24.9.2021

Po dnešní výhře míří český tým mezi nejlepších osmičku MS U21

Druhé vystoupení našich volejbalistů na MS U21 bylo opět vítězné. Svého soupeře z Thajska „rozstříleli“ servisem a tím mu nedovolili využít jeho rychlou kombinační hru a utkání jasně ovládli 3:0. Díky této výhře už teď je jasné, že si svěřenci Jana Svobody zajistili postup mezi nejlepších osm týmů MS U21 2021.

Česká republika – Thajsko 3:0 (25:16, 25:16, 25:15)

Rozhodčí: Elwafi Haifa (TUN), Choi Jay-Hyo (KOR)

Česká republika: Bryknar, Drahoňovský, Klajmon, Mikulenka, Vodička, Špulák, libero Šálek.

Thajsko: Thongkhao, Khongrueng, Jenthaisong, Donlakkham, Jaengsawang, Khamhom, libero Chueatawnngamhai. Střídali: Chantai, Phasi

Šimon Bryknar (kapitán): Pro nás nečekaně hladká výhra nad Thajskem, hrozně důležitá, dostali jsme se do boje o prvních osm míst na MS a vyhnuli jsme se přeletu do Bulharska.

Jiří Mikulenka (univerzál):Očekával jsem složitější průběh, ale stejně jako Italové včera jsme proti Thajsku dobře podávali a od toho se celá hra odvíjela. Thajci nemohli kombinovat a dohnali jsme je k jednoduššímu stylu útoku. Náš výborný výkon!!“

Petr Špulák (blokař) - reakce na sérii pěti es ve třetím setu: „Celý zápas jsme podávali dobře. A k mé sérii…co na to říct, šel jsem za ranou a vyšlo to.

Svoboda (trenér): „Výsledek vypadá asi strašně snadně. Potvrdilo se, že Thajci hrají velmi kvalitně na ztrátu, ale díky našemu až skoro koncertu na podání a následné dobré obraně, hlavně na síti, přispěl k tak výrazné výhře. Jsem hrozně rád, že jsme po dvou zápasech získali jistotu postupu do další fáze turnaje, zůstáváme v Itálii a vyhnuli jsme se nepříjemnému stěhování do Bulharska. Čeká nás zítra Itálie, můžeme si vyzkoušet další věci. Tým je složen z hráčů ročníku 2001 ale i z mladších 2003, i za to jsem rád, turnaj bude ještě dlouhý, příležitost určitě dostanou i další hráči.“

V druhém utkání základní skupiny MS se nám opět podařil soustředěný vstup do utkání, ke hře bez chyb jsme přidali pozornou obranu na síti (12:8). O střední pasáži prvního setu se dalo říci to samé, z naší strany velmi kvalitní příjem a spolehlivý útok (19:13). Převaha v obraně na síti nedovolila Thajsku zdramatizovat první set. V setu jsme zablokovali 7x, to byl hlavní klíč k výhře v prvním setu.

Thajci nám i  na začátku druhého setu „pomáhali“ chybami na útoku a ujali jsme se rychlého vedení 7:2. Na podání pomohl Mikulenka, pak esem Vodička, Klajmon se Špulákem a stav narostl až na 19:10. Thajci snížili na 21:14, Jan Svoboda si vzal uklidňující time out, po něm Mikulenka ze zadní pozice spolehlivě zasmečoval a nenechal soupeře nadechnout.

Po vyrovnanějším začátku třetího setu přitlačil Špulák na podání a sérií pěti es se zasloužil o náskok 13:6. I v tomto setu jsme dobře přihrávali a tím pádem mohl Bryknar využívat útok středem sítě, kde Klajmon se Špulákem úspěšně zakončovali. Tak, jak se první sett nesl ve znamení naší výborné obrany na síti, tak v setu třetím si naši hráči vylepšili osobní statistiky na podání (Mikulenka, Klajmon) a nedopustili žádné komplikace v utkání.

I druhé utkání se naší reprezentaci podařilo vyhrát a po dvou zápasech si zajistila postup do druhé fáze, kde se bude hrát o 1. - 8. místo. Český tým čeká v sobotu od 19 hodin favorit celého MS U21 v čele s MVP nedávno skončeného mistrovství Evropy mužů, smečařem Michielettem.

Autor: Miloslav Javůrek, foto FIVB