16.10.2021

Volejbalistky Ostravy i po utkání s Olympem pokračují v letošní sezóně bez porážky

Sobotní 7. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2021/22 žádné překvapení nepřineslo, všechny zápasy dopadly podle papírových předpokladů. Ostrava se po vítězství nad Olympem stále drží v tabulce na dohled zatím vedoucímu Liberci, který dnes lehce přehrál Šternberk. Olomoucké volejbalistky si po vlažnějším vstupu do utkání s brněnskými Šelmami nakonec připsaly letošní první domácí výhru, Prostějov nedovolil poprvé bodovat Přerovu. Rychlý spád mělo utkání ve Frýdku-Místku, kde domácí tým nestačil na celek Králova Pole.

TJ OSTRAVA - PVK OLYMP PRAHA

V rámci sedmého kola UNIQA volejbalové extraligy žen zavítal do Ostravy celek PVK Olymp Praha. Domácí hráčky zatím nepoznaly hořkost porážky, chybí jim však odehrát utkání 5. kola proti Šternberku a mají tak odehráno o zápas méně než soupeř. Hostující volejbalistky z Prahy mají odehráno všech šest utkání s bilancí čtyř výher a dvou proher. Utkání nabídlo souboj sousedů z extraligové tabulky, konkrétně druhého a třetího celku. Druhé místo patřilo před utkáním domácí Ostravě, na třetí příčce pak figuroval pražský Olymp. Rozdíl mezi oběma celky byl dva body. TJ Ostrava si po utkání upevnila druhou příčku v tabulce. Olymp Praha klesl o pozici níže na čtvrté místo.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 3:1 (23:25, 25:15, 25:18, 25:17)

Rozhodčí:  Grabovský Z., Horký P.

Počet diváků: 150

Domácí: Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Jasečková, Bauerová

Hosté: Neumannová, Brancuská, Patočková, Kalhousová, Šimáňová, Poloučková, libero Pešková. Střídaly: Bartošová, Brichtová, Virtová, Cihlářová, Kelnárová

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsme rády, že máme další výhru proti silnému soupeři. Škoda prvního setu, kde nám soupeřky hodně utekly uprostřed setu, ale dotáhly jsme to až do koncovky. Jsem ráda, že jsme pak další tři sety vyhrály.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Jsem rád, že jsme dnes vyhráli, ale na druhou stranu musím říci, že jsme chvílemi hráli dost vlažně na můj vkus, takže v tomto se musíme zlepšit. Už další kola, kdy budeme hrát se Šternberkem, v Liberci a také pohár s Schaffhausenem, tam nemohou být z naší strany tyto vlažné momenty čtyř až pěti míčů, ale musíme jet totálně na krev. Jinak jsem spokojený se třemi body. Chtěl bych moc pozvat diváky na další zápasy, určitě budeme potřebovat jejich podporu.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Až na první set se nám bohužel dnes zápas nevyvedl. Nebyly jsme schopné odútočit, i když jsme měly spoustu příležitostí. Soupeř nás dobře bránil, měl nás dobře načtené a my jsme nebyly schopné složit míč. Pak jsme se vždy na chvíli chytly, ale v těch důležitých momentech nás Ostrava udržela a dobře nás odbránila. Myslím si, že to bylo hlavním problémem dnešního zápasu“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Prohráli jsme po zásluze.“

Do utkání lépe vstoupil hostující celek, který zapsal první bod zápasu na své konto, nicméně úvod první sady byl velmi vyrovnaný (6:6), první oddechový čas bral hostující trenér za stavu 7:6 pro Ostravu, domácí se pak podařilo mírně odskočit do vedení 8:6 a 11:9. Oba celky v úvodu utkání kazily svůj servis. Hostujícímu celku se pak podařilo odskočit až na 11:17, na to už trenér domácích reagoval prvním střídáním. Domácím hráčkám se podařilo dotáhnout (18:19), v koncovce bylo dokonce opět vyrovnáno (21:21, 22:22, 23:23). Volejbalistky Olympu však zvládly uhrát dva míče a dotáhly set do vítězného konce. První set nabídl hodně emotivních situací na obou stranách.

