10.11.2012

Partnerské školy Den D – třetí (ZŠ Příbram)

Říká se do třetice všeho dobrého. Myslí se tím, že když něco bylo již dvakrát dobré, tak je i velká pravděpodobnost, že to bude i po třetí. V případě předávání diplomu Partnerská škola v Příbrami se to vyplnilo.

Vůbec jsem nepochyboval, že Miroslav Peterka, duše všech marketingových akcí extraligového celku, si dá záležet a nenechá se zahanbit. Jeho vizitkou jsou výborně zvládnuté zápasy extraligy mužů, které patří v rámci Česka  mezi špičku, pokud se týká vytvoření příjemného produktu, jak se dnes s oblibou říká. Míra nenechal nic náhodě. V Příbrami a přesněji v tělocvičně mě čekala celá škola. Prvňáci vedle deváťáků, učitelky prvního stupně, učitelky druhého stupně. Spousta známých tváří a také samozřejmě spousta vzpomínek.

Bohužel a možná bohudík jsem tady nebyl za vzpomínkami, nebyl jsem tady za bývalými kolegy a kolegyněmi. Měl jsem před sebou vážnou práci. Samotné předání diplomu není až tak těžká záležitost, ale při takové příležitosti se žádá projev. Slovo stres je mírným vyjádřením toho, co jsem cítil a prožíval celý týden před předáním diplomu. Vzniklo bezpočet verzí, jednou jsem chtěl vyjádřit všechno to pěkné a krásné, co jsem za jsem za více než 20 let, kdy jsem na 1. ZŠ Příbram učil, trénoval, a v pravdě žil. Jindy se pak vkrádaly myšlenky, že to vždycky tak idylické nebylo a já tam také prožil pár pěkných karambolů.

Jako vždy rozhodla síla okamžiku a konkrétní situace v tělocvičně školy, která se už oficiálně nazývá Základní škola pod Svatou Horou. První stupeň mě už neznal a pranic ho už nezajímala moje funkce. Užíval si ulití se z hodiny, kantoři projevovali mírný údiv „co se to tady vlastně děje“, rutinně udržovali přijatelný hluk a pořádek  a nejsem si jistý, že je mohl můj rozechvělý hlas nějak zaujmout. Učitelský sbor je už také z velké části jiný a tak se můj pečlivě připravený projev se rozsypal jako domeček z karet. Byl jsem tomu rád, když můj projev zmizel v propadlišti dějin a slova se ujali další řečníci a já měl akt předání za sebou.

Ovšem pesimismus není na místě. Aktu se zúčastnili Ti, co se zúčastnit měli. Byli přítomni zástupci zřizovatele v podobě Mudr. Ivana Šedivého (místostarosta Příbrami), člena zastupitelstva p. Svatopluka Chrastiny. Byl přítomen zástupce oddílu p. Peterka, v hledišti byly všichni žáci sportovních tříd a samozřejmě bylo přítomno celé vedení základní školy, p. ředitel Mgr. Behún, Mgr. Jiří Hrbek, zástupce ředitele, Mgr. J. Umlauf a také trenéři oddílu VO Příbram a Baníku Příbram. Celou akci natáčela televize Fonka, která po skončení aktu předání udělala rozhovory s hlavními protagonisty.

Veronika Matějková si doslova vychutnávala fotodokumentaci, jakoby tušila, že jí funkce oficiální fotografky Projektu Partnerské školy v brzké době skončí. 

Prostě do třetice všeho dobrého.

Důležité z hlediska mé současné funkce je, že volejbal v Příbrami je pevně zakotven. Tři pilíře, na kterých stojí mládežnický volejbal v Příbrami a vůbec obecně mládežnický sport, vzorně spolupracují. Zřizovatel si práce volejbalového oddílu, školy, váží a má bez ohledu na to, kdo je zrovna první na radnici zájem o mládežnický sport a volejbal zvláště, jak se někdy říká. Oddíl mužů patří v současné době ke špičce mužského volejbalu a jeho hlavní představitelé mají v podpoře mládeže také jasno. Baník Příbram, který zaštiťuje dívčí volejbal, ho má jako jasnou prioritu. Škola jako třetí pilíř má dnes nového ředitele a vůbec nemám pochyby, že by volejbal na škole mohl mít problémy.

1. ZŠ Příbram, jak ji rád a dnes již špatně mám ve svých vzpomínkách, patřila v minulosti k absolutní špičce mládežnického volejbalu. Ze školy vzešla řada hráčů a hráček extraligy, RD mládeže a dokonce seniorské reprezentace. Dalo by se s jistou nadsázkou říci, že v Česku není ani tolik škol se stejnou tradicí, minulostí, současností, co má tříprstý mimozemšťan.

To je samozřejmě slovo do pranice, ale diplom Partnerská škola ČVS je v Příbrami ve správných rukách.

Prezentační video Partnerské školy ČVS v Příbrami můžete zhlédnout na adrese: ZDE

 

Jiří Zach

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2017/2018 muži - 2. kolo

Dobřichovice - Ústí 1:3, Bučovice - ČZU Praha A 1:3, 24. 10. Beskydy - Ostrava

 
Český pohár 2017/18 muži - 2. kolo

Turnov - Odolena Voda 0:3 Drásov - Příbram 0:3 Tesla Brno - Zlín 0:3

 
Český pohár 2017/18 ženy - 2. kolo

Přerov - Šternberk 0:3 (21:25, 19:25, 18:25) 15. ZŠ Plzeň - VK Brno 1:3 (14:25, 25:22, 18:25, 21:25)

 
Český pohár 2017/18 ženy - 2. kolo

VK Dukla Liberec - PVK Olymp Praha 3:2 (24:26, 25:19, 25:22, 22:25, 15:10)

 
2017 CEV ME ženy, finále

Finále: Nizozemsko - Srbsko 1:3 (20:25, 22:25, 25:18, 18:25) 3. místo: Ázerbájdžán - Turecko 1:3 (25:22, 21:25, 14:25, 8:25)

 
2017 CEV ME ženy - Baku - semifinále

Nizozemsko - Ázerbájdžán 3:2 (20:25, 25:19, 25:19, 25:27, 15:12)   Srbsko - Turecko 3:0 (25:17, 25:12, 25:21)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015