22.4.2016

Volejbalistky Ostravy vyhrály na Olympu a získaly historický bronz!

Druhé utkání o bronzovou medaili slibovalo velký boj. Olymp měl Ostravě co vracet a chtěl sérii ještě prodloužit. Ostravské hráčky pochopitelně toužily po bronzu a chtěly si ho odvést již z utkání v Praze. A to se jim také podařilo, na Olympu zvítězily 3:1 na sety a mají historickou bronzovou medaili.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 1:3 (27:29, 15:25, 25:21, 23:25)

Rozhodčí: Renčín, Meruna

Počet diváků: 200

Domácí: Šimáková, Kurková, Hodanová, Vyklická, Nová, Komárková, libero: Dostálová. Střídaly: Kalhousová, Kopecká, Šotkovská.

Hosté: Toufarová, Zemanová, Zedníková, Valková, Kojdová, Nachmilnerová, libero: Červenková. Střídaly: Čubuňová, Součková, Kukučová.

Eva Hodanová (kapitánka): „Gratuluji soupeři k medaili. Nicméně jsem počítala, že dnes vyhrajeme. Škoda prvního setu, který jsme ve vypjaté koncovce neuhrály, potom by se zápas mohl vyvíjet trochu jinak. Bohužel jsme si v důležitých momentech nepomohly. Myslím si, že rozhoduje každý zápas v celé soutěži a to by mělo být pro nás poučení.“

Stanislav Mitáč (trenér): „Gratuluji Pompemu a celému jeho týmu k historické medaili Ostrava byla v celé soutěži lepší, doma jsou nesmírně silní. Přesto jsme dnes chtěli vyhrát. Ostrava dobře odehrála první utkání. Děkuji holkám za bojovnost, ale dělali jsme technické a taktické chyby. Důležitý byl první set, koncovka nás srazila, a to se projevilo ve druhém setu. Ve třetím setu jsme se zvedli a dlouho jsme vedli ve čtvtém setu. Sezóna je hodnocená jako neúspěšná, ale na to jak máme mladý tým hráčkám děkuji.“

Iva Nachmilnerová (kapitánka): „Jsem šťastná za historickou medaili pro Ostravu, chci pochválit celý tým za to, že jsme to urvaly do vítězného konce. Že to bylo po boji, to nás nesmírně tmelí.“

Zdeněk Pommer: (trenér): „Děkuji holkám a realizačnímu týmu. Co se týče dnešního zápasu byl trochu ve vlnách, důležitý byl první set, byl dramatický, akle vyhrálim jsme jej zaslouženě. Olymp hrál dnes dobře, ale my jsme hráli skvěle. Medaile je obrazem za naší práci v celé sezóně. Důležitá byla i výhra v prvním zápase.“

Olymp Praha byl zpočátku svázán odpovědností a jediné body v úvodu byla schopna dělat kapitánka Eva Hodanová. Domácí měly problém s příjmem podání a Ostrava se dostala do vedení 7:3. Postupem času se Olymp zlepšoval na obraně na síti a na příjmu a začal svého soupeře bodově dotahovata podařilo se mu i vyrovnat (11:11), ale ostravské hráčky si udržovaly mírný náskok. Přesto se Olymp poprvé dostal do vedení za stavu 18:17, ale pak ihned přišla série šesti bodů pro Ostravu. Olymp se při servisu Komárkové nevzdal a srovnal na 23:23. Pak následovala přetahovaná o každý bod. Olymp měl šanci set ukončit za stavu 27:26, kdy útočil na konec setu z pajpu na jednoblok. Šanci nevyužil, poté následovaly dvě vlastní chyby a ze zisku úvodního setu se radovaly ostravské hráčky.

Do druhého setu Olymp vstoupil o poznání lépe (5:2), ale Ostrava hrála nesmírně obětavě, téměř nechybovala a byla lepší i na útoku – stav se rychle otočil (11:7, 14:11) pro Ostravu. Za stavu 12:16 se hra Olympu zcela rozpadla, nepomohlo ani střídání a Ostrava zvítězila 25:15 a k zisku medaile ji chyběl zisk jediného setu.

Olymp nic nevzdával, bojoval dále (5:2), ale pražské hráčky srážely vlastní chyby. Ostrava hrála pestřeji, útok měla rozložený na více hráček. Olymp byl lepší na obraně na síti. Přesto se Ostravě podařilo srovnat skóre (12:12). Následovala série ztrát a do menšího náskoku se dostala Ostrava až za stavu 19:17. Olymp, hlavně zásluhou Evy Hodanové, získal 5 bodů (22:19) a v koncovce si pomohl blokem.

Velká volejbalová bitva pokračovala i ve čtvrtém setu. Olymp se po vítězném setu uklidnil, Ostrava se dostala trochu do útlumu (7:2). Pražské volejbalistky byly lepší na servisu, útočily bez středových hráček, a přesto se dostaly do vedení 14:8, když prapor Olympu držela hlavně Eva Hodanová. Ovšem za stavu 18:14 získala lacině Ostrava šest bodů za sebou. Diváci byli svědky opět infarktové koncovky – tři body Olympu v řadě, tři body Ostravy, následná chyba Ostravy na servisu. První mečbol Olymp ještě odvrátil, ale po druhé vypukla velká radost ostravských hráček z bronzové medaile.

Autor: Jiří Trochta, Michal Mezera