2.6.2016

Poháry z republikového finále zvedli nad hlavy dívky z Bílovce a chlapci z Prahy

Druhý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství ve volejbalu zná nové šampiony. Vítězi republikového finále v Městské hale ve Vodově ulici v Brně se stali chlapci z FZŠ Brdičkova z Prahy, obhájci loňského prvenství, a děvčata ze ZŠ a MŠ Komenského z Bílovce. Mladí reprezentanti příbramského volejbalu, kteří byli ve hře o „double“, tak nakonec odešli z finále dvakrát poraženi. Finálovým zápasům přihlíželi a nejúspěšnější aktéry také ocenili brněnský primátor Petr Vokřál, 1. náměstek Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a zástupce Ministerstva školství Jan Schneider.

Kvalitní a dramatické zápasy, vydařená beseda účastníků závěrečného turnaje s brněnskými sportovci, zajímavá exhibice extraligových volejbalistů, po celou dobu bouřlivá divácká kulisa tvořená žáky brněnských základních škol a také výborná organizace provázely tuto vrcholnou akci školních družstev.

„Bylo to další příjemné zastavení se Sportovní ligou základních škol. Viděli jsme na závěr jedno dramatické finále dívek a pak druhé v podání chlapců, v němž vítěz předvedl úchvatný výkon. Přímo symbolické bylo, že se závěrečný turnaj pořádal v Brně, kde výkonnostně výrazně stoupá ´šestkový´ volejbal a kde se podařilo zaplnit i hokejovou halu. Tento sport zde má velkou budoucnost a věřím, že také někteří účastníci republikového finále rozšíří časem řady extraligového týmu,“ prohlásil Jan Schneider, ředitel odboru sportu Ministerstva školství, které je jedním z pořadatelů Sportovní ligy základních škol.

„Akcí pro mládež se ve volejbalu pořádá dost, ale za klíčové považuji, že nad touto soutěží drží palec ministryně školství. I zásluhou toho má celá akce odpovídající kvalitu, organizaci i atmosféru. Tento turnaj už nehrají žádní začátečníci, ale mnohé talenty, které nastupují v mládežnických reprezentacích. Mně však mnohem více zajímají a baví bezprostřední emoce a vášně, které školáci na hřišti předvádějí. A z tohoto pohledu mě turnaj nezklamal. Celkové vítězství Pražanů mezi chlapci se očekávalo, výhrad dívek z Bílovce však je určitým překvapením, i když s mládeží tam už dlouhodobě pracují dobře,“ ohlédl se za republikovým finále Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu.

Chlapci: Soupeře zničili servisem

V základní skupině hráči ZŠ Pod Svatou Horou z Příbrami svého finálového soupeře z FZŠ Brdičkova, Praha porazili přesvědčivě 2:0, a tak se opět čekala napínavá a vyrovnaná bitva. Jenže Pražané do zápasu vlétli jako vichřice a od stavu 4:4 v úvodním setu zcela ovládli jeho průběh. Už na servisu především Matěj Koloušek s Radkem Balážem ničili veškeré příbramské naděje na kloudné založení útoku a na síti úřadoval Jan Svoboda. Příbramským se pranic nedařilo a kromě příjmu podání chybovali i v dalších činnostech a navíc se zlomili i psychicky. Ve druhém setu dominance Pražanů i přes veškerou snahu soupeře pokračovala, a tak chlapecký vrchol závěrečného turnaje měl tentokrát jednoznačného vítěze po výsledku 2:0 (10, 14).

„Finále vyznělo v náš prospěch – myslím, že soupeř neměl šanci. Od začátku jsme věřili ve vítězství, o kterém rozhodlo naše výborné podání a také obrana na síti. V základní skupině jsme s Příbramí prohráli, ale oni už předtím odehráli jedno utkání, zatímco pro nás to bylo zahajovací. Přijeli jsme na turnaj s novým družstvem, ještě jsme nebyli sehraní ani rozehraní a teprve jsme se na palubovce hledali. Během turnaje se však dal tým dohromady a zaslouženě získal pohár. Pořádnou oslavu uspořádáme, ale až po návratu do školy,“ slíbil Jan Svoboda, kapitán FZŠ Brdičkova, Praha, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem republikového finále.

Dívky: Rozhodly pevnější nervy

Dívčí finále ZŠ a MŠ Komenského, Bílovec – ZŠ Po Svatou Horou, Příbram nabídlo drama až do konce. Po prvním setu se zdálo, že k zisku poháru mají nakročeno příbramské hráčky, obhájkyně loňského prvenství. Poté však jejich soupeřky s bojovně pomalovanými tvářemi, srdíčky a svými křestními jmény zvěčněnými na nohou zvýšily nasazení a přidaly ještě maximální obětavost. A přestože ve druhém setu se jejich náskok 18:11 rozplynul (19:19), dokázaly koncovku uhrát. Rozhodující tie-break byl neuvěřitelným dramatem. Příbram dokázala vyrovnat ztrátu 8:11 zejména zásluhou smečařského představení kapitánky Denisy Gahlerové a poté měla sama dokonce mečbol. Bílovecká děvčata se však překonávala a naopak si vypracovávala jeden mečbol za druhým. Vítězství 19:17 si nakonec vydřela zásluhou větší odvahy i pevnějších nervů.

„Myslím, že o úspěchu rozhodlo, že jsme dobrý kolektiv. Po prvním setu, kdy jsme byly dost nervózní, jsme si s holkami řekly, že se musíme hlavně uklidnit, že o nic nejde, že nemusíme, ale můžeme vyhrát. Tie-break už byly pořádné nervy, ale i v těch nejvypjatějších chvílích jsme se dokázaly podpořit. Po zápase jsme dostali od spolužáků spoustu ´esemesek´, že nás sledovali v přímém přenosu a že nám na dálku fandili. Bylo to od nich fajn. Oslava? Zatím nevíme, ale určitě si to užijeme teď i po návratu ve škole,“ komentovala finálový duel Adriana Kulová, čtrnáctiletá kapitánka ZŠ a MŠ, Komenského Bílovec, jež byla současně vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje.

A jak viděla utkání její kolegyně, kapitánka příbramského výběru, který obhajoval loňské prvenství? „Myslely jsme si, že to i ve finále půjde hladce. První set se nám vydařil, ale pak už nám chybělo víc odvahy a nahecovanosti. Snažily jsme se uklidňovat, ale koncovka nám nevyšla – soupeřky v ní měly také víc štěstí. Neúspěch to však určitě není, finále je výborné a asi si s holkami otevřeme ´rychlé špunty´,“ prozradila Denisa Gahlerová, která už s Příbramí nastupuje v extralize kadetek.

„Neviděl jsem, bohužel, celé utkání, ale líbilo se mi, že děvčatům nechybělo nasazení, že je volejbal bavil a že to bylo z obou stran vyhecované. Ve škole jsem se podobných akcí také účastnil, ale nikdy jsme nic nevyhráli – hlavně pro to, že naše škola nebyla sportovní. Vzpomínám si, že třeba právě s příbramskou volejbalovou školou jsme pravidelně prohrávali,“ zhodnotil finále dívek hráč extraligového Volejbalu Brno Zdeněk Haník ml., který se poté se spoluhráči z klubu a Ondřejem Hudečkem zapojil do krátké exhibice.„Deset minut bylo málo na to, abychom ukázali co nejvíc z našeho umění. Navíc jsme od finále extraligy netrénovali, takže jsme se spíše rozhýbávali a seznamovali s míčemL Snad se při tom účastníci republikového finále nenudili,“ řekl s úsměvem brněnský nahrávač.

VÝSLEDKY:

CHLAPCI

O 5.  MÍSTO

Gymnázium Mnichovo Hradiště – Gymnázium tř. Kapitána Jaroše, Brno 2:0

O 3. MÍSTO

ZŠ Otokara Březiny, Jihlava – ZŠ Okružní, Zlín 0:2

FINÁLE

FZŠ Brdičkova, Praha – ZŠ Pod Svatou Horou, Příbram 2:0 (10, 14)

POŘADÍ

 1. FZŠ Brdičkova, Praha
 2. ZŠ Pod Svatou Horou, Příbram
 3. ZŠ Okružní, Zlín
 4. ZŠ Otokara Březiny, Jihlava
 5. Gymnázium Mnichovo Hradiště
 6. Gymnázium tř. Kapitána Jaroše, Brno

DÍVKY

O 5. MÍSTO

ZŠ Lánecká, Světlá nad Sázavou – Gymnázium tř. Kapitána Jaroše, Brno 2:0

O 3. MÍSTO

Gymnázium Lanškroun – ZŠ Gen. Klapálka, Kralupy nad Vltavou 2:1

FINÁLE

ZŠ a MŠ Komenského, Bílovec – ZŠ Pod Svatou Horou, Příbram 2:1 (-20, 23, 17)

POŘADÍ

 1. ZŠ a MŠ Komenského, Bílovec
 2. ZŠ Pod Svatou Horou, Příbram
 3. Gymnázium Lanškroun
 4. ZŠ Gen. Klapálka, Kralupy nad Vltavou
 5. ZŠ Lánecká, Světlá nad Sázavou
 6. Gymnázium tř. Kapitána Jaroše, Brno

 

Autor: Mgr. Michal Mezera, zdroj: Sportovní liga ZŠ

Krátké zprávyArchiv
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 1.9.2018

Česká republika – Tunisko  1:3 (16:25, 23:25, 25:23, 23:25), dodatečný set 1:0 (25:21)

 
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 31.8.2018

Česká republika – Tunisko 1:3 (25:20, 20:25, 21:25, 16:25), dodatečný set 0:1 (16:25)

 
Přátelské utkání - muži - Jablonec nad Nisou 30.8.2018

Česká republika - Tunisko 3:0 (25:20, 25:22, 25:21), dodatečné dva sety 1:1 (20:25, 25:22)  

 
Kvalifikace na ME 2019 - ženy

Estonsko - Česká republika 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14)

 
Kvalifikace na ME 2019 - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Estonsko 3:0 (25:23, 25:12, 25:18)

 
2018 ME U18 beachvolejbal - Brno

Trousil / Vodička – Hellvig / Ahman (SWE) 0:2 (18:21, 10:21), Honzovičová / Šulcová – Álvare M / González (ESP) 0:2 (16:21, 16:21), Trousil /...

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018