16.3.2019

První zápasy čtvrtfinálové série UNIQA extraligy žen v režii domácích týmů

Volejbalistky dnes rozehrály čtvrtfinálové souboje play-off UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19. V prvních zápasech série, hrané na tři výhry, se radovaly domácí celky a ujaly se vedení v sérii 1:0. Prostějov zvítězil nad Přerovem, favorit celé soutěže z Olomouce smetl Ostravu, liberecká Dukla si snadno poradila s volejbalistkami Králova Pole a Olymp poprvé v letošním ročníku přehrál brněnské Šelmy.

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV, stav série 1:0

Vyřazovací část UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 přináší ve svém prvním kole hanácké derby Prostějov versus Přerov. Čtvrtfinálovou sérii mezi těmito dvěma územně blízkými sousedy otevřel úvodní vzájemný mač v hale Sportcentra DDM, kde volejbalistky VK měly většinu času o něco navrch a dospěly k očekávanému vítězství.

č.: 121            dne: 16. 3. 2019           v hod.: 15:00

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:1 (25:20, 25:23, 17:25, 25:12)

Rozhodčí: Kovář V., Kubinec J.

Počet diváků: 600

Domácí: Toufarová, Bezhandolska, Horká, Nová, Rutarová, M. Zatloukalová, libero Weidenthalerová. Střídaly: Kozmík, Šmídová, Kojdová

Hosté: L. Zatloukalová, Person, Shapaval, Měrková, Svobodová, Jehlářová, libero Vaňková. Střídaly: Vander Meer, Kohoutová, Zajícová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Z naší strany dobrý výkon kromě třetího setu, kde jsme moc chybovaly. Jinak se ale povedlo utkání zvládnout docela v pohodě, žádnou větší nervozitu ze vstupu do play off jsem na holkách nepozorovala. I mladá Anet Weidenthalerová ustála svůj záskok na liberu výborně.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „My čtvrtfinále chceme zvládnout a taky víme, že musíme. S rolí favorita jsme si proti Přerovu, který nemá vůbec špatné družstvo, poradili napoprvé dobře. I když hosté nás tři sety ze čtyř dost trápili a těžko jsme je lámali. Důležité bylo, že jsme udrželi vyrovnanou přihrávku, neboť jsme jinak těžili z o něco lepšího útoku i bloků. Máme důležité první vítězství v sérii, která ale dál pokračuje. A špatná třetí sada z naší strany, kde jsme při ztrátě koncentrace často chybovali, byla pro nás jasným varováním. Musíme být celkově důslednější, což jsme následným zkvalitněním výkonu ve čtvrtém setu zvládli.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Výsledku je z našeho pohledu škoda. Jakmile jsme ve třetím setu plnily to, co jsme měly, hned byla naše převaha hodně velká. Bohužel nedokážeme taktiku dodržovat celý zápas a proto ten dnešní dopadl, jak dopadl. Každopádně děkujeme fanouškům za podporu.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsem zklamaný. Dva sety jsme vůbec nehráli to, co bychom mohli a měli, co si já představuju. Místo toho, abychom jako vlci šli po kořisti a snažili se domácí hned od začátku rozstřílet servisem, tak nám potřebná odvaha chyběla. A spíš jsme soupeře rozpřihrávali. Navíc se pořád opakuje, že vedeme o dva tři body, pak uděláme několik vlastních chyb, tím protihráčky zvedneme a sebe srazíme dolů. Výborně jsme dnes odehráli pouze třetí sadu, což nám asi bohužel stačilo. Prostějov měl větší touhu zvítězit a disciplinovaněji dodržoval svou taktiku, proto zaslouženě uspěl. My naopak hrajeme někdy až naivně.“

Začátek každého střetnutí je důležitý, start série play off samozřejmě dvojnásob. A zde vyšel skvěle domácím hráčkám. Jistě přihrávaly, dobře útočily i výborně blokovaly, díky tomu rychle získaly větší náskok 9:3. Poté Zubřice jejich nápor zastavily a průběh částečně vyrovnaly (10:7, 15:12), nicméně vékáčko stále zůstávalo vepředu. Po odskočení na 18:13 ještě soupeřky zahajovací dějství zdramatizovaly třemi body za sebou (18:16), leč koncovku měly Horká a spol. bezpečně pod kontrolou – 25:20.

Zkraje druhé části se karta otočila. Hostující tým přitvrdil na servisu, přes zhoršený příjem VK toho víc ubránil a dlouho udržoval mírnou převahu (2:5, 7:9, 9:12). Prudký zlom nastal uprostřed sady. Dámy v růžovém se pronikavě zvedly, když zatlačily podáním, výborně svůj záskok na liberu zvládala Weidenthalerová a s vysokou úspěšností zakončovaly Toufarová + Nová. Tohle vše vedlo k pasáži 8:1, jež Petrášovy svěřenkyně poslala do vedení o čtyři míče 17:13. Vlčkovo družstvo ale nic nevzdalo, zanedlouho tak panovalo téměř nerozhodné skóre 20:19. Rozhodl až dramatický závěr, který těsně urvaly favoritky – 25:23.

Novou várku svého herního progresu předvedly přerovské volejbalistky (bodově tažené Měrkovou) zkraje třetího dílu, za což byly odměněny bleskovým trhákem na 0:4. I tentokrát se však třetí tým po nadstavbě z útlumu vzpamatoval, došlo k tomu během zvratu ze 4:8 na 11:10. Jenže v tomhle setu papírově silnější kolektiv až příliš často chyboval, čehož viditelně lepší protivnice bohatě využívaly. Pětibodovou šňůrou okamžitě nabraly pohodu zpět (11:15) a domácí soubor totálně válcovaly (14:24). Teprve finiš zmírnil výši dílčího rezultátu – 17:25.

V úvodu čtvrtého pokračování se rozhozené Prostějovanky zase chytily (2:0, 3:4 – 6:4, 8:5), byť přehrávat bojovnice na opačné straně kurtu jim do té doby dávalo pořádně zabrat. V pravou chvíli ale začala úřadovat kapitánka Horká, účinné podání přidala Zatloukalová (9:7 – 13:7), celý mančaft rozjetých obhájkyň mistrovského titulu zabral v defenzivě, probral se též útočně. A zbytek duelu již proběhl plně pod jeho taktovkou – 25:12 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend

VK UP OLOMOUC - TJ OSTRAVA, stav série 1:0

Úvodním utkáním čtvrtfinálové série vstoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc do vyřazovací části extraligy. Vysokoškolačky doma proti po základní části soutěže osmé Ostravě potvrdily roli vysokého favorita a zvítězily po necelé hodině hry 3:0.

č.: 119           dne: 16. 3. 2019                 v hod.: 17:00

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:0 (25:12, 25:14, 25:12)

Rozhodčí:  Činátl R., Buchar T.

Domácí: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Sokolová, libero Kovářová.

Hosté: Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, Zemanová, Kašparová, libero Chevalierová. Střídaly:  Sedláčková, Žolnerčíková, Lukáčová, Zedníková, Červenková

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Zápas jsme měly od začátku do konce plně pod kontrolou. Teď už se soustředíme na druhé utkání v Ostravě.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Utkání mělo od začátku do konce jednoznačný průběh. My jsme do něj vstoupili zodpovědně, dostali jsme soupeře pod tlak, vydrželi v něm, a to rozhodlo. Je to ale jen začátek série, musíme stejně pokračovat i v dalších zápasech.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Z naší strany to dnes byl velmi špatný výkon, měly jsme ze soupeře zbytečně velký respekt. Pokud budeme chtít proti Olomouci uspět, musíme zahrát úplně jinak.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Absolutně jsme nezachytili začátky setů. Velmi dobře proti nám zahrála Orvošová, kterou jsme špatně bránili. Musíme přidat na agresivitě.“

Průběh prvního setu čtvrtfinálové série předznamenala šestibodová série domácího celku při podání Trnkové (1:2, 7:2). Ostrava sice dokázala částečně odpovědět (9:6), jenže následoval další bodový přísun na olomoucké konto při servisu Kossányiové (15:6) a sada se dohrávala - 25:12.

Druhé dějství mělo téměř totožný průběh; odstartovalo šňůrou podání Veroniky Trnkové (7:1), následovalo marné ostravské dotahování (8:4, 10:7) a definitivní útok Olomouce při servisu Kubínové (11:8, 15:8). Závěr se opět změnil v exhibici Univerzity Palackého (23:12), jež tentokrát dovolila soupeři uhrát jen o dvě výměny více - 25:14.

Změnu scénáře přinesla až třetí část zápasu, ovšem pouze ve jménu domácí hráčky, která načala hosty na podání. Tentokrát to byla Michalíková, po jejíž sérii to bylo 7:1. Nechybělo opět dílčí snížení (9:5) i rychlá olomoucká odpověď (13:5). Náskok favorita pak už jen narůstal (18:8, 22:10) a po výsledku 25:12 skončilo první vystoupení Hanaček v letošním play-off rychlou a jednoznačnou výhrou 3:0.

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE, stav série 1:0

První utkání čtvrtfinálové série mezi druhým a sedmým týmem přineslo celkem jednoznačný výsledek pro domácí před skvělou diváckou kulisou.

č.: 120            dne: 16. 3. 2019              v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 3:0 (25:16, 25:18, 25:19)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Roman Marschner

Počet diváků: 450

Domácí: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, Candráková, libero Dostálová. Střídaly: Holubcová, Šotkovská

Hosté: Bailey, Skiba, Podhrázká, Fricano, Meidlová, Vyklická, libero  Digrinová. Střídaly: Kopáčová, Pavlíková

Laura Holubcová(kapitánka VK Dukla Liberec): „Do zápasu jsme vstoupili odvážně a Brno jsme téměř nepustili ke slovu.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Máme za sebou první utkání a musíme se opět připravit na středu.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „1:0, ve středu pokračujeme. Soupeř lépe servíroval“.

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Moc zkažených podání z naší strany, soupeř nás přehrál v poli.“

V prvním setu domácí hráčky od začátku koncentrovaným výkonem navyšovaly své vedení 8:5, 16:8 a 21:13, a nakonec set dotáhly do jednoznačného vítězství, 25:16.

Druhý set začal změnou na brněnské straně, kdy Fricano z postu univerzálky přešla na blok, a Kopáčová zaujala její post. Ale vývoj setu kopíroval set první 21:13 a nakonec podobně skončil, 25:18.

Úvod třetího setu začal náporem Brna 2:5, domácí celek však otočil na 8:5 a dovedl utkání do vítězství, 25:19 – 3:0.

Autor: Jindřich Martinec

PVK OLYMP PRAHA – VK BRNO, stav série 1:0

Souboje prvního kola play-off mezi čtvrtým a pátým každoročně slibuje napínavý souboj. Takže očekávaná bitva mezi Olympem a „šelmami“ z Brna dnes začíná. Bude to souboj mladého, ale i posíleného Olympu současnými reprezentantkami Barborou Purchartovou a Pavlou Šmídovou proti velezkušenému VK Brno, jehož dres oblékají bývalé reprezentantky ČR Soňa Nováková, Markéta Chlumská, Kristýna Boulová, Ivona Svobodníková, Milada Spalová.

č.: 122      dne: 16. 3. 2019        v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Brno 3:1 (25:17, 25:22, 23:25, 25:22)

Rozhodčí: Fink, Kořenek

Počet diváků: 250

Domácí: Kalhousová, Purchartová, Staňková, Šimáňová, Komárková, Šmídová, libero Stavinohová. Střídaly: Fomenková, Černá

Hosté: Boulová, Pospíšilová A., Janečková, Beránková M., Svobodníková, Sklenářová, libero Chlumská. Střídaly: Nováková, Beránková E.

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme dnes „šelmy“ poprvé v sezóně porazily. Důležité bylo to, že jsme do zápasu dobře vletěly v prvních dvou setech, potom jsme trochu zaváhaly, nedařilo se nám dobře bránit a servírovat. Podařilo se nám ale urvat koncovku čtvrtého setu. Dobře jsme bránily, ale nesmíme se uspokojit a čeká nás ještě těžký boj.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme obrovsky spokojeni s výsledkem, že jsme první zápas play-off vyhráli. Ze zápasu jsme měli obavy, protože se nám poslední zápasy nadstavby nevydařily. V zápase bylo několik důležitých momentů – do zápasu jsme vstoupili jako uragán, na to jsme se připravovali. Zpočátku jsme dobře servírovali, pak už to byla bitva jedné hráčky proti jedné. Kdo nedělal taktické chyby, vyhrával. Oba týmy jsou navzájem načtené. Musím pochválit celý kolektiv za obětavost a za to, že dřely a snad jsme prolomili koncovky nevydařených setů. Velmi dobrý zápas zahrála „Vinci“ a celý tým se na ni mohl spolehnout. Velmi dobře zahrála i nahrávačka Brna Soňa Nováková.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „První dva sety jsme se praly s příjmem, než jsme si na to zvykly. Zápas to byl ale pěkný, časem odpovídal pětiseťáku. Myslím si, že jsme nakonec neubránily to, co jsme si řekly, a to rozhodlo v koncovkách.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Olymp na nás vletěl a první dva sety nás tlačil a my jsme se s tím nedokázaly vyrovnat. Pak se hra vyrovnala, ale jednu koncovku jsme vyhrály a jednu Olymp. Výsledek je takový, jaký je.“

Olymp zahájil velice zodpovědně. Naproti tomu Brno zkazilo hned úvodní balon zápasu – vlastní servis a ani v následujících výměnách nebylo přesvědčivé. Možná to bylo i tím, že oproti předchozím zápasům Brnu chyběly Matuszková a Spalová. Olymp hrál výborně v mezihrách a dařilo se mu i na bloku. Skóre rychle narůstalo 6:2, 14:17 a 18:10 a domácí neměly během prvního setu žádný problém.

Druhý set zahájil Olymp obdobně, ale Brno přece jen začalo hrát lépe, bojovalo a nedovolilo Olympu získat větší náskok. Domácí hráčky trochu odcházely na útoku, respektive se začal prosazovat potenciál vysokých blokařek Brna. Nakonec se Olympu podařilo odskočit ze stavu 15:13 na 20:16 a přes drobné peripetie i druhý set dotáhl do vítězného konce.

Ve třetím setu se Brno poprvé v zápase dostalo do vedení za stavu 3:2, vedlo i 7:4, Olymp odpověděl a rychle získal vedení 12:9, ovšem i Brno nezahálelo a stav srovnalo. Pak již pokračovala bitva o každý míč. Brnu se za stavu 19:19 podařilo získat dva body za sebou, vždy po útoku z pipu Simonou Janečkovou, a to byl možná rozhodující moment pro zisk prvního setu pro VK Brno.

V úvodu čtvrtého setu Olymp dvakrát za sebou zablokoval klíčovou hráčku Brna Simonu Janečkovou a rychle vedl 9:2, pak si vybral ale oddechový čas na útoku a Brnu se povedlo vyrovnat. Na útoku i v obraně se začaly prosazovat Svobodníková a Boulová a Olymp měl velké problémy. Z nich si ale pomohl svou největší zbraní blokem, v jedné fázi dokonce 4x za sebou.

Utkání mělo stoupající úroveň a od třetího setu se hrál výborný volejbal. Olymp nahrazoval slabší útok velkou bojovností a blokem. Brno přestalo chybovat a prosazovaly se klíčové vysoké hráčky. Skvělé utkání odehrála v dresu Olympu brněnská rodačka Romana Staňková.

Autor: Jiří Trochta