4.11.2017

Prostějov stále bez porážky, dva pětiseťáky se šťastným koncem pro domácí

Ve 4. kole UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 svedla boj o první příčku družstva KP Brno a Prostějova. Lépe se dařilo hráčkám Prostějova, které tak zůstávají stále bez prohry. Napínavé utkání bylo k vidění v Olomouci, kde domácí hráčky v pětisetovém drama porazily Ostravu. Další pětiseťák se odehrál na Olympu, kde družstvo domácích se štěstím přehrálo bojovně hrající, oslabený Přerov. V dalších zápasech zvítězil Frýdek-Místek nad Šternberkem a Liberec v Brně na Fénixu.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Ve čtvrtém kole se utkaly dvě sokolská družstva. Tento zápas byl pro oba týmy velice důležitý.

č.: 18   dne:  4. 11 .   v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek – TJ Sokol Šternberk 3:1 (22:25, 25:21, 25:22, 25:19)

Rozhodčí: Kovář, Spáčil

Počet diváků: 200

Domácí: Blasiak, Pavelková, Kvapilová, Borovcová, Kukučová, Mitrega, libero Radivojeviočová . Střídaly: Kavková, Vašinová K.

Hosté:  Karpushyna, Hudylivová, Nováková, Polášková, Dudová, Kotlabová, libero Kulová. Střídaly: Hanousková

Daniela Pavelková (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek): „Pořád střídáme pěkné okamžiky s horšími. Dnes jsme konečně začaly blokovat a výborně útočit středem. Vydřené tři body.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „První set zase křeč. Od druhého setu jsme soupeře zatlačili podáním, zlepšili jsme obranu a to rozhodlo. Pochvala celému družstvu.“

Eva Hudylivová (kapitán TJ Sokol Šternbek): „První set jsme začaly výborně, dodržovaly jsme všechny pokyny, které jsme si domluvily na poradě, vše fungovalo. Od druhého setu jsme začaly kazit servis. V obraně i poli byl velký zmatek a přestaly jsme hrát naši hru. Tento zápas je pro nás veliké zklamání.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Zápas jsme nezvládli na servisu a vyhořeli jsme útočně, kde zahrály pouze Polášková s Dudovou. Nemůžeme se vymlouvat na souběh soutěží, když jsme přijeli na zápas pouze v 8 lidech. Máme se v čem zlepšovat. Gratuluji soupeři k vítězství.“

Na začátku zápasu byli lepším týmem hosté, kteří si díky dobré hře na síti udržovali několika bodový náskok v průběhu celého 1. setu. Ve druhém setu nastoupil Frýdek Místek jako vyměněný, zlepšil hru, vedl 8:4, 16:7, 18:10, hosté dotáhli na 21:23, ale koncovka patřila domácím. Třetí set začal v režii domácích, kteří vedli 15:7, soupeř dotáhl na 15:12. Dramatická koncovka patřila domácím. Ve čtvrtém setu byli domácí lepším týmem a jak set, tak zápas dotáhli k vítěznému konci.

Autor: Jiří Zaoral ml.

PVK OLYMP PRAHA – VOLEJBAL PŘEROV

Olymp po třech zápasech má pouze jednu výhru a Přerov dokonce ani jednu. Oba týmy budou chtít bodovat, ale v domácí prostředí je Olymp Praha vysokým favoritem.

č.: 19 dne: 4. 11. 2017,   v hod.: 17:00

PVO Olymp Praha – Volejbal Přerov 3:2 (-23,18,-18,17,13)

Rozhodčí: Činátl, Rychlík

Počet diváků: 100

Domácí: Kurková, Melicharová, Šimáňová, Kalhousová, Černá, Bartošová, libero Pešková. Střídaly: Kopecká, Stavinohová

Hosté: Zatloukalová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van Der Meer, Gauthier, libero Kulová. Střídaly: Kohoutová

Simona Kopecká (kapitánka domácích): „Dneska to byl s Přerovem velký boj. V prvním setu jsme udělaly chyby v koncovce. Ve třetím setu jsme vyrobily strašně moc chyb. Další set nám pomohl se dostat do tie breaku a v něm jsme vydřely výhru i zásluhou Kláry Melicharové a Kláry Fomenkové.

