23.3.2019

Semifinále pro Olomouc a Liberec! Prostějov udolal Přerov, Šelmy „loupily“ na Olympu

UNIQA volejbalová extraliga žen 2018/19 už zná dva semifinalisty. „Bez ztráty kytičky“ ve čtvrtfinálové sérii se jimi staly týmy Olomouce a Liberce. Olomouc i potřetí jasně zvítězila nad Ostravou, stejně jako Liberec, který i přes malé zaváhání v úvodu utkání, porazil Královo Pole. Pro Ostravu ani brněnské KP ještě sezóna nekončí, čekají je zápasy o 5. – 8. místo. Prostějov se na druhý bod v sérii pěkně nadřel, po zranění své klíčové hráčky Heleny Horké udolal Zubřice s Přerova až ve zkrácené hře. Tie-break rozhodoval i na pražském Olympu. Z cenné výhry a vedení 2:1 na zápasy se radují brněnské Šelmy.

VK UP OLOMOUC - TJ OSTRAVA, stav série 3:0

V nejkratším možném čase postoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc do semifinále extraligy. Ostravu zdolaly i potřetí ve třech setech a jsou prvními semifinalistkami letošního ročníku nejvyšší domácí soutěže.

č.: 127          dne: 23. 3. 2019                 v hod.:17:00

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:0 (25:15, 25:10, 25:16)

Rozhodčí:  Spáčil L., Ištvanech M.

Počet diváků: 250

Domácí: Dudová, Michalíková, Trnková, Napolitano Šenková, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová.

Hosté: Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, Zemanová, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Červenková, Zedníková, Lukáčová

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): Bylo to podobné utkání jako to před týdnem. Hrály jsme v pohodě, bez zbytečného tlaku a zaslouženě jsme vyhrály. Máme teď týdenní pauzu, ve které doléčíme bolístky a už se začneme připravovat na semifinále.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Dnes jsme pozměnili sestavu, abychom všechny hráčky udrželi v provozu, a než jsme se dostali do tempa, tak jsme na začátku prvního setu poprvé a naposledy výrazněji prohrávali. Pak už to bylo podobné jako v prvním domácím utkání herně i výsledkově. Jsme rádi za postup ve třech zápasech, trochu si odpočineme a jdeme na semifinále.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes jsme nepředvedly nic, čím bychom soupeře překvapily a zaskočily. Gratuluji Olomouci k vítězství a postupu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeř nás zatlačil servisem a šel nám tvrdě po smečařkách. My jsme se zbytečně lekli. Začali jsme sice líp než minule, ale bohužel to nestačilo. Opět jsme udělali spoustu nevynucených chyb.“

Domácí tým oproti předchozím čtvrtfinálovým duelům vyměnil nahrávačky, když místo Kubínové nastoupila Dudová, a univerzálky, kde Orvošovou nahradila Napolitano Šenková, zatímco Ostrava vsadila na osvědčenou sestavu. Ta sice získala první tři výměny zápasu, jenže pak přišly série servisů Trnkové (1:4, 7:4) a Šenkové (7:5, 12:5) a dál už se hrálo podle olomouckých not. Hostující tým sice ještě dokázal snížit na 14:10, ale vysokoškolačky odpověděly při podání Dudové (19:10) a nakonec zvítězily 25:15.

V druhém dějství to byla pro změnu univerzita, kdo posbíral úvodní body (3:0, 4:1), jenže na rozdíl od předchozí části se obrat nekonal. Hanačky při servisech Kossányiové zvýšily na 9:3 a jejich náskok i nadále narůstal - 13:5, 18:9. Když navíc od stavu 18:10 domácí celek znovu zužitkoval další výborná podání Kossányiové, byla z toho série sedmi bodů a vysoká výhra 25:10.

