10.11.2018

Vítězné tažení brněnských Šelem pokračuje, Liberec si upevnil druhou příčku

Tři zápasy dnes uzavřely 8. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2018/19. Z Ostravy si zkušený tým Brna odváží jasnou výhru. Pražský Olymp v prvním setu „smetl“ Frýdek-Místek, ale pak musel o výsledku rozhodovat až tie-break. Liberec si doma poradil s dobře hrajícím Přerovem.

TJ OSTRAVA - VK BRNO

V 8. kole UNIQA volejbalové extraligy žen se Ostrava opět pokoušela o první domácí vítězství v této sezóně, navíc chtěla samozřejmě přerušit již pět kol trvající sérii porážek. Šelmy z Brna jsou naopak v laufu po třech výhrách za sebou. Domácí volejbalistky se sice snažily, ale volejbalové umění a bohužel i bojovnost byla na straně hostů.

č.: 39      dne: 13. 11. 2018        v hod.: 17:00

TJ Ostrava - VK Brno 0:3 (13:25, 14:25, 18:25)

Rozhodčí: Pecháček L., Grabovský Z.

Počet diváků: 170

Domácí: Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Faltínová, Zedníková, Zemanová, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Diatková, Sedláčková, Lukáčová

Hosté: Boulová, Nováková, Janečková, Kočvarová, Matuszková, Beránková, libero Chlumská. Střídala: Pospíšilová A.

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes nás soupeřky zatlačily servisem. Nesložíme balón a děláme spoustu chyb. Nedokázaly jsme se prosadit proti vysokým blokům. Musíme to zarvat ve středu v semifinále Českého poháru v Praze n Olympu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Vůbec jsme nezachytili začátky setů a hráli jsme ustrašeně a alibisticky. Chtěli jsme Brno zatlačit servisem, ale bohužel opak byl pravdou. Strašně hrály smečařky a s horším příjmem se nedá hrát proti vysokým brněnským blokům.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Jsme rády za tři body. Ostrava nám pomohla zkaženými servisy, snažila se riskovat, ale to jí nevycházelo.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Ostrava prochází krizí a my se postupně zlepšujeme a podle toho zápas vypadal.“

Do prvního setu nastoupilo Brno bojovně, od počátku si drželo vedení (4:8, 5:12). Ostravě se nedařilo náskok snížit, ba naopak (9:16, 10:21). Šelmy tedy v setu hladce zvítězily.

Druhý set se odehrával v duchu toho předchozího, hned od počátku se Brňanky ujaly vedení (0:3, 4:9, 7:14, 10:17). Domácí tým udělal spoustu chyb a hostující hráčky svůj náskok už pak jen navyšovaly a opět se radovaly z vítězství v setu.

Úvod třetího setu se podobal předchozím dvěma (4:7, 5:12, 9:15). Domácí hráčky se snažily, avšak podařilo se jim dotáhnout pouze na 16:19 a to bylo vše, co jim Brno dovolilo. Následně už tým zkušených hráček z Brna oslavoval své čtvrté vítězství v řadě.

I přes momentální neslavné výsledky Ostravanek děkujeme za neustálou podporu našim fanouškům a hlavně skvělým bubeníkům, kteří nás doprovází i na venkovní utkání.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Olymp a Sokol Frýdek-Místek jsou sousedé v tabulce, mají stejný počet bodů a Frýdek Místek je výše jen díky lepšímu poměru setů. Důležitost zápasu byla jasná.

č.: 40       dne: 10. 11. 2018        v hod.:17:00

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:2 (25:9, 30:32, 18:25, 25:21,15:7)

Rozhodčí: Dmejchal, Nedbálek

Počet diváků: 200

Domácí: Šimáňová, Šmídová, Komárková, Vojíková, Kalhousová, Komárková, Staňková libera Stavinohová, Pešková. Střídaly: Fomenková, Černá, Bartecká, Yakushkina

Hosté: Hadáčková, Šípová, Pavelková, Mitrega, Šnellyová, Borovcová, libero Radivojevičová. Střídaly: Šprochová, Vašinová

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „První set jsme začaly krásně a s přehledem, soupeře jsme přestřílely. Pak se soupeř rozehrál, my jsme bohužel i trochu polevily. Jsem ráda, že jsme to nevzdaly po třetím setu a že máme alespoň dva body.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Utkání bylo hodně podobné jako s Ostravou nebo libereckou Duklou. Do utkání jsme vstoupili excelentně, vše nám vycházelo, vše se dařilo. Nevím, ale co se děje v hlavách hráček, ale namísto abychom tyto stavy potvrdili a dokázali stabilitu výkonů udržet, tak se nám to zatím nedaří. Snaha a velká bojovnost je tam vidět, ale hezké okamžiky se střídají s horšími. Musím, ale ocenit, že jako v Ostravě, tak jsme zbraně nesložili a s pozměněnou sestavou se nám podařilo vydřít čtvrtý set. V posledním setu jsme jednoznačně dominovali jako v setu prvním.“