Druhý set začal lépe domácí celek, který se dostal do vedení hned na začátku setu (4:1, 6:3) a za stavu 8:3 bral první oddechový čas ve druhém setu trenér hostů Stanislav Mitáč. Ostravské volejbalistky poté přidaly další body a vedly 13:5, později 14:8 a 19:10. Do koncovky měly domácí hráčky pohodlný náskok (20:12) a žádné drama už se nekonalo. I přesto, že hostující kapitánka ještě dvakrát odmítla konec druhého setu po tvrdém útoku středem, nedokázala zabránit srovnání stavu na 1:1 na sety. Domácí volejbalistky zvládly druhý set, v němž zvítězily rozdílem deseti bodů (25:15).

Třetí set nabídl vyrovnaný úvod (6:6, 7:7), nicméně hostující hráčky třikrát za sebou chybovaly při útoku a Ostrava si vypracovala drobný náskok (10:7), na což trenér Pražanek reagoval oddechovým časem. Hráčky Olympu Praha dokázaly Ostravu dotáhnout a za stavu 11:11 bylo vyrovnáno. Od této chvíle viděli diváci v Ostravě přetahovanou o každý míč. Vyrovnáno bylo znovu, tentokrát za stavu 14:14. Ostravský celek sice odskakoval (16:14, 18:16), hostující tým však dokázal držet krok a dorovnával. Do koncovky šly ostravské volejbalistky s náskokem tří bodů (20:17) a dokázaly jej ještě navýšit (22:18). Ostravanky už nenechaly hostující volejbalistky třetí set zdramatizovat a po zvládnuté koncovce braly třetí set poměrem 25:18.

Úvod čtvrté sady nabídl dva zkažené servisy, po jednom na obou stranách. Domácí celek však dokázal mírně odskočit a po esu Pospíšilové už vedl 5:1 a náskok stále držel (6:2, 11:8 a 14:10). Do koncovky šel domácí celek s pohodlným náskokem šesti bodů (20:14). Vedení už si domácí hráčky nenechaly vzít a nakonec zvítězily i ve čtvrtém setu (25:17). Celkově tak hráčky TJ Ostrava ovládly utkání a zvítězily v něm 3:1 na sety a připsaly si další body do extraligové tabulky.

Autor: Radek Karnufek, foto Oldřich Holcman

TJ SOKOL ŠTERNBERK – VK DUKLA LIBEREC

Domácí hráčky sehrály s favorizovaným týmem Dukly Liberec důstojné pohledné utkání, soupeřky potrápily především ve třetím setu. Svou roli favorita ale hráčky Liberce splnily a utkání získaly  bez ztráty setu.

TJ Sokol Šternberk – VK Dukla Liberec 0:3 (18:25, 17:25, 20:25)

Rozhodčí: Dmejchala M., Peloušek J.

Počet diváků: 81

Domácí: Ramajová, Herdová, Kamidinová,Látalová N., Látalová Z., Körmendyová, libero Slavíková. Střídaly: Kořínková, Vyjídáková, Abendroth

Hosté: Ovečková, Kojdová, Bartošová, Kvapilová, Nová, Nečasová, libero Kolářová. Střídaly: Kohoutová, Šulcová, Šotkovská

Lucia Herdová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): Domnívám se, že jsme dnešní zápas proti prvnímu týmu skupiny zvládly velmi dobře, hrály jsme odvážně, nedělaly jsme mnoho chyb. Škoda třetího setu, kdy jsme nedokázaly set dovést do vítězství. Myslím si, že jsme dnes předvedly pěkný volejbal.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): Gratulace soupeři k vítězství 3:0, byl jasným favoritem utkání a jsou favoritem i celé extraligy. Jsem rád, že naše holky předvedly bojovný výkon především ve třetím setu. V utkání si zahrály i holky, které stabilně nehrají.“

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Výhra 3:0, jsem tedy ráda za vítězství. Domácí nás potrápily především ve třetím setu, jsem rády, že jsme konec setu nakonec ustály a zápas získaly bez ztráty setu.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Myslím si, že domácí tým předvedl odvážný a hezký volejbal, náš výkon nepotřebuje hodnocení, jsem rád, že si odvážíme ze Šternberka tři body.

V prvním setu se domácím hráčkám nedařilo držet krok s hráčkami Liberce a první set skončil v poměru 18:25. Trenér domácích vystřídal tři hráčky. Stejný počet střídání realizoval také trenér Liberce.

