23.10.2021

V UNIQA extralize žen zůstává neporažena už jen liberecká Dukla

Na rozdíl od mužské extraligy v pokračování UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 uspěly až na jeden zápas domácí týmy. Jediným úspěšným hostujícím družstvem byl Olymp, který neztratil ani set v Přerově. V Liberci se odehrál souboj zatím neporažených týmů. Přestože Ostrava již vedla již 2:1, nakonec se radovala domácí Dukla. Překvapením může být jednoznačná prohra Olomouce na palubovce Králova Pole a statečný boj Šternberka, který sice vítězství nepřinesl, ale Sokolky vezou od Šelem alespoň bod. Prostějov celkem přesvědčivě přehrál Frýdek-Místek a připsal si předpokládané tři body.

VK DUKLA LIBEREC – TJ OSTRAVA

Dnešní utkání na Dukle se odehrálo žlutomodrými míči Mikasa, protože hráčky Ostravy čeká již příští týden na státní svátek utkání ve vyzývacím poháru CEV s VC Kanti Schaffhausen ve Švýcarsku, kde hraje Eva Svobodová, která loni pomohla libereckým hráčkám získat titul. Dnes se také rozhodovalo, kdo si v letošním ročníku UNIQA extraligy žen udrží neporazitelnost. Ženy Dukly odevzdaly bod za vítězství 3:2 v Brně na KP a Ostrava své vítězství zachraňovala v tiebreaku dokonce třikrát (na KP Brno, ve Šternberku a doma s Olomoucí) a ztrácela předd tímto zápasem na vedoucí Duklu dva body. Samotné utkání přineslo volejbal té nejvyšší kvality. Obě družstva se překonávala v obětavosti a k vidění byly dlouhé nádherné výměny, které se divákům musely líbit. Nakonec se z vítězství po velkém boji radovala děvčata z Liberce, která Ostravu přehrála až v tiebreaku.

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava 3:2 (24:26, 25:20, 20:25, 25:20, 15:8)

Rozhodčí: Jan Krtička, Alen Jusič, delegát utkání Jaromír Kořenek

Počet diváků: 462

Domácí: Nečasová Michaela, Ovečková Lenka, Kojdová Petra, Kohoutová Kateřina, Kvapilová Nikola, Nová Lucie, libero Dostálová Veronika. Střídaly: Šulcová Lucie, Blažková Lucie, Šotkovská Anna, Bartošová Karolína

Hosté: Zemanová Kateřina, Pospíšilová Anna, Štrbová Andrea, Jedličková Elen, Kotlabová Sandra, Nečiporuka Petra, libero Jančová Skarleta. Střídaly: Jasečková Nela, Bauerová Aneta, Kašparová Petra

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Takto se hraje o první místo v tabulce a takto bojovně by měl ten zápas vypadat. Soupeř nás celé utkání dobře tlačil a my měly co dělat, abychom ten zápas vyhrály. Jsem hrozně šťastná, že jsme to nakonec dokázaly a udržely jsme si první místo v tabulce.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že to bylo dnes velice nervózní utkání. Nevím, zda to bylo z důvodu, že se hraje o první místo nebo o samotnou neporazitelnost. Ale my můžeme být maximálně spokojeni s tím, že jsme si udrželi neporazitelnost. Jinak nám defacto nešly všechny herní činnosti. Ty čtyři sety byly odehrány s přispěním velmi špatných individuálních činností. Byl to dnes boj a jak říkám, spokojenost jenom s koncem utkání, protože začátek byl z naší strany tragický.“

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Nejprve bych pogratulovala soupeři k vítězství. Dnes to byl velmi dobrý zápas, ale mohly jsme předvést daleko více. Opravdu to byl krásný volejbal, bylo se na co dívat a velmi se už těšíme na odvetu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme měli dnes velmi dobrý začátek. Dobrý vstup do zápasu a v podstatě jsme vedli 1:0 a utkání jsme měli dobře rozehrané. Věděli jsme, že Liberec je velmi dobrý tým a tak trochu si myslím, že tiebreak vyhrál s klikou. My jsme byli hlavně nedůrazní v tiebreaku i ve čtvrtém setu. Už se moc těšíme na domácí odvetu s Libercem. Já musím především holky pochválit za bojovnost. Dnes nám dobře zahrály mladé hráčky. Je jim teprve 14 -15 let a jsou to pro ně obrovské zkušenosti. My se poučíme z našich dnešních chyb a musíme odbourat tu naši nedůslednost do dalších utkání.“

