14.1.2017

Reprízu loňského finále získal pro sebe Prostějov, zvítězilo i KP Brno

Repríza loňského finále ženské UNIQA extraligy se mimo jiné dnes odehrála v Prostějově, kam přijely volejbalistky Olomouce. Hrály se i další tři duely, Fénix Brno přivítalo Ostravu, Frýdek-Místek Královo Pole a Šternberk pražský Olymp.

TJ SOKOL FRÝDEK MÍSTEK – TJ OSTRAVA

Ke vzájemnému zápasu nejvyšší české volejbalové soutěži UNIQA extralize nastoupili proti sobě domácí TJ Sokol Frýdek Místek a hosté VK KP Brno. Domácím první zápas v letošním roce vůbec nevyšel a Brno si odvezlo vítězství 3:0.

č.: 56 dne: 14.1.2017 v hod.:17:00

TJ Sokol Frýdek Místek NIBE – VK KP Brno 0:3 (16:25, 18:25,12:25)

Rozhodčí: Duda,Bohačík

Počet diváků: 200

Domácí: Holišová, Jurčíková, Kavková, Pavelková, Mitrega, Kukučová, libero: Radivojevičová. Střídaly:Uhrová, Vašinová I., Vašinová K.

Hosté: Polášková, Brown, Koseková, Salanciová, Potts, Měrková libero: Doležalová. Střídaly: Šloufová, Suchá, Meidlová, Kopáčová

Kateřina Holišová (kapitán TJ Sokol Frýdek Místek): „Soupeř tlačil servisem skvěle bránil na síti. A my měly problémy i s  jednoduchými míči.

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Soupeř nás předčil ve všech herních činnostech.“

Vendula Měrková (kapitán VK KP Brno): „Pro nás to byl těžký zápas, musely jsme potvrdit roli favorita. Soupeř dobře servíroval byly jsme lepší v obraně a lépe skládaly míče.“

Marek Rojko (trenér VK KP Brno): „Jsme rádi že jsme potvrdili tři body. Čekali jsme těžký zápas ale nebylo tomu tak.“

V prvním setu dominoval celek z Brna který byl lepší na útoku. Ve druhém setu hosté odskočili ze stavu 1:1 na 8:1 díky servisu Potts. A do konce setu si udrželi náskok. I ve třetím setu byly hráčky Brna lepším celkem když předčily Sokolky ve všech herních činnostech.

Autor: Jiří Zaoral

VK FÉNIX BRNO – TJ OSTRAVA

V Brně se v prvním utkání v novém roce střetly týmy z opačných pólů tabulky. Hosté z Ostravy se úlohy favorita shostily na výbornou a připsaly si další tři body. Naproti tomu Fénix stále čeká na svůj první bod.

č.: 54 dne: 14. 1. 2017 v hod.: 14:30

VK Fénix Brno – TJ Ostrava 1:3 (25:23, 14:25, 20:25, 13:25)

Rozhodčí: Ištvanech, Zimermann

Počet diváků: 50

Domácí: Gogová, Plešingrová, Slámová, Šnellyová, Pospíšilová A. Podhrázká, libero Matoušková. Střídaly: Holečková, Pospíšilová P., Beránková.

Hosté: Toufarová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Válková,  libero: Červenková. Střídaly: Faltinová, Součková, Diatková, Kvapilová, Čuboňová.

Veronika Šnellyová (kapitán domácí): „Soupeř hrál velmi vyrovnaný a koncentrovaný zápas. Jeho téměř 100% hra na síti blokem nám po celý zápas hru velmi komplikoval. Gratuluji soupeři vítězství.“

Zdeněk Janoušek (trenér domácích): „Ostrava hrála velmi pozorně, prakticky bez chyb a proto naprosto zaslouženě vyhrála. “

Iva Nachmilnerová (kapitán hostů): „Povinné vítězství po koncentrovaném výkonu. Soupeře jsme vůbec nepustily do koncovek .“

Zdeněk Pommer ml. (trenér hostů): „Jednoznačné utkání. Pochvala všem za přístup a koncentrovaný. Týden se připravujeme na Prostějov na přeložený zápas, který hrajeme ve středu a tímto zvu všechny fanoušky.“

Do utkání Ostrava vlétla raketově. Během tří postavení si vytvořila šesti bodový náskok, který v dalším průběhu setu neustále navyšovala. Domácí se nedokázali vypořádat s kvalitní obranou hostů a to zejména na síti. A tak bylo za dvacet minut o zisku prvního setu rozhodnuto.

Druhý set byl vyrovnaný pouze na svém začátku. Za stavu 5:6 si hostují družstvo připsalo šest bodů v řadě a tím získalo uklidňující náskok a bez větších problémů dovedlo k vítězství i v tento set.

Úvod třetího setu patřil domácím, které se ujali vedení 4:1 a následně ještě 5:4. Jenže potom si Ostrava připsala deset bodů v řadě a utkání se vrátilo do zajetých kolejí předchozích dvou setů. Hosté si vybudovaný náskok s přehledem pohlídali a povinné vítězství.

Autor: Tereza Gottwaldová

TJ SOKOL ŠTERNBERK – PVK OLYMP PRAHA

Ve 14. kole nejvyšší české volejbalové soutěže UNIQA extraligy žen přivítaly Šternberačky tým PVK Olymp Praha. Celé utkání převládal hostující tým z Prahy, jen ve 3. setu byla hra chvílemi vyrovnanější. Přesto zápas skončil vítězstvím hostujících 0:3.

č.: 53, dne: 14.1.2017, v hod.: 18:00

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 0:3 (18:25, 17:25, 19:25)

Rozhodčí: Lenert A., Horký P.

Počet diváků: 150

Domácí: Hudylivová, Nováková Dosoudilová, Oborná, Dudová, Kratochvílová, Janečková. Střídaly: Šenková, Kneiflová, Borovcová.

Hosté: Kopecká, Melicharová, Bartošová, Kalhousová, Komárková, Šimáňová.  Střídaly: Šotkovská, Kurková, Vyklická.

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „První set jsme začaly celkem solidně, protože soupeř byl ještě asi v autobuse, no ale v průběhu utkání jsme udělaly hrozně moc nevynucených chyb a to byl dnes asi kámen úrazu, takže nás soupeř lehce přehrál a už jsme nedokázaly stáhnout ten náskok, který si udělal, takže jsme jim to dnes celkem lehce odevzdaly.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Pro nás to je první zápas po novém roce proti silnému Olympu, se kterým jsme měli velké problémy i u nich. Letos se musíme vyrovnat s odchodem Napolitano Šenkové do Olomouce, myslím si, že hráčky už to začaly chápat minulý týden, když jsme byly na přípravném turnaji v Chocni a postupně tu její roli si začínají rozdělovat. Bohužel dneska, ačkoliv to utkání dobře odehrála Šárka Šenková, tak z naší strany prohráli jsme proto, že jsme ve hře udělali asi o patnáct nebo šestnáct chyb více a to nás bohužel stálo, jak ty první dva sety, tak i koncovku toho třetího kdy jsem věřil, že dokážeme zvrátit v náš prospěch. Plusem je i vstup čtrnáctileté Emy Kneiflové, která si v koncovce prvního setu došla pro dva body.“

Simona Kopecká (kapitánka PVK Olymp Praha): „Přijely jsme s cílem uhrát tři body a to se nám povedlo.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsme především spokojení s vítězstvím tři nula, protože jsme nepodali příliš dobrý výkon, ale zase abych to úplně nehanil, tak to byl výkon, který je tří bodový a je s tím vítězství tři nula. Chtěl bych poděkovat delegátovi, rozhodčím i domácím, Martinovi za to, co jsme tam měli cestou tu příhodu, že byla bouračka, že bez problému na nás počkali a hrálo se o hodinu dýl, že to je správné sportovní gesto. K tomu vlastnímu utkání, myslím si, že jsme v těch prvních dvou setech především lépe přihrávali a servírovali a co mě těšilo, byla obrana v poli. Jak jsem říkal na začátku, že to nebylo z naší strany úplně povedené, tak tím jsem myslel především tu naši útočnou potenci.“

Dnes se ve Šternberku odehrál zápas s PVK Olymp Praha. Celé utkání mělo jednoznačný směr pro výhru hostujícího týmu z Prahy, jen ve 3. setu byla hra chvílemi vyrovnanější. Přesto se nepodařilo domácím uhrát ani jeden set a ze zápasu si odváží 3 body hostující Olymp, 0:3 (18:25, 17:25, 19:25).

Autor: Filip Koryčanský

VK AGEL PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Téměř dvě a půl hodiny trvalo utkání 14. kola UNIQA extraligy žen ČR 2016/17 mezi volejbalistkami Prostějova a Olomouce. Družstvo UP předvedlo v zápasovém šlágru vynikající výkon a sahalo po překvapivém triumfu, dokonce mělo jeden mečbol. Ten však družina VK AGEL odvrátila a navzdory hernímu trápení zachránila nejtěsnější vítězství. Přesto vedoucí tým průběžného pořadí ztratil v aktuálním ročníku soutěže svůj premiérový bod a náskok v čele zvýšil pouze nepatrně.

č.: 55 dne: 14.1.2017 v hod.: 17.00

VK AGEL Prostějov – VK UP Olomouc 3:2 (25:27, 25:16, 25:23, 22:25, 16:14)

Rozhodčí: Kmoníček J., Velinov E.

Počet diváků: 600

Domácí: Hindriksen, Matienzo, Trnková, Basa, Emonts, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Gambová, Rodriguez, Frigo, Tinklová.

Hosté: Dudová, Dedíková, Sajdová, Napolitano, Michalíková, Čutuk, libero Sain. Střídala: Košická, Strušková, Kubínová, Přibylová.

Mareike Hindriksen (kapitánka VK AGEL Prostějov): „Bylo to hodně těžké utkání, ve kterém jsme ukázaly dvě různé tváře. V některých pasážích byl náš výkon kvalitní a všechno jsme dělaly dobře, zatímco v jiných úsecích jsme hrály skutečně špatně s mnoha chybami. A takhle se to pořád střídalo. Celou dobu nám přitom dělala problémy přihrávka, naopak samy jsme nedokázaly vyvíjet trvalejší tlak servisem. Pozitivní je jedině ta těsná výhra, kterou jsme nakonec vybojovaly.“

Peter Goga (trenér VK AGEL Prostějov): „Bylo vidět, že jde o náš první zápas po delší pauze. Na holkách se projevila určitá nerozehranost, ale každopádně musím pogratulovat Olomouci k fantastickému výkonu. Hostující hráčky byly trpělivé, hrozně moc toho vykryly v obraně a udělaly spoustu bodů po dlouhých výměnách napopáté, napošesté. Klobouk dolů před tím, jak zde soupeř dneska hrál. I tak si však myslím, že kdyby se nám podařilo uklohnit první set, tak jsme klidně mohli vyhrát tři nula.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Těžko se mi hodnotí po takové prohře, kdy jsme byly natolik blizoučko výhře. Dokonce jsme měly mečbol a asi nás dnešní porážka bude dlouho mrzet. Byť i výsledek 2:3 je v Prostějově výborný, poprvé za hodně dlouhou dobu jsme tady dovedly utkání do tiebreaku. S tím můžeme být spokojené stejně jako s předvedeným výkonem, který byl z naší strany opravdu kvalitní. Díky tomu jsme s favoritem svedly vyrovnanou bitvu a rozhodovaly koncovky.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to krásný vyrovnaný zápas, který se hlavně divákům musel líbit. Určitě jsem spokojen s výkonem našeho družstva, takový volejbal bychom chtěli předvádět pokaždé až do konce sezóny. Škoda, že střetnutí trochu znehodnotili rozhodčí. To je všechno, co k tomu chci říct.“

Oboustranně kvalitní přetahovaná, to bylo od samotného začátku derby dvou hanáckých rivalů. Každý chvilku tahal pilku podle toho, kdo zrovna vyrobil chybku či nepřesnost (5:4, 5:7, 9:7, 9:11). Důležitou roli hrálo také propojení servis plus přihrávka, o což se mohl víc opřít hostující tým. Domácím zase pomáhaly z problémů vítězné bloky, ovšem ani čtyřbodová šňůra z 10:12 na 14:12 zdaleka nic nerozhodovala. Naopak úpéčko hned reagovalo novým obratem na 14:15 a komplexnějším výkonem sahalo po zisku zahajovací sady (15:17). A také dosáhlo, neboť Agelky byly příliš nejisté na příjmu i v mezihře. Sice vyrovnaly z 21:23 na 23:23 a vzápětí odvrátily dva setboly, třetí už však nikoliv – 25:27.

Pokud chtěly favoritky získat očekávanou převahu, potřebovaly nutně zlepšit haprující přechod z defenzivy do útoku. Zkraje druhého dílu se to částečně zdařilo (5:3), leč nový výpadek na přihrávce ženám VK mírný náskok rychle vzal (6:7). Protivnice v čele s výborným liberem Sain dobře bránily a dokázaly urvat většinu dlouhých výměn často zakončovaných ze Šternberka staženou Napolitano. Nicméně v následující pasáži se Teplého svěřenky dopustily několika hrubek rychle za sebou a nové otočení na 12:9 odstartovalo nápor lídra tabulky. Ten se sice občas potýkal se stále účinným olomouckým podáním, ale jakmile jej zpacifikoval a sám servisem přitlačil (viz dlouhá série Herelové), měl zřetelně navrch. Druhá polovina setu vyzněla naprosto jednoznačně – 25:16.

Výraznou převahu udržely úřadující mistryně republiky též v nástupu do třetí části, čímž bleskově získaly výhodu minitrháku 3:0. Gogovu partu táhla dopředu nabraná pohoda v ofenzivě a konečně se mohla opřít o mnohem úspěšnější zakončení. Dolů zahnané sokyně přesto nic nevzdávaly, rostoucí manko zastavily a postupně se jaly opět zlobit (6:4, 11:7 – 11:9). Čtyřmi body v řadě při podání Michalíkové dokonce srovnaly na 14:14, tudíž bitva zahořela nanovo. Právě v tu chvíli však Prostějovanky zabraly a okamžitou reakcí předvedly klíčový únik na 19:15. Ani tak závěr nepostrádal dramatický náboj zásluhou další vyrovnávací odpovědi UP (21:17 – 21:21)! Nervózní koncovku rozlousknul až drtivý blok Matienzo přímo na zem, po něm obhájkyně titulu urvaly poslední dva míče – 25:23.

Ani těsně ztracená sada číslo tři ale vysokoškolačky nezlomila a místo rezignace v úvodu čtvrtého pokračování tvrdě udeřily pětibodovou šňůrou (2:2 - 2:7). Domácím plejerkám dělalo potíže trvale udržet vyšší úroveň hry, jejich výkon dost kolísal. Sešup na houpačce směrem dolů přišel okamžitě po překonání krize vinou řady nevynucených minel (6:8 – 7:13), aby se hned dostavilo pronikavé zkvalitnění veškerých činností (14:14). A znovu nový propad na 14:17! Rovněž Olomoučankám scházela stabilita, nicméně pohotově využívaly každého zaváhání papírově silnějšího mančaftu a směřovaly k tiebreaku. Jen o pár minut později to naopak vypadalo na vyvrcholení duelu, protože AGEL náhlým vzepětím zvrátil na 21:18. Leč jednalo se pouze o záchvěv a bojovné soupeřky dominantní koncovkou poslaly mač opravdu do rozhodujícího finále – 22:25.

Během poslední pauzy se favorizovaný kolektiv zkoncentroval a do pátého dějství vstoupil mnohem lépe (6:2). Skvěle makající soubor z metropole Hané však zase prokázal svou nezdolnost heroickým dotažením na 7:6! Strhující podívaná gradovala, nervydrásající řežbu rozsoudil teprve úplný závěr. V něm rozjetá ekipa okolo kapitánky Dudové dovedla svůj super výkon nejprve k otočení z 10:8 na 12:13 a vzápětí i k mečbolu. Osminásobným šampiónkám ČR hrozila porážka na vlastní palubovce s tuzemským protivníkem po strašně dlouhé době, ale s vypětím všech sil zvládly tuto hrozbu zažehnat. Chladnokrevně uhrály tři balóny za sebou a zachránily nesmírně vydřené vítězství – 16:14 a 3:2!

Autor: Marek Sonnevend