V druhém setu domácí hráčky vedly do stavu 7:7, pak se favorizované liberecké hráčky utrhly a domácím volejbalistkám se nepodařilo stav zvrátit ve svůj prospěch a set skončil za stavu 17:25.

Třetí set byl nejdramatičtější z celého utkání. Domácím hráčkám se dařilo držet vedení až do stavu 19:18 na své straně, podávaly velmi bojovný výkon a herně předváděly pohledný volejbal. V koncovce sady ale dominovaly zkušenější hráčky Liberce a set získal v poměru 20:25 a tím i celé utkání.

Autor: Libor Svoboda

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV

Měla to být jasná záležitost, ale většinu času nebyla. Hanácké derby v rámci 7. kola UNIQA extraligy žen ČR 2021/22 mezi prostějovskými a přerovskými volejbalistkami se ve dvou ze tří setů odvíjelo překvapivě rovnocenným způsobem, přesto po hodině a čtvrt dospělo k předpokládanému triumfu VK s nulou v kolonce ztracených sad. Poslední celek soutěže však měl blízko mnohem lepší export, o který se hlavně vlastní vinou připravil.

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:0 (25:23, 25:15, 25:22)

Rozhodčí: Vachutka M., Marschner R.

Počet diváků: 300

Domácí: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Beránková, Löff, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Bajusz, Píchalová, Kožoušková

Hosté: M. Zatloukalová, Gardner, Dlouhá, Hutchinson, Baláková, McClellan, libero Kulová. Střídaly: Horská, Šádková, Semerádová

Ohalsy po utkání:

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Dnes jsme do utkání šly s trochu změněnou sestavou, šanci dostaly některé mladší holky. Využily toho a rozehrály se, navíc jsme i přes dva vyrovnané sety zvítězily 3:0, což je rozhodující. Herně to bylo nejvíc o servisu - když se nám dařil, měly jsme jasně navrch, jakmile šel soupeřkám, držely vyrovnaný průběh.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Z naší strany to byl průměrný zápas. Měli jsme problémy na přihrávce pod tlakem soupeřova servisu a špatně jsme blokovali, mít jen tři bodové bloky za tři sety je málo. Vzhledem k tomu, že i hosté se potýkali s horším příjmem, jsme určitě měli bránit lépe. Naopak v útoku se nám tentokrát dařilo dobře, zejména Míše Beránkové i dalším hráčkám. Největším kladem je výsledek 3:0 i tři získané body, což jsme samozřejmě chtěli a přes potíže splnili.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Dobře jsme začaly, tahaly se bod po bodu a první set nám ujel až při dobrém podání Káji Fričové. Přesto jsme se během něj ještě zlepšily, bohužel v koncovce, v celé druhé sadě a především v závěru třetí tam z naší strany bylo tolik vyložených blbostí, že to na získání aspoň jednoho setu nemohlo stačit. Což je po takovém vývoji hrozná škoda, za další porážku 0:3 si můžeme vyloženě samy.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Ve dvou setech jsme dlouho hráli velice dobře, ale v jejich koncovkách se vždy lekli toho, že bychom je snad mohli získat a vlastními hrubými chybami se o ně sami připravili. Jen druhou sadu měl Prostějov pod kontrolou, jinak byl průběh naprosto vyrovnaný. Proto obrovská škoda, že jsme domácím hlavně úplný závěr doslova darovali. Od stavu 19:21 položili útokem jediný balón, přesto díky našim minelám otočili na 25:22. Což mluví samo za sebe, proto zase nemáme ani set.“

Lepší vstup do střetnutí měl hostující tým. Ostře podával, tím dostával domácí družstvo pod tlak na přihrávce a poměrně snadno bodoval. Až za stavu 3:7 překonalo vékáčko počáteční nejistotu, aby průběh zahajovací části rychle otočilo, k čemuž výrazně pomohla série deseti získaných výměn za sebou (!) při výborném servisu Fričové (6:9 – 16:9). Rozhodnuto však nebylo, neboť soupeřky vzápětí kontrovaly svou šňůrou na 16:13 podpořenou účinným podáním místní odchovankyně M. Zatloukalové. Po herní stránce favoritky dlouho neměly žádnou markantní převahu (17:15) a vítěznou jistotu jim nedal ani další únik na 23:17. Přerovská děvčata totiž znovu odpověděla, v závěru dokonce sahala po novém obratu (24:23). Nicméně poslední míč přece jen získal papírově silnější kolektiv – 25:23.

Vyrovnaně vypadal ještě úvod druhého dějství (3:3), načež Prostějovanky zkvalitnily veškeré činnosti a odšpuntovaly svou očekávanou dominanci. Zubřice pod jejich zvýšeným náporem častěji chybovaly, náskok utěšeně rostl (8:3, 14:6), děj v hale Národního sportovního centra PV nabral jednoznačný směr (22:12). Teprve ve finiši se přerovský soubor víc zmátořil a skóre částečně zkorigoval (22:15), leč nikoliv na dlouho – 25:15.

Skórersky VK opět táhla především Fričová, letošní opora číslo jedna. Přidávala se i druhá smečařka Beránková, prostor v sestavě dobře využívaly mladá nahrávačka Dvořáčková s ještě mladším liberem, teprve sedmnáctiletou Píchalovou. Přesto nezůstávala týmová práce Čadových svěřenkyň zcela bez zaváhání, což pohotové protivnice během třetího dílu bryskně potrestaly (8:5 – 9:10). Naději na zdramatizování mače pak držely zásluhou zlepšené volejbalové produkce hodně dlouho, vlastně až do úplného konce (19:21). Až v něm se ženy v modrobílorůžových dresech zkoncentrovaly, naplno zabraly a skrze školácké hrubky plejerek na opačné straně sítě vystřihly finální otočku – 25:22 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK KRÁLOVO POLE

Sokolkám se podruhé v tomto týdnů postavil tým z Brna. Tentokrát však družstvo Králova Poel, které má stejný zisk bodů jako domácí, avšak v tabulce je lépe postavené. Brno je rozjeté a v posledních dvou zápasech urvalo dvě vítězství a jako jediné získalo bod s jinak suverénním Libercem. Podařilo se sokolkám soupeřky zastavit?

TJ Sokol Frýdek-Místek - VK Královo Pole 0:3 (18:25, 9:25, 14:25)

Rozhodčí: Kavala, Trumpeš

Počet diváků: 100

Domácí: Hadáčková, Navrátilová, Ulumbelashvili, Mitrega-Mamica, Šnellyová, Petrová, libero Teperová. Střídaly: Diatková, Tkáčová, Kavková, Koloničná, Radulović

Hosté: Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Sweet, Pavlíková, Judlová, libera Digrinová, Šmardová. Střídaly: Jelínková, Pelikánová, Pavlicová

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dnešní utkání se mi špatně hodnotí, protože není moc co. Soupeř nás zatlačil servisem a téměř vůbec nepustil do hry.“

Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnes to pro nás bylo jednoznačné vítězství. V prvním setu jsme ustály tlak Frýdku na přihrávce a podaly koncentrovaný výkon.“

Richard Wiesner (trenér VK Královo Pole): „Před utkáním jsme se Frýdku po jeho výkonech v předchozích utkáních obávali, ale naštěstí rozhodl začátek utkání, kdy soupeři nešel příjem a to určilo ráz celého zápasu.“

Začátek utkání lépe vyšel hostujícímu týmu, který se brzy ujal při podání Bukovské vedení 1:4. Poté se sokolky na soupeřky z Brna dotáhly na bod a nastala pasáž hry, kdy se hra vyrovnala a družstva se tahala bod po bodu až do stavu 11:11. Za tohoto stavu se dostala na podání blokařka Koulisiani, která svým dobrým servisem pomohla odskočit na 11:16. Sokolky dokázaly lehce korigovat nepřiznivý stav při podání kapitánky Michaely Hadáčkové, ale závěr setu patřil soupeřkám, které vyhrály 18:25.

Následující dva sety byly téměř totožné. Kvalitní servis brněnských hráček v dlouhých sériích, podpořený dobrým útokem z rychlých nahrávek nedával Sokolkám příliš šancí. Domácím nelze upřít snaha, především v poli se libero Nikola Teperová několikrát blýskla skvělými zákroky, bohužel to nestačilo a Brno si dokráčelo pro jednoznačné vítězství 3:0.

Autor: Radivojevićová

VK UP OLOMOUC - VK ŠELMY BRNO

V 7. extraligovém kole hostily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc tým brněnských Šelem. Domácí hráčky odčinily úvodní domácí prohru a proti Šelmám předvedly mnohem lepší výkon. V dnešním utkání je zdobil servis, kterým dostaly soupeře pod velký tlak a tomu brněnské Šelmy nebyly schopny úspěšně čelit.

VK UP Olomouc – VK Šelmy Brno 3:1 (21:25, 25:17, 25:18, 25:20)

Rozhodčí: Kubinec J., Ištvanech M.

Počet diváků: 230

Domácí: Babić, Gambová, Mostsitska, Štimac, Šepeľová, Blanco, libero Kulová. Střídaly: Šmídová, Kneiflová

Hosté: Faltínová, Podhrázká, Mikysková, Komárková, Širůčková, Nováková, libero Chevalierová. Střídaly: Mokrá, Borovcová, Pluhařová, Benediktová

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „Začátek zápasu jsme nenastoupily s úplně 100% nasazením. V druhé polovině prvního setu jsme zlepšily herní projev, ale to už nestačilo, takže jsme prohrály první set. Od druhého setu jsme zatlačily soupeře na servisu a zlepšily jsme obranu v poli a díky tomu jsme vyhrály celý zápas.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „V prvním setu jsme zase nepochopitelně začali zakřiknutě, soupeř nás zatlačil servisem, neměli jsme přihrávku, takže hra středem nefungovala. Nahrávačka neměla hru srovnanou, nevěděla moc, co má hrát a po vystřídání nahrávaček se hra uklidnila. I příchod Kneiflové byl velice pozitivní, protože pomohla na servisu. Do spokojenosti to má hodně daleko, ale myslím si, že v této sestavě, ve které jsme nastoupili, tak jsme si uhráli svoje a tři body jsme si zasloužili.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Velká škoda, že jsme nedošliydo tiebreaku, protože tiebreaky hrajeme poslední dobou strašně rády, ale bohužel Olomouc se rozehrála a skvěle podávala. Gratuluji soupeři k vítězství za tři body.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Začíná být standardem, že po prvním setu, který hrajeme dobře, se složíme a přestaneme být agresivní, přestaneme do toho šlapat, ubereme na servisu a vlastními chybami dovolíme soupeři, aby se rozehrál. Ten pak odehrál velice slušný zápas, začal do nás tlačit servisem a my jsme se za zbylé tři sety nedostali do hry.“

V prvním setu Šelmy vystrčily drápy a záhy vedly 2:7. Ovšem domácí hráčky se nevzdaly a srovnaly na 7:7. Dva úspěšné bloky soupeře donutily trenéra Hrocha k využití timeoutu. Skóre se chvíli přelévalo ze strany na stranu, až do stavu 19:20. Poté Šelmy nasadily k trháku a ukončily první dějství za stavu 21:25.

Vyrovnaný začátek druhého setu dlouho nevydržel, na podání přišla domácí Šmídová a zaznamenala první delší šňůru podání. Poté si Brno vzalo svůj první time. Další tlak na podání vyústil do stavu 17:9, kdy si Brno vzalo svůj druhý oddechový čas. Pohodu domácích v druhém setu trochu pokazila série Brna, která se zastavila na stavu 21:16. Koncovku setu si ovšem Olomoučanky pohlídaly a zvítězily 25:17.

Třetí set byl kopií toho druhého, opět velký tlak na servisu až do stavu 12:5. Ani timeouty Brna nepomohly k zastavení domácích hráček, které vyhrály třetí set 25:18.

Čtvrtý set Olomouc začala v dobrém tempu. Brzy vedla 4:2 a 14:10.  Za stavu 17:11 byl nucen trenér Hroch použít svůj první oddechový čas v tomto setu, aby zastavil Komárkovou na servisu. Do koncovky čtvrtého setu šla Olomouc s vedením 20:16 a vedení si udržela až do konce setu. Po vítězství 25:20 vyhrály Olomoučanky i celý zápas 3:1.

Autor: Martin Hájek, foto Matouš Müller

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)