26.9.2019

Projekt „Základní škola volejbalu“ má za sebou další kempy

Další kemp Benjamínků chlapců 2007 a kemp Lvíčat chlapců 2005 je úspěšně za námi.

Ve dnech 6. - 9. září 2019 se uskutečnil v Kolíně již druhý kemp Benjamínků 2007 chlapci ve větvi pořádané v Česku. Za účasti 50 hráčů a 12 trenérů v čele se Z. Haníkem, J. Svobodou, M. Vodičkovou, J. Moravčíkem, F. Malinou, B. Jakovcovou, O. Žabou, K. Kolouškovou a dalšími. Kemp měl standardní průběh a téma příjem a smečařský úder. Samozřejmě, že se zúčastnil i patron Ondřej Hudeček a nově se v roli trenéra představil Aleš Správka z Liberce.

Ve dnech 9. - 11. září 2019 plynule na kemp Benjamínků navázal kemp Lvíčat 2005. Ten už měl program specifičtější a možná z hlediska mládežnického hnutí zajímavější. Cílem kempu byl jednak ověřit výkonnost adeptů do nově tvořícího se RD Lvíčat 2005 a zároveň si ověřit schopnost hráčů tohoto věku uplatnit naskočené rotované podání.

Celý kemp se odehrával v podobě turnaje čtyř družstev (kempu se celkem zúčastnilo 43 hráčů) a hráči měli povinnost dávat pouze a pouze naskočené rotované podání. Mezi 43 hráči se samozřejmě nalezli hráči, kteří měli tento druh podání dobře zvládnutý, ale byli tam také hráči, kteří se s ním setkali poprvé. Nicméně kvalita hry tím nijak neutrpěla a některé zápasy měly dobrou technickou úroveň. Je třeba samozřejmě říci, že družstva nebyla svázána žádnou taktikou, povinností vyhrát a trenéři nedávali taktické pokyny ohledně podání a nikdo se nezlobil, když se prostě podání nedalo.

 Ze 43 hráčů se pouze 7 hráčů vyjádřilo, že naskočené podání je jejich hlavním druhem podání. Což je v tomto věku asi logické, nicméně vzít naskočené podání jako hlavní druh i v této věkové kategorii má své dobré metodické odůvodnění. A není to jen nesporný fakt, že na právě probíhajícím ME je jasně vidět, že při vyrovnanosti družstev v technice, taktice, fyzické vyspělosti, hraje tvrdé naskočené podání stěžejní roli a je pomyslným jazýčkem na vahách, které rozhodují utkání (Hadrava, utkání Francie x Itálie).

Pro mne jako mládežnického trenéra je ještě jeden důležitý argument ve prospěch naskočeného rotovaného podání. Je to kontrola míče při smečování, lobování, drajvování. V okamžiku, kdyby naskočené rotované podání dostalo větší díl v tréninkovém procesu, mělo by to kladný vliv na kontrolu smečařského úderu jako takového. Kontrola smečařského úderu, schopnost umístění, vytloukání, prostě vše, co s úderem souvisí, je alfa a omega útoku ve volejbale.

Mládežnická RD všech vyspělých zemí mají většinou lepší kontrolu smečařského úderu než naše družstva i když jsme v posledních pěti letech jejich náskok částečně smazali, ale úplně určitě ne.

 Na tomto poli nás čeká ještě dost práce a to jak v Benjamínkách, Nadějích, Lvíčatech. Věřím, že naskočené tvrdé podání si zaslouží v žákovských kategoriích větší porci tréninku a pozornosti. Myslím, že bychom měli otázku učení a frekvence naskočeného rotovaného podání v tréninkovém procesu otevřít a podrobit diskusi a zvážit všechna pro a proti.

Kempu se zúčastnila celá řada trenérů v čele se Z. Haníkem a kemp též navštívil i předseda ČVS M. Pakosta.

Benjamínci pokračují dalším kempem v Kojetíně ve dnech 4. - 7. října 2019 a opět zvu mladé trenéry žákovských kategorii k účasti. Budete vítáni.

 

Autor: Jiří Zach - svazový trenér mládeže ČVS - chlapci

Krátké zprávyArchiv
Infolinka MŠMT - MŮJ KLUB 2020

Infolinka MŠMT - MŮJ KLUB 2020 - http://www.msmt.cz/sport-1/spustena-infolinka-muj-klub-2020

 
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018