6.10.2018

První body ve volejbalové UNIQA extralize žen 2018/2019 rozdány

Úvodní kolo nového ročníku UNIQA volejbalové extraligy žen naznačilo, že o vyrovnané zápasy nebude nouze. Hned čtveřice hostujících týmů si odváží domů první letošní vítězství. Výhodu domácího prostředí využily pouze volejbalistky Frýdku-Místku.

TJ OSTRAVA - VK PROSTĚJOV

Hned v 1. kole nové sezóny UNIQA volejbalové extraligy žen se v Ostravě představil desetinásobný mistr z Prostějova. Byť z loňského kádru zůstala ze základní sestavy jen kapitánka Helena Horká, tak i v současné sestavě je řada kvalitních hráček. Za zmínku stojí minimálně dvě a to ostravské bývalé opory Petra Kojdová a Marie Toufarová. Družstvo domácích opustily zkušené hráčky (Valková, Nachmilnerová, Kojdová, Čuboňová), které nahradilo dravé, ale zatím nezkušené mládí.

č.: 3      dne: 6. 10. 2018       v hod.: 17:00

TJ Ostrava - VK Prostějov 0:3 (17:25, 20:25, 18:25)

Rozhodčí: Kovář V., Horký P.

Počet diváků: 250

Domácí: Zemanová, Lukáčová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Zedníková, libera Chevalierová, Červenková. Střídaly: Kašparová, Faltínová, Sedláčková, Žolnerčíková

Hosté: Zatloukalová, Nová, Rutarová, Horká, Kojdová, Bezhandolska, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Polášková

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Byly jsme nervózní, důležitý byl servis a příjem, ve kterém jsme byly horší. Udělaly jsme spoustu chyb, aspoň víme, na čem máme pracovat. U hostů rozhodla zkušenost na síti. Děkujeme tradičně výborným fanouškům, kteří i v nové sezóně parádně fandili a bubnovali!!!“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme v některých fázích tlačili soupeře servise, ale nedokázali jsme toho využít. Mnohem nižší úspěšnost jsme měli na útoku a v tom se musíme zlepšit. Prostějov prokázal své kvality a zaslouženě vyhrál. Děkuji divákům a zvu je na další sobotu na souboj s KP Brno.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Splnily jsme, co jsme chtěly bez větších problémů. Výhra 3:0 na úvod je důležitá. První zápas je vždy nervóznější, ale zvládly jsme to super.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „I když výsledek vypadá jednoznačně, tak se sety lámaly až ke konci. My jsme zápas urvali hlavně lepším útokem.“

Byť první body prvního setu patřily domácím (4:2), hostující hráčky brzy zareagovaly a otočily skóre ve svůj prospěch (4:5, 5:8, 6:10). Po dvou esech domácí Zedníkové si vyžádal time trenér hostů (9:10). Své svěřenky namotivoval ke zvýšenému úsilí a za stavu 9:12 reagoval pro změnu oddechovým časem domácí trenér. Hostující tým i nadále stupňoval svůj tlak a za stavu 10:15 byla hra přerušena dalším timem domácích. Poté se sice domácím podařilo snížit bodové manko, ale vždy jen krátce. V prvním setu získaly hráčky Ostravy jen 17 bodů.

Do druhého setu vstoupily ostravské volejbalistky odhodlaně a brzy vedly 5:0 i díky servisu Zemanové. Jejich bodová série byla přerušena timem hostů a poté Prostějov srovnal na 5:5. Domácí volejbalistky odskočily na 10:6, ale Prostějov postupně stahoval, až vyrovnal na 11:11 a posléze se dostal do vedení 12:15. Brzy bylo vyrovnáno 16:16, pak nastala přetahovaná až do stavu 20:21. Poslední čtyři body však patřily hráčkám Prostějova.

Do třetího setu udělal trenér domácích dvě změny: extraligovou premiéru absolvovala nahrávačka Kašparová a na smeči dostala šanci 17letá Žolnerčíková. Set byl vyrovnaný do stavu 6:6. Družstvo hostů si vytvořilo čtyřbodový náskok (6:10), který domácí tým dorovnal (10:10). Za chvíli však již na ukazateli skóre svítilo 13:18. Ostravské hráčky nesložily zbraně a bojovaly o každý míč a ztrátu stáhly na 18:20. Ale tentokrát posledních pět bodů opět patřilo hráčkám Prostějova.

Autor: Miloš Matula

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

Olymp proti Olomouci v loňském roce začínal soutěž a se stejným soupeřem ukončil sezónu ve čtvrtfinále play-off. Olomouc je kandidátem na titul a oproti omlazenému Olympu byla velkým favoritem, což se potvrdilo na palubovce a Olomouc vyhrála 3:0 na sety.

č.: 4    dne: 06. 10. 2018    v hod.:17:00

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (25:27, 18:25, 16:25)

Rozhodčí: Dušek, Nedbálek

Počet diváků: 300

Domácí: Cihlářová, Staňková, Vojíková, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero Stavinohová. Střídaly: Fomenková, Yakushkina. Černá, Jaňourová

Hosté: Stružková, Dudová, Michalíková, Sokolová, Napolitano-Šenková, Kossanyiová, libero Kovářová. Střídala: Trnková

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): První set jsme hrály dobře, vyrovnaně, škoda neuhrané koncovky. V dalších dvou setech nám soupeř utekl hned na začátku o 5 až 6 bodů, dělaly jsme nevynucené chyby a soupeř nás už potom moc nepustil do hry.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): První set byl oboustranně nervózní, Olomouc byla ovlivněna dlouhou cestou z Mariboru, my jsme nastoupili s omlazeným týmem a po zranění Kačky Valkové naše situace nebyla růžová. Celá příprava byla zaměřená na zapracování Valkové do hry. Nová nahrávačka ale odehrála dobrý zápas. První set byl kvalitní, dál zápas nebudu hodnotit a blahopřeju Jirkovi k vítězství.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): První set byl z naší strany nervózní, ale v koncovce rozhodla naše větší zkušenost a od druhého setu jsme již byly lepším týmem a zaslouženě jsme vyhrály.“

Jiří Teplý (kapitán VK UP Olomouc): „Byl to první ligový zápas a byl zpočátku nervózní. Byli jsme ovlivněni porážkou v Mariboru a to se projevilo v prvním setu. Olymp hrál dobře na obraně a na servisu, ale my máme přece jen zkušenější tým. Po vyhraném prvním setu jsme se uklidnili a nakonec jsme bezproblémově vyhráli 3:0.“

Domácí Olymp postihla těsně před začátkem soutěže komplikace v podobě zranění reprezentační nahrávačky a nové akvizice Kateřiny Valkové. První set byl překvapivě dlouho vyrovnaný, do stavu 16:16 nikdo nevedl o více než dva body. Olomouc byla jistější na útoku, ale mladý tým Olympu to nahrazoval obranou v poli a na síti a dlouho držel krok. Olomouc odskočila do vedení 16:20, ale Pražanky se nevzdaly a velkou bojovností vyrovnaly na 23:23. Olomouc musela vynaložit všechny své zbraně a přednosti, aby proměnila třetí setbol.

V druhém setu hostující celek šel rychle do vedení 9:4, i když mladé hráčky Olympu Praha bojovaly, dokázaly se přiblížit maximálně na dva body k Olomouci a koncovku druhého setu si již bezchybně hrající Hanačky nenechaly vzít.

Poslední set byl obdobou třetího, Olomouc si šla jistě pro vítězství a rozdíl mezi celky byl viditelný. Navíc Olymp již tak netlačil na servisu a jeho obrana chvílemi nestíhala hru soupeře. Přesto je potřeba pochválit hráčky Olympu za bojovnost a statečnost. Čtyři hráčky si odbyly premiéru v Extralize žen – Cihlářová, Vojíková, Yakushkina, Chládková a zvláště první dvě byly hodně vidět na palubovce. Ovšem je nutno poznamenat, že skutečná síla a charakter Olympu se ukáže až v zápasech s vyrovnanějšími soupeři.

Autor: Jiří Trochta

TJ SOKOL ŠTERNBERK - VOLEJBAL PŘEROV

V úvodním utkání nové soutěžní sezony narazily volejbalistky Sokola Šternberk na domácí palubovce na regionálního rivala z Přerova. V duelu plném zvratů nakonec uspěly hostující hráčky až v tiebreaku, přestože za stavu 2:1 a 20:19 ve čtvrtém setu měl blíže k vítězství domácí celek.

č.: 2     dne: 06. 10. 2018       v hod.:17:00

TJ Sokol Šternberk – Volejbal Přerov 2:3 (18:25, 25:23, 25:20, 23:25, 12:15)

Rozhodčí: Kostka M., Trumpeš D.

Počet diváků: 120

Domácí: Ticháčková, Oborná L., Hudylivová, Kotlabová, Schandlová, Kneiflová, libera Kaňková, Oborná B. Střídaly: Ambrožová, Zemánková

Hosté: Jehlářová, Zatloukalová, Svobodová, Shapaval, Person, Vander Meer, libera Vaňková, Holubová. Střídaly: Kohoutová, Měrková, Jurášová

Eliška Ticháčková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Začátek byl z naší strany hodně nervózní, ale pak jsme si pomohly dobrým servisem a vrátily se do hry. Škoda zejména dobře rozehraného a ztraceného čtvrtého setu, ale na úvod sezony máme alespoň bod.“

Vladimír Sirvoň (trenér TJ Sokol Šternberk): „Bylo to naše první utkání s nově postaveným týmem, v němž z loňského kádru zůstaly jen dvě hráčky základní sestavy. Přerov má výborně poskládané družstvo, ale sehráli jsme s nimi velmi dobrou partii. Škoda jen množství chyb, které nás v koncovkách setů stály zápas.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Jsme rády hlavně za výhru. Bylo to z naší strany hodně nervózní, jak to u prvních zápasů bývá. První set byl dobrý, opíraly jsme se o slušnou přihrávku a minimum chyb. Pak se to zhoršovalo, ale v rozhodujícím tiebreaku jsme složily balony, které jsme měly skládat. Děkujeme fanouškům, kteří nás přijeli podpořit.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Na úvod sezony to nebyl vůbec špatný zápas. Bylo to bojovné a hlavně ze začátku nervózní, což se ale asi dalo čekat. Ve chvílích, kdy nás Šternberk přehrával, jsme asi i trochu dopláceli na mládí našeho kádru, ale v závěru mi zase přišlo, že máme o něco více fyzických sil. Šternberk má v týmu několik hráček s rodinami, které asi nemohou zcela naplno trénovat, ale klobouk dolů, udělaly nám to tady strašně těžké. Těší mě, že jsme se semkli, ubojovali to a snad nás to nakopne do domácího zápasu s Ostravou.“

Oba týmy před sezonou obměnily kádry a první utkání přineslo oboustrannou nervozitu, která vyústila v trenéry tak oblíbenou výsledkovou houpačku. Projevilo se to už v úvodním dějství, v němž Šternberk rychle ztrácel 3:7, následně otočil na 8:7, ale další zvrat (12:11, 12:16) už neustál a prohrál 18:25.

Podobně vyhlížela i druhá část, v níž se znovu vedení o několik bodů přelévalo ze strany na stranu - 9:5, 9:11, 12:14, 16:14. Do koncovky se Sokolu podařilo získat pětibodový náskok a domácí výběr i s komplikacemi v závěru (24:19, 24:23) dokázal poslední nabídnutý setbol využít a vyrovnat.

Ani třetí set nepřestal fanouškům a realizačním týmům brnkat na nervy. Po několika výsledkových kotrmelcích vedl Šternberk 20:18, o drobnou výhodu následně přišel (20:20), ale pak při podání své kapitánky Ticháčkové pěti vyhranými výměnami v řadě zapsal první bod na své konto v nové sezoně.

A nemuselo zůstat jen při něm. Také ve čtvrtém dějství měl domácí tým několik dobrých příležitostí k rozhodujícímu trháku (3:1, 9:6, 15:14). V koncovce vedly Sokolky ještě 20:19, ale pak pro změnu zavelela k obratu na podání hostující kapitánka Svobodová, rázem to bylo 20:23, a přestože i Šternberk dokázal odmazat dva setboly, po výsledku 23:25 se šlo do tiebreaku.

V něm to dlouho vypadalo, že se přece jen z vítězství budou radovat domácí. Sokol vedl 5:2, 7:5 a ještě 11:9, jenže znovu Svobodová na servisu významně přispěla k obratu na 11:12. Následoval naposledy vyrovnaný stav (12:12) a pak už tři body Přerova v řadě, které rozhodly o nejtěsnějším triumfu hostů.

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK BRNO

V prvním domácím zápase nastoupil Frýdek-Místek nejen s novým trenérem, ale i s velmi obměněným kádrem proti velice zkušenému soupeři z Brna. Ale domácí tým předvedl opravdovou dravost a chuť dohry a zaslouženě v utkání zvítězil.

č.: 5    dne: 6. 10. 2018       v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Brno 3:1 (25:21, 20:25, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Kubinec, Peloušek

Počet diváků: 200

Domácí: Šípová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, Borovcová, Hadáčková, libero Radivojeviočová. Střídala: Šprochová

Hosté: Přibylová, Nováková, Janečková, Boulová, Matuszková, Beránková, libero Chlumská. Střídala: Pospíšilová

Daniela Pavelková (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek): „První utkání, které jsme chtěly moc vyhrát. Když jsme měly přihráno, byly jsme nahoře. Bohužel jsme se dostávaly (hlavně já) v jednom postavení pod tlak a soupeř se dostal nad nás. Velká pochvala celému týmu, skvělý kolektivní výkon. Zvlášť bych chtěla vyzvednout Míšu Hadáčkovou za perfektní premiéru.“

Jaro Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Rozhodla velká bojovnost proti zkušenosti. Důležité bylo, že se děvčata nezalekla velkých jmen a bojovala i za nepříznivého stavu ve čtvrtém setu. Vítězství byla odměna za práci na tréninku.“

Soňa Nováková (kapitán VK Brno ): „Mohly jsme jít do pátého setu, ale neustály jsme koncovku ve čtvrtém setu, kdy jsme hodně vedly.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Nervózní utkání, nakonec domácí hráčky zvítězily díky větší bojovnosti. Gratuluju.“

V prvním setu patřil začátek brněnským hráčkám, které využily své výškové převahy. Ale sokolky dokázaly ze stavu 1:4 otočit na 7:6. Od tohoto stavu si udržovaly několikabodový náskok v průběhu celého setu. Začátek druhého setu se nesl v duchu zkažených servisů. Poté domácí tým dokázal vést 11:5, ale hostující hráčky otočily na 11:13 a set dovedly do vítězného konce. Třetí set byl velice vyrovnaný s koncovkou pro domácí. Ve čtvrtém setu sokolky prohrávaly 4:12, ale díky bojovnému výkonu stav otočily a set zaslouženě vyhrály 25:20.

Autor: Jiří Zaoral ml.

VK KRÁLOVO POLE – VK DUKLA LIBEREC

V prvním extraligovém utkání sezóny 2018/19 přivítaly královopolské volejbalistky na své palubovce Liberec. Úvodní set v hale na Vodově sice patřil domácímu týmu, v následujících třech sadách už ale za vítězný konec zatáhly pokaždé liberecké hráčky, a tak tři extraligové body putují na sever Čech.

č.: 1     dne: 06. 10. 2018    v hod.: 18:00

VK Královo Pole – VK DUKLA Liberec 1:3 (25:18, 16:25, 15:25, 19:25)

Rozhodčí: Dmejchal M., Kavala T.

Počet diváků: 250

Domácí: Nichol, Skiba, Podhrázká, Kopáčová, Fricano, Vyklická, libero Digrinová. Střídaly: Meidlová, Vaďurová, Šloufová

Hosté: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Šotkovská, Vaňková

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): Dnešní prohra nás samozřejmě moc mrzí, teď už se ale musíme plně soustředit na další zápas, který už ve čtvrtek budeme hrát doma proti Šternberku.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Po výborném prvním setu jsme si dnes bohužel zápas prohráli sami svým zbytečným strachem. Budeme muset před čtvrtečním utkáním se Šternberkem zapracovat na spoustě věcí.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Máme z vítězství velikou radost. Vzhledem k tomu, že to byl první zápas, tak tam jsou vždycky určité obavy, ale zvládly jsme to skvěle. První set byl trošku nervózní a pak jsme se rozehrály a bylo to už v pohodě.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Jsou to pro nás zlaté tři body, protože to sice byl první zápas sezóny, ale liga bude tak vyrovnaná, že každé vítězství venku je strašně cenné, takže my jsme naprosto spokojeni.“

Úvod prvního dějství byl v hale na Vodově vyrovnaný do stavu 8:8, pak ale začaly otěže přebírat domácí hráčky a Liberci odskočily při podání své americké posily Bailey Nichol o čtyři body (12:8). Hostující zareagovat hned nedokázaly (16:10), skóre se jim podařilo zkorigovat až za stavu 21:18, kdy bral domácí kouč oddechový čas. Jeho svěřenkyně už si pak s koncovkou poradily bez ztráty bodu – set zakončila smečí druhá Američanka KP Brna Taylor Fricano (25:18).

Druhá sada měla podobný začátek jako předchozí set a lámala se za stavu 10:10. Liberecké volejbalistky zpřesnily hru a dostaly se do vedení 11:14. Při podání Lucie Mikšíkové pak navýšily svůj náskok až na rozdíl sedmi bodů (12:19) a na ten už bylo Brno krátké. Druhý set tak vyzněl pro hostující volejbalistky poměrem 16:25.

Do následující sady vlétl Liberec při podání Simony Kopecké vedením 0:5. Domácí na náskok sice zareagovaly a po esu Gabriely Kopáčové snížily na 5:7, blíž k tělu se ale svým libereckým soupeřkám po celý třetí set Brno dostat nedokázalo. Svěřenkyně Libora Gálíka svoje vedení nejenom držely dál, ale i navyšovaly (9:18) a sadu nakonec braly bez problémů 15:25.

Rozjetý Liberec ve své hře pokračoval i dál (2:8). Královo Pole za tohoto stavu hlavu nesvěsilo a přiblížilo se i díky esu své kapitánky Kláry Vyklické hostujícím na dosah (8:10). Liberec se však zkoncentroval a opět se Brnu vzdálil (9:14). Tým Tomáše Samselyho už pak srovnat krok nedokázal (16:22), a tak to byly na Vodově liberecké hráčky, kdo se po závěrečné smeči bývalé královopolské volejbalistky Nikoly Pištělákové na 19:25 radoval z první extraligové výhry.

Autor: Barbora Mertová