Daniela Pavelková (kapitánka Sokol Frýdek-Místek): „Po prvním setu bychom byly rády za bod, ale potom jsme se vzchopily, chtěly jsme získat tři body, ale jsme rády i za jeden a věříme, že se bude hodit v konečném účtování.“

Jaroslav Vlk (trenér Sokol Frýdek-Místek): „První set jsme nezachytili, dostali jsme se pod tlak soupeřek na servisu, dělali jsme nevynucené chyby. Set jsme totálně nezvládli, ale řekli jsme si, že začínáme znovu a začal nám vycházet útok a obrana. Děvčata bojovala, bod je vydřený. Olymp po určitých změnách nás dostal do úzkých. Zápas byl bojovný, i když se spoustou chyb. Vítězství Olympu bylo zasloužené i díky tomu, že jsme nezachytili začátek pátého setu.“

Olymp zahájil zápas zkaženým servisem a následným útokem do autu. Potom ovšem při servisu Vojíkové se dostal do komfortního náskoku 8:4. Olymp dobře podával a blokoval a Frýdek vyráběl chyby v sériích a stav rychle narůstal ve prospěch domácího týmu a zastavil se až na konečném stavu 25:9.

V druhém setu si na začátku oba týmy vyměnily role. Frýdek, který nemohl spadnout níže, se zlepšil a Olymp po snadném prvním setu zvolnil a nechal soupeře dokonale rozehrát. Olymp ale několikrát zabral a srovnával nepříznivé skóre z 4:8 na 10:10 a ze stavu 11:15 šel dokonce do vedení 19:16. V této fázi již všichni v hale věřili, že se druhý set blíží do konce, ale opak byl pravdou. Frýdek vyrovnal a začala velká přetahovaná v koncovce setu. Olymp měl pět setbolů a mnoho útoků a šancí k zakončení setu, ani jednu však nevyužil. Nakonec osud konce setu vzala do svých rukou Schnellyová a dvěma útoky od stavu 30:30 set ukončila.

Olymp byl na začátku třetího setu zkoprnělý ze ztráty setu, chyboval na příjmu a nedůrazně útočil. Frýdek-Místek byl na koni. Ke skvělé hře v poli přidal i důrazný útok dvojicí Pavelková - Schnellyová. Frýdek neustále vedl a i když trenér Mitáč míchal sestavou, nebylo to nic platné.

Ve čtvrtém setu se domácí hráčky zkoncentrovaly, přestaly dělat nevynucené chyby a najednou to stačilo. Olymp neustále vedl, zlepšil se na útoku, hru dobře řídila Šmídová. Frýdek byl zakřiknutý, i když se přiblížil bodově Olympu, následně zase po zbytečných ztrátách daroval body.

Poslední set byl v úvodu v režii Černé, která uhrála na síti čtyři body z pěti získaných. Olymp rychle vedl 8:2, a i když Frýdek snížil na 9:6, tak koncovku vzala na svá bedra Staňková, která uhrála poslední tři body na síti.

Autor: Jiří Trochta

VK DUKLA LIBEREC – VOLEJBAL PŘEROV

Domácí tým potvrdil roli favorita, na vítězství se ovšem nadřel. Zápas byl vyrovnaný do posledního míče a o jeho výsledku, především ve třetím a čtvrtém setu, rozhodl větší důraz domácího týmu.

č.: 36       dne: 10. 11. 2018         v hod.:18.00

VK Dukla Liberec – Volejbal Přerov 3:1 (25:19, 20:25, 25:20, 25:19)

Rozhodčí: Marschner R., Dušek P.

Počet diváků: 265

Domácí: Candráková, Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šustrová, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Holubcová

Hosté: Zatloukalová, Vander Meer, Shapaval, Měrková, Rerson, Jehlářová, libero Vaňková. Střídaly: Svobodová, Kohoutová, Jurášová

Laura Holubcová (kapitánka Dukla Liberec): „Zápas jsme začaly přesvědčivě, pak jsme nechaly Přerov rozehrát, ale naštěstí jsme zápas zvládly.“

Libor Gálík (trenér Dukla Liberec): „Vydřené tři body.“

Lucie Zatloukalová (kapitánka Přerov): „Z naší strany hezký volejbal, bohužel stejně jako s Prostějovem jsme prohrály.“

Radim Vlček (trenér Přerov): „Gratuluji Liberci k vítězství, my jsme bohužel na body nedosáhli.“

Výborný vstup domácího týmu do zápasu, kdy si vytvořil dostatečný náskok, který víceméně udržoval až do konce setu. Hostující hráčky chybovaly především na podání a přihrávce, 25:19.

Po vyrovnaném začátku druhého setu (5:5) získal domácí celek převahu, vypracoval si až pětibodový náskok. V závěrečné části setu ovšem nedůrazným útokem umožnil domácí celek hostujícím hráčkám návrat do setu, které v koncovce dominovaly a po zásluze vyhrály, 20:25.

Po celý třetí set mírná převaha domácího celku, který si neustále udržoval náskok dvou až tří bodů, který v koncovce setu ještě zvýraznil, 25:20.

Čtvrtý set byl kopií třetího setu, tentokrát si domácí tým pomohl hlavně na podání, 25:19.

Autor: Jindřich Martinec