Nejvyrovnanější byl alespoň zpočátku třetí set; univerzita v něm sice prakticky neustále vedla (7:4, 13:7), ostravské hráčky se však několikrát dokázaly dotáhnout (7:6, 13:10). Zlomový moment tak přišel až v prostřední části při servisech Michalíkové (14:11, 18:11) a od té chvíle už čtvrtfinálová série nezadržitelně spěla ke svému konci. Její závěr ještě vyšperkovala asi nejlepší hráčka třetího zápasu Kossányiová, která další šňůrou na podání přispěla k výsledku 25:16, po němž Olomoučanky slavily postup díky vítězství 3:0 na sety i na zápasy.

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV, stav série 2:1

V ohromné pětisetové drama se změnilo třetí utkání čtvrtfinálové série UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 mezi volejbalistkami Prostějova a nedalekého Přerova. Duel plný zvratů ovlivnil zdravotní výpadek tahounky VK Horké v nástupu do druhé sady, ale její kolegyně to nakonec zvládly i bez ní. Sice s pořádně odřenýma ušima, neboť na sklonku rozhodujícího tiebreaku neproměnily pět mečbolů za sebou! Ten šestý však vzápětí už ano a nejtěsnějším poměrem tak šly do zápasového vedení 2:1.

č.: 129        dne: 23. 3. 2019       v hod.: 15:00

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:2 (25:18, 17:25, 25:18, 23:25, 16:14)

Rozhodčí: Kubinec J., Slezák J.

Počet diváků: 450

Domácí: Toufarová, Bezhandolska, Horká, Kojdová, Rutarová, M. Zatloukalová, libero Weidenthalerová. Střídaly: Polášková, Nová, Kozmík, Dvořáčková

Hosté: L. Zatloukalová, Person, Shapaval, Měrková, Svobodová, Jehlářová, libero Vaňková. Střídaly: Vander Meer, Zajícová, Kohoutová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Byl to velký nervák, ze kterého jsem většinu neviděla kvůli vyšetření kotníku. Vrátila jsem se až ke konci čtvrtého setu a co můžu říct, že holky v těžké situaci parádně zabojovaly. A s trochou potřebného štěstí zápas urvaly.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Není potřeba nic dlouze komentovat. Je to play off, my máme druhý bod v sérii a potřebujeme ještě jeden, abychom postoupili. Cením si toho, že po zranění Hely Horké se celý tým semknul, zabojoval a přes mnoho problémů nakonec vydřel důležité vítězství. Nám sice největší opora chyběla, zatímco Přerov se může spolehnout na výbornou Vendy Měrkovou, ale zvládli jsme to. Skvěle to na sebe vzala Peťa Kojdová, přidaly se všechny další holky. A jakkoliv nás teď venku čeká náročná práce, půjdeme naplno do toho, ve středu si pojedeme pro postup.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Tohle utkání hodnotím jako naši obrovskou škodu. Mohly jsme využít zranění Heleny Horké a tím oslabení Prostějova k vítězství, čímž bychom doma šly za rozhodnutím celé série. Ale nevyšlo to, chybělo málo.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Za nás se dá dnešek vystihnout jediným slovem: škoda. Měli jsme obrovskou šanci dostat sérii k nám s vedením 2:1 na zápasy, ale nevyužili ji. Mrzí mě třetí set, který byl z naší strany hrozně špatný, jakoby holky po zranění Hely Horké dostaly do hlav, že by vlastně měly vyhrát a lekly se toho. Čtvrtou sadu jsme pak přes zbytečný výpadek i některá divná rozhodnutí sudích urvali. A tiebreak? Ten rozhodlo víc našich chyb, oboustranně pracovaly nervy. Po vyrovnání ze 14:9 na 14:14 je fakt strašná škoda, že jsme si potom úplný závěr zbytečně pokazili sami.“

Po vyrovnaném úvodu (3:1 – 4:4) domácím hodně pomohla vydařená šňůra při podání Rutarové, kdy celkově dobrou hrou odskočily čtyřmi body za sebou na 8:4 a posléze až na 12:7. Hostující plejerky se tím však nenechaly deprimovat, rovněž přitlačily servisem Shapaval a velice rychle vyrovnaly (14:14). Vše vypadalo otevřeně, leč za stavu 15:15 účinně zapodávala M. Zatloukalová, celý tým VK zabral v obraně a úspěšnými protiútoky pláchnul do rozhodujícího trháku (20:15). Zbytek vstupní sady byl pak jednoznačný – 25:18.

