11.10.2018

Nečekané drama v Prostějově, první výhra Králova Pole a Ostravy

Dnes bylo odehráno kompletní 2. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19. K překvapení se schylovalo v Prostějově, kde domácí hráčky sice vedly 2:0, ale zlepšený výkon hostujícího Olympu, který posílila reprezentační nahrávačka Pavla Šmídová, znamenal, že o vítezi rozhodoval až tie-break. Olomoucké vysokoškolačky si snadno poradily s Frýdkem-Místkem. Hráčky Králova Pole porazily Šternberk a radovaly se z letošního prvního vítězství podobně jako Ostrava, která uspěla na palubovce Přerova. Druhou výhru si připsala Dukla Liberec po vítězství nad VK Brno.

VK UP OLOMOUC - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Pouhý den po pětisetovém utkání Středoevropské ligy MEVZA s maďarským týmem Békéscsabai nastoupily volejbalistky Olomouce opět doma v rámci 2. kola domácí extraligy do zápasu se Sokolem Frýdek-Místek. Vysokoškolačky měly duel zcela pod kontrolou a za pouhou hodinu jej ovládly 3:0.

č.: 7       dne: 11. 10. 2018          v hod.:17:00

VK UP Olomouc – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:14, 25:9, 25:14)

Rozhodčí: Kubinec J., Slezák J.

Počet diváků: 400

Domácí: Dudová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libera Kovářová, Kulová

Hosté: Šípová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, Borovcová, Hadáčková, libera Radivojevičová, Teperová. Střídaly: Šprochová, Grygarová, Vašinová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Celý zápas jsme měly pod kontrolou a předčily jsme soupeře ve všech herních činnostech. Děkujeme skvělým fanouškům za jejich podporu.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Dnes to byl jasný zápas, ve kterém jsme měli neustále navrch. Alespoň nám to umožnilo vyzkoušet si některé herní kombinace. Holky zaslouží pochvalu za daleko koncentrovanější výkon než v předchozích utkáních.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Mrzí nás, že jsme si zkazily dobrý dojem, který jsme udělaly v prvním utkání. Domácímu výkonu z něj jsme se nepřiblížily ani v nejmenším. Trápil nás nepřesný příjem i nahrávka a proti domácím jsme dnes byly bez šancí.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Kvalita Olomouce se projevila v maximální možné míře a my jsme tomu navíc dopomohli přílišným respektem a nekvalitní přihrávkou. Od toho se vše odvíjelo, proti výborné obraně soupeře se se špatným příjmem prosazuje těžko. Šlo poznat, že prostředí Olomouce děvčata trochu svazovalo, a byla to pro ně škola. Zápas nám ukázal, kde musíme v tréninku přitlačit, abychom mohli konkurovat takto kvalitním týmům.“

Olomoucké volejbalistky obměnily den po dvouhodinové bitvě v MEVZA Cupu více než polovinu zahajovací sestavy a už v úvodním setu brzy dokazovaly, kdo je v utkání favoritem. Domácí tým vedl rychle 3:0 a 7:3, a když při servisech Sokolové zvýšil z 9:5 na 14:5, bylo o výsledku prakticky rozhodnuto. Skóre se nakonec zastavilo na výsledku 25:14.

Jestliže úvodní sada přinesla jednoznačný průběh, ta druhá byla doslova demolicí hostujícího družstva. Načala to už šňůra podání olomoucké kapitánky Dudové, po níž to bylo 8:1, a Frýdek-Místek se tentokrát nedostal ani přes desetibodovou hranici - 25:9.

Nejvyrovnanější, alespoň zpočátku, tak byl třetí set utkání. Sokol se v něm držel až do stavu 11:10, jenže následné bodové série univerzity přinesly konečné skóre 25:14. Olomoučanky tak i podruhé zvládly ligový zápas bez ztráty setu.

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Volejbalistky Králova Pole ani Šternberka v úvodním extraligovém kole nezakončily svá premiérová vystoupení výhrou, a tak oba týmy ve čtvrtek v hale na Vodově naskočily do zápasu s jasným cílem: zabojovat ze všech sil o první vítězství sezóny. A o zisku tří extraligových bodů bylo v Brně rozhodnuto velmi rychle, domácí hráčky totiž zdolaly Šternberk za 64 minut 3:0 na sety.

č.: 10     dne: 11. 10. 2018      v hod.: 18:00

VK Královo Pole – Šternberk 3:0 (25:19, 25:16, 25:16)

Rozhodčí: Peloušek J., Trumpeš D.

Počet diváků: 200

Domácí: Šloufová, Skiba, Podhrázká, Fricano, Meidlová, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Kvapilová, Pavlíková, Vaďurová

Hosté: Ticháčková, Ambrožová, Hudylivová, Kotlabová, Schandlová, Kneiflová, libero Kaňková. Střídaly: Oborná L., Oborná B., Zemánková

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Jsem moc ráda, že jsme vyhrály a tři body jsou doma. Myslím, že to celý náš tým posune dál.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Je skvělé, že máme první extraligové body. Škoda toho minulého týdne, ale to už se změnit nedá. Dnes jsme předvedli výrazně lepší hru s méně chybami, byli jsme víc soustředění a nezalekli jsme se ve třetím setu ani stavu 4:10, takže je to o hodně lepší.“

Eliška Ticháčková (kapitánka Šternberk): „Dnes jsme nehrály dobře a udělaly jsme velké množství chyb. Soupeř do toho dobře odservíroval a zatlačil nás a my jsme se potom trápily. Byly chvilky, kdy se nám začalo dařit, ale pak jsme zase upadly do našeho stereotypu.“

Vladimír Sirvoň (trenér Šternberk): „Dnešní zápas jsme odehráli špatně, škoda, že jsme nehráli aspoň tak, jako minule proti Přerovu. To by byl náš herní projev o hodně lepší.“

Domácí hráčky naskočily do zápasu vedením 3:0 a ze svých rukou ho už do konce první sady nepustily. Šternberk se snažil dotahovat, ale Královo Pole svůj náskok postupně ještě navyšovalo (6:2, 17:10), a bez problémů tak zamířilo až k šesti setbolům (24:18). Hned ten první sice Brno nevyužilo, následující setbol už ale přesným blokem Lenky Podhrázké proměnil domácí tým v zisk úvodní sady.

Druhé dějství tak jednoznačný průběh nemělo a hostující držely s královopolskými hráčkami dlouho srovnaný krok (10:10). Stav se lámal za stavu 14:14, kdy Šternberk udělal několik chyb, následně přidala eso domácí Taylor Fricano a rázem z toho bylo brněnské vedení 17:14. Královo Pole to nakoplo – hráčky zpřesnily hru i útok a Šternberk už k ničemu nepustily. Závěr setu odservírovala výborně brněnská kapitánka Klára Vyklická, sadu navíc zakončila esem na 25:16.

Hostující hráčky se nevzdaly a ve třetí sadě si vytvořily čtyřbodový náskok (2:6), po kterém bral domácí kouč Tomáš Samsely oddechový čas. Šternberk to nezastavilo a své vedení ještě navýšil na 4:10. Tlak hostujících ale zastavila bodová šňůra při podání Pavly Meidlové (10:10) – Královo Pole nejenom vyrovnalo, ale i převzalo otěže zpátky pro sebe (17:12). O vítězi setu i celého utkání tak bylo prakticky rozhodnuto, a tak si po výhře 25:16 připsaly tři extraligové body na svoje konto hráčky Králova Pole.

Autor: Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – VK BRNO

V úvodním domácím zápase hostila v druhém kole EX-Ž domácí VK Dukla Liberec tým VK Brno. Všechny sety vyrovnaného zápasu se rozhodovaly v koncovkách, třikrát v nich zvítězil domácí tým a to rozhodlo o jeho vítězství 3:1.

č.: 6      dne: 11. 10. 2018        v hod.:18.00

VK Dukla Liberec -  VK Brno 3:1 (26:24, 25:20, 22:25, 25:17)

Rozhodčí: Krtička J., Buchar T.

Počet diváků: 330

Domácí: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Holubcová

Hosté: Boulová, Pospíšilová P., Beránková, Přibylová, Janečková, Pospíšilová, libero Chlumská.  Střídaly: Nováková, Pospíšilová A.

Laura Holubcová (kapitánka domácích): „Zápas jsme úspěšně zvládly. Víme, v čem se můžeme zlepšit. Vítězství potřebujeme potvrdit v sobotu ve Šternberku.“

Libor Gálík (trenér domácích): „Čekali jsme těžký zápas a svými chybami, hlavně na servisu, jsme to potvrdili. Nakonec jsou to vydřené tři body.“

Soňa Nováková (kapitánka hostů): „Těší nás, že jsme hrály vyrovnané utkání, bohužel pro nás, v koncovkách setů byly úspěšnější domácí hráčky.“

Martin Gerža (trenér hostů): „Pozitivem pro nás byla zvládnutá koncovka třetího setu, jinak hra obou týmů vykazovala chyby začínající sezóny.“

Všechny čtyři sety se odehrály podle stejného scénáře. Naprosto vyrovnaný průběh. O výsledku se, s výjimkou čtvrtého setu, rozhodovalo vždy v koncovce. Domácí tým byl o něco jistější na podání, obětavější v poli a vyprodukoval méně chyb v koncovkách setů a zaslouženě tak zvítězil.

Autor: Jindřich Martinec

VK PROSTĚJOV – PVK OLYMP PRAHA

Střetnutí 2. kola UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 mezi Prostějovem a Olympem Praha směřovalo k suverénnímu triumfu báječně rozjetých domácích volejbalistek. Ty však neudržely svůj kvalitní výkon, naopak hostující děvčata se od třetí sady výrazně zlepšila a původně hladký zápas nakonec dospěl až do tiebreaku. V něm družstvo VK vydřelo nejtěsnější výhru, za kterou bralo dva body do tabulky, zatímco soupeřky dostaly aspoň jednobodovou odměnu.

č.: 8    dne: 11. 10. 2018    v hod.: 17.00

VK Prostějov – PVK Olymp Praha 3:2 (25:11, 25:16, 21:25, 22:25, 15:13)

Rozhodčí: Kavala T., Spáčil L.

Počet diváků: 350

Domácí: Polášková, Rutarová, Horká, Kojdová, Kozmík, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Šmídová, Toufarová, Bezhandolska, Nová

Hosté: Cihlářová, Staňková, Vojíková, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero Stavinohová. Střídaly: Šmídová (roz. Vincourová), Yakushina, Bartecká

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Já si myslím, že to bylo utkání na hodně slušné úrovni. Dva sety jsme odehrály skvěle, ale pak byl problém, že jsme přestaly tlačit servisem a kvalitní nahrávačka hostů začala dobře rozhazovat jejich zpřesněný příjem. I když jsme ztratily vedení 2:0, nešlo o žádný velký výpadek jako v přípravě, spíš chyběl pořádný důraz. A soupeřky šly dost nahoru. Nakonec můžeme být určitě rády za dva body, které jsme si vydřely.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Do zápasu jsme vstoupili velice dobře hlavně obranou jak na síti, tak v poli. Tím jsme drželi útok Olympu v prvních dvou setech na hodně nízké úspěšnosti a měli jasně navrch. Potom se soupeř rozehrál i naší zásluhou, neboť jsme přestali být důrazní ve všech činnostech, přestali tolik tlačit, naopak začali víc chybovat. Nejvíc dolů šla kvalita našeho podání i útoku, servírovali jsme slabě a zakončovali někdy až naivně. Hostujícímu týmu pomohla na nahrávce Pavla Vincourová, průběh se vyrovnal. A ztratili jsme těsnější koncovky třetí i čtvrté sady. Já si cením toho, že v tiebreaku holky zabojovaly, dokázaly se opět herně zlepšit a dosáhnout na domácí vítězství. Zdůrazňoval jsem jim, ať stále jdou nebojácně za výhrou, a přes problémy si poradily alespoň k výsledku 3:2.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Náš první zápas venku jsme začaly dost nervózně a nehrály dobře, úvodní set byl vyloženě špatný. Během druhé sady jsme si víc zvykaly na zdejší prostředí, pomalu se lepšily. A třetí i čtvrtý set už byly z naší strany super, výkon šel hodně nahoru. Ani tiebreak jsme neodehrály nijak zle, ale v jednom postavení nám soupeřky utekly na rozdíl dvou tří bodů a tuhle ztrátu jsme už nedotáhly. Přesto celkově dobré utkání, bod z Prostějova určitě bereme.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Zhodnotím to jako fotbalový kouč, na dva poločasy. Ten úvodní se nám hrubě nepodařil a největší příčinu vidím v tom, že na nás pořád doléhá ztráta první nahrávačky Kačky Valkové. Od začátku dnes šla na tento post Anetka Cihlářová, ale nic se nám nedařilo a dva sety jsme hráli vyloženě špatně. Od třetího už nám hodně pomohla pondělní posila Pája Vincourová, se kterou se sice holky zprvu hledaly, ovšem postupně šel výkon celého týmu nahoru. Holky nesložily zbraně, stejně jako v přípravě bojovaly a zbytek zápasu odehrály velice dobře. Určité výhrady mám k tiebreaku, celkově však jsem spokojen i s porážkou 2:3. Bod z Prostějova se počítá a věřím, že nás povzbudí do dalších utkání.“

Vynikající start měly Hanačky do čtvrtečního duelu. Až to v zahajovací sadě vypadalo, že v hale Sportcentra DDM dál válí mezinárodně složený ansámbl plný zahraničních hvězd. I nově přebudovaný tým vékáčka však soupeřky od prvních výměn nemilosrdně demoloval veskrze kvalitním výkonem, když se mu dařily naprosto všechny herní činnosti. Počínaje servisem přes přihrávku, mezihru, nahrávku a útok až po obranu. Včetně mnoha pěkných smečí nebo působivých bloků. Naopak Pražankám nešlo vůbec nic, jejich ztráta neustále rostla. Až málem došlo na jednociferné skóre – 25:11!

Vyrovnaný úvod druhé části (3:3) napovídal, že další průběh mače nemusí být už tak jednoznačný. Což se potvrdilo, ale jen částečně. Plejerky Olympu přestaly chybovat natolik extrémně, ovšem pořád se nacházely pod značným tlakem dobré prostějovské hry. Úřadující mistryně republiky se naplno rozjely opět od stavu 7:6, aby za několik minut šňůrou povedených prvků utekly na 13:7, posléze až 17:9. Tři stovky věrných fanoušků aplaudovaly naprosté dominanci svého družstva, jenž trestal každé zaváhání PVK. Hostující hráčky se ještě chytily dílčí korekcí (18:13), nicméně v koncovce znovu odpadly – 25:16.

Dramatičtější zápletka nastala teprve zkraje třetího dějství. Pražský výběr zpřesnil příjem, zlepšil i ostatní činnosti a rázem začal vedoucímu kolektivu zatápět (2:4). Petrášovy svěřenkyně totiž vyráběly hrubky včetně nevynucených (zejména na podání), které předtím nedělaly. Mírně ztrácely do stavu 9:10, kdy zase přidaly plyn a pomohly si defenzivou na síti. Rychle bylo otočeno na 12:10 + 14:11, leč rozhodnutí tenhle moment neznamenal. Olymp zvedala čerstvá posila Vincourová, někdejší Agelka, a ženy VK znejistěly (17:16, 18:19). Rozpoutal se velký boj o každý míč, favoritkám chybělo důraznější zakončení. Klíčový dopad pak měly čtyři hostující body za sebou v úplném závěru z 20:20 na 20:24, jež bitvu poslaly vstříc pokračování – 21:25.

Hanáckým divám z útlumu nepomohl ani lepší vstup do čtvrtého dílu (3:1), neboť vzápětí je protivnice potrápily servisem i bloky (3:6). Jenže zničehonic se vývoj znova naprosto změnil. Účinně zapodávala Rutarová, celému mančaftu Prostějova skvěle vyšlo šest výměn v řadě a série na 9:6 poslala Horkou a spol. do výhody. Nikoliv nadlouho, houpačka vynesla poté nahoru bojující soupeřky (12:9 – 12:12, 13:14). Podle stejného scénáře nahoru – dolů se jelo i nadále, přičemž domácí volejbalistky neudržely nervy ani techniku při vedení 19:18. Viditelně klidnější Mitáčovy ovečky zvrátily na 19:22 a náskok už navzdory chvilkovému snížení (22:23) uhájily – 22:25.

Šlo se tedy do tiebreaku, v němž přetahovaná gradovala. Družstvo v modrém zažehnalo nový výpadek (1:0, 1:3, 3:3), na červeně oděné hráčky sedla horší pasáž pro změnu o pár minut později (4:5 – 7:5). Po téhle definitivně poslední obrátce nedokázaly Olympačky položit balón útokem, ale zato vystřihly pět bodových bloků, když se obhájkyně titulu rovněž trápily ofenzivně. Mnohokrát zakončovaly na odskočení do většího rozdílu, leč marně, a tak při oboustranně dominujících obranách došlo k téměř infarktovému rozuzlení. Od skóre 11:10 si domácí skvadra vypracovala tři mečboly (14:11), aby proměnila až ten třetí – 15:13 a 3:2!

Autor: Marek Sonnevend

VOLEJBAL PŘEROV – TJ OSTRAVA

Oba týmy začaly opatrně a tomu také odpovídala kvalita volejbalu.  První se nervozity zbavil hostující celek a zvládnutá koncovka první sady přinesla do jeho řad větší klid. Domácí volejbalistky se potýkaly s velkým množstvím chyb, zejména na servisu a nešla jim ani přihrávka. Naději na prodloužení utkání zhatily znovu nevynucené chyby Přerova a hostující tým po zásluze bral tři body.

č.: 9       dne: 11. 10. 2018      v hod.:18:00

Volejbal Přerov – TJ Ostrava 0:3 (21:25, 16:25, 22:25)

Rozhodčí: Kostka M., Ištvanech M.

Počet diváků: 165

Domácí: Zatloukalová, Shapaval, Vander Meer, Svobodová, Kohoutová, Person, libero Vaňková. Střídaly: Měrková, Jurášová, Jehlářová

Hosté: Lukáčová, Nečasová, Makauskaite, Diatková, Zedníková, Zemanová, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Žolnerčíková

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): Udělaly jsme dnes hodně chyb. Nedávaly jsme servis a nedařilo se nám na přihrávce. Srážely nás vlastní série chyb a ty právě dnes rozhodly.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři k vítězství. Dnes rozhodly dva momenty. V prvním setu jsme se dostali do vedení 12:10 a po třech chybách jsme rázem prohrávali. Začala se k nám vkrádat nejistota. Soupeřky naopak byly lepší v dohrávaných balonech. Když jsme se mohli zvednout, sami jsme se o tuto šanci chybami připravili. Zatím hrajeme dobře na trénincích, ale teď se připravíme na Olymp a zkusíme ho potrápit. Těší mě zájem lidí, kterým příště chceme nabídnout lepší volejbal.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsme rády, že jsme tu dnes vyhrály za tři body. Dařilo se nám v útoku a soupeř nám pomohl zejména chybami na servisu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Předvedli jsme velmi koncentrovaný výkon. Dobře jsme servírovali a také přihrávali. Byli jsme agresivnější. Malý výpadek přišel ve třetím setu, ale dohráli jsme koncovku. Teď už se zaměříme na sobotní utkání s KP Brno.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy opatrně a vyrovnané skóre vydrželo až do jeho poloviny. To se do vedení 12:10 dostaly Přerovanky, ale záhy o něj přišly. Rozhodující byla pětibodová šňůra hostujícího družstva, které otočilo z 12:13 na 17:13. Na vině byly tři domácí útoky do autu a jeden vytlučený blok.  Ještě v závěru se přerovské ženy dotáhly na bod - 20:21, ale koncovku nezvládly. Po krátké nahrávce útočily do sítě a zbytečný dotek sítě kapitánky znamenaly setbol. Proměnila ho Makauskaite.

To se odrazilo na výkony přerovských hráček od začátku druhého dějství. Pustily Ostravu do bodového trháku, jenže vždy, když se vrátily do hry, a snížily na rozdíl jediného bodu, srazily se nevynucenými chybami. Od stavu 15:17 pak uhrály jediný bod, který zařídila Svobodová.

Třetí set se tahal až do stavu 10:10. Potom čtyřbodová série dostala do sedla Ostravanky, které zvýšily postupně až na 18:13. Pak zabojovaly domácí ženy, Shapaval udržela servis bez chyb a bylo vyrovnáno. V koncovce však při skóre 22:22 neviděl ani jeden rozhodčí evidentní teč a přes protesty domácího trenéra i diváků přiznali bod hostům. Rozhozený domácí tým už nenašel sílu vzdorovat a podlehl 22:25.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek