10.9.2019

TZ: České volejbalisty čeká mistrovství Evropy. Cílem je postoupit ze skupiny a v play-off se dostat co nejdál

Tak jako každý rok je období od května do září věnováno reprezentačním akcím. Přestože v letošním roce Česká republika nehostila žádný větší volejbalový podnik, nechyběly naše národní výběry na MS U21 a U19 chlapců. U ženské reprezentace se pozitivně projevila změna na postu hlavního kouče. Reprezentační družstvo žen vyhrálo Golden European League a postoupilo do finále Challenger Cupu, kde ho pouze pár míčů dělilo od postupu do prestižní National League. Vrcholem letošní sezóny je účast seniorského mužského týmu na ME, které začíná již 12. 9. 2019 ve Francii, Nizozemsku, Belgii a Slovinsku.

S letošní reprezentační sezónou mohu být zatím spokojen. Naši junioři v Bahrajnu na MS U21 potvrdili svoje kvality a obsadili 9. místo. Kadeti, kteří loni získali stříbrnou medaili na ME, obsadili 10. místo na MS U19,“ hodnotí mládežnické šampionáty předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. Nová kategorie U17 chlapců obsadila na ME v Bulharsku 4. místo a nebýt zranění klíčového hráče, mohlo naše družstvo pomýšlet výše. Bohužel našim mládežnickým týmům dívek se nepodařilo postoupit na finálové turnaje. „V kategorii dívek nás čeká ještě hodně práce. Po úspěšných generacích, které nyní tvoří kostru národního týmu žen, máme kvalitativní mezeru, kterou musíme, co nejdříve vyplnit,“ komentuje situaci v dívčích národních družstvech Marek Pakosta.

Za pár dní vyrazí do Nizozemska na ME náš seniorský výběr. Soupeři českého týmu v základní skupině budou domácí Nizozemci, úřadující mistři světa Poláci, Ukrajinci, se kterými jsme se již letos potkali v GEL, Estonci, které známe z loňského Final Four GEL v Karlových Varech, a trochu neznámá bude Černá hora. „Příprava proběhla podle představ. Většinu času jsme strávili v Jablonci nad Nisou, kde máme již tradičně základnu. Sehráli jsme šest kvalitních přípravných utkání, kde si nejvíce cením prvního zápasu ve Francii. Ten ukázal, že pokud podáme koncentrovaný výkon, můžeme hrát s kýmkoliv vyrovnaná utkání,“ hodnotí přípravu před ME hlavní trenér Michal Nekola. Český výběr sehrál dvě utkání se Slovenskem, již zmiňovaná dvě utkání ve Francii, a nakonec dvakrát porazil na domácí palubovce Portugalsko.

Družstvo prošlo částečnou generační výměnou, ale myslím, že jsme si sedli dobře a v týmu funguje ta správná „chemie“. Příprava je dlouhá a už se všichni těšíme, až to v pátek vypukne. Z posledního ME obhajujeme 7. místo a nechtěli bychom skončit hůře. Skupina je hratelná, ale musíme podat bezchybný koncentrovaný výkon,“ zamýšlí se nad možnostmi týmu kapitán Jakub Janouch. K hlavním oporám českého týmu by měl patřit Donovan Džavoronok, který hraje v italské lize, která je považována za nejprestižnější na světě. V Monze se navíc stal nejvíce bodujícím hráčem. „Za poslední roky se ale zlepšili i hráči z domácí extraligy. Myslím, že naší největší zbraní je servis. Ten bude navíc hodně důležitý aspekt. Nemáme čtrnáct bombarďáků, kteří by to uhráli. Musíme tak hodně zatlačit na servisu,“ dodal Džavoronok. A právě ve statistice v počtu es patří k nejlepším v polské lize Jan Hadrava, který hraje za Olštýn.

Poprvé v historii se ME koná ve čtyřech státech a bude hostit 24 družstev. Tento nový model, který zavedla CEV, dává šanci dostat se na finálový turnaj i zemím, pro které to v minulosti bylo složitější. CEV si od tohoto modelu slibuje větší popularizaci volejbalu po celé Evropě. V roce 2021 bude základní skupinu ME hostit v Ostravě i Česká republika.

TZ ke stažení ZDE

Konečná nominace národního týmu ČR:  ZDE

Krátké zprávyArchiv
CEV Champions League - muži - Trento (ITA)

Lokomotiv Novosibirsk (RUS) – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:19, 25:27, 25:18, 25:22)

 
Změna angažmá

Reprezentační univerzál Michal Finger mění během sezóny angažmá. Z katarského Dauhá se stěhuje do italského týmu Gas Sales Bluenergy Piacenza.

 
CEV Champions League - muži - Trento (ITA)

VK ČEZ Karlovarsko – Trentino Itas (ITA) 1:3 (25:19, 18:25, 18:25, 20:25)

 
CEV Champions League - muži - Trento (ITA)

VK ČEZ Karlovarsko – VfB Friedrichshafen (GER) 1:3 (14:25, 22:25, 25:23, 16:25)

 
CEV Challenge Cup - ženy

TJ Ostrava - Rigas Volejbola Skola (LAT) 3:0 (25:17, 25:17, 25:16), první utkání 3:1 – postupuje Ostrava

 
CEV Champions League - ženy - Novara (ITA)

Dinamo-Ak Bars Kazan (RUS) – VK UP Olomouc 3:0 (25:18, 25:17, 25:20)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018