17.2.2018

KP Brno kousek od překvapení, boj na dálku mezi Šternberkem a Přerovem pokračuje

Kompletní 21. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 přineslo jasná vítězství, ale i vyrovnaná pětisetová utkání. Olomouc lehce zvítězila nad Frýdkem-Místkem. Naopak Prostějov se protrápil k výhře nad brněnským KP až v tie-breaku. Z Liberce si body odváží Ostrava. Přerov bodoval výhrou nad Fénixem a v dramatickém utkání ve Šternberku byl šťastnější Olymp.

SKUPINA 1-6:

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Ve třetím kole nadstavbové části extraligy přivítaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc poslední tým lepší skupiny Sokol Frýdek-Místek. Hanačky šly do zápasu v roli jednoznačných favoritek a tuto roli potvrdily. Pouze v prvním setu po sérii nevynucených chyb připustily vyrovnanou koncovku. Další dva sety byly však plně v režii olomouckých hráček.

č.: 97      dne: 17. 2. 2018       v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (27:25, 25:12, 25:12)

Rozhodčí: Ištvanech M., Hudík M.

Počet diváků: 230

Domácí: Strušková, Kubínová, Dedíková, Čutuk, Napolitano Šenková, Košická, libero Sain. Střídaly: Michalíková

Hosté:   Kavková, Kukůčová, Kvapilová, Borovcová, Vašinová I., Mitrega, libero Radivojevičová. Střídaly: Šprochová, Blasiak

Šárka Kubínová (VK UP Olomouc):  „V prvním setu jsme udělaly hodně chyb, zatímco Frýdek byl hodně nažhavený, dobře bránil a my jsme se nemohly prosadit. Tlačily na nás servisem a my se štěstím vyhrály koncovku prvního setu. Další průběh utkání byla relativně jednoznačná záležitost.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „V prvním setu na nás soupeř nastoupil kvalitním servisem, a my jsme trochu zaváhali a holky se nechaly zaskočit. Udělali jsme mnoho nevynucených chyb v prvním setu, ale od poloviny prvního setu se to začalo vyrovnávat a potom to byl z naší strany jednoznačný zápas.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Myslím si, že jsme podaly velice kolektivní výkon. Musím pochválit celý tým. Bohužel posledních pár zápasů nás trápí přihrávka a bez ní se nedá hrát.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „V prvním setu jsme udělali dvě nevynucené chyby v koncovce, které rozhodly. Sice jsme hráli dobře, ubránili jsme soupeře, dodržovali taktiku, ale bohužel to nestačilo a poznamenalo to i následující dva sety. Hráčky ztratily odvahu a šly s hrou dolů.“

Do prvního setu utkání lépe vstoupily hráčky Frýdku-Místku, kdy si dlouho držely náskok kvalitním servisem a dobrou obranou. Olomoucké hráčky se nemohly prosadit na útoku. Teprve po druhém technickém oddechovém čase olomoucký tým začal lépe přihrávat a ztrátu začal stahovat. Ve vyrovnané koncovce měla Olomouc více štěstí a první set urvala pro sebe stavem 27:25.

V druhém setu vysokoškolačky takové drama jako v prvním setu nedopustily, lépe přihrávaly, z čehož pramenil i kvalitní útok. Konečný stav druhého setu se zastavil na stavu 25:12, což plně odpovídalo průběhu hry.

Třetí set byl zrcadlovým obrazem toho druhého setu. Frýdek již nekladl větší odpor, nedokázal si kvalitně přihrát, ani útočit. Olomoucké hráčky si tak v pohodě došly pro výhru v třetím setu 25:12.

Autor: Martin Hájek

VK KP BRNO – VK PROSTĚJOV

Nadstavba pokračuje v rychlém sledu, a tak po čtvrtečních zápasech přišly na řadu další hned v sobotu. Volejbalistky Králova Pole přivítaly na své palubovce Prostějov, který v této sezóně stále nenašel přemožitele. A ač mu Brno doma hodně vzdorovalo, porazit ho v pětisetové bitvě také nedokázalo.

č.: 98      dne: 17. 2. 2018     v hod.:18:00

VK KP BRNO – VK Prostějov 2:3 (22:25, 25:23, 15:25, 30:28, 8:15)

Rozhodčí: Marschner R., Velinov E.

Počet diváků: 150

Domácí: Meidlová, Podhrázká, Kopáčová, Janečková, Vyklická, Grabovská, libero Vaňková. Střídala: Pištěláková

Hosté: Weiss, Emonts, Kozmik Tomašeková, Horká, Kossányiová, Trnková, libero Kovářová. Střídala: Nová

Kristýna Boulová (kapitánka VK KP Brno): „Dnes to byl moc hezký volejbal. Holky předvedly pěknou hru, škoda závěrů zápasu.. Musím opět pochválit Květku Grabovskou, která utkání zvládla skvěle. A tentokrát jsme ji i podpořily svým výkonem.

Marek Rojko (trenér VK KP Brno): Dnes jsme překvapili sama sebe i všechny okolo, což mě těší. Jsem moc rád za náš výkon proti nejlepšímu družstvu České republiky. V utkání bylo více velmi dobrých výkonů. Družstvo dnes nevzdalo koncovky setů, což je velmi důležité. Některé hráčky hrály poprvé, a navíc jsme hráli s velmi mladou nahrávačkou. Jsme teď v období, kdy potřebujeme družstvo trošku oživit a vrátit se k cestě za třetím místem. 3:2 doma s Prostějovem je vzácné a já věřím tomu, že tento zápas pomůže hráčkám uvěřit některým věcem, v které v posledních dvou týdnech nedoufaly. Dnes je chci pochválit.“

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Byl to jeden z nejhorších zápasů této sezóny. Jsme v poslední době hodně unavené, hrajeme teď často za sebou. Nakonec jsme to zvládly, ale příště musíme hrát lépe, rozhodně hrát líp umíme.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „V Brně jsme odehráli velice špatný zápas. Domácí mladý tým hrál nadšeně a vyrovnal se s naším podáním. Utkání jsme zlomili až v pátém setu.“

Domácí vstoupily do zápasu lépe a v prvním technickém time outu vedly 8:4. Prostějov však zkoncentroval hru a při podání Veroniky Trnkové otočil na 9:11. Vedení vzápětí Královo Pole znovu otočilo na svou stranu a v koncovce drželo dokonce čtyřbodový náskok (20:16). Pak se ale na servis postavila Andrea Kossányiová a vydržela tam pět výměn. K otočení skóre na 20:21 pomohla i Veronika Trnková na síti a její tým už si pak dokráčel až k výhře v první sadě 22:25.

I začátek druhého dějství patřil Brnu (5:2), kterému se podařilo držet tříbodový náskok ještě v druhém technickém time outu. Prostějov poté skóre srovnal a následovala tahanice o každý míč, která pokračovala až do stavu 23:23. Následující bod bralo Královo Pole a domácí vzápětí využily hned první nabídnutý setbol - esem ho proměnila Pavla Meidlová.

V další sadě jako by prostějovské hráčky chtěly odčinit ztrátu druhého setu, a tak se rychle dostaly do vedení 1:4, které už pak jen navyšovaly (8:14). Královu Poli se tak v tomto setu podařilo uhrát jenom 15 bodů.

V úvodu čtvrté sady to byly domácí volejbalistky, které držely mírnou převahu (8:5), Prostějov pak ale připsal pět bodů v řadě a rázem muselo dotahovat Brno (8:10). Královo Pole srovnalo za stavu 16:16 a sada zamířila do velmi napínavé koncovky. Oba týmy se v závěru setu dlouho praly o vítězství - za lepší konec po veliké bitvě zatáhlo k radosti domácích fanoušků Brno (30:28) a posunulo zápas do tie breaku. Ten ovládl Prostějov, který své rychlé vedení 2:8 nepustil a vyhrál zkrácenou hru poměrem 8:15.