Zkraje druhé části zasáhly prostějovský tábor dvě nepříjemné rány. Nejprve mu vůbec nevyšel start vinou obvyklého výpadku na přihrávce (0:5). A jakmile se už zvedal (3:5), zvrtla si kotník kapitánka Horká. Bez své ústřední palebné síly její parťačky logicky znejistěly, naopak zlepšující se soupeřky šly výrazně nahoru (6:6 – 6:9, 8:13, 12:19). Tento set tudíž patřil suverénně Přerovu – 17:25.

Klíčová otázka za daného vývoje i stavu věcí zněla: zvednou se favoritky bez zraněné největší opory a poradí si s Novou na univerzálu? Že by to mohlo jít, ukázal začátek třetího dějství. Oslabené družstvo vékáčka se semknulo a díky úniku z 3:2 na 7:2, vzápětí i kontru ze 7:5 na 12:5 udávalo tón. Převaha třetího celku dlouhodobé části vycházela z dobrého příjmu, na liberu se parádně chytila Polášková, výborně zabrala smečařka Kojdová a přidaly se všechny ostatní spoluhráčky. Chybující Zubřice vůbec nestíhaly (16:8, 22:12), přibrzdit nápor dokázaly teprve v závěru (23:16). Což ale nemohlo stačit na zlikvidování celého obřího manka – 25:18.

Dramatický mač jako na houpačce pokračoval též ve čtvrtém dílu. Vlčkovy svěřenkyně brzy udeřily čtyřmi získanými výměnami v řadě (4:3 – 4:7) a od tohoto okamžiku měly navrch ony. Přesnější přihrávkou, jistější mezihrou, úspěšnější defenzivou. Víc prosazovat se jala Měrková, která tím podpořila často skórující Svobodovou, a hostující soubor utíkal pořád markantněji (8:13, 11:18). Za stavu 14:20 ale přišel pekelný zvrat. Prostějovanky zařadily vyšší kvalitativní stupeň, aby sérií sedmi bodů samy šly do vedení 21:20! Ovšem vypjatou koncovku těsně neustály – 23:25.

Rozseknout gradující bitvu tak musel tiebreak. Ten sice otevřela trochu lépe přerovská děvčata, leč od skóre 2:3 vzaly dění na palubovce pevně do své moci Petrášovy ovečky. Komplexním volejbalem založeným na maximální bojovnosti otočily na 5:3, a byť protivnice okamžitě srovnaly (5:5), následně je zásluhou stupňovaného výkonu dostaly blizoučko porážce. Jenže ani náskok 14:9 nebyl rozhodující, neb Zubřice zázračným zmrtvýchvstáním zrušily pět mečbolů v jednom sledu (14:14)! Vzápětí ale samy vyrobily dvě nevynucené hrubky, které definitivně poslaly nervydrásající mač ve prospěch obhájkyň mistrovského titulu – 16:14 a 3:2!!

Autor: Marek Sonnevend

PVK OLYMP PRAHA – VK BRNO, stav série 1:2

Za stavu 1:1 na zápasy v play-off o důležitosti třetího utkání netřeba mluvit. Přesně taková situace je mezi PVK Olympem Praha a VK „Šelmy“ Brno. Dnešní zápas hodně napoví o postupu do semifinále play-off a o boj o medaile. Pro Olymp hovoří domácí hala, pro brněnské hráčky zase větší zkušenosti.

č..: 130         dne: 23. 3. 2019         v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK Brno 2:3 (25:19, 27:29, 25:23, 22:25, 11:15)

Rozhodčí: Marschner, Dušek

Počet diváků: 130

Domácí: Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, Komárková, Šimáňová, libero Stavinohová. Střídaly: Černá, Valková, Fomenková

Hosté: Janečková, Svobodníková, Beránková M., Sklenářová, Boulová, Nováková, libero Chlumská. Střídaly: Pospíšilová A., Svobodová E.

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnes to byl krásný a vyrovnaný zápas. Z naší strany škoda druhého a koncovky čtvrtého setu, kdy jsme vedly a bohužel jsme to nedotáhly do konce. Čtvrtý set nás poznamenal do tie-breaku, kdy jsme od začátku soupeře doháněly.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Byl to nesmírně vyrovnaný zápas, divácky atraktivní. Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře. První set jsme snadno vyhráli, v druhém setu jsme vedli 18:12, ale i takového vedení jsme ztratili. Podobná situace nastala i v setu čtvrtém, kdy jsme téměř sahali po vítězství, opět jsme nezvládli koncovku a potom Brno při servisu Pospíšilové set dohrálo. Poslední set byl z naší strany špatně rozjetý, malá naděje nám svitla za stavu 9:10, ale závěr se nám zase nepovedl. Prohrát poslední část 1:5 je špatné.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Zápas byl podle očekávání napínavý až do konce, což jsme předpokládaly. Zápas podle mě rozhodla Anička Pospíšilová ve čtvrtém setu, kdy dala pět servisů a otočila konec setu. V tie-breaku Olymp znervózněl, o čemž svědčí čtyři zkažené servisy a potom už jsme měly navrch.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Čekali jsme, že na nás Olymp opět vletí, což se stalo v prvním setu. V druhém setu Olymp opět na nás vletěl, ale nedokázal uhrát stav 18:11. To byl první zlomový moment, druhý zlomový moment přišel při podání Aničky Pospíšilové, a to nám vydrželo až do posledního rozhodujícího setu.“

Olymp zahájil zápas několika nevynucenými chybami a rychle prohrával 2:5 a 4:7, potom se ale domácí hráčky aklimatizovaly, rychle srovnaly a zlepšeným servisem a blokem dostávaly Šelmy z Brna pod tlak. Stav se přehoupl do vedení Olympu, které rychle narůstalo, a i když Brno v jedné fázi uhrálo tři body v řadě, Olymp vyhrál první set s dostatečným náskokem.

Do druhého setu Olymp vstoupil odpovědně a sebevědomě – tlačil servisem, opíral se o svůj skvělý blok a byl i úspěšný na útoku. Rychle z toho rekrutovalo vedení 6:1, 10:5 a 16:10. Za stavu 18:11 se ale Brno vzedmulo a srovnalo na 19:19. Olymp ještě vedl 22:20. Potom se rozpoutala velká bitva se skvělými výměnami, ale i školáckými chybami. Nakonec Brno proměnilo čtvrtý setbol a zvítězilo v setu, který se pro vyvíjel hodně špatně.

Bitva pokračovala i ve třetím setu. Olymp ale začal odcházet na útoku, kdežto brněnské hráčky svojí precizní a strojovou hrou získávaly navrch. Ovšem náskok čtyř bodů Brna (13:9) se také rychle rozplynul (17:17). Brno začalo také chybovat a domácí se dostaly do vedení 22:20, ale o svůj náskok záhy přišly. Dramatickou koncovku ukončila blokem nahrávačka Olympu Pavla Šmídová.

Do čtvrtého setu Olymp vstoupil velmi dobře (4:1, 8:4). Jak už je v této sérii zvykem, prohrávající tým se vzchopil – Brno stáhlo z 9:13 dvakrát na rozdíl jednoho bodu a podařilo se mu i vyrovnat (19:19). V další dramatické koncovce Brno vyrobilo dvě chyby, Olymp vedl 22:19, ale potom přišla na servis Anna Pospíšilová a vydržela tam až do konce setu (dva body přímo z podání).

Vstup do posledního setu vyšel lépe Brnu, při servisu Sklenářové se Brno dostalo do vedení 4:1 a tento náskok víceméně drželo až do stavu 10:7, ovšem Olymp stáhl na 9:10. Konec ale byl v režii Brna, konkrétně Kristýny Boulové.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK DUKLA LIBEREC – VK KRÁLOVO POLE, stav série 3:0

V Liberci se hrál velmi kvalitní, útočný volejbal od obou týmů, který se musel líbit. Hostujícím hráčkám nestačil k vítězství ani výborný vstup do zápasu, díky kterému zaslouženě vyhrály první set. O výsledku tohoto zápasu a tím i celé sérii se rozhodlo v koncovce třetího setu, kterou ovládl domácí tým. Čtvrtý set už byl jasnou záležitostí domácího celku, který tak slavil premiérový postup do semifinále extraligy, a to v druhém roce působení v této soutěži.

č.: 128         dne: 23. 3. 2019            v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – VK Královo Pole 3:1 (21:25, 25:14, 25:23, 25:11)

Rozhodčí: Buchar T., Nedbálek A.

Počet diváků: 397

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Holubcová, Kolářová

Hosté: Meidlová, Nichol, Fricano, Vyklická, Pavlíková, Skiba, libero Digrinová. Střídaly: Kopáčová, Šloufová, Podhrázká.

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za postup za tři zápasy. Dnes jsme hrály velmi dobrý zápas.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji týmu k postupu do semifinále. Kromě toho, že jsme splnili předsezónní cíl, tak to pro nás znamená prodloužení sezóny a boj o medaile. Série s Brnem byla ale nesmírně těžká, protože Brno se zlepšovalo každým dalším zápasem v sérii a o to víc si cením, že jsme sérii zvládli 3:0 na zápasy. Je navíc vynikající hrát před takovým domácím publikem.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Hrály jsme dobrý bojovný volejbal, bohužel nám odešel servis a nešlo nám tak dobře skládat jako předchozí zápasy.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „V první řadě gratuluji Liberci k postupu. Hrál v sérii výborně všechny tři zápasy. My jsme odehráli dva výborné zápasy, kde rozhodl výborný servis, obrana a zkušenost Liberce. Svůj tým můžu jen pochválit. My jsme to chtěli napálit a zkusit vyhrát nějaký set, resp. zápas. Byli jsme velmi blízko a nikdo neví, co by se stalo, kdyby se nám podařilo vyhrát zápas doma.“

Hostující volejbalistky měly mnohem lepší vstup do zápasu, domácí tým neustále dotahoval dvou až tříbodovou ztrátu, což se mu podařilo za stavu 17:17. Koncovku ale sehrál brněnský tým velmi dobře a set dovedl do vítězného konce.

Druhý set byl vyrovnaný do stavu 10:10. Potom domácí tým podstatně přidal na agresivitě, především na podání, k tomu se mu začalo dařit na bloku a v útoku a výsledkem bylo jasné vítězství domácích v setu, 25:14.

Domácím tým pokračoval ve velmi dobrém výkonu z předchozího setu, zdálo se, že tým z Brna je bez šance (17:9). Stačilo však zaváhání ve dvou postaveních a KP Brno se vrátilo do zápasu a výsledek setu byl nejistý, rozdíl byl najednou pouze dva body. V nervózní koncovce setu nakonec hráčky z Brna udělaly přece jenom víc chyb a set těsně prohrály.

Třetí set rozhodl o výsledku, v tomto čtvrtém nebylo co řešit. Domácí tým exceloval na podání, bloku a k tomu přidali důrazný útok. Jasná záležitost, krásné poděkování domácím fanouškům, kteří si mohli vychutnat premiérový postup domácího týmu do semifinále.

Autor: Jindřich Martinec