Dnešní utkání začíná lépe pro Ostravu. Krásné výměny zakončené úspěšnou obranou na síti a hlavně nepříjemné podání Anny Pospíšilové dovoluje hostům odskočit o čtyři body (2:6 – eso a útok Dukly do autu). Další přímý bod z podání již nenechává v klidu domácího trenéra Libora Gálíka, který žádá oddechový čas (5:10 – eso Elen Jedličková). Po time se nám hra začíná vyrovnávat, ale snížení ze strany Dukly stále nepřichází (7:12). Až nádherné plachtivé podání Michaely Nečasové znamená plusový bod a hosté již vedou o tři body (9:12 – čisté eso). Pětibodové vedení si Ostrava získává zpět důrazným útokem z vedlejšího kůlu (10:15 – Sandra Kotlabová, time Dukla). Po úspěšné smeči Nikoly Kvapilové tu máme i time na druhé straně (13:16). Po návratu na hřiště přidává další bod smečí Lucie Nová, a když hosté středem útočí do autu, Dukla již ztrácí jediný bod (15:16). Podruhé se již hosté středem nemýlí a opět navyšují své vedení (15:18). Dvou až tříbodové vedení si Ostrava udržuje až do samotné koncovky prvního setu. Lucie Nová ostrou diagonálou snižuje opět na rozdíl jediného bodu, přesto za stavu 22:24 se hosté jako první radují ze setbolu. Nikola Kvapilová nadvakrát tvrdě útočí a nedovoluje hostům ukončit sadu. Po další parádě na útoku Lucie Nové je vyrovnáno (24:24). Další setbol se štěstím získává Ostrava, ten již Sandra Kotlabová ze zadní zóny proměňuje a hosté jsou ve vedení 0:1 na sety.

V druhé sadě se domácí tým v úvodu dostává zadarmo do vedení po smeči Sandry Kotlabové do sítě. A když se na bloku vyznamenává Lucie Nová, Dukla již vede 4:1 (time Ostrava). Svoji chybu na síti Sandra Kotlabová napravuje přímým bodem z podání a rozdíl mezi oběma družstvy je pouhý bod (6:5). Po příchodu na hřiště se na útoku dvakrát prosazuje Lucie Šulcová a Dukla začíná bodově odskakovat (11:7 – time Ostrava). Po time tu máme další bodový blok a střídání na straně Ostravy (12:7 – blok Kateřina Kohoutová, nepříjemné podání Lenky Ovečkové). Získaný náskok si Dukla sama ponížila. Odbití obouruč vrchem končí v síti a máme tu oddechový čas domácího trenéra (18:15). Po odpočinku přidává Ostrava další plusový bod z pipe (18:16), ale po esu Lenky Ovečkové je pro domácí opět veseleji (20:16). Na dva body se Ostrava přibližuje po jednobloku (20:18 – Elen Jedličková). Dukla za stavu 24:20 získává zadarmo první setbol po útoku Ostravy středem do autu (24:20). I další útok Ostravy cíl na polovině Dukly nenachází a je vyrovnáno.

Začátek třetí sady máme dlouhou dobu vyrovnaný. Boj o čelo tabulky je neúprostný a celkem slušně zaplněná liberecká hala je svědkem nádherných a nekonečně dlouhých výměn. Až při podání Kateřiny Zemanové se Ostrava dostává do nepatrného vedení (6:8 – time Dukla). Po time dvakrát úspěšně útočí Nikola Kvapilová a je vyrovnáno. V další rozehře se na bloku vyznamenává Kateřina Kohoutová, a vedení se přelévá na stranu domácího týmu (9:8). Ostrava si vedení rychle bere zpět, protože Dukla útočí do sítě a v další rozehře je v síti. Po přísném odpískání nečistého hraní již Ostrava vede 9:13. Po verdiktu rozhodčího trošku na hráčky Dukly přichází herní útlum a hosté své vedení rychle navyšují (9:15 – eso Anna Pospíšilová). Až mladičká Lucie Blažková blokem zvedá výkon Dukly opět vzhůru a Ostrava si žádá oddechový čas (11:15). Po další kvalitní obraně na síti se náskok Ostravy snižuje na tři body (16:19 – Lenka Ovečková, time Ostrava). Ale koncovka třetí sady je velmi blízko a Ostrava zde předvádí bojovný volejbal. Bodový náskok si již Ostrava pohlídala a po velmi tvrdé smeči z hlavního kůlu získává třetí sadu (20:25 – Sandra Kotlabová).

