2.4.2017

Prostějov, Olomouc i Ostrava slaví vedení 2:0, Královo Pole po obratu srovnalo sérii

Druhými zápasy čtvrtfinálové série UNIQA extraligy žen dnes pokračovala vyřazovací část české nejvyšší soutěže. Z vítězství se, stejně jako v sobotu, radovaly hráčky Prostějova, Olomouce i Ostravy. Všechny týmy první trojice ex. tabulky po základní části neztatily ani dnes jediný set. Nejvyrovnanějším zápasem byl druhý souboj pražského Olympu a brněnského Králova Pole. Ten dospěl až do tiebreaku, který lépe zvládl brněnský celek a srovnal tak sérii na 1:1.

VK AGEL PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV

Z hrušky dolů, musí zavelet v táboře volejbalistek VK Prostějov. Nedokázaly totiž zopakovat pohodový vstup do play off UNIQA extraligy žen ČR 2016/17 a ve druhém utkání čtvrtfinálové série byl Přerov dost blízko urvání minimálně jednoho setu. Na špatný nedělní výkon sice AGEL ve vlastní hale výsledkově nedoplatil, ale těsné skóre je pro něj varováním před pokračováním vzájemných bojů vyřazovací fáze ve městě nad Bečvou.

č.: 109 dne: 2.4.2017 v hod.: 17.00

VK AGEL Prostějov – Volejbal Přerov 3:0 (25:23, 25:22, 25:16)

Rozhodčí: Vachutka M., Zimmermann T.

Počet diváků: 300

Stav série: 2:0

Domácí: Emonts, Cruz, Rodriguez, Gambová, Herelová, Hindriksen, libero: Kovářová. Střídala: Tinklová.

Hosté: Gálíková, K. Kohoutová, Svobodová, L. Kohoutová, Jehlářová, Ticháčková, libero: Šádková. Střídaly: Stavinohová, Zatloukalová, Dostálíková.

Mareike Hindriksen (kapitánka VK AGEL Prostějov): „My jsme dnes hrály hůř než v sobotu, Přerov naopak lépe. Hodně nám nešla přihrávka a od toho se odvíjely další časté chyby. Zlepšení nastalo až během třetího setu.“

Miroslav Čada (trenér VK AGEL Prostějov): „Náš dnešní výkon byl slabý. Od začátku jsme špatně bránili, k tomu se postupně přidaly zbytečné chyby při řešení jednoduchých věcí v mezihře a vítězství tři nula prakticky zachránila Bára Gambová. Bylo tam hodně hrubek, měli jsme špatnou přihrávku i defenzivu zejména proti Evě Svobodové. A celkově šlo o varování, že takhle hrát určitě nemůžeme.“

Eliška Ticháčková (kapitánka Volejbal Přerov): „Podaly jsme mnohem lepší výkon než včera, bojovaly jsme a dokázaly se Prostějovu v některých momentech i vyrovnat. V koncovkách se ale ukázala větší zkušenost soupeře.“

Libor Gálík (trenér Volejbal Přerov): „Dneska to Prostějov asi malinko podcenil po včerejším jasném zápase. My jsme dobře dodržovali taktiku a jednu, možná i dvě sady mohli získat. Koncovky jsme si však pokazili vlastními chybami. Přesto se mi náš výkon celkově líbil, jen škoda toho výsledku nula tři.“

Na rozdíl od soboty si domácí tým pohlídal úvod střetnutí a bleskově utekl na 8:2. O chvilku později ale přišla na servis L. Kohoutová, rozhodila favorita na přihrávce a rázem bylo téměř srovnáno (9:7). Vzápětí vzrostl rozdíl ve skóre zpět (12:7), nicméně chybující Agelky měly k optimálnímu výkonu daleko. A dobře podávající i celkově vzdorující soupeř s nimi držel ve zbytku vstupní sady krok, před koncovkou dokonce potrestal sérii minel překvapivým vyrovnáním z 21:16 na 22:22! Hrozící šok vékáčko zažehnalo teprve zvládnutým závěrem – 25:23.

Hostům se vyplácelo výrazné překopání sestavy, oproti předchozímu dni hráli mnohem lépe. Naopak prostějovský mančaft se v pozměněném složení trápil (nejvíc na příjmu) a jeho špatná produkce vyvrcholila zkraje druhé části, kdy rozjeté Přerovanky nasadily čtyřmi body za sebou k trháku 2:5. Z téhle šlamastyky obhájkyně národního titulu zvedl kvalitní servis Rodriguez vedoucí k sedmibodové šňůře na 9:5, ovšem přesto bylo patrné, že Čadovy svěřenky nejsou vůbec v pohodě. Což makající Gálíkova parta registrovala a novým náporem získala vedení zpět na svou stranu (14:15)!Kolektivu AGEL se při mizerné přihrávce nedařilo skoro nic, reálně se tak zhmotňoval nerozhodný setový stav. Tuhle hrozbu papírově silnější ansámbl nepřipustil až otočením z 16:18 na 19:18 a následným doražením dalšího dramatického finiše – 25:22.

Osmé družstvo po nadstavbě tedy ztratilo v koncovkách obě vyrovnaná dějství, byť si aspoň zisk jednoho nejspíš zasloužilo. Vstříc tomuto dílčímu cíli znovu vyrazilo hned od začátku třetího dějství a neboť domácí plejerky měly s jeho solidní hrou nadále potíže, rovnocenná bitva pokračovala (5:6). Definitivní zlom přinesla teprve zlepšená pasáž Prostějova z 6:7 na 13:8, kdy se útočně chytily Gambová s Rodriguez i Herelovou a celý soubor VK zkvalitnil obranu. Protivník pod zvýšeným tlakem neudržel svůj standard, tudíž zbytek duelu již proběhl jednoznačně – 25:16 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

TJ OSTRAVA - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Potvrdí roli favorita domácí Ostrava i ve 2. utkání čtvrtfinále? Včera to byla jednoznačná výhra, ale play-off je specifická soutěž a může se stát cokoliv. Dnešní utkání bylo dramatičtější, ale přesto domácí získali své druhé vítězství.

č.: 111 dne: 2.4.2017 v hod.: 17:00

TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek NIBE 3:0 (25:18, 29:27, 25:21)

Rozhodčí: Horký P./Topolánek M.

Počet diváků: 190

Stav série: 2:0

Domácí: Valková, Zedníková, Zemanová, Toufarová, Kojdová, Nachmilnerová, libero: Červenková. Střídaly: Faltínová, Součková, Diatková.

Hosté: Kavková, Pavelková, Jurčíková, Kukučová, Holišová, Mitrega, libero: Radivojevičová. Střídaly: Uhrová, Vašinová K.

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „V sérii vedeme 2:0, což je důležité, v dnešním zápase jsme více než včera kazily podání. Všeobecně jsme v některých chvílích pomáhaly Frýdku-Místku našimi chybami, dnes hráli hosté lépe než včera. Zapracujeme na našich nedostatcích a ve Frýdku-Místku předvedeme koncentrovaný a přesnější volejbal.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Druhý zápas série je důležitý, je dobře, že jsme vyhráli na tři sety. Do středy budeme muset zlepšit servis, pořád máme rezervy. V posledním setu jsme čapli spoustu bodových balónů, ale neuhráli je. Musíme mít zodpovědnější přístup v útoku.“

Kateřina Holišová (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „První set nehodnotím, druhý a třetí set byl z naší strany velice bojovný, škoda, že jsme druhý set nedotáhly do vítězného konce, třeba by utkání bylo zajímavější.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „První set jsme dělali zbytečné a nevynucené chyby. Od druhého setu zlepšení, když jsme zatlačili hlavně podáním. Koncovka druhého setu byla o štěstí, když jsme třeba jasný bodový míč na setbol vyhodili do autu, a to rozhodlo. Dnes jsme byli důstojným soupeřem.“

Do dnešního utkání vstoupily hráčky Frýdku-Místku v plné polní a předvedly publiku mnohem odvážnější výkon než ve včerejším zápase. První body prvního setu patřily hostům (0:2), však domácí nezaváhali a skóre obrátili (3:2, 6:4, 8:6). Po zbytek utkání Ostravanky úspěšně udržely svůj náskok a první set dotáhly do vítězného konce (10:7, 12:8, 16:11, 19:12, 22:15).

Počátek druhého setu patřil suverénně Sokolkám, načež trenér domácích zareagoval svým prvním oddechovým časem (1:4), aby své svěřenkyně podpořil ve hře následující. TJ Ostrava ještě chvíli poté hledala své tempo (1:7), stáhly náskok soupeře 5:7. Za tohoto stavu si trenér hostí vzal rovněž oddechový čas pro svůj tým. Ostrava dotáhla stav na 8:8, na chvíli si i udržela mírný náskok, který soupeř následně dohnal (13:10, 14:13, 16:13, 16:16). Pak se rozhořela bitva o každý bod, každý míč, prostě o všechno. Chyby se střídaly na obou stranách, stejně tak vítězné míče (17:16, 17:18, 18:19, 21:19, 21:21, 22:22, 23:23). Byl to set, jak se patří, kdy každé z družstev nevyužilo dva setboly. Nakonec k radosti domácího publika odešly s úsměvem na rtech Ostravačky (24:23, 24:25, 25:26, 27:26).

Třetí set se odehrával v duchu setu druhého. Za stavu 1:4 si trenér domácích vyžádal další timeout, hráčkám vysvětlil novou taktiku, která zabrala. Domácí dohnali své manko a chopili se vedení (3:6, 8:6), ale ne nadlouho. Poté nezískal žádný ze soupeřů více než dvoubodový náskok (8:9, 17:15, 20:18, 20:19). Závěr třetího setu už měli domácí pod kontrolou.

Autor: Miloš Matula

PVK OLYMP PRAHA – VK KP BRNO

V prvním čtvrtfinálovém zápase Olymp vydřel cenný první bod. Včerejší utkání ale ukázalo, že duel bude vyrovnaný a lze očekávat velké zvraty. Proto i dnešní zápas má velkou důležitost.

č.: 108 dne: 2.4. 2017 v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK KP Brno 2:3 (25:18, 25:20, 22:25, 18:25, 6:15)

Rozhodčí: Karin Záhorcová, Michaela Hladišová

Počet diváků: 150

Stav série: 1:1

Domácí: Kopecká, Melicharová, Vyklická, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero: Dostálová  Střídaly: Kurková, Bartošová, Černá.

Hosté: Potts, Měrková, Mikelová, Brown, Koseková, Salanciová, libera: Doležalová, Vaňková. Střídaly: Viggars, Kopáčová, Suchá, Tesařová.

Simona Kopecká (kapitánka domácích): „První dva sety jsme vyhrály téměř s přehledem. Bohužel ve třetím setu jsme se nedokázaly pouhnout z jednoho postavení. To tomto prohraném setu jsme se již nedokázaly zvednout. Soupeř nás tlačil servisem a obranou na síti. Tie-break jsme prohrály suverénně. “

Stanislav Mitáč (trenér domácích): „Gratuluji Brnu k vítězství. Ze zápasu si něco vzít musíme. Do zápasu jsme vstoupili dobře a v pohodě. Zpočátku byla na Brnu znát včerejší porážka, ale od třetího setu se rozehrálo. Hůře jsme servírovali a hlavně hůře přihrávali, smečařky to měly moc těžké a nahrávačky jim to nespravily. Když prohráváme tak hrajeme úplně jiný volejbal a výkon je horší o 180 stupňů. Je to 1:1 na zápasy, čekají nás dva až tři zápasy. V Brně jsme již letos vyhráli a nemáme se čeho bát.“

Michaela Doležalová (kapitánka hostů): „Dnes se individuality sklonily před týmovým duchem. Společnými silami a velkou trpělivostí jsme otočily zápas a to je moc cenné.“

Marek Rojko (trenér hostů): „Potvrdilo se to, že série je vyrovnaná. Včerejší zápas je minulostí a dnešní zápas už mě také nezajímá. Chci říci jen jednu věc, otočili jsme zápas ze stavu 0:2, ostatní není důležité. Série pokračuje dál.“

Oproti včerejšímu zápasu Olymp snadněji dělal body na útoku a rychle se se dostal do vedení 9:5. I když Brno urputně dotahovalo, náskok se ale netenčil, protože opět brněnské hráčky produkovaly po vydřených bodech zbytečné chyby.

Ve druhém setu byly chyb na obou stranách méně, diváci viděli rychlé a kvalitní výměny. Brno pouze sráželo velké množství zkažených servisů a Olymp byl mírně nahoře. Brno sice dotáhlo na 18:18, ale pak Olymp přitlačil a získal pět bodů v řadě.

Olymp poprvé přenechal iniciativu Brnu v úvodu třetího setu, kdy ze stavu 4:2 byl velmi rychle stav 5:8. Olymp poměrně rychle vyrovnal a nastala přetahovaná o každý bod. Brno bylo v mírném vedení. Ve vlastní koncovce setu Brno opět chybovalo na servisu, ale na útoku byly Brňanky bezchybné a získaly stejně jako včera třetí set ve svůj prospěch.

Zápas měl podstatně lepší úroveň než včerejší a bitva o každý balón pokračovala i v další fázi zápasu, ale pouze do stavu 10:10. Brno přestalo chybovat a rázem Olymp přehrávalo.

Ve stejném trendu pokračoval i pátý set. Brno bylo na koni, Olymp bojoval hlavně sám se sebou a stav se přikláněl na stranu Brna hned od začátku 4:1, 7:2 a 10:3. Tím bylo rychle o posledním setu rozhodnuto a tím i o osudu druhého zápasu. Série se tedy přesouvá na dva zápasy do Brna.

Autor: Jiří Trochta

VK UP OLOMOUC – TJ SOKOL ŠTERNBERK

I v druhém čtvrtfinálovém utkání UNIQA extraligy žen se žádné překvapení nestalo. Domácí VK UP Olomouc opět zvítězila 3:0, po setech 27:25, 25:18, 25:21. Olomouc slevila ze svého včerejšího výkonu, naopak Šternberk se ve všech herních činnostech zlepšil. I když to bylo mnohem vyrovnanější utkání než včera, na výhru Šternberku ani na zisk jednoho setu to nestačilo.

č.: 110, dne: 2.4.2017 v hod. 17:00 hod.

VK UP Olomouc – TJ Sokol Šternberk 3:0 (27:25, 25:18, 25:21)

Rozhodčí: Dmejchal M., Kostka M.

Počet diváků: 150

Domácí: Strušková, Dudová, Mifková, Sajdová, Napolitano-Šenková, Michalíková, libero: Sain. Střídaly: Dedíková, Košická.

Hosté: Hudylivová, Nováková, Oborná, Dudová, Orvošová, Borovcová, libero: Kulová. Střídaly: Kneiflová, Šenková, Kratochvílová, Janečková.

Katarína Dudová (kapitán domácích): „Dneska to byl vyrovnaný zápas. Šternberk zatlačil servisem, měly jsme trošku problémy s přihrávkou. My jsme polevily na servisu, šternberské hráčky měly lépe přihráno jako včera, šly lépe do kombinace. Byl to vyrovnaný zápas. Jsme rády, že jsme vyhrály 3:0.“

Jiří Teplý (trenér domácích): „Dneska jsme nepodali nijak exkluzivní výkon. Šternberk kvalitně servíroval, neměli problémy s přihrávkou, to nás rozhodilo a pak jsme nehráli ani dobře v obraně.“

Eva Hudylivová (kapitán hostů): „Dneska jsme odvedly mnohem lepší výkon než včera. Zlepšily jsme morálku, začaly jsme bojovat a dneska jsme byly mnohem blíž získání setu.“

Martin Hroch (trenér hostů): „Dnešní zápas se s tím včerejším nedal vůbec srovnat. Dneska si myslím, že jsme předváděli zhruba to, na co máme. Pořád se ukazuje síla Olomouce, že i když je dotlačíme do koncovky, tak zkušenost v koncovce zvítězí. Naše hráčky odvedly výkon na hranici svého maxima a nevypustily jediný balon a rvaly se od začátku až do konce.“

V prvním setu nastoupily olomoucké hráčky méně soustředěné, čehož soupeřky dokonale využily. Dařil se jim servis a olomoucké družstvo nebylo schopno kvalitně přihrát a následně útočit. Set dospěl až do koncovky, ve které šternberská děvčata vedla 23:20, i přes toto vedení zkušenější Olomouc dokázala set zvrátit a vyhrát jej 27:25.

Druhý set už byl z olomoucké strany lepší, i když potíže na přihrávce stále přetrvávaly. Zlepšenou hrou v poli však dokázaly eliminovat útok soupeře a následně uhrát body po obraně. Set skončil v poměru 25:18.

Ve třetím setu se obraz hry příliš nezměnil. Šternberk hrál na hranici svých možností, ovšem olomoucké hráčky nechtěly připustit žádné překvapení, byť jen v podobě prohraného setu. Po vítězství 25:23 se Olomouc ujala vedení v sérii 2:0.

Autor: Martin Hájek

Vypracoval: Mgr. Michal Mezera

Fotogalerie

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...