Reprezentace
26. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : turnaj Lotyšsko
Reprezentace
4. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : turnaj Bosna a Hercegovina
26.9.2019

Projekt „Základní škola volejbalu“ má za sebou další kempy

Další kemp Benjamínků chlapců 2007 a kemp Lvíčat chlapců 2005 je úspěšně za námi.

Ve dnech 6. - 9. září 2019 se uskutečnil v Kolíně již druhý kemp Benjamínků 2007 chlapci ve větvi pořádané v Česku. Za účasti 50 hráčů a 12 trenérů v čele se Z. Haníkem, J. Svobodou, M. Vodičkovou, J. Moravčíkem, F. Malinou, B. Jakovcovou, O. Žabou, K. Kolouškovou a dalšími. Kemp měl standardní průběh a téma příjem a smečařský úder. Samozřejmě, že se zúčastnil i patron Ondřej Hudeček a nově se v roli trenéra představil Aleš Správka z Liberce.

Ve dnech 9. - 11. září 2019 plynule na kemp Benjamínků navázal kemp Lvíčat 2005. Ten už měl program specifičtější a možná z hlediska mládežnického hnutí zajímavější. Cílem kempu byl jednak ověřit výkonnost adeptů do nově tvořícího se RD Lvíčat 2005 a zároveň si ověřit schopnost hráčů tohoto věku uplatnit naskočené rotované podání.

Celý kemp se odehrával v podobě turnaje čtyř družstev (kempu se celkem zúčastnilo 43 hráčů) a hráči měli povinnost dávat pouze a pouze naskočené rotované podání. Mezi 43 hráči se samozřejmě nalezli hráči, kteří měli tento druh podání dobře zvládnutý, ale byli tam také hráči, kteří se s ním setkali poprvé. Nicméně kvalita hry tím nijak neutrpěla a některé zápasy měly dobrou technickou úroveň. Je třeba samozřejmě říci, že družstva nebyla svázána žádnou taktikou, povinností vyhrát a trenéři nedávali taktické pokyny ohledně podání a nikdo se nezlobil, když se prostě podání nedalo.

 Ze 43 hráčů se pouze 7 hráčů vyjádřilo, že naskočené podání je jejich hlavním druhem podání. Což je v tomto věku asi logické, nicméně vzít naskočené podání jako hlavní druh i v této věkové kategorii má své dobré metodické odůvodnění. A není to jen nesporný fakt, že na právě probíhajícím ME je jasně vidět, že při vyrovnanosti družstev v technice, taktice, fyzické vyspělosti, hraje tvrdé naskočené podání stěžejní roli a je pomyslným jazýčkem na vahách, které rozhodují utkání (Hadrava, utkání Francie x Itálie).

Pro mne jako mládežnického trenéra je ještě jeden důležitý argument ve prospěch naskočeného rotovaného podání. Je to kontrola míče při smečování, lobování, drajvování. V okamžiku, kdyby naskočené rotované podání dostalo větší díl v tréninkovém procesu, mělo by to kladný vliv na kontrolu smečařského úderu jako takového. Kontrola smečařského úderu, schopnost umístění, vytloukání, prostě vše, co s úderem souvisí, je alfa a omega útoku ve volejbale.

Mládežnická RD všech vyspělých zemí mají většinou lepší kontrolu smečařského úderu než naše družstva i když jsme v posledních pěti letech jejich náskok částečně smazali, ale úplně určitě ne.

 Na tomto poli nás čeká ještě dost práce a to jak v Benjamínkách, Nadějích, Lvíčatech. Věřím, že naskočené tvrdé podání si zaslouží v žákovských kategoriích větší porci tréninku a pozornosti. Myslím, že bychom měli otázku učení a frekvence naskočeného rotovaného podání v tréninkovém procesu otevřít a podrobit diskusi a zvážit všechna pro a proti.

Kempu se zúčastnila celá řada trenérů v čele se Z. Haníkem a kemp též navštívil i předseda ČVS M. Pakosta.

Benjamínci pokračují dalším kempem v Kojetíně ve dnech 4. - 7. října 2019 a opět zvu mladé trenéry žákovských kategorii k účasti. Budete vítáni.

 

Autor: Jiří Zach - svazový trenér mládeže ČVS - chlapci

Krátké zprávyArchiv
UNIQA M-ČR U17 - beachvolejbal - chlapci

1. místo - Daniel Fabikovič/Richard Stružka 2. místo - Tomáš Červa/Jakub Tesárek 3. místo - Tomáš Křenek/Tadeáš Milichovský

 
UNIQA M-ČR U17 - beachvolejbal - dívky

1. místo - Noemi Jeřábková/Sabina Matoušková 2. místo - Žaneta Foxová/Michaela Vlčková 3. místo - Kristýna Koblížková/Alžběta Tomášová

 
Přátelské utkání - ženy - Walbrzych (POL)

Polsko – Česká republika 3:2 (17:25, 25:22, 25:17, 22:25, 15:13)

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Švédský univerzál Fredric Gustavsson po Řecku, Francii, Finsku, Japonsku, Belgii a Turecku, kde naposledy působil v týmu Inegol Belediyesi, okusí v...

 
Přátelské utkání - ženy - Walbrzych (POL)

Polsko - Česká republika 3:0 (25:14, 25:19, 25:19), dodatečný set 24:26

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Z ukrajinské Vinnycji se do české UNIQA extraligy vrací Dmytro Dolgopolov. Ukrajinský nahrávač, který v sezóně 2018/2019 působil v Přibrami, bude...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018