Ve čtvrtém setu Dukla po smeči Petry Nečiporuke do sítě a tvrdém zakončení Nikoly Kvapilové získává vedení 4:1. Petra Nečiporuka vše napravuje při další příležitosti a když je Dukla v síti, je vyrovnáno (5:5). Nepříjemné podání Nikoly Kvapilové nedovoluje Ostravě kvalitní zakončení, a když se dvakrát na obraně u sítě vyznamená Lenka Ovečková s Michaelou Nečasovou, Dukla vede 8:5. Po útoku středem do těsného autu Ostravy a další nechytatelné smeči Nikoly Kvapilové již Dukla vede 15:10 (time Ostrava). Po time navyšuje přesnou smečí vedení pro Duklu Lucie Šulcová z hlavního kůlu (16:10). Ani za toho stavu se Ostrava nevzdává a nadále bojuje o každý míč. Při smečovaném podání Nely Jasečkové již Dukla vede o pouhé tři body (19:16 – time Dukla). Při podání Andrey Štrbové se Ostrava přibližuje na jediný bod a z jasného vedení nás čeká dramatická koncovka (20:19). Až tvrdé zakončení Petry Kojdové vrací Dukle tříbodové vedení (22:19) a trochu klidu pro vyrovnání utkání. První setbol Dukla získává po smeči Ostravy do velkého autu za stavu 24:20 (aut Sandra Kotlabová). Hned první setbol čtvrté sady proměňuje blokem Nikola Kvapilová a máme tu rozhodující pátou sadu, která rozhodne o dnešním vítězi.

Do zkrácené sady vstupuje lépe Dukla, které se daří ukončovat dlouhé výměny (3:1 – time Ostrava). Po time Ostrava s Duklou srovnává krok (3:3 – čisté eso Elen Jedličková r. 2005). Dalším bodovým blokem Dukla nenechává v klidu trenéra Ostravy Zdeňka Pommera mladšího, který dnešní utkání velice prožívá (5:3 – blok Michaela Nečasová, time Ostrava). Další perfektní blok Michaely a následně eso Nikoly Kvapilové a domácí již vedou 7:3. To je volejbal, Ostrava se nevzdává a zalívkou snižuje na rozdíl dvou bodů (7:5 – Petra Nečiporuka, time Dukla). Po změně stran Michaela Nečasová boduje přímo z podání, a když Andrea Štrbová útočí po lajně do autu, Dukla je ve slibném vedení (11:6). Mečbol na sebe nenechává dlouho čekat. Dobře postavený blok Nikoly Kvapilové již za stavu 14:8 zvedá diváky ze sedaček, jak je na Dukle zvykem při mečbolu. Hned první mečbol proměňuje Nikol Kvapilová (35 bodů v utkání), která tvrdě útočí do pole soupeře a Dukla je již jako jediná, která letos v extralize žen neprohrála.

VK KRÁLOVO POLE – VK UP OLOMOUC

V sobotu v podvečer přivítaly volejbalistky Králova Pole v hale na Vodově Olomouc. Tým Martina Hrocha doposud nasbíral v extralize úplně stejně bodů jako KP Brno, a tak zápas sliboval napínavou podívanou a souboj o třetí příčku v extraligové tabulce. Po vyrovnaném začátku utkání začaly mít na hřišti převahu královopolské hráčky a Olomouc se na ně už pak po celý zápas jen marně dotahovala. KP Brno tak zvítězilo zaslouženě 3:0 na sety.

VK Královo Pole – VK UP Olomouc 3:0 (25:17, 25:16, 25:17)

Rozhodčí: Kavala T., Ištvanech M.

Počet diváků: 200

Domácí: Sweet, Pavlíková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, libero Digrinová. Střídaly: Judlová, Pavlicová, Pelikánová

Hosté: Gambová, Kneiflová, Štimac, Šepeľová, Blanco Iriarte, Babic, libero Kulová. Střídaly: Mostsiska, Šmídová, dos Santos Silva

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Byl to zatím náš nejlepší zápas, strašně dobře jsme bránily, byly jsme koncentrované a celou dobu jsme věřily, že jsme nad soupeřkami. V týmu byla neskutečně dobrá atmosféra a holky musím jen pochválit.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Takový výkon se hodnotí vždycky dobře, když tak kvalitní družstvo překonáme úplně jasným výsledkem. Tlakem jsme dokázali dostat soupeře do stavu, kdy nepředvedl svůj optimální výkon. Gratuluji všem hráčkám za předvedený výkon.”

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Soupeř nás hodně tlačil servisem, my jsme měly problémy na přihrávce a neprosazovaly jsme se proti jejich obraně. Soupeřky to měly velice dobře srovnané na síti i v poli. To byl asi hlavní důvod, proč jsme prohrály 3:0.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „My jsme věděli, že to tu bude o přihrávce a servisu a průběh zápasu to jen potvrdil. My jsme neměli co nabídnout bohužel na přihrávce, protože tady to bylo jako na střelnici, a od toho se odvíjela celá hra. Gratuluji Královu Poli k tak úspěšnému servisu, z naší strany tam není co komentovat.“

V úvodu utkání se oba týmy dlouho přetahovaly o každý bod (10:10). Zlom nastal při servisu Gretell Moreno Borerro, po jejímž přímém bodu z podání odskočilo KP Brno na 13:11 a vzápětí přidalo bod, což donutilo Martina Hrocha k oddechovému času (14:11). Po něm už domácí hráčky náskok jen navyšovaly (21:15) a set vyhrály s přehledem 25:17.

Druhé dějství bylo srovnané do stavu 4:4, následující čtyři body pak připsalo Královo Pole a Olomouc zastavila hru time outem (8:4). Soupeřky sice začaly domácím za stavu 14:12 šlapat na paty, Richard Wiesner je ale zbrzdil oddechovým časem a jeho svěřenkyně pak začaly mít hru znovu pod kontrolou. Po esu Magdy Bukovské vedly 19:12 a v koncovce už hostujícím nedaly šanci na zvrat (25:16).

Ve třetí sadě se v úvodu opakoval scénář z předchozího setu, tahanice do stavu 4:4 a pak domácí tým, kdo začal tahat za lepší konec (7:4). Hostující tým si vzal za stavu 9:5 time out, rozjeté Královo Pole si ale vedení vzít nechat nechtělo a po bloku Terezy Hrušecké navýšilo skóre na 12:6. Olomouc se pak domácím přiblížila na 13:10, královopolské hráčky ale po oddechovém času přitvrdily na servisu (17:10). Olomoučanky nepolevily (19:16), KP Brno si však závěr setu už poté pohlídalo a i díky skvělé sérii na podání Ely Koulisiani, která se v koncovce blýskla hned třemi esy, vyhrálo poměrem 25:17. Utkání navíc domácí hráčky ozdobily hned 13 úspěšnými bloky.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Ryšavý

VOLEJBAL PŘEROV – PVK OLYMP PRAHA

V rámci 8. kola UNIQA Extraligy žen se utkala družstva Volejbalu Přerov a PVK Olympu Praha. Papírové předpoklady se vyplnily do detailů. Po výborném začátku družstvo Přerova začalo dělat chyby a výborným servisem a obranou v poli i na bloku si družstvo Olympu došlo k zaslouženému vítězství bez ztráty setu.

Volejbal Přerov – PVK Olymp Praha 0:3 (17:25, 11:25, 15:25)

Rozhodčí: Horký Petr, Kovář Vlastimil ml., delegát Renčín Kamil

Počet diváků: 285

Domácí: Zatloukalová L., Gardner, Dlouhá, Hutchinson, Baláková, McClellan, libera Kulová, Šádková. Střídaly: Köhlerová, Semerádová, Zatloukalová M., Hůsková

Hosté: Šimáňová, Poloučková, Virtová, Brancuská, Patočková, Kalhousová, libero Pešková. Střídaly: Cihlářová, Brichtová

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Je prohrát a prohrát, ale dneska to byla fakt ostuda a měly bychom se za dnešní výkon stydět. Nepomohly jsme si v žádné herní činnosti a nedodržovaly pokyny.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Olympu k vítězství. Dneska není co hodnotit, protože jsme nepředvedli dobrý volejbal. Jediné pozitivum je hra 17leté Míši Dlouhé.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnes jsme podaly dobrý výkon, soupeře jsme zatlačily především servisem, ten pak nemohl po špatné přihrávce dobře tvořit a podařilo se nám ubránit hráčky z obou kůlů. To byl klíč k dnešnímu vítězství.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jeli jsme pro povinné vítězství za tři body, to se nám podařilo. Jsme spokojeni. Lépe jsme servírovali a především bránili na síti i v poli.“

Do utkání vstoupil lépe přerovský tým, který položil každý útok, a dostal se do vedení 5:1. Vzápětí však výbornou obranou Olymp stav vyrovnal. Do stavu 12:12 byla hra vyrovnaná. Po servisu kapitánky Šimáňové Olymp utekl Přerovu o pět bodů a tento náskok udržel a v závěru ještě podpořen chybami přerovských hráček navýšil na 17:25.

Do druhého setu vstoupil Přerov velice vlažně a rychle prohrával 1:11. Desetibodový náskok už se přerovským hráčkám nepodařilo snížit. Olymp výborným servisem bodový rozdíl zvyšoval na konečných 11:25.

Od začátku třetího setu byla hra opět v režii Olympu, který se díky výbornému podání a obraně dostal až na rozdíl 14 bodů na 5:19. Poté sice následovala pětibodová série přerovského družstva, ale desetibodový náskok si pražské družstvo nenechalo vzít a vyhrálo zaslouženě 15:25.

Autor: Petra Zajícová, foto J. Pořízek

VK ŠELMY BRNO – TJ SOKOL ŠTERNBERK

V druhém letošním domácím utkání brněnské Šelmy hostily tým TJ Sokol Šternberk. Domácí volejbalistky si chtěly připsat první vítězství před domácími diváky. Hráčky Šternberka by se vítězstvím za tři body dotáhly v tabulce na své dnešní soupeřky.

VK Šelmy Brno – TJ Sokol Šternberk 3:2 (16:25, 25:22, 25:21, 23:25, 17:15)

Rozhodčí: Nedbálek A., Marshner M.

Počet diváků: 148

Domácí: Nováková, Pluhařová, Podhrázká, Mikysková, Komárková, Širůčková, libero Chevaliérová. Střídaly: Faltínová, Benediktová

Hosté: Látalová Z., Körmendyová, Ramajová, Herdová, Kamidinová, Látalová N., libero Slavíková. Střídaly: Kořínková, Abendroth, Vyjídáková

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): Bohužel jsme si opět zahrály náš oblíbený tiebreak, nevím už pokolikáté. Jsem ráda, že máme tentokrát alespoň dva body a ono to vypadá, že si tím nabíráme fyzičku na playoff.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Další zápas ve stejném stylu jako ty předchozí, chvílemi jsme schopni držet nějakou úroveň, ale pak se pravidelně propadáme a dopadne to tak, že nejsme ani schopni řešit hráčsky herní situace a taktické pokyny. Z toho potom vzniká chaos na hřišti. Ještě dobrý, že jsme proti dorostenkám, tím nechci urazit Šternberk, uhrály dva body. Šternberk nám dal lekci v bojovnosti, obrany v poli, přesnosti a kvalitě servisu.“

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk):Dnešní zápas, z kterého si odnášíme jeden bod, nebyl vůbec lehký. Myslím si, že jsme měly dobře našlápnuté k vítězství. Možná rozhodly zkušenosti, možná nějaká nervozita a chybovost z naší strany. Je potřeba se z toho poučit a jde se dál. Ještě nás čekají odvety a my se posouváme každým zápasem nahoru, takže je potřeba mít hlavy nahoře.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Soupeř byl pro nás velice těžký, ale my jsme se na něj velice intenzivně připravovali. Velice dobře přihrávaly a bránily, těžko se nám vzdorovalo, ale každopádně jsem rád za bodík, který si odsud odvážíme a za boj až do posledního konce. Gratuluji vítězi.“

Oba týmy předvedly opatrný vstup do utkání. Oba celky spíše vyčkávaly na chybu soupeře. První ve skóre odskočily hráčky hostujícího týmu, které se po sérii chyb na útoku domácích Šelem dostaly do vedení 9:14. Tento náskok volejbalistky Šternberku v průběhu setu navyšovaly díky důslednější hře ve všech herních činnostech. Hostující tým ve své hře nepovolil a první set získal na svoji stranu v poměru 16:25.

Začátek druhého setu byl obdobou prvního. Smečařky obou týmů se často uchylovaly k technickým úderům a v delších výměnách se opět čekalo na chybu soupeře. V tomto setu se jako prvním povedlo ve skóre odskočit domácímu týmu, díky zvýšení razance na útoku (12:9). Tento náskok se ovšem povedlo Šternberku srovnat hned vzápětí pomocí dobré obrany nad sítí (12:12). Šelmy si v průběhu setu vedly lépe na útoku a zlepšily svůj celkový herní projev. Vypadlo to, že domácí lehce získají koncovku druhého setu, kterou nakonec Šternberk zdramatizoval, ale vlastním technickým prohřeškem na síti nakonec daroval domácím Šelmám (25:22).

Úvod třetí sady se více vydařil domácím volejbalistkám (7:4). Volejbalistky Šternberka začaly chybovat na útoku a v mezihře a toho začaly využívat domácí volejbalistky, které svůj náskok navýšily na pět bodů (13:8). Tento náskok už si hráčky domácího celku dokázaly udržet a ujaly se tím vedení v zápase 2:1 na sety.

Čtvrtý set byl od začátku vyrovnaný a bojovný. Na obou stranách se zodpovědně útočilo po podání soupeře. Šelmy byly celkem, který se jako první v této sadě ujal výraznějšího vedení (13:9). Tento náskok Šternberk smazal při nástupu do koncovky tohoto setu. (19:18). Hostující volejbalistky se poprvé v tomto setu ujaly vedení až v koncovce čtvrté sady (22:23). Domácí hráčky si nedokázaly pohlídat náskok získaný v průběhu setu a podlehly v koncovce čtvrtého setu 23:25.

Zkrácená pátá sada byla od začátku vypjatá. Domácí volejbalistky díky dobré obraně nad sítí ujaly vedení hned ze začátku setu 5:2. Toto vedení posléze ztratily ještě před otočením stran, kdy se Šternberku podařilo srovnat na 7:7. Hostující hráčky se před závěrem páté sady ujaly vedení 9:10. Dramaticky závěr zápasu rozhodly zkušenosti domácího týmu a přímý bod kapitánky Soni Novákové, díky které si Šelmy připsaly první domácí vítězství v této sezóně.

Autor: Pavel Koukal

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

První dva sety to vypadalo na krátký proces, který prostějovské volejbalistky udělají s Frýdkem-Místkem. Avšak potom se Sokol zmátořil, VK naopak polevil a vše spělo k překvapivé tiebreakové řeži s nejistým rozuzlením. Nakonec ženy VK s vypětím všech sil vyválčily alespoň čtyřsetové vítězství a z utkání 8. kola UNIQA extraligy ČR 2021/22 tudíž vytěžily tři plánované body.

VK Prostějov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:10, 25:16, 29:31, 25:22)

Rozhodčí: Peloušek J., Slezák J.

Počet diváků: 240

Domácí: Bajusz, Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Smolková, Löff, libero Stavinohová, Píchalová. Střídaly: Kožoušková, Beránková

Hosté: Radulovic, Hadáčková, Navrátilová, Petrová, Mitrega, Diatková, libero Teperová. Střídaly: Šnellyová, Ulumbelashvili, Kavková

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Z jednoduchého zápasu jsme málem připustily pětisetové drama. První dvě sady jsme přitom vyhrály hladce, soupeřky tlačily na servisu a nepouštěly je k žádné velké hře. Bohužel ve třetím setu jsme přestaly být pozorné, nehrály svůj volejbal a dělaly zbytečné chyby. Trápení pokračovalo i za stavu 2:1 ve čtvrtém setu, s Frýdkem jsme se tahaly bod po bodu, pak i dost ztrácely. Naštěstí koncovku ustála Kája Fričová a dokázaly jsme zvítězit 3:1. Sice máme důležité tři body, ale taky hodně co zlepšovat.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „První dva sety byly z naší strany výborné. Potom jsme se ale dostali pod tlak na přihrávce, znejistěli v útoku a hlavně dělali strašně moc chyb v mezihře. Z rostoucí nervozity pramenily věci, které by se v naší hře vůbec neměly objevovat. Většinu třetí i čtvrté sady jsme si ze dvou možností během výměn často vybrali tu špatnou, byly to hrozné hrubky. A do takové krize bychom vůbec neměli spadnout, s tímhle jsem hodně nespokojený. Naopak je důležité, že i z velkého trápení jsme zlepšením v koncovce zachránili čtvrtý set a tím i vítězství za tři body.“

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „První dva sety to byla z naší strany katastrofa, nebyly jsme schopné přihrát balon, ani jej složit. Až ve třetím nastalo zlepšení a zaslouženě jsme uhrály těsnou koncovku. I ve čtvrtém jsme pak měly větší náskok, ale bohužel jedna blbá chyba nás dostala pod tlak. A druhou koncovku za sebou už jsme nezvládly. Je to škoda, mohly jsme tady bodovat. Prostějovu gratulujeme k vítězství.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Úvodní dva sety jsem se styděla, že vůbec hrajeme extraligu. Z naší strany výkon, který nebyl hoden této soutěže, což si ještě s holkama rozebereme. Až potom jsme si pomohly servisem a bloky, především v dlouhé koncovce třetí sady, kde při nás stála i trocha štěstí. Dobře jsme hrály také většinu čtvrtého setu, ale bohužel nás poslala dolů jedna hloupá chyba za slibného vedení o čtyři body. Pak jsme náskok rychle ztratily, špatně se prosazovaly útokem a zbytečně prohrály 1:3. Což je škoda, všechny body zůstaly v Prostějově. Za první polovinu utkání jsme si však víc asi nezasloužily.“

Doslova raketový start do zápasu měly Hanačky. Od začátku výborně podávaly, soupeřky měly velké problémy na přihrávce a téměř vůbec nedokázaly ztrátovat. Výrazná převaha se promítla do stále rostoucího rozdílu ve skóre (3:0, 8:1, 14:4). Teprve za půlkou úvodní sady se hostující družstvo vzpamatovalo, chytilo se několika dobrými zákroky v poli a snížilo na 14:7. Šlo ale pouze o chvilkové vzepětí, na něž domácí tým reagoval opětovným náporem. A po devítibodové šňůře při skvělém servisu Bajusz bylo bleskově vymalováno, zásluhou kvalitního výkonu celého vékáčka téměř jednociferně – 25:10.

Dalo se očekávat, že obří dominance favoritek asi nevydrží trvale, což potvrdila hned zahajovací pasáž druhé části. Také Šnellyová přitlačila podáním, prostějovské plejerky několikrát zachybovaly a stav rázem poskočil na 1:4. Odpověď však přišla rychle, navíc byla pádná. Kopáčová účinně zaservírovala, přidala úspěšná zakončení na síti, její parťačky v čele s Fričovou se také herně rozpumpovaly. A dění znovu nabralo jednoznačný směr (2:5 – 7:5, 12:8). Čadovy svěřenkyně působily naprosto pohodově, Sokolky jim nedokázaly moc vzdorovat (kromě jedné série z 23:12 na 23:16), ani tohle dějství tak nemělo příliš dlouhého trvání – 25:16.

Rovněž zkraje třetího dílu prostějovský mančaft brzy utekl (2:2 – 6:2), ovšem tentokrát se děvčata TJ nenechala okamžitě zlomit. Svým dosud nejlepším úsekem otočila na 6:7 a držela šanci na zdramatizování duelu. Vyrovnanost trvala do stavu 11:12, načež ženy VK odstranily nevynucená zaváhání a zase zvedly volejbalový level na komplexně vyšší úroveň (15:12, 20:14). Tomu ale frýdecko-místecký celek zvládl náhle čelit, jeho prudké vzepjetí zařídilo už nečekanou zápletku. Zásluhou dravého obratu na 22:24 dospěl ke dvěma setbolům a následně k řadě dalších, aby v pořadí sedmý proměnil – 29:31.

Severomoravankám k prodloužení mače pomohlo i prostřídání sestavy. V obměněném složení za to vzaly především obranou, často skórovaly Ulumbelashvili s Hadáčkovou. A hostitelky překvapivě vypadly z role. Proti zlepšenému Sokolu se dost trápily, těžko hledaly cestu k obnovení dřívějšího kralování. Zpátky nahoru jim pomohla teprve otáčka ze 7:9 na 10:9 a 12:10, ani tohle však neznamenalo rozhodující momentum. Právě naopak. Ovečky kormidelnice Dedkové nejprve srovnaly (14:12 – 14:14) a vzápětí šly při perfektním podání Petrové do trháku 15:19. Papírově silnější soubor znova tápal, vypadalo to na tiebreak. Ten se ovšem podařilo odvrátit, neboť hanácké bojovnice tažené Fričovou zažehly vyhaslé motory a mohutně zafinišovaly – 25:22 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč