17.1.2019

Olymp překvapil v Liberci a veze zaslouženě do Prahy všechny body

Dnešní 16. kolo zahájilo UNIQA volejbalovou extraligu žen 2018/19 v letošním roce. Liberec doma překvapivě nestačil na dobře hrající Olymp, stejně jako Královo Pole na favorizovanou Olomouc. Ostrava se výhrou nad Frýdkem-Místkem posunula z posledního místa tabulky, na které se po dnešní prohře s Brnem propadl Šternberk. Přerovu se nepodařilo dobře rozehrané sety dovést do vítězného konce a všechny body si tak odváží Prostějov.

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK BRNO

Po téměř měsíční pauze se opět rozběhl letošní ročník extraligy volejbalistek. V jeho 16. kole přivítal Sokol Šternberk nováčka soutěže VK Brno. Domácí tým hrál o zachování reálné naděje na účast v play-off, dva sety držel s favorizovanými hosty krok, ale nakonec jim podlehl hladce 0:3.

č.: 78          dne: 17 .1. 2019                v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk – VK Brno 0:3 (22:25, 19:25, 12:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Peloušek J.

Počet diváků: 110

Domácí: Mircheva, Schvanska, Kneiflová, Kotlabová, Dedíková, Dias Godoi, libero Kaňková. Střídaly: Hudylivová, Schandlová, Oborná, Zemánková

Hosté: Sklenářová, Boulová, Nováková, Janečková, Kuželová, Matuszková-Rossi, libero Chlumská. Střídala: Pospíšilová A.

Monika Dedíková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Nehrály jsme špatný volejbal, ale v důležitých momentech nás vždy srazilo několik nevynucených chyb za sebou. Třetí set už byl z naší strany odevzdaný. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „První a druhý set měl z naší strany dobrou úroveň, jen jsme je nedotáhli do úspěšného konce. Vůbec nám nevycházel útok středem, pokud dobře počítám, tak z jednadvaceti pokusů jsme složili pouze tři. To byl jeden z rozhodujících faktorů.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Řekla bych, že rozhodl první set, který byl vyrovnaný a těžký až do koncovky. My jsme se v něm chytly, což bylo dobře, protože Šternberk jde nahoru. S výjimkou třetího setu jsme si dnes docela zahrály.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Jsem rád za tři body, protože domácí posílili a chtějí se vyhnout baráži. Bez ohledu na to však náš dnešní výkon nesnesl měřítko. Příště se musíme vyvarovat dětských a nesmyslných chyb, jinak se nám to v dalších zápasech vymstí.“

Šternberk nasadil do zápasu a hned do základní sestavy dvě ukrajinské posily „last minute“, nahrávačku a smečařku. To v hostujícím kádru prošpikovaném současnými a především bývalými reprezentantkami se objevila hned trojice někdejších volejbalistek Sokola včetně kapitánky Novákové. V úvodu prvního dějství měly mírně navrch domácí hráčky, ale za stavu 12:12 se podání ujala hostující Boulová a rázem to bylo 12:16. Bojovné Šternberanky ještě otočily při servisu Kotlabové na 18:17, poslední výměny ale patřily zkušenějšímu Brnu, které si připsalo důležitou výhru 25:22.

Začátek druhé sady přinesl přetahovanou o každý bod, teprve od stavu 8:8 odskočily „šelmy“ jako první o dva body. Přestože to není velký náskok, ukázal se nakonec jako rozhodující. Sokol už ani jednou skóre nedokázal dorovnat, i když se několikrát těsně dotáhl (12:16, 16:18), a nakonec z toho byla ztráta setu poměrem 19:25.

Dvě nadějně rozehrané a nakonec ztracené bitvy domácí hráčky poznamenaly a v úvodu třetí části to bylo rychle 3:0 pro Brno. Šternberk ještě vyrovnal na 5:5, definitivní zlom v zápasu ale přišel od stavu 10:12 při sérii zkrácených servisů Sklenářové, po níž to bylo už 10:21. Set a celý zápas navíc dopodávala Boulová a po její šňůře se skóre zastavilo na nelichotivém výsledku 12:25.

VK KRÁLOVO POLE – VK UP OLOMOUC

Ve čtvrtek se po delší pauze znovu rozjela nejvyšší volejbalová soutěž žen a v jejím 16. kole zavítal na palubovku Králova Pole aktuální lídr tabulky Olomouc. Hostující hráčky v Brně potvrdily roli favoritek a vítězstvím 0:3 na sety prodloužily svou dosavadní neporazitelnost v této sezóně o další zápas.

č.: 79       dne: 17 .1. 2019        v hod.: 18:00

VK Královo Pole – VK UP Olomouc 0:3 (13:25, 14:25, 14:25)

Rozhodčí: Nedbálek A., Spáčil L.

Počet diváků: 100

Domácí: Nichol, Skiba, Kvapilová, Fricano, Meidlová, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Pavlíková, Kopáčová, Šloufová, Podhrázká

Hosté: Dudová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová.

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Náš dnešní soupeř byl zkušenější a přehrál nás, my jsme bohužel vyprodukovaly mimo jiné řadu chyb na příjmu.

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Dnešní zápas jsme použili trošku jako přípravu na sobotu, a hlavně máme za sebou těžký kondiční blok, ale hlavní problém byly jednoduché věci. Olomouc byla po celý zápas lepší a nedala nám šanci, nicméně my nezvládáme právě jednoduché věci, které se týkají např. nepřesných nahrávek z pole nebo nepřesných balónů zadarmo. A to je pro mě největší problém.“

Katarina Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Dnešní utkání jsme měly v každém setu pod kontrolou a vynikaly jsme ve všech herních činnostech. Zaslouženě vezeme domů tři body.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Kromě začátku druhého a třetího setu jsme dnes měli pořád bezpečný náskok a zápasem jsme prošli bez větších komplikací. “

Olomouc se v první sadě ujala na začátku vedení 4:6 a po celý set už ho z rukou nepustila. Náskok postupně Hanačky navýšily až na rozdíl 10 bodů (11:21), a první set tak uhrály v hale na Vodově s přehledem za 19 minut (13:25).

Do druhého dějství sice vstoupily lépe domácí volejbalistky (4:1), na podání Olomouce se pak ale postavila Veronika Trnková a skóre otočila na stranu svého týmu (4:7). Hostující hráčky už potom nezaváhaly a pokračovaly ve své hře z první sady. Královo Pole se naopak marně snažilo dostat přes kvalitní olomouckou obranu (10:16) a svěřenkyně Jiřího Teplého pohodlně dokráčely i k zisku druhého setu, tentokrát poměrem 14:25.

Třetí set byl sice v úvodu srovnaný, pak to ale byl znovu hostující tým, který soupeřkám výrazněji odskočil (5:13) – na servisu k tomu dopomohla Andrea Kossányiová. Domácí hráčky ani tentokrát odpovědět nedokázaly (7:17) a Olomouc si z Brna po vítězství 14:25 ve třetí sadě zaslouženě odvezla tři extraligové body.

Autor: Barbora Mertová

VOLEJBAL PŘEROV – VK PROSTĚJOV

Utkání po delší herní pauze bylo plné nepřesností. I když přerovské volejbalistky v každém setu vedly o čtyři až pět bodů, nedokázaly se vyvarovat sérií chyb a zejména v koncovkách setů ztrácely odvahu na důraznější zakončení. Nakonec hostům k výhře „pomohl“ domácí trenér Radim Vlček, jemuž hlavní rozhodčí Vachutka udělil za stavu 24:24 ve třetím setu červenou kartu za opakovanou kritiku, což znamenalo bod pro hosty a mečbol. Ten proměnily prostějovské ženy úspěšným blokem.

č.: 80        dne: 17. 1. 2019           v hod.:18:00

Volejbal Přerov – VK Prostějov 0:3 (19:25, 19:25, 24:26)

Rozhodčí: Vachutka M., Slezák J.

Počet diváků: 258

Domácí: Zatloukalová, Vander Meer, Jehlářová, Měrková, Svobodová, Person, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Šádková

Hosté: Nová, Kozmík, Horká, Kojdová, Bezhandolská, Šmídová, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Dvořáčková

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „My bychom asi potřebovaly, aby se sety hrály do 18 bodů. Vždycky jsme vedly, ale pak jsme dělaly chyby. V koncovce setů nám určitě scházela odvaha.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Neodehráli jsme špatný zápas. Ale v důležitých momentech zejména v druhém setu jsme soupeřkám pomohli vlastními chybami. Zkušenější Prostějovanky toho využily a zvládly celý zápas lépe. Je mi líto, že to musím říct, ale výkon hlavního rozhodčího byl tristní. Možná by se mělo uvažovat o tom, aby se zrušil v pravidlech »dvoják«.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Odehrály jsme dobrý zápas. A jsme rády za tříbodové vítězství. Byly jsme lepší v útočné fázi, a to rozhodlo.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Jsme rádi, že jsme po herní pauze dokázali vyhrát 3:0. Je pravda, že domácí hráčky v úvodech setů vždy vedly. Jenže my jsme celkově zlepšenou hrou a dobrou obranou zápas zvládli.“

Přerovanky si v úvodu střetnutí vypracovaly čtyřbodové vedení – 8:4, ale hostující tým se postupně rozehrával. Nahrávačka Šmídová se sice potýkala s čistotou svých nahrávek, ale dokázala v první sadě nachytat domácí defenzívu celkem třikrát, když jim přehrála míč na druhou »přes«. Od stavu 11:11 už Prostějov soka do vedení nepustil. Závěr setu odehrál v pohodě a proměnil první setbol.

V druhém setu slavily úspěch zejména obranné činnosti, když body naskakovaly za úspěšné bloky. Domácí volejbalistky měly tentokrát náskok pěti míčů – 14:9. Ovšem nečisté nahrávky Šmídové rozhodčí Vachutka od stavu 17:13 asi neviděl. Přerovanky pak v této fázi »vyrobily tradiční« řadu chyb a mohly je mrzet zejména nepřesné příjmy míčů »zadarmo«. Trenér Vlček se to snažil zastavit oddechovým časem, ale ani to nepomohlo. Smůlu dokumentoval vytlučený blok Evou Svobodovou, ovšem míč směřující do těsného autu jí bohužel spadl na nohu. Jeden setbol se podařilo odvrátit, ale druhý už ne – 0:2.

Třetí set přinesl nejdramatičtější koncovku. V ní naopak hrály prim přerovské ženy. Otočily skóre s 16:21 na 22:21 a propracovaly se i k setbolu - 24:23.  Prostějov srovnal krok a další kritika rozhodčího ze strany kouče Radima Vlčka, který už měl žlutou kartu, vedla ke kartě červené, a tím pádem i k bodu pro hosty.  Nabídnutý mečbol Prostějov využil dobře sestaveným blokem na středu sítě.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Po delší pauze, vyplněné kvalifikací o ME, se v 16. kole UNIQA volejbalové extraligy žen utkala v derby družstva, která bojují o osmé místo. Domácím volejbalové prázdniny prospěly více a vítězstvím si výrazně řekli o účast v „osmičce“.

č.: 77     dne: 17. 1. 2019      v hod.: 18:00

TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:10, 25:18, 22:25, 25:15)

Rozhodčí: Kostka M., Kubinec J.

Počet diváků: 150

Domácí: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Žolnerčíková, libera Chevalierová, Červenková. Střídaly: Zedníková, Faltínová, Sedláčková, Lukáčová

Hosté: Pavelková, Hadáčková, Šnellyová, Borovcová, Mitrega, Šípová, libero Radivojevičová. Střídaly: Vašinová, Šprochová, Grygarová

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dneska jsme měly zápas, až na třetí set, kdy jsme polevily v koncentraci a soupeř se zlepšil v obraně, pod kontrolou. Zasloužené tři body.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeře jsme zatlačili v domácím prostředí. Ve všech setech jsme si vytvořili náskok kvalitní obranou a servisem. Holkám chci poděkovat za přístup a jedeme dál!“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Utkání jsme nezvládly hlavně v hlavách. Říkaly jsme si, že musíme, ale neudělaly jsme pro to maximum. Hrály jsme křečovitě, a když jsme se na soupeře dotáhly, tak jsme pokazily servis. „Osmičku“ ještě můžeme uhrát, ale musíme předvést jiný výkon.“

Domácí hráčky do prvního zápasu letošního roku vstoupily pravou nohou. Hned od počátku prvního setu si nad soupeřkami z Frýdku-Místku vytvořily náskok a nepovolily jim přiblížit se na dostřel (6:1, 16:6, 22:9).

Sokolky se hladce prohraným prvním setem nenechaly znervóznit a v další sadě daly o sobě vědět hned na počátku (2:5, 4:8). Domácí kouč si za stavu 9:12 vyžádal oddechový čas a po něm se Ostravanky vrátily do hry při servisu Kašparové (14:12). Až dokonce setu již hosty nepustily do vedení a také druhý set s přehledem získaly na svou stranu (17:14, 18:15, 21:17, 24:17).

Třetí set se zpočátku vyvíjel lépe pro ostravské hráčky (6:1, 7:3, 13:6, 14:8) a vypadalo to, že zápas směřuje rychle ke konci. Hráčky Frýdku však využily toho, že se domácí tým nechal ukolébat vidinou vítězství a dokázaly stáhnout náskok (14:11) a byť Ostravanky ještě odskočily na 16:11, tak poté osmibodovou sérií při servisu ostravské odchovankyně Šípové převážil Frýdek misky vah na svou stranu (16:19) a náskok si udržel až do konce setu.

Ve čtvrtém setu vstoupila opět lépe do hry Ostrava (5:2, 6:3, 8:6) a opět při servisu Kašparové utekla na 13:6. Poté již domácí tým jen navyšoval náskok a s přehledem set i utkání dotáhl do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

Domácí tým potvrdil roli favorita pouze v prvním setu, kdy na hřišti dominoval ve všech herních činnostech. Od druhého setu se role zcela obrátily a hostující celek začal velmi dobře podávat, zlepšil se na příjmu a v celé obranné činnosti. Domácím navíc přestaly hrát smečařky, byly málo efektivní v útoku. Čtvrtý set byl nejvyrovnanější, domácí tým si vypracoval až čtyřbodový náskok ale v koncovce opět selhal v efektivitě útočné činnosti. PVK Olymp tak slavil zasloužené vítězství.

č.: 76       dne: 17. 1. 2019           v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 1:3 (25:18, 19:25, 18:25, 23:25)

Rozhodčí: Buchar T., Dušek P.

Počet diváků: 326

Domácí: Candráková, Kopecká, Veselá, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Šustrová, Mikšíková, Vrábelová

Hosté: Kalhousová, Staňková, Šimáňová, Komárková, Vojíková, Šmídová, libero Stavinohová. Střídala: Černá

Laura Holubcová (kapitánka Dukla Liberec): „Soupeř byl na nás dobře připravený a my jsme hrály naši hru pouze jeden set. Potom jsme už byly tím horším týmem a zaslouženě jsme prohrály.“

Libor Gálík (trenér Dukla Liberec): „Do stavu 6:1 v druhém setu jsme hráli dobře, potom už to byl z naší strany velmi špatný výkon.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp): „Jsme rádi, že po delší pauze se nám podařilo odehrát kvalitní zápas a posílit naše šance na první čtyřku.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp): „Zápas to byl pro nás těžký, potřebovali jsme v boji o první čtyřku vyhrát a to se nám nakonec podařilo.“

Domácí tým měl od začátku prvního setu převahu, přehrával hosty ve všech herních činnostech, byl vynikající na podání i přihrávce, tvrdě a přesně útočil, 25:18.

Hra domácího týmu se od stavu 6:1 v druhé setu zcela rozpadla a na palubovce dominoval zbytek setu a set následující hostující tým. Výborně podával a přihrával, zlepšil se v obraně a tvrdě útočil. Domácímu týmu v této části utkání zcela odpadly všechny smečařky a i v ostatních herních činnostech zaostával za hostujícími hráčkami.

Čtvrtý set byl nejvyrovnanější, oba týmy se přetahovaly o každý míč až do stavu 16:16. Pak domácí odskočily o tři body a už to vypadalo, že zápas se bude rozhodovat v pátém setu. Hráčky Olympu ale zabojovaly a vcelku bez větších problému dovedly zápas do vítězného konce, 23:25.

Autor: Jindřich Martinec