří Zaoral

VK UP OLOMOUC - TJ SOKOL ŠTERNBERK

Třetí kolo extraligy spolu svedlo v atraktivním středomoravském derby volejbalistky VK UP Olomouc a Sokola Šternberk. Favoritkami byly domácí vysokoškolačky, které před utkáním ještě posílily o reprezentační smečařku z Olympu Evu Hodanovou. Papírové předpoklady se nakonec naplnily a zápas skončil 3:0 pro Olomouc, Šternberanky však rozhodně nedaly svou kůži lacino.

č.: 13       dne: 3. 10. 2019                v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Sokol Šternberk 3:0 (25:20, 25:18, 25:23)

Rozhodčí: Ištvanech M., Kavala T.

Počet diváků: 400

Domácí: Kubínová, Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, libero Stavinohová

Hosté: Gogová, Schandlová, Kneiflová, Karabinovich, Sifferlen, Kofie, libero Zilberman. Střídaly: Ambrůzová, Dosoudilová

Šárka Kubínová (kapitánka VK UP Olomouc): Vyhrály jsme zaslouženě, když jsme přehrávaly Šternberk zejména na servisu. Měly jsme určité pokyny, kam máme podávat, a vyplatilo se. Máme v podstatě úplně nový tým, čeká nás sehrávání a víme, že máme rezervy prakticky ve všech činnostech. Věřím, že postupem času si to sedne a budeme zápasy vyhrávat přesvědčivěji.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Je to důležité vítězství i vzhledem k výsledku 3:0, ačkoliv s výkonem úplně spokojený být nemůžu. Obzvláště to platí o třetím setu, ve kterém nám úplně odešla obrana. Eva Hodanová s námi je teprve týden a souhra rozhodně ještě není ideální. Je ale jen otázka času, kdy se to začne zlepšovat. Soupeř hrál dobře a bojovně, což jsme však věděli. Opíral se zejména o Schandlovou a Karabinovich, na které jsme se sice připravovali, ale stejně nám dělaly problémy.“

Veronika Schandlová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Z naší strany to bylo hlavně o podání a příjmu. Když jsme dodržovaly pokyny trenéra a servírovaly, kam jsme měly, tak jsme byly úspěšné. Jinak ale ne, protože jakmile si soupeř přihrál, tak následoval nechytatelný útok středem. Každopádně dnes velká škoda promarněných příležitostí, mohl z toho být lepší výsledek.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Byli jsme oslabení o nemocnou kapitánku Šmídovou, kterou musela na nahrávce nahradit Gogová, a nebyla tam úplná souhra. Domácí byli trochu nervózní, navíc do sestavy zapracovávali novou posilu. Myslím, že jsme znali slabiny Olomouce a dobře se na ně připravili, ale pokyny se nám bohužel dařilo plnit jen částečně. Jsem přesto rád, že jsme posíleného protivníka alespoň potrápili a nedali mu nic zadarmo. Doufám přesto v postupné zlepšování a posílení našeho hráčského kádru.“

S novou posilou Hodanovou hned v základní sestavě zahájily Olomoučanky zostra a brzy vedly 5:1. Sokol, jenž se musel obejít bez své kapitánky a první nahrávačky Šmídové, ale dokázal srovnat (8:8) a dokonce šel sám do vedení (9:11). Rozhodující moment první sady tak přišel až téměř v její koncovce, kdy favorizované vysokoškolačky utekly při servisu Bezhandolské z 18:18 na 22:18 a tentokrát už vedení nepustily - 25:20.

Druhé dějství se až na samotný úvod (0:2) neslo ve znamení permanentního, leč dlouho mírného vedení Univerzity Palackého. Domácí volejbalistky se svému soupeři začaly definitivně vzdalovat až od stavu 13:10 nejprve při podání Hodanové (16:10) a pak znovu Bezhandolské (23:15). I druhý set náležel Olomouci, tentokrát poměrem 25:18.

Ani za stavu 2:0 však nebylo rozhodnuto. Šternberk nadále kousal (5:7, 8:11), pak sice převzala iniciativu univerzita, jenže do koncovky šel znovu v lepší pozici hostující tým (17:19) a nastalo drama. Domácí celek nejprve otočil na 20:19, po servisech Kneiflové znovu prohrával (20:23), ale poslední výměny, pro změnu při podání Trnkové, patřily jemu. Pět bodů v řadě znamenalo výhru 25:23 a celkově 3:0.

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

VK Dukla dnes na domácí palubovce přivítala Ostravu a chtěla dnes poprvé v sezóně bodovala za tři body.

č.: 12             dne: 3. 10. 2019       v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec - TJ Ostrava 1:3 (14:25, 25:16, 18:25, 17:25)

Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Buchar Tomáš

Počet diváků: 283

Domácí: Candráková, Bajusz, Šotkovská, Kohoutová, Svobodová, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šulcová, Rutarová, Vrábelová, Castillo

Hosté: Zemanová, Pospíšilová, Kojdová, Nečasová, Wanczyk, Faltínová, Weidenthalerová, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Žarnovická, Žolnerčíková

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Nemám moc slov, každopádně je to další utkání, co jsme si prohrály samy. Soupeř sice hrál dobře, ale my jsme dělaly moc chyb.“

Libor Galík (trenér VK Dukla Liberec): „Zápas se nám hrubě nepovedl, s dvaceti dvěma nevynucenými chybami se nedá vyhrát.“

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „První set jsme navázaly na výkon s Frýdkem. Druhý set nás Dukla přehrála na servisu, ale pak už jsme naší bojovností, kvalitním servisem a především obranou dotáhly utkání do vítězného konce.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Pro nás cenné tři body na začátku soutěže. Strašně dlouhá cesta z Ostravy, která trvala 6-7 hodin a dobrý výkon. Soupeře jsme přehrály především na servisu. Už se připravujeme na Olomouc.“

První set Dukla začala agresivně jen do stavu 4:4, pak jim pomalu Ostrava začala utíkat především kvalitním servisem. Opět se Dukle nepodařilo kvalitně přihrát a začala kupit chyby. Ostrava první set dohrála v pohodě a dovolila domácí jen 14 bodů.

Druhý set se začal stejně jako první 4:4. Pak Šustrová složila bodový balon a to Duklu nastartovalo. Domácí hráčky zlepšily především obranu a dohrávaly bodové balony. Dukla si došla pro druhý set.

Začátek třetího setu se Ostravě vydařil (3:7) a domácí trenér si musel vzít první time out. Další time out v pořadí druhý si musel vzít Libor Gálik za stavu 6:11, protože Dukla se trápila na příjmu. Zbytek setu si vedení Ostrava pohlídala dobrou obranou na síti.

Ve čtvrtém setu se bojovalo bod po bodu jen do stavu 11:11. Od tohoto stavu domácí hráčky začaly dělat spoustu nevynucených chyb a Ostrava se rázem dostala do vedení (13:18). Ostravský celek hrál v klidu, dohrával si těžké balony. Ostrava zaslouženě vyhrála a odváží si tak cenné tři body.

Autor: Aleš Správka

VK KRÁLOVO POLE – VK PROSTĚJOV

Z extraligové premiéry Králova Pole na domácí palubovce se vyklubalo pětisetové drama. Na svěřenkyně Matúše Kalného přitom nečekal snadný soupeř, právě naopak – Prostějov si totiž v předchozích dvou zápasech poradil s Libercem i s Olomoucí. KP Brno se však Prostějova nezaleklo a v domácím utkání se nad ním ujalo slibného vedení 2:0 na sety. Dotáhnout zápas do vítězného konce se ale Královu Poli nepodařilo, Prostějov stav srovnal, a nakonec v Brně i vyhrál nejtěsnějším poměrem 13:15 závěrečný tie-break.

č.: 14        dne: 3. 10. 2019       v hod.: 18:00

VK Královo Pole – VK Prostějov 2:3 (25:23, 25:20, 18:25, 19:25, 13:15)

Rozhodčí: Možnár M., Vachutka M.

Počet diváků: 250

Domácí: Pavlíková, Stráská, Šloufová, Carpentier, Kvapilová, Šunderlíková, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Pokorná, Grabovská, Kuníková, Podhrázká

Hosté: Zatloukalová, Nová, Kozmík Tomášeková, Kopáčová, Fričová, Stümpelová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): Hodně nás výsledek mrzí, hlavně vývoj čtvrté sady, kde jsme vedly a pak jsme v prostřední pasáži nedokázaly otočit jedno postavení. Věděly jsme, že to bude těžký zápas, je škoda, že nám pak utekl i začátek tie-breaku.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Vzhledem k průběhu dnešního zápasu je bohužel jeden bod málo, když vyhráváte ve čtvrtém setu 12:7 a soupeř potřebuje poslední KO do krku a my ho najednou necháme hrát a otočit na 12:15. Musíme vydržet, věřit si a bojovat o každý míč až do konce, totéž platí i o tie-breaku. Je to škoda, s trochou štěstí jsme dnes mohli vyhrát.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Na začátku zápasu jsme si myslely, že to po našich prvních dvou vítězstvích půjde samo, a tak je škoda, že jsme začaly hrát až od třetího setu. Brno dnes mělo štěstí a hodně se mu dařilo. Nakonec jsme rády za dva body.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Dnes jsme nevyvinuli potřebný tlak na podání a tím se hrálo Brnu velice lehce. Do utkání jsme vstoupili vlažně, a to se nevyplácí. Jsem rád, že jsme se vrátili na zem a můžeme jít dál a trénovat, protože začátek ligy byl pro nás vynikající. Nesmíme se vznášet v oblacích a musíme dál tvrdě pracovat.“

První set se dlouho nesl ve znamení přetahované o každý bod (7:7, 11:11). Hostujícím hráčkám se ve střední pasáži podařilo dostat do tříbodového vedení (12:15), což znamenalo time out Králova Pole. Po něm domácí volejbalistky začaly soupeřkám šlapat na paty (14:15) a postupně srovnaly na 18:18. Eso Karin Šunderlíkové a následné úspěšné bloky znamenaly 21:20 a oddechový čas Prostějova. Za stavu 22:22 nastoupila na podání KP Brna střídající Eliška Pokorná a přímým bodem zařídila svému týmu dva setboly (24:22). První se ještě Prostějovu podařilo odvrátit, druhý si už ale domácí vzít nenechaly (25:23).

Do druhé sady se lépe vydařil vstup Prostějovu, Brno ale brzy srovnalo krok na 5:5. Domácí to nakoplo, nezastavil je ani prostějovský time out a postupně začaly mít navrch. Při dlouhé sérii na podání Silvie Stráské uteklo Královo Pole soupeřkám na rozdíl sedmi bodů (16:9). Prostějov dokázal zkorigovat stav na 19:15, domácí však znovu utekly až na 23:17. Následné tři body Prostějova pak sice ještě donutily svěřenkyně Matúše Kalného k time outu, po něm už ale Královo Pole ani jeden bod nepustilo a ujalo se vedení 2:0 na sety.

Prostějov to nezlomilo, ve třetí sadě to byl naopak tento tým, kdo začal udávat tempo hry (2:6) a postupně se dostal do vedení 4:11. Domácí pak sice připsaly na svoje konto tři body, Prostějov si ale vysoké vedení držel (8:15) a před koncovkou měl náskok hned osmi bodů (11:19). Domácí to nevzdávaly (14:19, 16:20), na srovnání už to však nestačilo, a tak Prostějov vyhrál set 18:25.

Do čtvrtého setu vlétlo Královo Pole při chuti (5:1) a náskok si drželo (12:7). Hostující celek se pak ale zkoncentroval a stav nejenom srovnal, ale i otočil ve svůj prospěch (12:14). Matúš Kalný bral za tohoto stavu oddechový čas, Prostějov se pak ale blýskl na bloku a zvýšil ještě o jeden bod. Domácí se sice rvaly o každý míč, do koncovky však vstupovaly v lepší herní pohodě hostující hráčky (17:21), které nakonec zvítězily 19:25 a posunuly zápas do zkrácené hry.

Prostějov pokračoval v tlaku i v tie-breaku a při servisu Kozmík Tomášekové se ujal rychle vedení (0:5). KP Brno se snažilo srovnat krok dlouho marně (6:12), závěr ale zdramatizovalo, protože se Prostějovu ještě dokázalo přiblížit na rozdíl jediného bodu (13:14). Po dlouhé sérii nevydařených mečbolů však nakonec Prostějov poslední nabídnutý využil, a výhrou 13:15 se v Brně radoval ze zisku dvou bodů.

Autor: Barbora Mertová

VOLEJBAL PŘEROV – PVK OLYMP PRAHA

Začátek utkání byl posunutý o čtvrt hodiny, kvůli problémům pražského týmu s dopravou. To možná poznamenalo výkon hostujícího celku v prvním setu, který prohrál v napínavé koncovce. Od druhého setu už Olymp pevně třímal otěže utkání. Přerovanky odešly na příjmu a v zakončení akcí jim scházela odvaha a větší důraz. Naproti tomu Olymp rázně ukončoval výměny a dařilo se mu i v obraně.

č.: 15         dne: 3. 10. 2019        v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – PVK Olymp Praha 1:3 (28:26, 17:25, 17:25, 17:25)

Rozhodčí: Slezák J. Kubinec J.

Počet diváků: 239

Domácí: Rusek, Zatloukalová, Oestreich, Kotlabová, Kukučová, Davis, libero Vaňková. Střídaly: Tinklová, Kuželová, Šádková, Semerádová

Hosté: Šimáňová, Ovečková, Denysova, Purchartová, Staňková, Černá, libero Pešková. Střídaly: Smutná, Kalhousová, Fomenková

Veronika Tinklová (kapitánka Volejbal Přerov): „Po vyhraném setu se nám od druhého zhoršil příjem. Útočily jsme většinou do plných a narážely na srovnanou obranu Olympu.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Olympu k vítězství. Od druhého setu byl lepší ve všech činnostech. Byl z videa jako obvykle dobře připravený, stejně jako my. Ale my jsme neplnili, s výjimkou Davis, stanované úkoly. Měli jsme v utkání dva momenty, kdy jsme mohli pomýšlet na vítězství. V první sadě za stavu 19:14 a po time-outu měly dvě hráčky vybrat ulívku. Obě se na to vybodly a bylo z toho drama v koncovce. To soupeře nastartovalo, a když jsme ho mohli znovu za stavu 2:1 ve druhém setu důrazným útokem opět trochu zbrzdit, zahráli jsme útok prsty do sítě. Pochvalu zaslouží snad jen mladá univerzálka Semerádová. Ostatní útočnice hrály alibisticky až zbaběle, a to na extraligu nestačí.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „S holkama jsme se shodly, že první set jsme byly ještě v autobusu. Pak už jsme se zlepšily, byly jsme lepší v obraně i zakončování útočných akcí.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem rád, že jsme vyhráli, protože na začátku sezóny je to velmi těžké. Nevíme toho o sobě navzájem mnoho. Týmy jsou kondičně vesměs dobře připravené. Markantní rozdíl vidím v dnešním utkání v kvalitě útoku. Těsnou koncovku první sady ovlivnil náš pozdní příjezd a také velké množství chyb. Děkuji Radimovi, že nám umožnili odsunutí začátku o 15 minut.“

Pozdější začátek prvního setu způsobily komplikace s dopravou. Přerovanky začaly dobře a stále si udržovaly mírný náskok. V závěru až pětibodový (19:14), ale i to bylo málo. Olymp přestal, na rozdíl od domácích, chybovat a bylo vyrovnáno. Přesto se v pomyslné přetahované dostaly k prvním setbolu domácí. Soupeřky pak měly dvakrát možnost jít do vedení 1:0 na sety, avšak při druhém setbolu Přerova zaútočily do autu a vzápětí nezkrotily servis Oestereich.

Výměna za stavu 2:1 v druhém dějství předznamenala, jak na tom budou Přerovanky v zakončování akcí. Rusek dostala nahrávku na střed a místo tvrdého zakončení poslala prsty míč do sítě. Olymp pak rychle odskočil na 5:12 a s tímto rozdílem už se až do konce sady prakticky nic neměnilo.  Za zmínku u Přerova stojí jen dva bloky proti Kalhousové (10:19 na 12:19), které však vymazala následná lehká chyba. Set zakončila dobrým blokem na středu sítě kapitánka Šimáňová.

Ve třetím setu se dostaly domácí volejbalistky do vedení 8:6, ale šňůra šesti bodů Olympu naděje rychle uhasila. Bodovaly víceméně jen z ulívek. Přesto jim dva povedené bloky proti pipu Denysové a následně proti Kalhousové pomohly srovnat stav na 17:17. Závěr patřil Daniele Černé. Ta si připsala čtyři bodové útoky a vše uzavřela opět Šimáňová.

Čtvrtá, a jak se později ukázalo, poslední sada se rozhodovala při skóre 6:6. Pražanky znovu navlékly tentokrát sedmibodovou šňůru a hra Přerova se pomalu rozpadala. Přesto dokázal třikrát za sebou uhrát bod. Pohříchu však přišla další laciná chybička a rozjetý Olymp už žádné drama nepřipustil. Proměnil hned první mečbol a po zásluze odvezl tři body.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek