11.3.2013

Partnerské školy Den D – dvanáctý (ZŠ Oscara Nedbala – České Budějovice)

Je to asi klišé a pro někoho kdo čte pravidelně rubriku Partnerské školy, je to asi holý fakt. Ke každé škole či oddílu mám nějaký důvěrný, osobní vztah. Nevím jestli bohužel či bohudík, ale není to klišé. Je to dáno jednak délkou mé práce v mládežnickém volejbale (36 let) a také, že jsem měl to štěstí pracovat v celé šíři volejbalu v Česku.
Co je osobního na ZŠ Oskara Nedbala v Českých Budějovicích. Dvě základní věci. Na škole učí a trénuje můj asistent ve Lvíčatech Tomáš Skolka a také tady trénuje můj syn Vojta Zach. Prostě ZŠ Oscara mi je důvěrně známa, byl jsem tam několikrát na kontrole a ač to zní neuvěřitelně, znám tu školu i v noci. Loni jsem tady přespal ve spacáku v kabinetu TV před odjezdem Lvíčat do Itálie.

S předáním si škola dávala na čas. České Budějovice jsou domovem nejlepšího současného družstva ČR ve volejbale. Družstvo už několik let suverénně vládne EX mužů a hraje hvězdnou Champions league. Na české poměry vynikající tým s celou řadou hvězd (Pláteník, Zapletal, Novotný). Takže se hledal termín jak skloubit a do jednoho termínu přivézt zástupce školy, ČVS, města, ale také hráče extraligového celku. Podařilo se to ve čtvrtek 7. 3. 2013.

Měl jsem zažít nefalšovanou exhibici hvězd před žáky Partnerské školy. Byl jsem zvědavý jak to vše dopadne. Mám určitou zkušenost z Příbrami, kdy jsme se snažili každoročně pořádat sportovní akademii, jejíž součástí byly i různé volejbalové exhibice. V Příbrami to vždy byli žáci, tady to měli být dospělí hráči.

Přivítala mě důvěrně známá atmosféra školního shonu, spousta dětí, zdánlivě chaotický pohyb všech proti všem a mezi nimi ustarané učitelky, které tento chaos jako vždy bravurně a s přehledem zvládaly. V určenou dobu bylo vše a všichni na svých místech. Děti  jako diváci, hosté  jako hosté:

  • President klubu VK České Budějovice Ing. Jan Diviš
  • Náměstek primátora pro školství a soc. věci Mgr. Petr Podhola
  • Ředitel školy Mgr. Miroslav Poláček
  • Manager klubu Zdeněk Schiechl
  • Trenéra a učitel v jedno osobě Mgr. Tomáš Skolka
  • Šéftrenér mládeže Vojtěch Zach
  • Svazový trenér chlapců Jiří Zach

hráči  a také moderátor, který se své role zhostil na jedničku. Představil hosty, hráče a show mohla začít.
Na hráčích bylo vidět, že jsou trochu nejistí, ale postupně se do své role vžívali, spontánnost dětí jim ani nic jiného nedovolila. Nejvíce si své role „užíval“ Mach. Je škoda, že nedostal nějakou speciální roli v představení, je rozený klaun (nic ve zlém).

Popis všeho co se dělo na palubovce ZŠ Oscara Nedbala by vyšel na celý článek. Myslím si, že fotografie jsou velmi dobrým průvodcem celého představení. Nejkrásnější byl pocit jakési jednoty dětí, hráčů, funkcionářů. Trochu balzám po hektickém týdnu na ČVS, kde mládežnický volejbal vypadá jako hrozící bouře s jejími těžkými černošedými mračny, mezi nimiž jen někde v dáli probleskne kousek modrého nebe s nadějí, že jednou se i nad chlapeckým volejbalem rozprostře modré nebe s jeho optimismem a radostí. Zatím musíme vzít zavděk každým paprskem světla.
Předávání titulu Partnerská škola bylo takovým paprskem už jenom proto, že jsem neměl žádný proslov, nikdo neměl žádný proslov. Prostě nebyl třeba. Předal jsem diplom, zazněl potlesk a všichni měli bezva pocit z dobře prožitých dvou hodin s volejbalem.

Vše co vždy patřilo k předávání titulu Partnerské školy, samozřejmě nechybělo ani v Českých Budějovicích. Pohoštění, diskuse s ředitelem školy, hosty. Vždy na závěr konstatuji, že diplom Partnerské školy je ve správných rukách. Samozřejmě, že i tady  lze konstatovat, že diplom je ve správných rukách. Je ale také pravda, že i v baště vrcholového volejbalu není vše ideální. I tady to je o každodenní práci, trápení se, shánění peněz, vášnivých diskusích, jak se má i nemá trénovat, jak vše co nejlépe zorganizovat. 

Dne 8. 3. 2013

 

Jiří Zach, Svazový trenér mládeže - chlapci

Krátké zprávyArchiv
ME snow volejbal 2018 - Wagrain-Kleinarl & Flachau

čtvrtfinále: Dostálová/Knoblochová - Lece/Liepinlauska (LAT) 0:2 (8:11, 9:11), Dostálová/Knoblochová – Borysenko/Dovgopol (UKR) 2:0 (11:4, 11:0) -...

 
1.liga muži 2017/18 - finále

Black Volley Beskydy - TJ Sokol Dobřichovice 3:0 (25:19, 25:20, 25:13), stav série 3:0. Do baráže s Aerem Odolena Voda postupuje Black Volley Beskydy

 
ME snow volejbal 2018 - Wagrain-Kleinarl & Flachau

Dostálová / Knoblochová – Metheniti / Triantafillidi (GRE) 2:0 (11:6, 11:7), Kufa D. / Kufa R. – Didukh / Golionko (UKR) 2:1 (15:17, 11:5,...

 
1.liga muži 2017/18 - finále

TJ Sokol Dobřichovice - Black Volley Beskydy 0:3 (12:25, 18:25, 20:25), stav série 0:2  

 
1. liga muži 2017/18 - finále

TJ Sokol Dobřichovice - Black Volley Beskydy 0:3 (23:25, 22:25, 18:25), stav série 0:1  

 
Final Four Středoevropské ligy MEVZA 2017/18 - finále

VK UP Olomouc - Linamar Békescsabai Rse (HUN) 2:3 (17:25, 22:25, 25:18, 25:18, 10:15)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015