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

Do jednadvacátého kola druhé části UNIQA Extraligy žen proti sobě nastoupil domácí tým VK Dukla Liberec a hostující TJ Ostrava. Boj o třetí místo zvládla lépe hostující Ostrava a zvítězila tak 3:0.

č.: 99      dne:  17. 2. 2018      v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava  0:3 (21:25, 21:25, 20:25)

Rozhodčí: Kvarda P., Němeček P.

Počet diváků: 210

Domácí: Delabarre, Mikšíková, Kohoutová, Staňková, Krišková, Holubcová, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Vaňková, Veselá.

Hosté: Zemanová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, Válková, Makauskaite, libero: Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Čuboňová, Šípová.

Laura Holubcová (kapitán domácích): Dnes jsme neplnily připravenou taktiku a Ostrava se chytla a podala velmi dobrý výkon.“

Libor Gálik (trenér domácích): „Myslím, že jsme neodehráli špatný zápas. Ostrava byla dnes ale důslednější na přihrávce a hlavně v dohrávání bodových míčů. My jsme také v prvním setu zkazili čtyři útoky a Ostrava pouze jediný. Chytila se tak hned v začátku a dohrála si to. Na čísla vyrovnaný zápas, pro nás bohužel nevyzněl vítězně.

Kateřina Valková (kapitánka hostů):  „Myslím si, že dnes to bylo hlavně o servisu a o našem dodržování taktických pokynů. Tím jsme uzavřely první těžký týden a musíme tak pokračovat i dál.“

Zdeněk Pommer (trenér hostů): „Začalo to v úterý ve Frýdku, super. Potom Samková, Sáblíková, potom ve čtvrtek Brno doma, výborná byla i Ester Ledecká, hokejisti a nakonec dnešek... Parádní týden. Dnes velmi dobrý týmový výkon a tak v tom musíme dál pokračovat.“

Vstup do zápasu zvládla lépe Ostrava, která si v průběhu celého setu držela vedení, domácím se podařilo vyrovnat až za stavu 17:17. Hostující tým však opět zabral a do koncovky vstupoval se stavem 19:21. Vedení si dokázal udržet až do konce a vyhrál poměrem 21:25.

Podobný průběh měl i druhý set, ve kterém si Ostrava po celý průběh držela těsné vedení a zakončila ho stejným poměrem jako úvodní set a ujala se tak vedení 2:0.

Totožný průběh mohli diváci vidět i ve třetím setu, kdy se po vyrovnaném začátku Ostrava dostala do vedení, třetí sadu dohrála za stavu 20:25 a zvítězila tak za tři body.

Autor: PhDr. Kateřina Veselá

SKUPINA 7-10:

VOLEJBAL PŘEROV – FÉNIX BRNO

Brňanky začaly v Přerově bez respektu a do koncovky první sady šly se čtyřmi body náskoku. Ovšem koncovku nezvládly, a to se na jejich výkonu podepsalo zejména ve druhém setu. Třetí dějství bylo opět vyrovnané, ale přerovský tým nepřipustil komplikace a proměnil hned první mečbol úspěšným blokem.

č.:125     dne: 17. 2. 2018     v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – Fénix Brno 3:0 (26:24, 25:17, 25:20)

Rozhodčí:  Kostka M., Ostranská T.

Počet diváků: 127

Domácí:  Zatloukalová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van der Meer, Gauthier, libero Šádková. Střídaly: Gogová, Kohoutová, Veselá

Hosté: Krejčířová, Beránková, Kočvarová, Štrychová, P. Pospíšilová, Trávníčková, libera Kulhánková,Kuníková. Střídaly: Šnellyová, Neterdová, Svobodová, A. Pospíšilová

Eva Svobodová (kapitánka domácích): „Po nervózním prvním setu šel náš výkon nahoru. Jsem ráda, že jsme vyhrály za tři body.“

Radim Vlček (trenér domácích): „Dnes mi větší radost než mé svěřenkyně udělala jen Ledecká. Ve  vítězném dnu, když i hokejisté porazili Kanadu, jsme pokračovali, protože máme v týmu dvojnici Evy Samkové. Mančaft se znovu semknul a bojoval. Byl tam patrný rozdíl mezi oběma týmy. Teď se musíme připravit na rozhodující zápas se Šternberkem, který se hraje 1. března.“

Veronika Šnellyová (kapitánka hostů):  „Po vyrovnaném prvním setu se nám nepovedl vstup do druhého, kdy jsme se trápily. Jsem ráda, že ve třetí sadě jsme bojovaly a vývoj zdramatizovaly.“

Zdeněk Janoušek (trenér hostů): „V prvním setu se nám nepodařilo využít nervozitu domácích, když jsme nedotáhli vedení o čtyři body v koncovce. To ovlivnilo průběh druhého setu. Podobný vývoj jako v prvním byl ve třetím setu. Bohužel se nám nedaří dohrát koncovky dobře rozehraných setů.“

Domácí tým poznamenaný dvěma porážkami se v prvním setu hledal. Mladé Brňanky vedly 20:16, ale to jim nestačilo ani na to, aby se probojovaly k setbolu. Odvážným útokem z pipu sice odvrátily první setbol, ale druhý už proměnila Jehlářová útokem středem sítě.

Vývoj druhého dějství se zlomil po technickém odechovém čase, kdy domácí volejbalistky za stavu 8:7 uhrály šestibodovou šňůru. Bodově se prosadila i nahrávačka Zatloukalová, která vtipně ulila míč na »náměstí«. Set zakončila stylově kapitánka Eva Svobodová tvrdým útokem.

Nebojácný výkon brněnského týmu opět zdramatizoval vývoj utkání. Prakticky celý set vedl, jednou dokonce o tři body, ovšem závěr patřil Přerovankám. Ty útočily z pipu, »handy« i hlavního kůlu a dařilo se jim k bodům také chytře využívat bloky soupeřek. Ty jim pomohly i útokem do antény. Při prvním mečbolu postavily domácí volejbalistky neprostupný blok na hlavním kůlu.

Autor: Stanislav Šmidák

TJ SOKOL ŠTERNBERK – PVK OLYMP PRAHA

Po výhrách v Přerově a v Brně nad Fénixem čekal volejbalistky Sokola Šternberk ve 3. kole extraligové nadstavby lídr druhé výkonnostní skupiny Olymp Praha. Hanačky doma v utkání s favoritem znovu sahaly po vítězství, nakonec však popáté v této sezoně padly v tiebreaku a po porážce 2:3 si připsaly alespoň jeden bod.

č.: 126       dne: 17. 2. 2018       v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 2:3 (25:21, 24:26, 27:29, 25:18, 10:15)

Rozhodčí:  Kavala T., Spáčil L.

Počet diváků: 130

Domácí: Nováková, Polášková, Vrabcová, Kotlabová, Karpushyna, Hudylivová, libera Oborná, Janečková. Střídala: Ambrožová.

Hosté:  Černá, Šimáňová, Kurková, Melicharová, Šotkovská, Kalhousová, libera Stavinohová, Pešková. Střídaly: Komárková, Kopecká, Bartošová.

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Je to velká škoda, protože to byl dobře rozehraný zápas, navíc plný krásných a dlouhých výměn. Pro diváky to musel být super volejbal, jen je škoda, že jej v tiebreaku zbytečně zdramatizovali rozhodčí. Děkujeme moc všem fanouškům a zejména bubeníkům za vynikající povzbuzování. “

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Ze všech prohraných tiebreaků v této sezoně mě tento mrzí nejmíň, protože přišel po nejlepším výkonu v celé sezoně. A to i přesto, že nám chyběla ústřední blokařka Dudová i její alternace Hanousková. Vrabcová i Ambrožová se však s novou rolí vyrovnaly nadmíru dobře a celé družstvo příkladně bojovalo od prvního do posledního míče. Pochvalu proto zaslouží všechny hráčky a jediné, co mě mrzí, je koncovka druhého setu, kdy jsme promarnili tři setboly. Jsme ale rádi i za ten jeden další bod do tabulky, jsme teď na úrovni Přerova a o naší účasti v play-off rozhodnou poslední tři kola nadstavby. Ještě bych chtěl poděkovat fanouškům za výbornou kulisu a myslím, že i přes porážku dnes odcházeli spokojeni.“

Simona Kopecká (kapitánka PVK Olymp Praha): „Zápas byl hodně hektický, všechny sety se lámaly až v koncovce a rozhodl až ten pátý. V něm jsme byly od začátku kousek nad soupeřkami a ty se pak už neudržely.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Viděli jsme velice pohledné utkání, ve kterém oba týmy střídaly slabší i silnější okamžiky. První a druhý set jsme si se soupeřem navzájem věnovali, když ten úvodní vyhrál Šternberk i přes šest zkažených servisů a ve druhém jsme zase my utekli ze tří setbolů. Pak se začínalo odznova a v tiebreaku jsme byli šťastnějším týmem.“

Šternberk vstupoval do zápasu povzbuzen dvěma třísetovými výhrami v řadě, ale zase oslaben o dvě ze tří svých blokařek. V úvodu první sady také dlouho prohrával až o pět bodů, ale dokázal při servisu své ukrajinské opory Karpushynové otočit z 12:16 na 19:16 a set následně bez větších obtíží doztrátovat k vítěznému konci.

Ve druhém dějství se těsné vedení přelévalo ze strany na stranu, až přišla další šňůra podání Karpushynové (12:14, 17:14). Koncovka sady pak dlouho připomínala tu předchozí, když se domácí tým postupnými kroky blížil k navýšení svého náskoku. Jenže od stavu 24:21 přišel jeho kolaps, Olymp podpořen servisy Melicharové postupně zlikvidoval všechny tři setboly soupeře a poté dalšími dvěma body v řadě vyrovnal.

Noční můrou pro trenéry byl průběh třetí části duelu. Oba celky pravidelně střídaly série bodových zisků a ztrát, s čímž důsledně začaly už od samotného začátku (1:5, 9:7). Šternberk se pak několikrát dostal do nadějného vedení (14:11, 22:21) i situací, kdy musel dohánět nepříjemnou ztrátu (15:17, 19:21). Za stavu 22:24 si jako první vypracovaly dva setboly Pražanky, ale podobně jako domácí v předchozí hře o ně po třech ztracených výměnách v řadě přišly a možnost ukončit sadu měl pro změnu Sokol. Jenže nakonec to byl pátý proměněný setbol Olympu, jenž rozhodl o výsledku 27:29 a stavu 1:2.

Druhá smolně prohraná koncovka však Hanačky nezlomila a v úvodu čtvrtého dějství to bylo rychle 4:0 a 5:1. Olymp sice bleskově odpověděl (9:12), ale Šternberk si vzápětí vzal vedení zpět (14:12) a tentokrát už je nepustil. Po výsledku 25:18 se šlo do tiebreaku.

Ty Sokolu v této sezoně nejdou a ani pátý pokus pro ně nebyl úspěšný. Pražský celek o svém vítězství a zisku druhého bodu rozhodl prakticky už v úvodu (0:4, 1:6) a soupeře pak nepustil blíže než na rozdíl tří míčů. O jediný větší rozruch se tak ve zkrácené hře postarali už jen nepříliš přesní rozhodčí, když trenérům obou celků udělili za stavu 4:9 za protesty zároveň červené karty.