Stanislav Mitáč (trenér domácích): „Čekal jsem snazší utkání. Zápas byl velice napínavý a dramatický.  Promarnili jsme první set, kdy jsme v koncovce zkazili servis a udělali chyby na nahrávce. Druhý set byl z naší strany snadný, ale ve třetím jsme opět propadli. Tie break byl vyrovnaný až do poslední chvíle.“

Eva Svobodová (kapitánka hostů): „Z naší strany to byl pěkný volejbal. Rvaly jsme se o každý bod. Chyběl nám kousek a mohli jsme si odvést z Prahy více než jeden bod.“

Radim Vlček (trenér hostů): „Po průběhu zápasu jsem zklamaný. Mohli jsme získat více než jeden bod. Bohužel jsme soupeři pomohli nevynucenými chybami. Mohli jsme lépe bránit na síti. Byl jsem okleštěný tím, že jsem neměl hráčky na střídání. Chválím mladou Kulovou, vedla si velmi dobře a možná nám roste další výborné libero. Olympu gratuluji za to, že nesložil zbraně. Rozhodující byl čtvrtý set, udělali jsme 10 nevynucených chyb a to se nedá vyhrát. Škoda našich chyb za stavu 6:4 v posledním setu. Máme v tabulce sice jen jeden bod, ale každého soupeře jsme potrápili. Nezbývá než dále pracovat.“

Přerov přijel do Prahy pouze s osmi hráčkami a vše naznačovalo, že pro Olymp to nebude těžký soupeř. Ale za stavu 3:8 se Přerov probral, začal bojovat v poli, Olymp hodně kazil servis a jeho příjem šel hodně dolů. Přesto si Olymp udržoval dlouho alespoň dvoubodový náskok až do stavu 21:19. Ovšem koncovka setu byla ze strany domácích žalostná a Přerov získal úvodní set ve svůj prospěch.

Hostující hráčky posílené ziskem setu vstoupily odhodlaně i do druhého setu. Než se Olymp rozkoukal, prohrával 1:6 a pak ještě i 6:9. Postupem času se přece jen prosazovala větší útočná síla Olympu a Pražanky se dostaly přece jen do zápasu a vývoj setu se začal rychle otáčet a Olymp zvítězil sedmibodovým rozdílem.

Do třetího setu Olymp vstoupil dobře, ale místo toho, aby svůj náskok navyšoval, tak polevil a Přerov jej zle vytrestal. Hostující hráčky se překonávaly v poli, výborně bránily na síti a v útoku se prosazovala Eva Svobodová. Olymp během několika minut ztratil vedení 8:5 a prohrával 11:17. Bojovný Přerov snadno získal i set číslo tři.

Čtvrtý set lépe začal Olymp a tentokrát již žádný výpadek nepřipustil, i když do dobrého výkonu měl daleko. Rozhodovalo se v pátém setu. Přerov vedl 2:0 a pak se ztrátovalo až do stavu 6:5. Asi rozhodující obrat přišel při servisu domácí Kopecké a tři body v řadě. Nakonec Olymp vydřel vítězství, ale jen nejtěsnějším dvoubodovým rozdílem v posledním, pátém setu.

Autor: Jiří Trochta

VK KP BRNO – VK PROSTĚJOV

Už před začátkem sobotního utkání mezi KP Brno a Prostějovem bylo jasné, že jeden z těchto týmů přijde o svou dosavadní neporazitelnost v extraligové sezóně 2017/18. I přes mohutnou podporu brněnských fanoušků, to nakonec byly domácí volejbalistky, které na Prostějov vítězný recept najít nedokázaly. Ten se naopak nemýlil ani počtvrté v řadě, když v Brně vyhrál bez ztráty setu.

č.: 17 dne: 4. 11. 2017 v hod.: 18:00

VK KP Brno – Volejbal Přerov 0:3 (12:25, 19:25, 21:25)

Rozhodčí: Buchar T., Velinov E.

Počet diváků: 350

Domácí: Zburová, Pene, Vyklická, Kopáčová, Assis, Boulová, libero Vaňková. Střídaly: Pištěláková, Suchá

Hosté: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Nová

Ivana Zburová (kapitánka VK KP BRNO): Do prvního setu jsme vstoupily se zbytečně velikým respektem, což nebylo potřeba. Prostějov byl jasným favoritem a my jsme si mohly zápas daleko víc užít a víc je potrápit. Druhý a třetí set jsme už hrály o poznání lépe a v obou jsme vedly, ale bohužel jsme učinily chyby, které družstvo jako Prostějov umí využít. Síla jejich týmu je právě v tom, že v rozhodujících chvílích chyby nedělá.“

Marek Rojko (trenér VK KP BRNO): „První set byl bohužel o našem přílišném respektu. Dnes jsme zvládli tři čtvrtě druhé a třetí sady, takže se ukázalo, že se hrát s takovým soupeřem dá. Jinak byl ve vícero činnostech obrovský rozdíl – to je realita kvality, a to je potřeba respektovat. My se můžeme tréninkem zlepšit a zatlačit je daleko víc, ale v této fázi sezóny na to pravděpodobně družstvo ještě není tolik připravené. Pro některé hráčky, jako je Nikola Vaňková, to je navíc škola díky levelu, který se od nich čeká. Mladé hráčky tak musí v Brně ještě hodně potrénovat na to, aby hrály na takové úrovni. Já jsem hráčkám před zápasem řekl, že se dnes ukáže, v jakém jsme stavu proti silnému družstvu. Chceme určitě proti Prostějovu hrát v sezóně o hodně líp než dnes a to chce trošku čas. Ale jsme rád za poslední dva sety, protože byly, dejme tomu, důstojné.“

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Jsem moc ráda, že jsme vyhrály 3:0, což byl náš dnešní cíl. Hrály jsme velmi dobře v prvním setu, naopak v tom třetím se nám úplně nedařilo, ale díky naší veliké bojovnosti jsme nakonec i tuto sadu ovládly, což mě těší.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Dnešní utkání bylo vyrovnanější, než ukazuje jeho průběh. Brno bylo v prvním setu hodně nervózní, ale pak nám tlakem na podání dělalo problémy. My jsme nakonec zvítězili zásluhou lepšího útoku a bloku.“

Tým Miroslava Čady vlétl do utkání pěkně zostra – vedením 0:7 při podání Kathleen Weiss. Královo Pole bohužel odpovědět ani srovnat krok v prvním setu nedokázalo. Prostějov naopak po celý set pokračoval v tempu, který nasadil na začátku a domácím volejbalistkám v něm dovolil uhrát pouhých 12 bodů. Úvodní dějství zakončila po velmi dlouhé výměně smečí Helena Horká (12:25).

Set s pořadovým číslem dva zdaleka tak jednoznačný průběh neměl. Svěřenkyně Marka Rojka zpřesnily hru a na své soupeřky si vytvořily tříbodový náskok (8:5). Hostující však hlavu nesvěsily a postupně skóre otočily (9:11). Na obou stranách se pak bojovalo o každý míč prakticky až do koncovky druhé sady. V ní za stavu 18:21 dostal domácí tým za protesty červenou kartu, a to znamenalo nejenom bod pro Prostějov, ale i následné vítězství hostujících 19:25.

Třetí set začalo znovu lépe Královo Pole (6:4), pak se ale na servis postavila Helena Horká a setrvala tam celkem šest výměn (6:10). Domácí tak musely znovu dohánět bodové manko, na rozdíl od druhé sady se jim ale tentokrát podařilo srovnat na 15:15 a vzápětí i připsat další tři body, což znamenalo prostějovský time out. Bojovný volejbal pokračoval v Brně i dál, a byly to tentokrát hostující hráčky, které vyrovnaly na 19:19 – a Marek Rojko bral time out. Napínavou koncovku zvládl lépe Prostějov, když si v ní dokázal vytvořit dvoubodový náskok 20:22 a ten už z rukou nepustil. Prostějov tak vyhrál v Brně i třetí set poměrem 21:25 a připsal si na své konto tři body.

Autor: Barbora Mertová

VK FÉNIX BRNO – VK DUKLA LIBEREC

Utkání 4. kola UNIQA extraligy žen mezi domácím Fénixem Brno a hostující Duklou Liberec se odehrálo ve sportovní hale ve Střelicích u Brna. Roli favorita potvrdil hostující tým.

č.: 20  dne:  4. 11. 2017  v hod.:18:00

VK Fénix Brno - VK Dukla Liberec  0:3 (19:25,17:25,15:25)

Rozhodčí: Ištvanech, Burgertová

Domácí: Pospíšilová Pa., Pospíšilová A., Pospíšilová Pe., Holečková, Šnellyová, Beránková libero Kulhánková. Střídaly: Gogová, Štrychová

Hosté: Delabarre, Mikšíková, Kohoutová, Krišková, Staňková, Holubcová, libero Dostálová. Střídaly: Veselá, Gálíková, Nečasová

Veronika Šnellyová(kapitán domácí): „Rok se s rokem sešel a opět jsme odehrály utkání ve Střelicích u Brna. Náš výkon byl jako na houpačce - jednou nahoře jednou dole. Kdyby nám dnes fungoval příjem, věřím, že bychom byly rovnocenným soupeřem.“

Zdeněk Janoušek (trenér domácích): „I když tomu výsledek moc neodpovídá, tak jsme předvedli nejpovedenější výkon v sezóně. Hosté byli lepší zejména na přihrávce a následně i na útoku.“

Laura Holubcová (kapitán hostů): „Tento zápas jsme chtěly povinně vyhrát se třemi body a to se nám podařilo. Fénix dobře podával, ale v ostatních činnostech jsme je předčily.“

Josef Smolka (trenér hostů): „Máme tři body, pro které jsme přijeli. Šel nám dobře servis. Ale i servis domácích byl velmi nepříjemný a dělal nám problémy. Jsme spokojeni.“

Utkání začíná převahou Dukly Liberec. Za stavu 4:0 Fenix Brno blokuje, kazí ovšem servis a tak Dukla i nadále boduje. 1. technický oddech je za stavu 8:3 pro Duklu. Po několika úspěšných smečích, blocích i dobrému servisu se Fenix snaží dorovnat. Liberec si vedení vzít nenechá a tvrdým servisem dostává Brno pod tlak - 11:19. Brno však zbraně neskládá, ale na Liberec to nestačí a 1. set končí výhrou Liberce 25:19.

2. set začíná bojovně na obou stranách a je vyrovnaný. První technický oddech je za stavu 8:7 pro hosty. Po několika úspěšných útocích si získává Liberec náskok. 2. technický oddech už je za stavu 16:10 pro Duklu. Brnu i po několika hezky vybojovaných míčích prohrává 17:25.

Do 3. setu domácí vstupují velmi špatně a prohrávají 7:0. Většinu setu nepouští Liberec brněnský tým ke hře. Několik skvěle odehraných kombinací, však nepomáhá a třetí set končí výhrou 25:15 pro hostující oddíl. Zápas končí 3:0 pro Duklu Liberec.

Autor: Karel Tichý

VK UP OLOMOUC – TJ OSTRAVA

Čtvrté extraligové kolo proti sobě postavilo dva týmy, které spolu v posledních sezonách bojují o příslušnost k absolutní tuzemské špičce. V Olomouci se představila Ostrava a opět to byla bitva na ostří nože. Domácí Olomoučanky v ní prohrávaly 0:2 na sety, dokázaly srovnat a v tiebreaku znovu ztrácely až o tři míče. Nakonec však nadšená univerzitní hala slavila ubojované vítězství 3:2.

č.: 16 dne: 4. 11. 2017 v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:2 (22:25, 22:25, 25:23, 25:19, 15:12)

Rozhodčí:  Dmejchal M., Kostka M.

Počet diváků: 550

Domácí: Kubínová, Košická, Sajdová, Napolitano Šenková, Michalíková, Strušková, libero Sain. Střídaly: Dedíková, Dudová.

Hosté: Faltínová, Makauskaite, Nachmilnerová, Valková, Kojdová, Zemanová, libera Teperová, Chevalierová. Střídaly: Čuboňová, Šípová, Žolnerčíková.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): “Je super, že jsme se dokázaly zvednout hlavně psychicky a uhrát to od stavu 0:2 na vítězství.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Začali jsme nekoncentrovaně, kazili jsme lehké balony a nechali jsme se zatlačit servisem. Ostrava se dostala do laufu a klíčový pro vývoj zápasu byl třetí set, v němž jsme se štěstím uspěli. Prohrát 0:3 jsme určitě nechtěli a ve čtvrté sadě si slabší momenty vybral naopak soupeř. Tiebreak už je vždy loterie, my jsme v něm chytli pár těžkých balonů, což rozhodlo. Výborně v útoku zahrála Jana Napolitano Šenková.“

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Jsme rády, že jsme si dokázaly, že v Olomouci umíme hrát. Byly jsme sice blízko třem bodům, ale nakonec bereme i ten jeden.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeře jsme v domácím prostředí zatlačili, ale bohužel jsme tento tlak neudrželi. Ve zkrácené hře už jsme byli málo důrazní na útoku.“

Výsledek úvodního setu předurčily již první míče, po nichž Ostrava vedla 4:0 a 10:4. Olomoučankám se sice podařilo snížit a za stavu 15:15 dokonce jednou srovnat, na více už ale neměly.

Druhé dějství bylo bitvou o každou výměnu. Univerzita za stavu 5:4 poprvé v utkání vedla, následně se výhoda přelévala ze strany na stranu maximálně o dva body, až v koncovce hosté utekli z 21:22 na 21:24 a svou druhou výhodu proměnili ve vedení 2:0.

Třetí část duelu byla podobnou přetahovanou pouze s tím rozdílem, že tentokrát měl většinou mírně navrch domácí celek. Těsný dvoubodový náskok Hanačkám vydržel až do úplné koncovky a výsledkem bylo snížení na 1:2.

Ani čtvrtý set nepřinesl větší dominanci na některé z obou stran, jen mírně kvalitnější hru Olomoučanek a o něco málo více chyb na ostravské polovině hřiště. Univerzita odskočila ve druhé půli sady až na rozdíl pěti výměn a díky vítězství 25:19 vyrovnala na 2:2.

Ani tiebreak však nebyl ve znamení nadvlády jednoho z obou družstev. Vedení se přelévalo ze strany na stranu a teprve od momentu, kdy při servisu kapitánky Olomouce Kataríny Dudové domácí celek otočil ze stavu 7:10 na 12:10, začalo být jasné, kdo se bude radovat z vítězství. Univerzita Palackého nakonec bere vydřené dva body za výhru 3:2.

Autor: Adam Fritscher

Zpracoval: Jiří Carba